Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Děti času

čt 10. dubna 2014      autor: omi      přečteno: 3527x      délka: 6 min      komentáře: 8

Kira a přes 200 let starý OdoMám rád epizody zabývající se cestováním v čase, nejlépe okořeněné nějakým zajímavým časovým paradoxem. Pokud je příběh uchopen za správný konec, je to vždy příslib skvělého zážitku. A přesně takové jsou Děti času – jedna z pozdních epizod páté sezóny seriálu Star Trek: Deep Space Nine. Nejenže musí posádka Defiantu čelit časovému paradoxu, nedaří se jí ani udržet si citový odstup od nastalé situace. Opět tak nastává otázka, zda se to, co se stalo, musí stát znovu, nebo se podaří objevit nějaká zadní vrátka a vyřešit situaci ku prospěchu všech.

Příběh

Defiant se vrací z rutinní mise v kvadrantu gama, když Jadzia objeví energetickou bariéru obklopující jednu z planet blízké soustavy a přemluví ostatní, aby ji prozkoumali. Průlet bariérou však Defiant poškodí a loď je tak nucena zůstat na orbitě planety mnohem déle, než plánovala. Na planetě se nachází formy života a k překvapení všech jsou uvítáni lidmi, kteří o sobě tvrdí, že jsou potomci posádky Defiantu. Až se za dva dny bude totiž loď pokoušet opustit orbitu, bude vržena o dvě stě let do minulosti a ztroskotá na povrchu planety.

Kira je zasažena výbojemOsadníci dokáží Siska a ostatní velmi rychle přesvědčit o pravdivosti svých tvrzení. Yedrin má totiž v sobě symbionta Daxe a má tak stejné vzpomínky jako Jadzia. Protože ztroskotali 200 let v minulosti a navíc v kvadrantu gama, nezbylo jim nic jiného, než se na planetě usadit. Situace je komplikovanější, protože Kira utrpěla při průchodu bariérou poškození nervových drah, které lze vyléčit pouze na stanici DS9. Pokud se tam co nejdříve nedostane, pak zemře. Yedrin přichází s řešením, při kterém dojde při průchodu bariérou k duplikaci lodi, jedna se přenese do minulosti a druhá proletí bariérou a vrátí se na stanici.

Jadzia však brzy zjišťuje, že takový plán nebude fungovat a že údaje jsou podvržené. Yedrin se k podvodu přiznává, neboť se cítí za osadníky zodpovědný a nechce, aby byli vymazáni z historie. Mezitím se objevuje Odo, který jako jediný přežil z původní posádky. Vyjeví Kiře své city a provede ji po planetě. Mimo jiné jí ukáže i místo, kde je Kira pohřbená. Kira chce raději obětovat svůj život, než aby nechala zaniknout životy 8000 osadníků. Sisko však nesouhlasí a rozhoduje se, že se posádka vrátí zpět na stanici.

Kira rozsévá plodinyOsadníci se vydávají na pole, aby strávili poslední den svého života společnou prací. Posádka Defiantu se k nim připojí a při práci všichni postupně zjišťují, že životy těchto lidí jsou možná příliš velkou cenou za jejich návrat domů. Přehodnotí své stanovisko a naplánují srážku s anomálií, aby se vrátili do minulosti a založili osadu. K překvapení všech však Defiant proletí bariérou bez kolize – někdo změnil naprogramovaný kurz. Později Odo vysvětlí Kiře, že Odo z minulosti byl ten, kdo upravil kurz lodi. Nechtěl, aby Kira zemřela, protože ji miloval.

Citáty

Sisko: „Dobře, rychlý průzkum. Ale jestli tam najdeme jen nějakou houbu, tak žádný výsadek.“
Dax: „I kdyby to byla inteligentní houba?“

Odo: „Jsi tak nádherná, jak si pamatuji. Ani nevíš, jak dlouho jsem toužil znovu slyšet tvůj hlas nebo spatřit tvůj úsměv.“
Kira: „Odo… co to do vás vjelo?“
Odo: „Chci abys něco věděla. Něco, co jsem ti toužil říct celých dvě stě let. Miluji tě, Nerys. Vždy jsem tě miloval.“

Kira: „Modlit se u vlastního hrobu. To je zřejmě unikát.“
Odo: „Jo. Jestli ti Proroci naslouchali, asi jsou teď pořádně zmatení.“

Yedrin: „… bylo tak horko, že si Jadzia ostříhala vlasy nakrátko. Worfovi se to nelíbilo. Pamatuji se, jak slibuji, že si je do naší svatby nechám zase narůst.“
Jadzia: „My jsme se vzali?“
Yedrin: „Mm-hmm. Další podzim. Benjamin nás oddal. Nikdy nezapomenu Worfův hlas, když odříkával slib. Třásl se.“
Jadzia: „Byli jsme spolu šťastní?“
Yedrin: „Mm-hmm. Je to dobrý muž, Jadzio.“
Jadzia: „Já vím.“

Odo: „Ještě něco chtěl, abyste věděla. To on změnil kurz Defiantu.“
Kira: „Proč?“
Odo: „Abyste nemusela zemřít.“
Kira: „Nemůžu tomu uvěřit! Osm tisíc lidí!“
Odo: „Udělal to pro vás, Kiro. Miloval vás.“
Kira: „To to snad ospravedlňuje?“
Odo: „Nevím. On tomu věřil.“

Zajímavosti

Kira a přes 200 let starý Odo​Scénář epizody byl původně založen na nečekané reakci Oda, když mu Kira oznámila, že je zamilovaná do Vedeka Bareila. Scénář měl za cíl odhalit Odovy city ke Kiře. Jelikož by to ale současný Odo nikdy neudělal, snažil se autor Gary Holland přijít na způsob, jak by to šlo. Nikdo neví, zda jsou měňavci smrtelní, takže pokud by Odo prožil několik století bez Kiry, možná by vyspěl a svoje postoje by přehodnotil… Původně byl příběh zamýšlen již do třetí sezóny, ale tvůrci nechtěli, aby v seriálu bylo příliš cest časem po sobě. Mezitím se v seriálu objevilo více narážek na Odovy city ke Kiře a také Ethan H. Calk přišel s hodně podobným příběhem. Tvůrci seriálu (Ira Steven Behr a Ronald D. Moore) tedy oba koncepty propojili. Tato epizoda nakonec přeci jen umožnila oficiálně prolomit ledy tohoto vztahu. Oba představitelé, Nana Visitor (Kira) i René Auberjonois (Odo), ale nebyli z vývoje svých postav vůbec nadšeni. Nana by byla radši, kdyby místo romantických vztahů zůstali Odo s Kirou opravdu „pouze“ dobrými přáteli. Renému se zase nelíbilo, že by Odo obětoval tolik životů kvůli jediné ženě. Naproti tomu si Ronald D. Moore myslí, že právě to divákům ukazuje, jak hluboce Odo Kiru miluje.

Situace v této epizodě je přirovnávána k E na druhou (ENT 3x21) a Druhá šance (TNG 6x24). Osobně však vidím větší paralely s populární knihou Imzadi, ve které je William Riker také ochoten obětovat historii celé časové linie pro život jediné ženy.

  • Stázová komora, do které doktor Bashir umísťuje Oda v tekutém stavu, je ve skutečnosti pekárna na chleba ozdobená diodami.
  • Yedrin Dax má sklon k mluvení s rukama složenýma za zády. Tento zvyk převzal od svého předchozího hostitele Lely Dax, jak je zmíněno v epizodě Vzpomínky (DS9 3x25).
  • Toto je chronologicky poslední ze čtyř epizod, ve kterých se kromě titulků vůbec nevyskytuje stanice Deep Space Nine.
  • Aby Yedrin přesvědčil Siska o pravdivosti svých slov, zmíní událost, kterou by si pamatoval pouze Dax. A sice jednu tanečnici, kterou Sisko s Curzonem potkali na stanici Pelios. Tato příhoda je popsána v povídce „Hudba mezi notami“ z knižní sbírky Životy Daxe.

Zamyšlení

Po tomhle díle možná zapřemýšlíte, jak relativní je hodnota lidského života. Pro člověka, který je vám opravdu blízký, byste dokázali obětovat jiné, pravděpodobně pokud je neznáte, případně je nemáte rádi. To ilustruje i posádka Defiantu, která se rozhodne obětovat životy 8000 osadníků a vrátit se domů. Když se s nimi však sblíží, svoje stanovisko přehodnotí. Odo nakonec ukazuje (a nejen v tomto díle), že pro milovanou osobu je schopen obětovat doslova vše.

Hodnota lidského života je v mnoha ohledech opravdu relativní a i pod vlivem zábavních médií si mnohokrát jeho cenu ani neuvědomujeme. Zkusili jste se někdy zamyslet, jaká je hodnota vašeho života pro lidi z vašeho okolí? Pro vaše kamarády, známé a blízké? A co byste byli vy sami ochotni obětovat pro druhé?

Trailer

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: čt 10. dubna 2014
přečteno: 3527x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG