Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Recenze finální epizody seriálu Star Trek Continues (spoilery)

pá 2. února 2018      autor: sarao      přečteno: 2713x      délka: 9 min      komentáře: 2

Continues 11 - plakátMyslím, že fanouškovský seriál Star Trek Continues není třeba představovat. Za pět let jeho existence dokázal tým lidí okolo Vice Mignogna vytvořit jedenáct plnohodnotných epizod jako pokračování klasického Star Treku. Těchto jedenáct epizod bylo pozoruhodným úspěchem a s klidem je lze zařadit mezi to nejlepší, co na poli fanouškovské startrekové tvorby vzniklo. Seriál se odehrává v období po konci Originální série (epizoda TOS „Turnabout Intruder“) a vytváří tak náhradu za již nerealizované sezóny zmíněného seriálu. V reakci na kauzu Axanar, v jejímž důsledku CBS vydalo nové pravidla pro fanfilmy, byl nedávno seriál ukončen, a to závěrečnou dvojepizodou To Boldly Go. Tato velmi zajímavá epizoda nejen zakončuje zmíněný fanouškovský seriál, ale i mistrně dotváří chybějící přechod mezi Originální sérií a filmem Star Trek: The Motion Picture.

Zápletka

(Poznámka: tato část článku vyzrazuje děj epizod.)

V první části dvojepizody je Enterprise poslána vyšetřit ztrátu spojení s kolonii Aldebaran a zmizení zásobovací lodi v této oblasti. Na místě zjistí, že se zde Hvězdná flotila pokoušela experimentovat s lidmi s vysokým stupněm mimosmyslového vnímání (ESP), takzvanými ESPery. Flotila tu zkoumala možnost opakovaného využití účinků nehody, která se stala Gary Mitchellovi a Elizabeth Dehnerové v epizodě TOS „Where No Man Has Gone Before“. Tato nehoda, která se udála během průchodu Galaktickou bariérou, zesílila ESP schopnosti těchto lidí, což vedlo k jejich přeměně na nekontrolovatelné superbytosti. Cílem pokusů, které se vymkly kontrole, bylo využití těchto lidí jako poslední možnosti obrany Federace.Spock a McKennah
Jediná přeživší z laboratoře, Lana, informuje posádku Enterprise, že stanici přepadli Romulané a unesli zbývající ESPery, aby je využili jako zbraň. Enterprise se snaží zabránit zneužití těchto potenciálních superbytostí a sleduje stopu prchající romulanské lodi až do Neutrální zóny.  Zde po setkání s romulanským dravcem pod velením komandéra Charvanek (romulanská komandérka z epizody TOS „The Enterprise Incident“) vyjde najevo, že se ve skutečnosti ESPerové vzbouřili a utekli z laboratoře. A že pod vedením Lany a jejího vulkánského manžela Senteka mají další plány, zahrnující pokus o rozpoutání konfliktu mezi Federací a Romulanským impériem. Společně s romulanskou lodí se Enterprise vydává ESPery zachytit dřív, než vstoupí do bariéry a posílí tak své schopnosti. Ti se však mezitím zmocní sesterské lodi Enterprise USS Kongo a s tou do bariéry proniknou.

LanaV druhé části dochází k střetnutí Enterprise s Kongem poblíž Galaktické bariéry. Lana a Sentek utíkají na palubu Konga. Odtud manipulují komandérem Spockem, aby získali poradkyni McKennah jako rukojmí na palubu Konga, a poté jej donutí nechat Kongo odletět. Kongo letí k Zemi a cestou zničí dvě lodi třídy Constitution dříve, než jej Enterprise znovu dožene. Dochází k boji, do kterého se zapojují i Romulané, a obě lodi jsou vážně poškozeny. Mezitím se poručík Smithová (postava, která se objevila v epizodě TOS „Where No Man Has Gone Before“ a v tomto seriálu je pravidelnou postavou) projeví také jako ESPer posílený bariérou. Aby jí posádka i přes její nebezpečnou mutaci důvěřovala, Smithová se vydává na palubu Konga vypnout jeho zdroje energie. Po krátkém boji ve strojovně se však v zoufalém pokusu zachránit své kolegy na poškozené Enterprise nakonec obětuje.
Po zásahu Smithové se Kongo chystá explodovat a Kirk Spock a Scotty se snaží přenést McKennah zpět na palubu Enterprise. Její zaměření se nezdaří a poradkyně v jedné z nejdojemnějších scén umírá uprostřed materializace. 
Poškozená Enterprise se vrací k Zemi a na orbitě vplouvá do suchého doku, kde brzy podstoupí přestavbu. Na schůzce v kanceláři admirála Nogury je Kirk povýšen na kontradmirála a vedoucího operací Hvězdné flotily. Později se při rozlučkovém projevu Kirk naposledy setká s celou svou posádkou. Kirk, Spock a McCoy plánují společnou finální večeři a Spock oznamuje, že odchází na Vulkán. Rovněž McCoy odchází z flotily, a to do výslužby. V poslední scéně Kirk naposledy vstoupí na můstek své milované lodi před její plánovanou přestavbou a provede poslední zápis do lodního deníku.

Zamyšlení a dojmy

(obsahuje spoilery)

To Boldy Go je vynikající epizoda srovnatelná s oficiální produkcí. Je nejen skvělým zakončením tohoto seriálu, ale hlavně je výbornou náhradou chybějícího zakončení Originální série. Jako taková dělá to, co dělá většina skvělých finále – spojuje děj nazpět až k pilotní epizodě seriálu, jímž je inspirována. (Technicky vzato tedy k druhé pilotní epizodě.) Rozhodnutí využít hlavní motiv z TOS „Where No Man Has Gone Before“ a vytvoření myšlenky někoho, kdo se pokusí tuto nehodu zneužít, aby vytvořil rasu superlidí, se mi jeví jako skvělý nápad. Příběh je doplněn spoustou zajímavých odkazů na kontinuitu, a to jak vůči minulosti, tak vůči budoucnosti. Od drobností, jako je třeba romulanský pozdrav „Jolan-tru" známý z TNG, vulkánský smrtící stisk či Spockovo „Jak se cítíš?“ – další skvělý odkaz na filmový Star Trek, tentokrát Star Trek IV: Cesta domů. Líbil se mi i odkaz na pohon romulanských lodí pomocí singularity (jak je stanoveno v TNG), zmínka o Ochráncích a představa, že oni byli zodpovědní za vytvoření bariéry kolem galaxie viděné v TOS „Where No Man Has Gone Before“. Což je zajímavá myšlenka, která oživuje hloubku kontinuity Treku.

Charvanek a TalAle hlavní kouzlo epizody, tedy alespoň podle mého mínění, je řada šikovných spojitostí s událostmi, které budou následovat ve Star Trek: The Motion Picture. Na jednom krásném příkladu –  v úvodní scéně vidíme rodící se vztah mezi Spockem a poradkyní McKennahovou, který je po tragických událostech druhé části epizody příčinou, proč se Spock vrací na Vulkán vykonat kolinahr. Dalším spojením je vysvětlení (které chybí v kánonu), za jakých okolností přijala Hvězdná flotila insignii Enterprise (deltu) pro všechny lodě Hvězdné flotily. V TOS bylo totiž pravidlem, že každá loď měla svou vlastní insignii.
Samostatnou kapitolou je pak závěrečná část epizody obsahující to, co by každý fanoušek rád viděl v oficiálním Treku – návrat USS Enterprise k Zemi po skončení pětileté mise, kdy loď vplouvá do téhož doku, ze kterého ji vidíme vyplouvat ve Star Trek: The Motion Picture. Dále vidíme admirála Noguru, Kirka v TMP uniformě a dozvíme se, proč McCoy odešel do výslužby.

Epizoda má tradičně skvělý staronový vizuál a je vidět, že se Star Trek Continues snaží navázat na Originální sérii z šedesátých let. Tvůrci dokonale a do nejmenších detailů replikují poetiku klasického Star Treku, jak to jen možnosti fanouškovské produkce a vymoženosti současné techniky dovolují. Tvůrci tak kombinují kulisy, postavené v dobovém duchu a nejnovější CGI efekty. Tyto efekty jsou daleko za hranicemi toho, co nám Originální série kdy ukázala, a přesto se tváří, že dokonale patří do epizody původního seriálu. Je to proto, že kompozice záběrů byly pečlivě zváženy, aby znovu vytvořily vzhled a nádech původních snímků. Zvláště pak modely lodí jsou velmi vydařené a pohybují se s elegancí, jakou by tyto lodě měly mít. Rovněž nutno zmínit, že tvůrci byli nadmíru věrní i při vytváření kostýmů, účesů a rekvizit.

Kirk v TMP uniforměObsazení seriálu se ustálilo ve stavu, který respektuje postavy, aniž by upadlo do okázalé imitace původních herců. V roli kapitána Kirka je jako vždy Vic Mignogna, pana Spocka hraje Todd Haberkorn, který zde podává jeden ze svých nejlepších výkonů. Dobrý výkon podávají i ostatní – Grant Imahara jako Sulu, Chuck Huber jako doktor McCoy,  Chris Doohan (je synem Jamese Montgomeryho Doohana, představitele Scottyho v TOS) jako Scotty, Kim Stinger jako Uhura a Wyatt Lenhart jako Chekov. 
Skvělý je výkon Michele Specht v roli lodní poradkyně McKennahové. Tato postava byla vytvořena pro Star Trek Continues a je odkazem na Deannu Troi v TNG. Poslední vystoupení této postavy ve scéně z přepravní místnosti bylo velmi dojemné a smutné.
Tato epizoda je rovněž úžasnou přehlídkou Kipleigh Brown, herečky, která si krátce zahrála ve Star Trek: Enterprise (epizoda  ENT „The Forgotten“ jako členka posádky Taylorová) a která se objevovala ve Star Trek Continues jako členka posádky Smithová. Tato epizoda objasňuje, že postava paní Smithové byla stejná Smithová, kterou jsme krátce viděli v TOS „Where No Man Has Gone Before “ a také vysvětluje, proč byla paní Smithová v této sérii. Je to dobrý nápad, který dokonale doplňuje zápletku epizody TOS „Where No Man Has Gone Before“ tím, že i Smithová je nadaná „božskými“ schopnostmi. 
Star Trek Continues měl vždy nějaké skvělé hostující herce a ani tato epizoda nebyla výjimkou. Přivádí zpět romulanskou komandérku Charvanek (TOS „The Enterprise Incident“), kterou hraje Amy Rydell, jež je dcerou herečky Joanne Linville, která tuto roli ztvárnila v Originální sérii. Je v této roli naprosto dokonalá a při vytváření této fascinující postavy odvádí úžasnou práci. Další romulanskou postavu, Tala (rovněž z TOS „The Enterprise Incident“) hraje Mark Meel.
Hlavní záporáky ztvárnili Nicola Bryant a Cas Anvar. Bryant hraje vůdkyni ESPerů Lanu. Tato herečka je je známá jako Peri z Doctora Who. I její výkon je skvělý, zejména pak scény, kdy vysvětluje své záměry a pohnutky. Anvar pak hraje jejího manžela Senteka.

Rozdělení Enterprise

Ostatní postřehy:

  • Líbí se mi scéna, v níž dojde k oddělení talířové sekce Enterprise. Tento manévr byl sice běžný později v TNG u Enterprise-D, ale v Originální sérii existovaly náznaky, že jej umí i původní Enterprise. Nikdy to však nebylo použito. Děkuji autorům za tento nápad.
  • Modely lodí v Nogurově kanceláři zahrnují  i Kelvin a Discovery, krásný příklad kontinuity.
  • Úvodní scéna mezi Spockem a McKennahovou naznačuje, že existují další vulkánské tradice, které jsou opakem kolinahru.
  • V některých scénách se objevují motivy hudby ze Star Trek: The Motion Picture (Jerry Goldsmith) a  ze Star Trek: Khanův hněv (James Horner).

Celkově se jedná se o rychlou, akční epizodu, s vynikajícím scénářem. Takže snad jen malé výtky. Největší je asi k scéně, ve které Spock vyjednává se Sentekem a zvažuje, zda vyslat McKennahovou na loď ovládanou ESPery. Tato scéna mi připadá dlouhá, díky čemu ztrácíme dynamiku toho, co Kirk mezitím provádí v inženýrské sekci a co v tu chvíli dělá romulanská loď.
Až na tyto drobnosti se jedná o zajímavé dílo a je jen škoda, že byl tento projekt ukončen. Nezbývá jen doufat, že se tento počin bude líbit všem, kdo jej zhlédnou.

Epizody je možní zhlédnout na stránkách projektu: www.startrekcontinues.com
České titulky (amatérské) je možné stáhnou zde.

THE HUMAN ADVENTURE CONTINUES...

admirál flotily sarao
autor: sarao
vydáno: pá 2. února 2018
přečteno: 2713x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG