Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Předehra k Axanaru konečně i v češtině

čt 21. srpna 2014      autor: Eodeon      přečteno: 6582x      délka: 5 min      komentáře: 61

plakát k Axanaru od Juana OrtizeJe to teprve týden, co byli čtenáři portálu prvně informováni o vydání nezávislého startrekového filmu Předehra k Axanaru (Prelude to Axanar), a již nyní lze snímek zhlédnout i s českou jazykovou podporou. Film byl před několika dny zveřejněn i na oficiálním YouTube profilu projektu a to ve fantasticky vysokém rozlišení 1080p (k vidění na konci článku). V tamní nabídce titulků si odteď mohou diváci vybírat z celé řady světových jazyků včetně českého. Jazykově zdatnější jedinci už tedy nejsou zvýhodněni a všichni čeští, popřípadě i slovenští fanoušci si tak nyní mohou naplno užít sledování filmu, který nejspíše předznamenává revoluční proměnu nejen Star Treku, ale televizního média jako takového!

Publikování a šíření filmů a seriálových epizod výlučně prostřednictvím internetu samozřejmě není žádná novinka, ale rychle rostoucí popularita tohoto trendu může být symptomem nastávajících proměn způsobů, kterými jsou diváci navyklí filmy a seriály sledovat, a následkem toho i metod distribuce. A Star Trek je přeci přímo vrcholem populární kultury! Váže se k němu nesmírně početná komunita věrných fanoušků rozprostřená po celém světě, subkultura lidí učenlivých, přizpůsobivých a zvídavých. Není divu, že se u nich indie filmy podle Star Treku těší stále větší a větší oblibě. Veškerou předpojatost vůči údajnému amatérismu rozehnal úspěch nejlepších z neoficiálních filmů a seriálů, jako jsou Star Trek: Phase II, Star Trek Continues, Star Trek: Phoenix - Cloak & Dagger, Star Trek: Aurora a bezpočty dalších. Doby, kdy fan filmy nestály za pozornost diváků ani majitelů licence, dávno minuly. Zvláště v nastalých časech nouze o nová seriálová pokračování se naděje mnoha fanoušků upínají k tvorbě jejich kolegů.

stavba válečné lodi třídy Ares útok Klingonů na stanici Federace kapitán Sonya Alexander na můstku své lodi hlídková loď třídy Hermes v nesnázích

Star Trek: Axanar přichází s tím vůbec nejlepším, co v nezávislé produkci na motivy Star Treku kdy vzniklo. Tvůrce projektu Alec Peters už odedávna obdivoval postavu Gartha z Izaru v podání Stevea Ihnata z epizody Původního seriálu „Koho chtějí bohové zničit“ (Whom Gods Destroy). Fascinoval ho osud největšího z kapitánů Hvězdné flotily a jeho život předtím, než propadl šílenství. Na mysl se vtírala otázka: Jaké skutky musel padlý hrdina vykonat v době své největší slávy, že si tím vysloužil obdiv samotného Jamese Kirka? Naskýtalo se rozlehlé pole možností, vymezené jen několika vágními náznaky. Jedním takovým byla zmínka o tzv. bitvě o Axanar, stěžejním momentu v dějinách Spojené federace planet. To vše formovalo privátní sen, který se pomalu začal plnit v okamžiku, kdy dostal Alec Peters příležitost vtělit se do role svého hrdiny ve fan seriálu Star Trek Phase II.

Poprvé tomu bylo v nikdy nedokončené epizodě „Origins“ známé rovněž pod názvem „The Protracted Man“ a o dva roky později znovu v krátkém filmu „Going Boldly“ (rovněž k vidění na YouTube i s českými titulky) představujícím nový směr, kterým se bude web seriál ubírat do budoucna. Alec Peters se se svým zájem o pozadí Garthovy postavy svěřil Jamesi Cawleymu, zakladateli Phase II a jedné z největších celebrit fandomu, a dočkal se od něj povzbuzení k natočení vlastního fan filmu a příslibu podpory v tomto nelehkém snažení. Dnes, po několika letech, se až nechce věřit, jak velkých rozměrů projekt od té doby nabyl. Celovečerní film Star Trek: Axanar se nachází v posledních stádiích pre-produkce. Sbírka na jeho financování, do jejíhož konce zbývá jen několik dní, už překonala polovinu z rekordní částky 650 tisíc dolarů potřebné na jeho výrobu a zapojilo se do ní více fanoušků, než do jakékoliv dřívější kampaně k podpoře fan filmu podle Star Treku.

posily dorazily do soustavy Inverness Garth z Izaru (Alec Peters) Rada Federace v Archerově aréně diagram třídy Ares

Tolik zájmu a nadšení projekt vzbuzuje především díky Předehře k Axanaru, krátkému, leč velkolepému uvedení do souvislostí připravovaného filmu. Výpovědi veteránů a autentické záběry z bitev ve filmu ilustrují vývoj Čtyřleté války mezi Federací a Klingonskou říší (2241–2245). Snímek se vymyká nejen ve své kategorii krajně neobvyklým dokumentárním modem, ale i zarážející profesionalitou, s níž bylo postaráno o každý myslitelný aspekt jeho produkce. Od hvězdného obsazení (Tony Todd, Gary Graham, J.G. Hertzler, Richard Hatch a Kate Vernon), přes opojné digitální triky, záběry snímané vkusnou a dynamickou kamerou, skvěle napsané repliky a péči o kontinuitu fikčního světa až po impozantní hudební doprovod Alexandera Bornsteina nelze vytýkat mnoho. Snad jen jediné – se svými pouhými dvaceti minutami je film příliš krátký a na konci zanechává diváky žíznivé po pokračování.

Přesně takový je však účel a podaří-li se zajistit dostatek financí, celovečerního pokračování se diváci dočkají už koncem příštího roku, tedy s velkým předstihem před uvedením třináctého oficiálního filmu. Protentokrát již klasicky vyprávěný Star Trek: Axanar doplní univerzum Star Treku o rekonstrukci výše zmíněné bitvy o Axanar. O kvalitu scénáře Aleca Peterse a Christiana Gossetta není třeba se strachovat. Podíleli se na něm ti nejpovolanější. Svým vkladem přispěl jeden z nejnadanějších spisovatelů startrekových románů Dave Galanter, scenárista „Trablů s tribbly“ (The Trouble with Tribbles) David Gerrold se ujal úlohy konzultanta a ještě ve fázi prvního konceptu přidal své učené rady rovněž Marco Palmieri, bývalý editor nakladatelství Pocket Books zodpovědný za vydání nespočtu skvělých románů podle Star Treku.

Klingoni opět vítězní terirorium Federace se povážlivě zmenšuje nejlepší moment operace Pegasus ani křižník třídy D-6 není neporazitelný

Vše nasvědčuje tomu, že film bude jednou z největších událostí světa Star Treku v příštích několika letech. Už dnes, ještě před samotným natáčením, přitahuje mimořádný zájem médií. Je možné, že se vyrovná oficiální produkci nejen kvalitou svého zpracování, ale i měrou pozornosti, kterou si vydobude? A jak se enormní úspěch fan filmů podepíše na produkci a distribuci oficiálních pokračování Star Treku? Jak už to tak u našeho oblíbeného sci-fi fenoménu bývá, odpovědi je třeba vyhlížet na horizontu budoucnosti. Mezitím, než se jakékoliv předpovědi budou moci stát skutečností, si plně vychutnejme vydatný příslib věcí příštích v podobě Předehry k Axanaru.

kapitán flotily Eodeon
autor: Eodeon
vydáno: čt 21. srpna 2014
přečteno: 6582x
komentáře: 61
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG