Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Problémy Michael Burnhamové

pá 8. března 2019      autor: Bedraz      přečteno: 2078x      délka: 3 min      komentáře: 32

Údiv v očích Michael BurnhamSeriál Star Trek: Discovery je za polovinou své druhé sezóny a názory na úroveň a provedení jednotlivých ročníků i epizod se samozřejmě velmi různí. (Jsme trekkies, co čekáte? :)) Nicméně často sdíleným názorem je, že hlavní protagonistka, tedy tahoun seriálu, Michael Burnhamová, je taková divná… a na vině nebude mužské křestní jméno zvolené pro ženskou postavu. ;)

Za všechny problémy Michael Burnhamové totiž může její rodina – a to nikoliv geny předané dosud neprozkoumanými biologickými předky, nýbrž adoptivní vulkánské „příbuzenstvo“. Potíže to způsobuje hned ve dvou rovinách.

Rovina první

První je samotná kontroverze z nebe spadlé Spockovy adoptivní sestry / Sarekovy adoptivní dcery, o které jsme dosud nic nevěděli, ale tvrdí se, že je to jasná věc v souladu s dosud známými skutečnostmi. Ano, je pravda, že ve filmu Star Trek V nám podobným způsobem spadl z nebe Sybok, Spockův poloviční bratr, který se nakonec do universa také zapracoval, nicméně (ne)úspěch a (ne)ohlas u fanoušků v souvislosti s tímto filmovým Star Trekem mohla budoucím tvůrcům naznačit, že zvolit znovu podobně „šokující cestu“ není to nejlepší řešení. Nicméně, byl-li hlavní záměr přilákat pozornost, ať již pozitivní či negativní, mise splněna!

Rovina druhá

Amanda, Michael a Sarek na VulkánuZde se bohužel dostáváme k nedomyšlenosti takového řešení v dlouhodobém měřítku – aneb druhá rovina problémů postavy Michael Burnhamové. Sybok, Spockův poloviční bratr, měl vydržet na jeden film… ale Spockova adoptivní sestra má táhnout x sezón seriálu a slavné příbuzenstvo s sebou vleče jako kouli u nohy. Díky Michael se dozvídáme až nechtěné množství informací o Sarekovi, Amandě, dynamice jejich vztahu a zpackaném vztahu k vlastnímu synovi, včetně toho, že oba musí být několikanásobní držitelé ceny „Nejmizernější rodič roku aneb Co v mládí zpackáš, v dospělosti nenapravíš“. (Upřímně, všechno špinavé prádlo Spockovy rodiny jsem nutně vidět nemusela.)

Co se ale dozvídáme o samotné Michael, hlavní hrdince? Tak například víme (a budeme vědět ještě víc) o jejím vztahu k Sarekovi, Amandě, Spockovi, o traumatech z dětství způsobených adoptováním do Spockovy šílené famílie, jakou má oblíbenou knihu… safra, není to ta kniha o Alence v Říši divů, ke které ji přivedla Amanda, aby léčila svá vlastní traumata spojená s výchovou Spocka?!

Největší problém

Největším, a bohužel neléčitelným, problémem Michael Burnhamové je, že je příbuznou slavných postav. Co mělo být přínosem postavy a usnadnit její přijmutí diváky, se stává největším prokletím.

Má-li mít x sezón seriálu Discovery nějaký leitmotiv spojený s hlavní postavou, musí to být jedině to, jak těžké je žít ve stínu slavnějších příbuzných, či jak možná nakonec ze stínu slavných otců/bratrů/matek vystoupit… nicméně tuším, že právě tenhle příběh tvůrci asi vyprávět nechtěli a zbytečně tak zatížili hlavní hrdinku, ba i celý seriál, problémy navíc.

Nicméně, mýlit se je lidské – pokud se tedy mýlím já a leitmotiv seriálu má být opravdu o vystoupení ze stínu známějších a milovanějších příbuzných, tak pevně doufám, že bude zpracováván dále lépe, než je teď. Pokud se v úvodním rozdání rodinných vztahů mýlili tvůrci, nu, nějaké elegantní rozhřešení zahrnující třeba cestování časem by se už najít mohlo… píšou tady koneckonců sci-fi seriál, ne? :)

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: pá 8. března 2019
přečteno: 2078x
komentáře: 32
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG