Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Představitel Elima Garaka slaví 70 let

út 14. února 2012      autor: Tar-ara_Istandil      přečteno: 4677x      komentáře: 6

Andrew J. Robinson 1Dnes, 14. února 2012, oslaví rovných sedmdesát let Andrew Jordt Robinson, představitel postavy cardassianského krejčího a bývalého špióna Elima Garaka v seriálu Star Trek: Deep Space Nine. Za sebe a redakci portálu bych mu ráda popřála: Všechno nejlepší! A při této příležitosti bych Vám také ráda tohoto úžasného muže trochu blíže představila.

Život

Narodil se v New Yorku. Vystudoval školu The New School for Social Research, poté strávil rok na výběrové škole London Academy for Music and Dramatic Arts v Anglii.

Působil v divadle, televizi i filmu a to jak herec, tak i režisér. Režíroval divadelní hry (za které získal i ocenění) a několik dílů seriálů. Je spoluzakladatelem The Matrix Theatre Company a nyní je ve vedení M.F.A. Acting (Masters in Fine Arts), což je program pro lidi, kteří se chtějí zabývat herectvím a nabírá se sem dle talentu.

Se svou druhou ženou Irene je ženatý od roku 1970 a mají spolu dceru Rachel, kterou jsme mohli vidět v díle DS9 4x03 The Visitor.

Je to kmotr Djanga El Tahir El Siddiga, syna Nany Visitor a Alexandera Siddiga (představitelé postav z DS9 - Kira Nerys a Julian Bashir).

Roku 2004 byl i v ČR na setkání s fanoušky. Jinak jezdí po conech v zahraničí.

Kariéra

Scorpio Killer AndyZprvu hrál v divadle. Jeho první velká role ve filmu přišla v roce 1971 ve filmu Drsný Harry, kde hrál psychopatického zabijáka. Tato role ho později pronásledovala, protože byl herecky zaškatulkován do tohoto typu postavy.

Jednou z jeho nejznámějších rolí z filmu je postava Larryho Cottona z Hellraisera. Ve filmu Trancers III hrál hlavního záporáka a též zde hrála i Melanie Smith, známá v DS9 pro roli Tory Ziyal (té třetí). V dalších filmech jsme ho mohli vidět např. v Charley Varrick, Cobra, Liberace, Child’s Play 3, Pumpkinhead2, The Making of Daniel Boone. Naposled si zahrál v krátkém snímku A Question of Loyality, za který získal ocenění.

A-Team Andrew RobinsonV letech 1976 – 1978 hrál hlavní roli v seriálu Ryan’s Hope, za kterou byl nominován na cenu Emmy. V seriálu s ním účinkovala též Kate Mulgrew (Kathryn Janewayová - VOY). V dalších seriálech se objevil ponejvíce v epizodních rolích, například v Kung Fu, A-Team, The Twilight Zone, Moonlighting, Walker, Texas Ranger, To je vražda, napsala, Ochránce, Akta X, The Practice, JAG a dalších.

Několikrát si zahrál po boku lidem známějších hereckých kolegů, např. Clinta Eastwooda, Sylvestera Stalloneho, Harrisona Forda, Waltera Matthaua, Paula Newmana nebo třeba i Cher.

Jak už bylo řečeno, nyní se věnuje M.F.A. Acting jako ředitel a je též profesorem.

Star Trek

Elim Garak postavaO Star Treku před rolí Garaka nic moc nevěděl. Původně se ucházel o roli Oda a dostal se až do užšího výběru tří kandidátů. Až poté mu byla nabídnuta role Garaka. Andrew Robinson je klaustrofobický a při prvním namaskování se cítil tak špatně, až s tím chtěl skončit. Ale jak poprvé uviděl tvář Garaka v zrcadle, postavu si ihned oblíbil. Na postavě se mu líbí, že je celá o podtextu. Také říká, že Garak ho naučil hrát v masce, ironii, hrát lhaní, uvědomit si, jak se takový lhář cítí a dalším věcem. Oproti tomu zrcadlového Garaka rád nemá.

Krom seriálu ještě namluvil postavu Elima Garaka v počítačové hře DS9: The Fallen.

A Stitch in TimeVe Star Treku režíroval díl DS9 (5x03 Looking for par‘Mach in All the Wrong Places) a dva díly Voyageru (3x16 Blood Fever a 4x22 Unforgettable).

Napsal i knihu A Stitch in Time, která vypráví o minulosti i budoucnosti Garaka. Též vytvořil s Alexanderem Siddigem (Julian Bashir) krátkou divadelní hru The Dream Box, kterou předváděli na conech fanouškům. A je zde i krátká povídka The Calling, opět ze světa Star Treku.

kontraadmirál Tar-ara_Istandil
autor: Tar-ara_Istandil
vydáno: út 14. února 2012
přečteno: 4677x
komentáře: 6
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG