Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Recenze knihy: ST Enterprise - Kobayashi Maru

út 19. března 2013      autor: Jana Dvořáčková      přečteno: 7124x      komentáře: 0

Kobayashi Maru, finální česká obálkaKam se čtenář ještě nevydal, nás hned počátkem roku zavedlo nakladatelství Laser-books v prvním z překladů příběhů z knižní řady Star Trek Enterprise. Hned první kapitola nás vrhne na Klingonsko-romulanskou hranici a tam někde se odehraje bitva, nad níž by si ale nejeden Klingon pouze frustrovaně odplivl a snažil se vybojovat alespoň čestný odchod do říše mrtvých. Jenomže ne vždy rasa válečníků zvítězí, protože zákeřný nepřítel, jehož původ je v této době ještě střeženým tajemstvím, zná lest, která má sousedy oklamat, ochromit, rozhádat a vtáhnout do války.

Anotace

Ochrana nákladních lodí je pro další existenci nově zrozené Koalice planet naprosto nezbytná. Mezihvězdným hlídkováním byli pověřeni kapitáni Hvězdné flotily Spojené Země, a nemají tak na práci nic lepšího než ostražitě vyhlížet do temnoty vesmíru.

Kapitán Jonathan Archer z hvězdné lodi Enterprise propadá pocitům marnosti a rád by věděl, zda i někdo jiný vidí totéž co on. Tajemnou uzavřenou a militaristickou společnost, která je přesvědčena, že její přežití visí na vlásku, a na své sousedy pohlíží jako na hrozbu. Jejich jediným cílem je za každou cenu získat neomezenou moc. Právě taková je podle všeho filozofie neznámých a dosud nikým nespatřených Romulanů.

Archer si dobře uvědomuje, že svazky mezi signatáři Koaliční dohody jsou křehké a mohou pod tlakem povolit. Ví také o nepřátelství Romulanů a je přesvědčen, že za neobjasněnými útoky na nákladní lodě stojí právě oni. Nemůže však své domněnky podepřít žádným důkazem, protože by tím ohrozil život svého přítele.

Komu prokáže loajalitu: svému příteli, své domovské planetě, nebo Koalici? A pokud si bude nucen vybrat, nepřijde přitom o všechno?

Existuje řešení bezvýchodné situace?

Příběh

Kobayashi Maru, původní česká obálkaChronologicky se Kobayashi Maru datuje za konec seriálové čtvrté řady a příjemně navazuje na předčasně ukončený seriál. Předkládá nám události následující po podpisu zakládající listiny Koalice planet, které objasňují historické skutečnosti zatím pečlivě skryté v minulosti.

Nebojte se, v případě Maru nepůjde o test kadetů Akademie, jehož výsledky odhalí, jak moc jsou, či spíše nejsou schopni zvládnout neřešitelnou situaci.

Bude to totiž ještě mnohem horší.

Mimo jiné se dozvíme konečně něco víc o této konkrétní lodi, její posádce a o roli v příběhu z bouřlivých časů, kdy se budoucí Federace teprve rozrůstala o své první členy.

Jedním z nich mohla být i planeta Coridan, jejíž technicky vyspělí obyvatelé pronikli k technologií warpu sedm. Stejně jako jistá tajemná, nepřátelská a velmi nelogická rasa, jejíž kořeny sahají do historie jednoho ze zakladatelů Koalice. V chronologickém předchůdci knihy, jež by u nás měla také vyjít, tito dobyvatelé Coridan zpustoší, aby se tak sami dostali jako první k tomuto cíli.

Není nic důležitějšího než technologická převaha. O to nebezpečnější je v nesprávných rukách. Ovšem to by už dávno starý známý Archerův přítel nesměl v utajení pracovat na způsobu, jak nepřátelům tohle pokud možno maximálně ztížit, případně rovnou překazit. Jeho příběh sleduje události, díky nimž se na své cestě dostane do nejedné nezáviděníhodné situace. A špehovat na území špehů je nebezpečné dost.

Kobayashi Maru, originální obálkaKrom Archerovy Enterprise už nějakou dobu koaličním vesmírem létá i Columbia kapitána Hernandezové a další lodě na sebe nenechají dlouho čekat. Dvě zatím nejlepší lodě flotily hlídají dopravní trasy, po nichž létají konvoje pozemských zásobovacích lodí – tolik důležitých v dobách, kdy lidé ještě nepostavili stanice v hlubokém vesmíru a prostor od jednoho světa ke druhému se zdá pustý a prázdný. Opak je pravdou. Útoky zlodějů a nájezdníků jsou již dobře známy z dřívějška, takže úkol Enterprise a Columbie důležitý je. Oba kapitáni se ale jen chvíli bojí, že zůstane jen u toho. Když se na svých cestách setkají s nepřáteli, které by za ně vůbec nepovažovali a v nejednom boji změří své síly s přesilou protivníků, musí řešit i situace, jejichž výsledkem, i přes veškerou snahu o opak, budou ztráty na životech a v sázce budoucnost Koalice planet.

Star Trek knihy česky

Doteď měli čtenáři českých překladů možnost seznámit se s příběhy všech předchozích (budoucích) kapitánů, ale až teprve nyní se dostáváme na začátek všech těch dobrodružných hvězdných putování - k počátkům romulanských válek, lidské houževnatosti, klingonské cti, vulkánskému tajnůstkaření a toleranci ostatních ras – na začátek příběhů posádek lodí, které se vydají do hlubokého vesmíru a jednou odletí hledat nové formy života a nové civilizace.

Koalice planet je zatím ještě mladá a jednání provázejí emoce, zejména pokud jde o její rozšiřování a pak i o řešení hrozby útoků, kterým musí čelit.

kapitán Jonathan ArcherKnihu určitě ocení nejen fanoušci Star Treku, ale klidně i náhodný zvědavý čtenář. Kapitán Archer a jeho doba je od té naši zhruba 150 let. Ostatní kapitáni a jejich spletité příběhy, které se bez jistých znalostí už mnohdy neobejdou, zasahují časově trochu dál. U Enterprise ale mohu s klidem říct, že jako odrazový můstek poslouží dobře a i její seriálové zpracování považuji za dobrou podívanou, u které se o ztrátě času nedá mluvit.

Příběh Kobayashi Maru je bohatý na akci a seznámí čtenáře s množstvím ras a situací, které nechybí v žádných dalších knižních, ani filmových zpracováních.

Oněch bezmála 450 stran jsem přečetla rychle, rušila mě pouze potřeba spát a chodit do práce. Autoři jsou zkušení spisovatelé, jejichž díla teď budu určitě ráda sledovat. Obsahově jde o akční propletenec, jemuž nechybí emoce a i na intimitu dojde.

Každý fanoušek treku má asi vlastní názor na to, co je nejlepší – který seriál, která kniha. Nejsem vyloženým příznivcem konkrétní série, u knih na mě působí emoce, které příběh vyvolá a rychlost, s jakou ho přečtu. Podobně jsem se nemohla odtrhnout například od dávno vydaných Imzadi a Q na druhou Petera Davida, Nejlepšího osudu Diane Carey, či Syna včerejška Ann C. Crispin. To jsou ale pouze čtyři z takových dvaceti příběhů, které si v životě určitě ještě několikrát přečtu.

Autoři Martin a Mangels spolu napsali například také u nás vyšlé knihy z edice Star Trek Titan – Mezi dvěma světy a Černý král. Ovšem ty jsou jen ochutnávkou z jejich buď společné, nebo samostatné knižní a komiksové produkce, která se v překladu doufám také objeví.

 

ST Enterprise - Kobayashi MaruMichael A. Martin a Andy Mangels – ST Enterprise - Kobayashi Maru
Překlad Jakub Jungman
Obálka Stephan Martiniére
Vydalo Nakladatelství Laser-books s.r.o.
Edice Star Trek, svazek 33
Cena 289 Kč

viceadmirál Jana Dvořáčková
autor: Jana Dvořáčková
vydáno: út 19. března 2013
přečteno: 7124x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG