Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

První Star Trek film před třiceti lety odstartoval sérii

po 7. prosince 2009      autor: little borg      přečteno: 4217x      komentáře: 20

plakát Star Trek: The Motion Picture Dnes je to přesně 30 let, co se na stříbrném plátně poprvé proletěla hvězdná loď Enterprise v celovečerním filmu. Ano, snímek Star Trek: The Motion Picture měl premiéru 7. 12. 1979. Mnozí fanoušci ho dnes jen těžko dokážou sledovat, ale je třeba si uvědomit, že bez tohoto filmu by zřejmě nebyly další. Nebo by to určitě nebylo tak brzy. Ale nepředbíhejme. Star Trek: The Motion Picture byl velmi očekávaným projektem. Po mnoha spekulacích, zda se bude jednat o seriál, nebo film, se fanoušci nakonec dočkali...

Snímek o délce 2 hodiny a 13 minut sice nepatří k hitům kinematografie, ale odstartoval šňůru mnoha dalších startrekových dobrodružství.

Víc Odyssea, než Star Wars

Hlavouni studia Paramount Pictures tiše záviděli úspěch Star Wars a hledali, čím by sami zazářili. "Vždyť máme Star Trek," zaznělo tehdy na jedné z porad. A skutečně, studiem nenáviděný seriál přeci jen někomu utkvěl v paměti. Práce se rozběhly. Nebudu tady dopodrobna rozebírat průběh natáčení, ale jednu perličku si neodpustím. Natáčet se začalo v době, kdy ještě ani nebyl hotový scénář. A filmové kopie byly doslova žhavým zbožím, protože jejich výroba skončila jen pár hodin před premiérou. Tak napjatý byl tehdy časový harmonogram.

Tvůrci Star Trek: The Motion Picture chtěli ukázat velkolepé dobrodružství, ale jiné, než jaké nabídly Star Wars. Když se dnes na snímek podíváme, daleko víc než Hvězdné války v něm vidíme podobnost třeba s Kubrickovým filmem 2001: Vesmírná odyssea. Rozjímavost a délka některých scén, stejně jako myšlenka "bytí"... Podobnost asi není náhodná.

Povedlo se?

Ač se to zdá neskutečné, první Star Trek film zaznamenal velký úspěch. Fanoušci měli doslova orgasmus, když viděli populární Enterprise na velkém plátně a k tomu oblíbené postavy ze seriálu... A nadšení se samozřejmě projevilo na tržbách. Pokud přičteme inflaci a vývoj dolaru, tak po přepočtu je Star Trek: The Motion Picture nejvýdělečnějším filmem startrekové série, až na nejnovější počin režiséra Abramse.

Perlička na závěr

Scénárista Harlan Ellison, který má na svědomí třeba jednu z nejlepších epizod původního seriálu "Město na pokraji věčnosti", označil první startrekový film "The Motionless Picture". Vtipné, leč pravdivé. I tak si ale film režiséra Roberta Wise zcela jistě zaslouží obdiv, můj rozhodně má. Vždyť vznikal ve zcela jiné době, než jakou prožíváme dnes.

nadporučík little borg
autor: little borg
vydáno: po 7. prosince 2009
přečteno: 4217x
komentáře: 20
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG