Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Remasterovaný Gorn v TOSce mrká

út 5. února 2008      autor: Weyoun the Vorta      přečteno: 6025x      komentáře: 2

Star Trek Paramount Home Video digitálně zremasteroval první sezónu přelomového sci-fi seriálu Star Trek pro HDTV (televize s vysokým rozlišením obrazu) formát. Počítačově vytvořené zvláštní efekty nahradily mnoho záběrů, které byly vytvořeny před desítkami let pomocí jednoduchých modelů a kreslených pozadí. Tvůrci se teď rozpovídali o úpravách a reakcích fanoušků.

Aby Paramount upoutal pozornost na vydání kolekce Star Treku s 10 HD-DVD plánovaného na 20. listopad, uvede v blízké době ve stovkách kin v různých částech USA dvojdílnou epizodu "The Menagerie" (Zvěřinec).

Na remastering dohlíželi producenti David Rossi a Michael a Denise Okudovi. Trojice uvedla, že Paramount zamýšlel vylepšit původní seriál pro HD trh. "Chtěli jsme tento čtyřicet let starý materiál zatraktivnit. Účelem bylo pozvednout úroveň vizuálních efektů na dnešní úroveň, na kterou jsou mladí diváci již zvyklí," uvedl Rossi.

Rossi a Okudovi zhlédli každou epizodu a vybrali záběry pro digitální rekonstrukci. Především se jednalo o exteriéry Enterprise během vesmírných bitev a záběry mimozemšťanů.

Počítače dokonce vytvořily v nových záběrech nedokonalosti, aby lépe splynuly s původním filmovým materiálem.

Mezi producenty panovaly neshody o tom, které záběry zremasterovat a které zachovat. Náhrobní kámen z epizody "Where No Man Has Gone Before" (Kam se dosud člověk nevydal) z roku 1966 má nápis "James R. Kirk", čehož si pozorní fanoušci všimnou, neboť kapitán lodi Enterprise se jmenoval James Tiberius Kirk. Rossi chtěl digitálně změnit nápis na na read "James T. Kirk," což se zase nelíbilo Denise Okuda. Hlasování na Star Trek conech ukázalo, že se fanoušci přiklánějí k Rossovi, ale nedostatek času zabránil této změně.

"'R,' zůstalo, takže to nebylo zrovna fair play vítězství," podotkla Denise Okuda a se smíchem dodává: "Dave s námi kvůli tomu týden nemluvil."

Producenti se také vyjádřili o tom, jak těžké bylo držet se zpátky, aby nezměnili koncept jednotlivých epizod. "Jisté věci byste rádi viděli jinak, ale naší mantrou, kterou jsme se řídili, bylo zajistit, abychom zachovali ducha původního seriálu. Nezasahovali jsme například do hereckých výkonů,“ řekl Rossi. „Upřednostnili jsme tedy příběh před bombastickými vizuálními efekty."

Tým využíval původní záběry pro převod do HD formátu, Michael Okuda k tomu řekl: "Už původní design byl jednoduše geniální, především co se barev týká." „Barvy jsou úchvatné,“ souhlasila Denise Okuda. "Poté, co jsme s Michaelem poprvé viděli výsledek, doslova nám to vyrazilo dech. Zapomínáme, že v roce 1966 NBS teprve začala s barevným vysíláním, takže designéři původního Star Treku museli najít způsob, jak si s novým fenoménem poradit. Jasnost barev je nyní tak vysoká, že diváci s dobrým zrakem mohou vidět skvrny od kávy, kterou si Leonard Nimoy polil uniformu v epizodě "The Trouble With Tribbles" (Trable s tribbly).

"Digitální technika občas vyladila detaily ve scénách s mimozemšťany," řekl Michael Okuda. "Ještěřího Gorna z epizody "Arena" (Aréna) vytvořil herec v gumovém obleku. V remasterované verzi přiměl tým specialistů na vizuální efekty Gorna mrkat, takže jeho výstup je realističtější. Podobným způsobem byly zase digitálně vymazány provázky, kterými se ovládaly loutky v epizodě "Catspaw" (Návnada).

Ne všichni fanoušci byli ohledně vylepšených efektů nadšeni. "Pokaždé, když se pustíte do tak velkého projektu, ozvou se nesouhlasné hlasy," řekl Rossi. "Ale v momentě, kdy jsme uveřejnili první výsledky, lidem se to začalo líbit."

Michael Okuda dodal: "Publikum bylo zatím v převážné většině pozitivní. Oceňuje, že jsme si Star Trek nepřivlastnili a že zůstal v duchu Gene Roddenberryho (tvůrce), Boba Justmana (producent) a Dorothy Fontany (scénáristka), stajně tak jako Enterprise zůstala lodí Matta Jeffriese (designér)."

Přestože je tým na výsledek své práce pyšný, nevylučují další technologické vylepšení Star Treku v budoucnu. "Až se objeví holovize, možná se opět objeví někdo, kdo využije nového potenciálu," řekl Rossi. Michael Okuda reagoval: "Star Trek vždy vzdoroval gravitaci, takže je to sázka na jistotu."

Zdroj: trekweb.com
bez hodnosti Weyoun the Vorta
autor: Weyoun the Vorta
vydáno: út 5. února 2008
přečteno: 6025x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG