Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Bouřková fronta (Storm Front)

čt 13. října 2016      autor: bilavrana      přečteno: 2771x      délka: 7 min      komentáře: 5

Storm Front - Archer a AliciaPro své třetí retro jsem si zvolila úvodní dvoudíl 4. série Enterprise, který má svůj počátek už v posledním díle předchozí série, v Hodina H (Zero Hour). Tento příběh měl premiéru přesně před 12 lety, 8. a 15. října 2004. Hlavní zápletku tvoří oblíbené cestování časem a v tomto případě i do pozměněné reality. Poté, co na konci minulé série zničili zbraň Xindů i síť sfér a celá posádka Enterprise se s úlevou, i když truchlící za domnělou smrt Archera, vrací na Zemi, záhy zjišťují, že něco není v pořádku. Nikdo neodpovídá na jejich volání a na průzkumný raketoplán útočí stíhačky z 2. světové války. Mezitím se Archer objevuje v jednom polním lazaretu ovládaném nacisty.

Zápletka

Archer je převážen vojáky SS na velitelství jako válečný zajatec, když je konvoj přepaden americkými povstalci. Archer se snaží utéct, je však zraněn. Mezitím Enterprise na oběžné dráze Země podle radiového vysílání zjišťuje, že cestovali časem dvě stě let do minulosti a že historie se neodvíjí tak, jak by měla. Kapitán se probouzí v bytě Alicie Traversové, která mu vysvětlí, že je v nacisty ovládaném New Yorku roku 1944. Žena je kvůli své barvě pleti pro Němce nežádoucí, proto se snaží pomáhat povstalcům. Ti Archerovi nevěří a nejraději by jej vydali Němcům nebo zlikvidovali, ale Alicia se jej zastane.

Na Enterprise se objevuje časový agent Daniels, který je značně fyzicky Storm Front - Daniels umírápoznamenán změnou časové linie a doktor Phlox neočekává, že přežije. Navzdory zdravotnímu stavu Daniels přiznává, že přítomnost Enterprise v této době je jeho práce. Studená časová válka přerostla do otevřeného boje jednotlivých frakcí, a pokud nedojde k nápravě, nemají se kam vrátit, protože linie bude nenávratně změněna. Napjatou situaci na lodi, která je poškozená ještě po předchozích bojích s tvůrci sfér, zkomplikuje černý pasažér Suliban Silik, jemuž se podaří ukrást raketoplán a prchnout na Zemi.

Němcům pomáhají Na'kuhlové, druh, který se rozvíjel díky změnám v čase a jenž je zodpovědný za časovou válku v 29. století. Svými znalostmi pomáhají nacistům ve vývoji zbraní, zároveň ale sledují svůj vlastní cíl. Skupina Na'kuhlů vedená Voskem totiž uvízla na Zemi a potřebuje německé zdroje k postavení portálu na cestu zpět. Od chvíle, co jednoho zahlédl ještě v polním lazaretu, se o podivné nacistické spojence zajímá i Archer. Společně s povstalci se mu podaří jednoho zajmout a získat informace o Enterprise na oběžné dráze a komunikační zařízení. Situace se ale zvrtne a Archer s Alicií jsou zahnáni do slepé uličky.

Storm Front - Vosk s časovým portálemMezitím se Trip s Travisem vydají na povrch najít uprchlého Silika. T'Pol je varována Danielsem, že mají někoho zastavit a věří, že se varování vztahuje právě na Sulibana. Dvojice najde havarovaný raketoplán, avšak po Silikovi není ani stopa. Neopravitelný raketoplán zničí, ale při výbuchu je přerušeno spojení s lodí a na útěku z oblasti jsou chyceni a zajati nacisty. Zatímco se je Hoshi marně snaží zaměřit, s velkým překvapením zachytí slabý signál Archerova volání a na poslední chvíli ho i s Alicií přenese na loď. Na Enterprise se Archer setkává s Danielsem, který mu těsně před smrtí objasní, co se děje, a že ten, koho musí zastavit, je Vosk. Pokud nebude zastaven včas, už nebude cesty zpět.

Malcolm zjišťuje, že časová linie byla narušena v roce 1916, kdy byl zavražděn Lenin, čímž se Rusko nikdy nestalo hrozbou pro Němce a ti se mohli soustředit naStorm Front - Vosk a Archer postup směrem na západ. Vosk se spojí s Enterprise a domluví se s Archerem na setkání na neutrální půdě. Nabízí dohodu i předání uvězněných Archerových mužů. Trip je mezitím po mučivém výslechu přepaden Sulibanem. Archer se setkává s Voskem, jenž mu nabízí návrat Enterprise do její doby, pokud mu poskytnou technologii lodi na dokončení portálu. Trip s Travisem jsou vráceni na palubu Enterprise, kde doktor při prohlídce zjišťuje, že Trip je ve skutečnosti Silik. Ten se marně pokouší uniknout.

Vosk kontaktuje Archera a žádá odpověď na nabízenou spolupráci i vydání Sulibana, který jim odcizil informace o budovaném zařízení k vytvoření portálu. Poté, co kapitán odmítne, dojde k přestřelce, kdy je loď poškozena a musí se stáhnout z dosahu. Archer se domluví se Silikem, že zničí zařízení, pokud mu pomůže osvobodit Tripa. Ten souhlasí a společně přesvědčí k pomoci i povstalce – mají odlákat pozornost, zatímco oni dva se pokusí proniknout dovnitř. Na'kuhlové se zatím připravují k vytvoření portálu.

Mezitím, co povstalci venku bojují s německými vojáky, Archer se Silikem proniknou do budovy a vypnou ochranný štít komplexu. Při potyčce s hlídkou je Silik zastřelen, ale objevuje se Trip, kterému se podařilo utéct. Společně s povstalci opouští komplex, na který útočí Enterprise. Ve Daniels v budoucnostichvíli, kdy Vosk vstupuje do časového portálu, je komplex zničen. Objevuje se Daniels, jenž Archerovi potvrzuje, že se vše vrací do správné časové linie a posílá Enterprise domů.

Zajímavosti

  • V první části dvoudílu se neodehrává ani jedna scéna v 22. století. Faktem, že ani část epizody se neodvíjí v „současnosti“, se může pochlubit z celého ST univerza už jen TOS epizoda Místo přidělení: Země (Assignment: Earth), která celá probíhá v roce 1968. Obě tyto epizody se navíc odehrávají v New Yorku nebo jeho okolí.
  • Když Enterprise tímto příběhem odstartovala 4. sérii, stala se jediným ST seriálem, u kterého nebyla provedena jakákoliv změna v hlavním hereckém obsazení od pilotní epizody (na rozdíl od DS9, kde od 4. série přibyl Michael Dorn).
  • Tom Wright, který si v této epizodě zahrál Voskova pobočníka Ghratha, ztvárnil už ve Voyageru postavu Tuvixe.
  • Danielsův zdravotní stav byl „zrecyklován“ z epizody Roztříštěný v čase (Shattered) z Voyageru, kde se Voyager potýkal s časovými anomáliemi přímo na lodi. Chakotay byl jednou z nich zasažen a diagnostikován s podobným stavem jako Daniels.
  • V druhé části dvoudílu měl herec John Fleck, který zde ztvárnil Silika, jedinou příležitost hrát ve ST univerzu bez jakékoliv prostetiky (zahrál si krom Silika ještě pět jiných mimozemských rolí v TNG, DS9 a VOY).
  • Ačkoliv v této epizodě Silik zemřel, je možné, že po resetování časové linie stejně jako Daniels přežil a žije v 22. století. Nicméně po tomto příběhu se už Daniels ani Silik v dalších epizodách neobjeví.
  • Závěrečný přílet Enterprise k Zemi, kdy ji vítají lodě Flotily, je podobný poslední scéně z Voyageru, kdy Voyager zničí Borgy a vrací se domů.

Citáty

„Možná jsme tu z nějakého důvodu. Možná to nebyla náhoda.“
– Travis k T'Pol poté, co zjistí, že se přenesli dvě stě let nazpět

„Jak se vrátíme do našeho století?“
„Nemůžete. Neexistuje. Ne tak, jak ho znáte. Ani to mé. Vše je ztraceno. Musíte ho zastavit.“
„Zastavit koho? Danielsi… zastavit koho?“
– T'Pol a Daniels těsně předtím, než Daniels ztratí vědomí

„Zachytila jsem něco jiného. Je to slabé.“
„Poslechněme si to.“
„Kapitán Archer Enterprise. Ozvěte se. Enterprise, ozvěte se.“
„Kapitáne?“
– Hoshi, T'Pol a Archer, když Archer volá o pomoc a posádka zjišťuje, že žije

„Jste hlupák. Myslíte, že jsme si rovni, protože jsem vám dovolil účastnit se našeho boje. Bojujete, abyste ovládli národy. My vládneme celým světům… šíříme svou vůli napříč časem. I kdyby vaše rasa existovala milion let, ani byste nezačali chápat to, čeho jsme dosáhli. Příště, až pocítíte potřebu mi vyhrožovat, zapamatujte si toto: mohu vás vymazat z historie tak, jako byste nikdy nebyl.“
– Vosk německému důstojníkovi

„Jak ta věc vlastně funguje? … Když o tom přemýšlím, raději to nechci vědět.“
– Alicia k Archerovi, když má být transportována zpět na Zemi

„Byl jste důstojným protivníkem, kapitáne. Dal bych přednost smrti při boji s vámi, ale myslím, že se spokojím i s tímhle.“
– umírající Silik k Archerovi

admirál bilavrana
autor: bilavrana
vydáno: čt 13. října 2016
přečteno: 2771x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015
Retro: Meridian  -  čt 8. ledna 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG