
Quark, známý i neznámý
Kdo z trekkies by neznal proslulého ferengského majitele baru na Promenádě stanice Deep Space Nine? Fereng Quark se zasloužil o poznání ferengské kultury jako nikdo jiný – a přestože byl zapleten v bezpočtu více či méně legálních obchodů, prokázal se nakonec jako velmi věrný spojenec posádky DS9. To všechno mohli trekkies sledovat v mnoha příbězích. Co se však na televizní obrazovky, ba dokonce filmová plátna nedostalo? Pojďme se podívat do zákulisí.
Quark nebo kvark?
Ve scénáři k pilotnímu dílu DS9 bylo jméno Quark vybráno jako odkaz na dílo fyzika Murray Gell-Manna, který jím označil předpovídanou „teoretickou částici“. Gell-Mann si však jméno sám vypůjčil – a to z románu Jamese Joyce z roku 1939 s názvem Finnegans Wake z věty: „Three quarks for Muster Mark.“ (V češtině román nikdy jako celek nevyšel a je to nadmíru komplikované čtení i v angličtině, například slova jsou komolena tak, aby připomínala názvy řek, pozn. red.)
Quarkovy předlohy
Podle Michaela Pillera byla hlavní inspirací pro Quarka postava barmana ve filmu Dodge City z roku 1939 v podání Franka McHugha. Piller prohlásil, že „Quark byl pravděpodobně ta nejzábavnější a nejsnáze definovatelná postava, u které jsme přesně věděli, jakou roli bude hrát.“
Quarkův vztah s Odem je pak poklona klasickému snímku Casablanca Michaela Curtize z roku 1942. Quark je v roli majitele marockého baru Ricka Blaina (ztvárněn Humphrey Bogartem) a Odo v pozici kapitána Louise Renaulta (ztvárněn Claude Rainsem). (V tomto baru se za druhé světové války měly scházet davy nejrůznějších uprchlíků, kteří se za pomoci cynického amerického majitele chtěli dostat pryč z nacistické Evropy – zákonitě se potom bar musel hemžit i formálními autoritami, špiony atd., pozn. red.)
V pilotním díle „Emissary“ (Vyslanec) se Armin Shimerman objevil s protetickým nosem navrženým pro Roma v podání Maxe Grodénchika, protože jeho vlastní nos ještě nebyl hotov. Se svým „vlastním“ nosem se objevil až v epizodě „A Man Alone“ (Osamělý muž).
Co žere Ferenga Quarka?
Postava Quarka se však navzdory jasné Pillerově definici během seriálu hodně změnila. V roce 1999, krátce před natáčením posledního dílu seriálu, o něm jeho představitel, herec Armin Shirmerman, prohlásil: „Začínal jako hodně chamtivá, zákeřná ferengská postava, po vzoru Ferengů z Nové generace. Ale jak se usadil na Deep Space Nine, v malé komunitě a mezi jinými kulturami, hlavně mezi lidmi a Bajorany, začal se těm kulturám přizpůsobovat a přijímat jejich způsoby. Jeho chování se stalo lidštějším, více empatickým a sympatičtějším – a to byl Quarkův růst během seriálu.“
O tři roky později herec dodává: „Jeden z největších omylů ohledně Quarka je, že po celou dobu podváděl lidi a obchodoval na černém trhu. To je pravda první dvě sezóny. Potom Quark hodně zdomácněl, ale ostatní postavy v seriálu, stejně jako diváci, dále věřili, že je podvodník. Já jsem si po čase uvědomil, že už vlastně nekrade. Ano, hodně se staral o sebe, ale nepodváděl – ovšem protože tak začínal, nebylo mu jeho předchozí jednání nikdy úplně odpuštěno. Přitom tohle jednání mu umožnilo přežít dva represivní režimy. Pod správou Federace a Bajoranů se však změnil a přejal nové principy. Během oněch sedmi let se stává součástí společnosti, ve které žije – a to nenápadně, jak se to může stát každému, kdo je obklopen novou společností."
Quark na Ba'ku i jinde
Nejen Worf si měl odskočit z Deep Space Nine do děje snímku Star Trek: Insurrection (Star Trek: Vzpoura). V závěru příběhu se na Ba'ku objevil Quark doprovázený dvěma Dabo dívkami s úmyslem založit tam lázně – samozřejmě k Picardově nelibosti. Ten poručí Worfovi vzít Quarka zpět s sebou na stanici – pro tentokrát k nelibosti klingonského důstojníka. Scéna byla natočena, ale bohužel vystřižena před premiérou filmu.
Přesto se Quark dostal i do dalších příběhů – konkrétně epizody TNG „Firstborn“ (Prvorozený) a VOY „Caretaker“ (Ochránce). Tím se Quark stal jednou ze čtyř postav, která se ukázala ve všech startrekových seriálech situovaných do 24. století.
Dalo by se z toho udělat nové pravidlo zisku: Quark je dobrý pro Star Trek!
PS: A co se stalo s Quarkem po událostech poslední epizody Deep Space Nine? Odpovědi skrývá knižní relaunch a shrnutí osudů našich hrdinů v něm bude následovat v některém dalším článku.
Nezapomeňte, že Armin Shimerman přijede v březnu do Prahy na CzechTREK 2014!
Související články:
V Praze bude koncertní premiéra hudby z nejnovějšího Star Treku - pá 2. září 2016V Praze bude koncert k 50. výročí Star Treku - st 13. ledna 2016
CzechTREK 2014 je za námi - út 4. března 2014
Quark a Odo po skončení seriálu - st 26. února 2014
Dabéři Quarka a Jadzie na CzechTREKu - út 25. února 2014
Kitty Swink není jen manželkou Armina Shimermana - po 24. února 2014
Armin „Quark“ Shimerman – Fereng mnoha tváří - st 19. února 2014
René „Odo“ Auberjonois – proměnlivý herec - st 12. února 2014
Odo, konstanta mnoha podob - po 3. února 2014
Vyhlášení hlasování o nejvtipnější scénu Quarka s Odem - čt 9. ledna 2014
Hlasování o nejvtipnější scénu Quarka s Odem - pá 3. ledna 2014
Vánoční soutěž o vstupné na CzechTREK 2014 - út 24. prosince 2013
Přihlášky na CzechTREK 2014 spuštěny! - pá 20. prosince 2013
Připravuje se nový CzechTREK! - so 14. prosince 2013
CzechTREK 2013 - Nicole de Boer a kolegové z DS9 [VIDEO] - st 15. května 2013