Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Carbon Creek

čt 9. ledna 2014      autor: Jana Dvořáčková      přečteno: 2741x      délka: 4 min      komentáře: 8

Tento díl byl poprvé vysílán 25. 9. 2002 a je v pořadí 28. epizodou seriálu Star Trek: Enterprise. Děj popisuje příběh neoficiálního, ale opravdu prvního kontaktu mezi lidmi a Vulkánci formou vyprávění T'Pol. Do té doby bylo lidstvo neomylně přesvědčeno, že k prvnímu kontaktu došlo jinde, nicméně na Vulkánské vědecké správě a úřadu pro vesmír by zvědavý pozemšťan důkazy jistě našel.

oslava-většíU příležitosti prvního roku T'Pol na Enterprise se koná v kapitánově jídelně taková menší oslava. Archer se zmíní, že musel napsat hodnocení svého vědeckého důstojníka, což znamenalo mírně zkoumat její minulost. Tím odhalil několik (na Vulkánce skoro až objevitelských) cest po Spojených státech, mimo jiné i do místa zvaného Carbon Creek v Pensylvánii. T'Pol nejenže přizná, že tam byla a naprosto suše kapitánovi vyvrátí iluze o prvním kontaktu mezi oběma druhy, ale celkem logicky také uvede, že i ona dostala od Vulkánského vrchního velení rozkaz napsat hodnocení kapitána Archera.

Trip je zvědavý a poté, co se dozví, že v Carbon Creek před skoro dvěma sty lety ztroskotala mimo jiné prababička T'Pol jménem T'Mir, začne mu hlavou vrtat věk vědecké důstojnice. A T'Pol se rozhodne, že jim řekne historku, po které oba tak prahnou.

Zápletka

carbon creek - po pVulkánci sledují vypuštění Sputniku, první umělé družice Země. Když začne jejich lodi selhávat impulzní pohon, jsou nuceni nouzově přistát. Kapitán lodi při nehodě zemře a zůstane tak jen trojice Vulkánců, která zpočátku jedná i docela logicky. Jenomže poté, co dojdou nouzové dávky a po zjištění, že vlastně netuší, jestli se jejich signál dostal domů, jsou nuceni vyhledat pomoc lidí. Hlavně už začínají mít hlad. Po pěti dnech bez jídla se dokonce zvažuje možnost konzumace masa volně žijících zvířat.

T'Mir se snaží jednat nenápadně a doporučuje to samé i svým kolegům. Jenomže ti, zejména Mestral, jsou fascinováni kulturou na prahu kosmického věku. Mestralova touha pokračovat i nadále ve zkoumání lidí vede k tomu, že zbylí dva členové jeho posádky o něm na konci svým zachráncům zalžou a Mestrala na Zemi zapřou. Tady se ukazuje, že v případě nutnosti, nebo za předpokladu, že je k tomu dobrý důvod, Vulkánci lhát dovedou.

Trojice se tedy stane obyvateli Carbon Creek. Jako první věc ukradnou šaty ze šňůry neznámého domu, pak zajdou do baru, Mestral si zahraje o pár peněz pool a to jim vydělá na první zásobu jídla.

Později se nastěhují do domu, Mestral pracuje v dole, ve volném čase čučí na televizi – ze studijních důvodů, pochopitelně –, T'Mir zase pracuje v baru a Stron, jinak odborník na warp pole, se ukáže být zručným instalatérem a terčem zájmu jisté paní Garrettové.

carbon creek 2Jak týdny plynou a trojice se pomalu smiřuje s tím, že by na Zemi mohla zůstat, čím dál více se začleňuje do života ve městě. Mestral randí s Maggie, Stron kutí a T'Mir poznává, že se mezi lidmi, s nimiž původně nechtěla mít nic společného, dá najít i zájemce o astronomii a meditace v podobě sečtělého středoškoláka Jacka. Tomu nakonec pomůže k získání peněz na zaplacení vysokoškolského studia tím, že prodá patent na suchý zip.

Hlášky

Mestral: „Senzory odhalily obydlenou oblast šest kilometrů odtud.“
T'Mir: „Když nás odhalí, ovlivní to jejich kulturu.“
Mestral: „A když nás tu najdou mrtvé z hladu, tak to neovlivní jejich kulturu?“


Poté, co se Mestral vymluví T'Mir na to, že odchází na loď pro součástky k opravě subprostorového vysílače, je svou kolegyní sledován. Ta odhalí, že si vyjel s Maggie a čeká na jeho návrat.

T'Mir: „Tak jak Vám šla ta práce?“
Mestral: „Byl jsem na zápase v baseballu.“
T'Mir: „Další výzkum?“
Mestral: „Maggie mě pozvala. Nevěděl jsem, že to vadí.“
T'Mir: Tak proč jste o tom lhal?“
Mestral: „Věděl jsem, že přijde TOHLE.“
T'Mir: „Klidně jste se s ní pustil do intimních aktivit.“
Mestral: „Já jsem si nezačal.“

Malé zamyšlení

Tento díl mám osobně hrozně ráda, protože dokazuje to, co minimálně lidé už dávno vědí: že i přes všechny to utlačování, nahlížení přes rameno a zdrženlivost, co se názorů na počátky lidských cest do vesmíru týče, je s Vulkánci vlastně docela sranda.

Obsah epizody mě též nutí zamyslet se nad možností některých fanoušků ji odmítnout. Vyloženě si o to koleduje, protože teoreticky překrucuje fakta. První kontakt byl v Montaně a tečka. Tady se dozvídáme, že ne tak docela a že možnost pobytu mimozemšťanů v dobách, kdy k tomu měly světové vlády obezřetný přístup, je vlastně hodně pravděpodobná a mnou osobně velmi vítaná. Zkrátka proto, že představa Vulkánce v pohodě si žijícího na Zemi v polovině dvacátého století je fascinující.

Zajímavosti

Jak T'Pol přiznala, Vulkánci si neberou dovolenou. Tedy… dost by mě zajímal obsah jejich pracovních smluv.

Do doby, než se T'Pol stala členkou posádky Enterprise, byl rekord pobytu Vulkánce mezi lidmi 10 dní.

Jeden z Vulkánců se jmenuje Mestral. Ve skutečnosti je to příjmení vynálezce suchého zipu, Švýcara George de Mestrala, který si dal vynález patentovat v roce 1951. T'Mir ale přišla na patentový úřad až o šest let později. Tento drobný nelogický rozpor však seriál neřeší.

viceadmirál Jana Dvořáčková
autor: Jana Dvořáčková
vydáno: čt 9. ledna 2014
přečteno: 2741x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG