Premiéra velkolepé předehry k filmu Star Trek: Axanar
Poslední dva filmy se u fanoušků potýkají s výraznou kontroverzí a návrat Star Treku na televizní obrazovky je stále v nedohlednu. Mimo jiné snad právě proto zažívají v posledních několika letech ohromující renesanci fan filmy. Nezávislé filmy podle Star Treku postupovaly ve svém vývoji již během minulé dekády přímo mílovými kroky, zatímco se pokoušely vyrovnat úrovní kvality oficiální produkci. Nejenže v naplnění svého cíle jednoznačně uspěly, ale podařilo se jim oficiální Star Trek dokonce překonat! Nejlepším dokladem tohoto odvážného výroku je projekt Star Trek: Axanar – nadcházející vrchol všech dosavadních snah fanoušků o vlastní film podle nejslavnějšího sci-fi fenoménu.
Už od světové premiéry krátkometrážní Předehry k Axanaru (Prelude to Axanar) na Comic Conu v San Diegu se sítí internetu šíří nadšené ohlasy, které připravovaný celovečerní Star Trek: Axanar vyzdvihují jakožto snímek ještě očekávanější než třináctý oficiální film plánovaný na rok 2016. Dvacetiminutová Předehra k Axanaru, která vzbudila takové pozdvižení, slouží, jak vidno již z názvu, coby úvod k plánovanému snímku, ale i jako autonomní film. Formou fiktivního in-universe dokumentu ve stylu produkce History Channel se mají diváci příležitost poučit o souvislostech tak zvané Čtyřleté války.
Během tohoto ničivého konfliktu odolávala Spojená federace planet mohutné invazi Klingonské říše. Epickým završením války byla bitva o Axanar, v níž taktický génius Garth z Izaru, kterého zde hraje sám tvůrce projektu Alec Peters, porazil přesilu svého klingonského protivníka, vojevůdce Kharna, a zachránil Federaci. Jeho skutky si našly místo v učebnicích Akademie Hvězdné flotily a sám Garth se stal hrdinou mnoha kadetů. Patřil mezi ně i mladý James T. Kirk, jak si již jistě vybavil každý, kdo viděl epizodu třetí sezóny Původního seriálu jménem „Koho chtějí bohové zničit“ (Whom Gods Destroy).
Bitva o Axanar a postava Gartha z Izaru se tedy opírají o kanonické zdroje. Z těch nekanonických si tvůrci vypůjčili motiv Čtyřleté války, přesněji ze stejnojmenného sourcebooku ke hře Star Trek: The Role Playing Game (RPG) od FASA Corporation. Většina materiálu je ovšem původní. Licencované zdroje jako například literatura (encyklopedie Federation – The First 150 Years Davida A. Goodmana, licencovaný román Garth of Izar od Pamely Sargent a George Zebrowskiho, či fan fiction romány Stephena A. Fendera) si totiž z hlediska faktů příliš protiřečí.
Ani originalita příběhu, ani originalita způsobu jeho podání se neprotiví tradiční atmosféře Star Treku. Z nesmírně působivého vizuálního ztvárnění dýchne duch jak klasického Star Treku, tak jemu z hlediska fikčního světa předcházejících objevitelských cest kapitána Archera, neboť děj je zasazený do mezidobí mezi Původním seriálem a Enterprise; přesněji do období konce první poloviny třiadvacátého století. Přizpůsobuje se tomu například design vesmírných lodí Federace a Klingonů i návrhy kostýmů, přičemž obojí rovněž vychází stejnou měrou z volné inspirace předlohou i z čistě originálních nápadů tvůrců.
O vymezeném období od počátku války v roce 2241 po její epické završení u Axanaru roku 2245 je toho přeci z kanonických zdrojů známo jen velmi málo. Časově se tomuto údobí nejvíce blíží jednak původní pilot klasického seriálu jménem „Klec“ (The Cage) odehrávající se roku 2254 a prolog Abramsova prvního Star Treku (2009) zasazený do roku 2233. Na rozdíl od většiny prvotřídních fan filmů podle největšího sci-fi fenoménu, které „jen“ imitují ten či onen seriál, plánuje Axanar probádat území dosud z valné části neprozkoumané a významně tím rozšířit už tak neobyčejně rozsáhlé univerzum.
Jsou to ale především herci, kdo se největší měrou zasluhují o navození dojmu ze sledování „skutečného“ Star Treku. Řada z nich je fanouškům dobře známa hned několika rolemi v oficiálních seriálech. Gary Graham se v Předehře k Axanaru vrací jako vulkánský velvyslanec Soval. Tonyho Todda známého díky rolím Worfova bratra Kurna a dospělého Jakea Siska z epizody „Vzácná návštěva“ (The Visitor) (DS9) mohou fanoušci poznat v roli hlavy Hvězdné flotily – admirála Ramireze. J.G. Hertzler, představitel dalšího slavného Klingona, kancléře Martoka, se objevuje jako kapitán Samuel Travis. Po boku veteránů Star Treku září i dvě hvězdy Battlestar Galactiky – Richard Hatch jako klingonský válečný pán Kharn a Kate Vernon jako kapitánka Sonya Alexander.
Právě herectví patří mezi nejčastěji kritizované aspekty i těch nejlepších z nekomerčních filmů podle Star Treku natáčených fanoušky. O to více ohromují herecké výkony v Předehře k Axanaru. Především pak um herců při podání skvěle napsaných (a částečně improvizovaných) dialogů a osobitost, kterou každý z představitelů dovedl i na tak malém prostoru vtisknout své postavě. Ale nejen na uměleckých kategoriích scénáře a herectví je na první pohled zřetelná profesionalita produkce. Stejnou chválu zasluhují i všechny technické kategorie, z nichž dozajista nejvíce upoutají speciální efekty. Ve filmu není záběru, který by je neobsahoval.
Snímek kombinuje výpovědi pamětníků války a komentář historika Johna Gilla, viz epizoda „Principy moci“ (Patterns of Force) (TOS), s „archivními“/ilustračními záběry z kosmických bitev a dobývaných planet. Právě záběry na prostředí cizích světů a průlety vesmírných korábů, kterých je i v tak relativně krátkém filmu nevídaná hojnost, patří mezi nejoslnivější. Má to prostý důvod a ten se jmenuje Tobias Richter. Jeho jméno zná velmi dobře každý fanoušek Star Treku, který se alespoň trochu zajímá o modely vesmírných lodí a počítačovou grafiku. Tobias Richter a jeho společnost The Light Works totiž patří mezi zdaleka nejlepší soukromníky ve svém oboru.
Svědčí o tom jeho podíl na počítačových tricích k nově remasterované Nové generaci vydávané na blue-rayi, dále k několika nejnovějším epizodám fan seriálu Star Trek: Phase II, k připravovanému fan filmu Star Trek: Renegades, či zrušené videohře Star Trek: Infinite Space a dalším projektům. V neposlední řadě Richter proslul rovněž svými příspěvky do několika ročníků kalendáře Ships of the Line a spoluprací na několika knižních obálkách. Richter je tvůrcem digitálních modelů pro Předehru, mezi nimiž vyniká design lodi Federace třídy Ares. Navrhl ji Sean P. Tourangeau – vítěz soutěže o design třídy Luna z populární románové řady Star Trek: Titan.
Angažmá profesionálních trikařů, herců a dalších filmařů pro neoficiální startrekový film neautorizovaný majiteli licence a v neposlední řadě vysoká kvalita výsledku jejich společné práce jsou jasným důkazem, že science-fiction studiové kvality lze natočit i za relativně velmi nízký rozpočet. Předehru k Axanaru financovali dárci prostřednictvím kampaně na Kickstarteru, čili formou tzv. croudfundingu. Tvůrci filmu požádali o částku deset tisíc dolarů a vybrali více než tisíc procent požadované sumy. Až tak velký zájem jejich projekt vzbudil! Předehra k Axanaru mohla díky tomu být ještě epičtější, než její tvůrci zamýšleli i v těch nejoptimističtějších odhadech.
Vysoké ambice se odrážejí i v kampani k celovečernímu filmu Star Trek: Axanar, která je právě v plném proudu. Cíle vybrat sto tisíc dolarů bylo dosaženo již záhy po jejím spuštění, ale celkové náklady na výrobu filmu jeho tvůrci stanovili na 650 tisíc dolarů, čímž se z Axanaru stal do této doby zdaleka nejambicióznější nezávislý Star Trek překonávající dokonce i vysoké cíle Star Treku: Renegades. Na rozdíl od některých jiných kickstarterových kampaní dbají tvůrci na co nejvyšší transparentnost, a tak v popisu kampaně naleznou zájemci o přispění relativně velmi podrobný přehled částek, které si žádají konkrétní aspekty produkce filmu.
Jak vidno, nejen v myšlence prokázat své schopnosti kvazi-dokumentárním úvodem, ale i ve strategii financování svého projektu si filmaři z Axanar Productions počínají velmi novátorsky. Stejně jako produkce filmu probíhá v několika postupných fázích, i financování bude rozděleno na více menších kampaní, z nichž ta současně probíhající je pouze první v řadě. Bude-li vybrána alespoň polovina potřebných peněz do rozpočtu, budou moci tvůrci pronajmout studio, postavit fyzické kulisy můstku lodi Federace, vyrobit kostýmy a make-up (především pro Klingony a Andoriany), natočit ve spolupráci se "sesterskou" Phase II sérii minimálně čtyř krátkých filmů poskytujících pozadí postavám a zaplatit zahájení prací na speciálních efektech.
Soudě ze statistik a předpovědí na Kictraq.com má již tato první kampaň reálné šance dosáhnout konečné částky kolem 375 tisíc dolarů, která by plně pokryla pre-produkci celovečerního filmu, a samotnému natáčení by tedy už nic nebránilo. Statistiky se s přibývajícími daty ovšem neustále proměňují, a tak je třeba k predikcím přistupovat s určitou rezervou. Zapojilo se již bez mála tři tisíce přispěvatelů a do konce kampaně přitom během psaní těchto řádků zbývají ještě celé dva týdny. Díky rozličným odměnám (perks) podle výše peněžních darů se financování filmů předem touto formou jeví o něco zajímavější, než placení za návštěvy filmů v kinech.
Důvěru dárců vzbuzuje samozřejmě i pohled na předchozí kampaň k financování Předehry k Axanaru ukončenou k 31. březnu letošního roku. Tvůrci byli schopni krátký film dokončit v pouhých čtyřech měsících od tohoto data a výsledek dalece předčil očekávání přispěvatelů. Není tedy pochyb o profesionálních filmařských schopnostech tvůrců, ale ani o tom, že své sliby plní a dokážou ve fantasticky krátké době vytvořit mimořádně kvalitní film. Celovečerní Star Trek: Axanar ale samozřejmě představuje mnohem větší výzvu. Projekt se od Předehry liší nejen velikostí produkce, ale i konceptem. Půjde již o klasický narativ tematizující duševní dopady válečných konfliktů na zúčastněné, a film by tedy neměl postrádat ani eticky orientovaný, intelektuálně stimulující obsah. Sám David Gerrold, který se na projektu podílí jako konzultat, prý bezprostředně po přečtení scénáře k celovečernímu Axanaru prohlásil „Toto je Star Trek!“.
Ti, kdo během března přispěli na Předehru k Axanaru, jsou samozřejmě zvýhodněni nejen přístupem k mnoha zákulisním informacím, ale i možností zhlédnout krátkometrážní snímek s předstihem před zbytkem světa a stáhnout si ho ve vysokém rozlišení. Pro ostatní je film ke zhlédnutí prozatím jen v podobě streamu na stránce s aktuální kampaní na Kirckstarteru. Film byl navíc přeložen do celé řady světových jazyků včetně češtiny, a jakmile bude zveřejněn i s touto titulkovou podporou, čtenáři o tom budou informováni. Vyplatí se ho ale zhlédnout již nyní i třeba bez znalosti jazyka. O vysoký dojem se postará už jen oslnivá vizualita filmu. Pod článkem je k dispozici alespoň trailer (pro co nejsilnější dojem sledujte v HD rozlišení) a celý film lze nalézt pod tímto odkazem.
Majitelé licence, CBS/Paramount, jsou tak zahanbeni samotnými fanoušky. Mají se od Axanaru hodně co učit. Snad se jím nechají inspirovat a diváci se od nich opět dočkají kvalitního televizního pokračování Star Treku. A pokud přeci jen ne, fanoušci se stále mají i tak na co těšit. Vlastní tvorba jejich kolegů totiž nikdy nebyla dokonalejší!
Více informací o projektu můžete kromě oficiálních webových stránek najít například na Facebooku, či na Twitteru (@StarTrekAxanar). Pro ty, kteří dávají přednost mnohem hlubšímu vhledu do tajů vzniku filmu, je na trek.fm k dispozici celá řada podcastů věnujících se speciálně Star Treku: Axanar.
Související články:
Star Trek: Chybějící příběhy na Moravě - pá 25. října 2019Masaryk zdraví Avatar - st 25. října 2017
Star Trek: Axanar před soudem - čt 31. prosince 2015
Kultovní epizoda seriálu Starship Exeter konečně i v češtině - st 23. prosince 2015
Star Trek: Renegades – recenze pilotního filmu - čt 5. listopadu 2015
Axanar – scéna z Vulkánu [VIDEO] - út 21. července 2015
Star Trek: Renegades – již brzy! - čt 28. května 2015
Star Trek: Renegades – oficiální trailer - út 7. dubna 2015
Smršť novinek o Axanaru - pá 28. listopadu 2014
Rozhovor o nově připravovaném českém fan projektu Star Trek: Diplomacy - čt 20. listopadu 2014
Star Trek: Diplomacy – teaser-trailer k připravovanému českému fan-projektu - po 10. listopadu 2014
Předehra k Axanaru konečně i v češtině - čt 21. srpna 2014
Recenze epizody „Poutník věčnosti“ ze seriálu Star Trek Continues - st 18. června 2014
Recenze epizody „Kitumba“ ze seriálu Star Trek: Phase II - st 8. ledna 2014
Star Trek: Renegades – USS Archer - st 27. listopadu 2013