Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Další trable s tribbly

čt 16. ledna 2014      autor: omi      přečteno: 3539x      délka: 6 min      komentáře: 14

Kapitáni Kirk a SiskoJedna z legendárních epizod, která je stále fanoušky řazena mezi ty nejlepší a zároveň vzdává hold 30. výročí původního seriálu. Díky technologickému pokroku došlo k unikátnímu propojení dvou dekád filmové tvorby, nebo chcete-li, dvou století startrekového vesmíru. Stejně jako kapitán Picard ve filmu Star Trek: Generace mohl i kapitán Sisko stanout tváří tvář legendárnímu kapitánu Kirkovi. Jelikož tvůrci seriálu Deep Space Nine byli sami velkými fanoušky původní série, je tato pocta pojata velmi pečlivě a ohleduplně, současně však neuvěřitelně zábavně.

Zápletka

Na stanici Deep Space Nine přichází dvojice agentů z Časové vyšetřovací komise. Jejich úkolem je zjistit, zda při cestování posádky zpět časem nedošlo k narušení časové linie. Defiant přepravoval z Cardassie I vrácený orb spolu s jedním pasažérem – Barry Waddlem, pozemským obchodníkem, který na Cardassii uvízl při klingonském útoku. Bohužel se ukáže, že přepravovaný orb dokáže manipulovat časem a Barry Waddle není nějaký obyčejný obchodník.

Sisko a Dax na můstku Enteprise​Defiant se přenese časem a zakrátko spatří posádka můstku na hlavní obrazovce loď Enterprise. Původní Kirkovu Enterprise třídy Constitution. Defiant se přenesl o více než sto let zpět do minulosti ke stanici K-7. Posádka brzy zjišťuje, že zde došlo k incidentu s Klingony, kdy se chirurgicky upravený klingonský špion Arne Darvin, kterým není nikdo jiný než Barry Waddle, pokusil otrávit zásoby kvadrožitovce. Kapitán Kirk však Darvina odhalil a tím jeho kariéra skončila. Předpokládají, že se Darvin pokusí Kirka zabít. Proto se v přestrojení vydávají na Enterprise i na stanici, aby tomuto útoku zabránili.

Odovi s Worfem se nakonec podaří na stanici zadržet Darvina a transportovat ho zpět na Defiant. Darvin však již stihl nastražit bombu do jednoho z tribblů na stanici. Ta má do hodiny vybuchnout. Výsadky zahajují pátrání a pomocí senzorů zjišťují, že na Enterprise bomba není. Soustředí tedy své síly na stanici, kde se jim na poslední chvíli podaří tribbla s bombou nalézt a transportovat ho pryč.

Sisko si neodpustil menší porušení časové linie, když si zahrál na Kirkova pobočníka a vysekl mu na můstku poklonu. Podle časových vyšetřovatelů je to však pochopitelné a minulost to zřejmě nijak neovlivnilo. Celkovou zprávu budou mít zpracovanou do měsíce. Vyšetřovatelé opouštějí stanici a Sisko je zavolán na promenádu. Odo si totiž sebou z minulosti přinesl jednoho tribbla, který se rozmnožil…

Citáty

Bashir: „Nemáte mít ty barvy obráceně?“
O'Brien: „To o téhle době opravdu nic nevíš?“
Bashir: „Jsem doktor, ne historik!“
O'Brien: „Dříve měli operační důstojníci uniformu červenou a velení zlatou…“
Dax: „…a ženy krátkou.“
Bashir: „Už přicházím té historii na chuť.“

Worf: „Jsou to Klingoni… a je to dlouhá historie.“
Bashir: „Co se stalo? Je v tom nějaké genetické inženýrství?“
Odo: „Virová mutace?“
Worf: „S cizinci o tom nemluvíme.“

Zajímavosti

Tato epizoda byla vytvořena jako pocta originálnímu seriálu, který v čase premiéry epizody slavil 30. výročí. O vzdání pocty původnímu Treku požádalo tvůrce seriálu samo studio Paramount. Scénáristé chtěli využít několika dílů, nakonec však byla zvolena ikonická epizoda, do které mohly být díky nově objeveným technologickým postupům (použitých ve filmu Forrest Gump) vklíčovány nové záběry.

Dax při klíčování do originálních záběrů

Volbu původní epizody ovlivnil i fakt, že scénáristé zašli na oběd na pizzu, kde potkali Charlieho Brilla, představitele Arne Darvina. Následně prohlásili, že Bůh musí být fanoušek DS9, jelikož se Brill rozhodl zajít raději na pizzu než na čínu. Ronald D. Moore chtěl původně natočit epizodu o planetě Sigma Iotia II z epizody Podíl z akce (TOS, 2x20 – A Piece of the Action), na které by po předchozí návštěvě obyvatelé planety imitovali Kirka se Spockem a díl by byl vlastně o trekkies.

Při návratu do minulosti měl být Worf – kvůli velkému rozdílu v maskování Klingonů v obou seriálech – původně vynechán. Nakonec však byla zvolena konfrontace těchto rozdílů, aby byl fanouškům poskytnut alespoň nějaký důvod, který by nebyl vyloženě absurdní. Odo a Bashir se tedy táží na tehdy fanoušky nejnavrhovanější varianty, na genetickou manipulaci a virovou mutaci. Tyto dohady byly kanonizovány až později v seriálu Enterprise.

Kontrola detailů modelu EnterprisePřestože bylo hodně natáčeno před zeleným a modrým pozadím, bylo vytvořeno i velké množství kulis a modelů, které co nejpřesněji odpovídaly těm původním. Herci kulisy spatřili až při natáčení, aby byla jejich užaslá reakce co nejvěrohodnější. Modely Enterprise i stanice K-7 musely být vytvořeny znovu a byly zkoumány pod lupou, aby všechny detaily co nejpřesněji souhlasily s předlohou, jelikož fanoušci si všimnou každé malinkaté nedokonalosti. Jednalo se o nejdražší jednodílovou epizodu seriálu v čase jejího natáčení. Režisér Jonathan West ji díky svým zkušnostem natáčel stejně jako by byl rok 1967. Stejnými dobovými postupy a technikami a dokonce na dobový film s jinou barevností a zrnitostí, než který se používal v devadesátých letech. Původní záběry z epizody Trable s tribbly byly však zakomponovány digitálně, aby mohlo být odstraněno co nejvíce rozdílů mezi nimi a nově pořízenými záběry.

Agenti Časové vyšetřovací komise Dulmur a Lucsly jsou (téměř) anagramy Muldera a Scullyové ze seriálu Akta X.

Když se O'Brien domnívá, že poručík Freeman je kapitán Kirk, jedná se o narážku na to, že představitel poručíka Freemana – Paul Baxley – dělal tenkrát Williamu Shatnerovi stuntmana při natáčení nebezpečných scén.

Quark s tribblemZávěr epizody je narážka na čtvrtý celovečerní film Star Trek: Cesta domů, ve kterém posádka Enterprise přivezla zpět do budoucnosti pár velryb. Posádka Defiantu vzala do budoucnosti tribbla, kteří byli v mezičase vyhubeni Klingony, jak je zmíněno v epizodě.

Pro použití záběrů z epizody Trable s tribbly muselo být sehnáno povolení od herců původního seriálu. Zajištění všech těchto povolení trvalo tři měsíce. Walter Koenig poznamenal, že za použití těchto záběrů mu bylo zaplaceno osmkrát víc než za původní epizodu. Koenig přijel na natáčení a osobně ukázal Colmu Meaneymu (O'Brien) a Alexanderu Siddigovi (Bashir), jak zacházet s původním vybavením.

V této epizodě byla zveřejněna první narážka na Enterprise-E, když agent Lucsly poznamená, že nebylo pět, ale šest lodí jménem Enterprise. Film Star Trek: První kontakt byl doposud v produkci. (Enterprise NX-01 nebyla součástí Federace, proto se nepočítá. Nemluvě o tom, že seriál Enterprise v té době ještě nebyl natočen.)

R. Echevarria, I. S. Behr,  R. H. Wolfe a R. D. MooreTato epizoda byla v roce 1997 nominována na cenu Hugo za nejlepší dramatické zpracování. Také byla nominována na tři ceny Emmy za výjimečný výkon na poli vizuálních efektů, za výjimečné umělecké zpracování a za výjimečné účesy. Epizoda měla být v roce 2009 remasterována do vysokého rozlišení jako bonus na blu-ray vydání originální série, došlo však pouze k běžné konverzi do většího obrazu. Na obrázku vlevo jsou tvůrci epizody René Echevarria, Ira Steven Behr, Robert Hewitt Wolfe a Ronald D. Moore spolu s novým modelem klasické Enterprise.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: čt 16. ledna 2014
přečteno: 3539x
komentáře: 14
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG