Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Geneze (Genesis)

čt 4. února 2016      autor: Alice Lal Zikešová      přečteno: 3029x      délka: 9 min      komentáře: 11

Worf s jedovými váčkyPro své v pořadí již třetí retro jsem zvolila devatenáctou epizodu z poslední čili sedmé série seriálu Nová generace s názvem Geneze (v originále Genesis), režírovanou Gates McFadden (doktorka Beverly Crusherová). Díl Geneze patří dle mého názoru mezi ty mysterióznější epizody Star Treku. Tato v celkovém pořadí již 171. epizoda seriálu TNG získala deset nominací na cenu Emmy za make-up. Myslím, že nejen výkonem maskéra Michaela Westmoora je to velice povedený díl, já osobně ho mám velice ráda a tuším, že většina z vás se mnou bude jistě souhlasit, když řeknu, že rozhodně stojí za připomenutí.

Děj epizody

Na ošetřovněDíl Geneze začíná vcelku nevinně hvězdného data 47653.2. Komandéru Rikerovi vytahuje zdravotní sestra ze zad trny kaktusů z arboreta a hypochondrický poručík Reginald Barclay se snaží vnutit doktorce Crusherové nepravděpodobnou diagnózu své nevolnosti. Reg Barclay trpí pouze obyčejnou chřipkou, jenže jeho tělo se jí není schopné bránit. Beverly Crusherová jeho imunitu posílí syntetickými T-buňkami a záhy se důstojníci na ošetřovně věnují další pacientce, Datově kočce Flíčkovi, která čeká koťata. Sestra Alyssa Ogawa s nadšením oznamuje, že androidův kočičí mazlíček není jedinou čekající matkou na ošetřovně

Klingonský poručík Worf mezitím testuje nové zbraně, ale jedno torpédo se bohužel vychýlí ze své trajektorie a po chvilce rozhodování se Dat s kapitánem Picardem vydávají na pátrací misi v raketoplánu s cílem torpédo zničit. Jelikož mise může zabrat i pár dní, Dat svěřuje Flíčka do péče jedinému kolegovi, kterého náladová kočka snese – Reginaldu Barclaymu. Po odletu nadporučíka a kapitána se ovšem na Enterprise vše náhle zvrtne.

Worf se vyloženě láduje a Deanna trpí nedostatkem vodyReg Barclay je ve své práci velice horlivý a v každé situaci má nespočet možných řešení. Narozdíl od komadéra Rikera, který si přestává vybavovat některé své příkazy ostatním důstojníkůmWorf napadá poradkyni Troi ve vaně a i jednoduché logické úvahy mu dělají problémy. Poradkyni Deanně Troi je chladno, stále má žízeň a v lodním baru si k Worfovu překvapení dává veliké porce kaviáru. Poručík Worf je i na svou agresivní povahu velmi podrážděný. Když Klingon neustále snižuje Troinu nepřiměřeně vysokou teplotu na můstku, poradkyně odchází do své kajuty, aby si udělala horkou koupel a zahřála se. Teplota i vlhkost v Deannině apartmá radikálně stoupá a najednou se v páře, která vychází z Zmrzlá Deanna Troi je prohlížena doktorkou Crusherovoukoupelny, objevuje hrozivá silueta poručíka Worfa. Ten zamíří po čichu rovnou za Troi a na její překvapené poznámky odpoví jedovatým kousnutím do pravé tváře. Pokousaná poradkyně je převezena na ošetřovnu, kde se doktorka Crusherová snaží podle Deanniných neobvyklých symptomů určit diagnózu. Sestra Ogawa oznamuje, že i pár dalších členů posádky má podobné příznaky. Šéflékařka zároveň prohlédne původce poranění a všimne si podivných váčků na Worfových tvářích. Zdá se, že poručík vůbec neumí mluvit, nebo doktorce prostě nerozumí, protože na její otázky nakonec jen otevře ústa, ze kterých vyjdou oblaka zeleného dechu. Jedovaté plyny doslova poleptají Beverlyn obličej. Zdivočelý Worf mezitím utíká z nemocnice. 

Po třech dnech se raketoplán s kapitánem Picardem a nadporučíkem Datem vrací zpět na mateřskou loď. Jejich mise byla úspěšná, takže jsou v celkem dobré náladě. Tu jim ovšem zkazí hned přílet na místo setkání – Enterprise je zobrazena na senzorech na úplně jiném místě, než bylo původně dohodnuto. Hvězdná loď se bezmocně vznáší ve vesmíru a zdá se, že její ovládání není pod kontrolou a nikdo není na komunikačním kanálu. Dat a Picard musejí srovnat pravidelné otáčky Enterprise se svým raketoplánem – jedině tak se mohou nalodit a zjistit, co vážného se přihodilo.

Buňky Troi postupně mutují na obojživelníkaKdyž kapitán s Datem vystoupí v hangáru, loď je skoro bez energie a zdá se opuštěná. Oba zmatení důstojníci si prohlédnou hangár a následně se vydají na průzkum lodi. Dat po cestě identifikuje několik stovek zvuků podobných zvířatům a na chodbě objeví kus vysvléknuté hadí kůže, jejíž rozměr odpovídá spíše lidské velikosti. Jako první zamíří do kajuty poradkyně Troi. Dveře jdou ztuha otevřít a uvnitř není nic než pára, horko a obrovské vlhko. Když se kapitán s nadporučíkem proderou skrz mlhu do Deanniny koupelny, naskytne se jim nečekaný pohled. Důstojnice, původem z planety Betazed, leží ponořena v po okraj napuštěné vaně a na první pohled to vypadá, že se utopila. Na okraji vany je chomáč jejích dlouhých černých vlasů. Kapitán Picard Deannu vytáhne na hladinu a pohlédne jí do obličeje. Poradkyně má nazelenalou barvu pleti a na krku se jí Dat a kapitán Picard objevují mrtvolu důstojníka Dernavytvořily žábry. Dat kapitánovi oznámí, že Deanna Troi už není tak docela Deannou Troi, ale spíše obojživelníkem, nějakou pralesní rosničkou. V tu chvíli už oběma důstojníkům začíná pomalu docházet, že posádka zmutovala na zvířata, své předky. Po tomto objevu se kapitán s Datem rozhodnou, že se vydají na můstek, aby toho o situaci zjistili trochu více. Na hlavním můstku je jen jediný člen posádky, praporčík Dern. Při bližším prozkoumání se však ukáže, že Dern bylKomandér Riker zmutoval na pračlověka rodu Homo napaden nějakým obrovským zvířecím tvorem, který mu velmi nemilosrdně rozsápal hrdlo a na třech místech mu zlomil páteř. I s Dernovým tělem nastaly jisté změny, ovšem než se stačil úplně proměnit, byl zabit. Na můstku Dat zjistí, že část posádky trpí stejnými příznaky jako Troi a vydávají se směrem k arboretu a vodním laboratořím. Kapitán se dále podívá do své pracovny, která také není prázdná. U akvária, kde už nyní není kapitánova rybička, ale medúza, stojí postava v červené uniformě. Tou však už zřejmě není žádný důstojník, nýbrž muž ve velmi raném stádiu vývoje rodu Homo. Picard určí, že v tohoto pračlověka se proměnil komandér Riker. Ten ale svého kapitána nepoznává a bez váhání na něj zaútočí. Situaci zachrání nadporučík Dat, který komandéra omráčí. Nyní si už je Dat naprosto jistý – posádka lodi Enterprise se vrací ve svém vývoji.

Kapitán s Datem se rozhodnou vzít komandéra Rikera a poradkyni Troi na ošetřovnu, aby je mohli lépe vyšetřit. Analýza Rikerovy DNA ukazuje, že syntetické T-buňky napadly jeho organismus a začaly aktivovat skryté genetické kódy. Tyto kódy jsou pozůstatky DNA předků daného člověka, takže jsou obsaženy v DNA každého organismu. Ovšem vzhledem k tomu, že všichni mají podobný genetický vzorec, virus bude fungovat u každého stejně a proměnou budou procházet i ti členové posádky, kteří nejsou lidé. Dat navíc informuje Picarda, že i on, kapitán, už byl tímto virem napaden a zanedlouho se začnou projevovat první příznaky jeho proměny na primáta.

Flíček se proměnil v plazaKapitán musí jednat rychle, proto se vydají do Datovy kajuty. Jelikož nadporučíkův počítač funguje nezávisle na lodním počítači, je pravděpodobné, že nebude mít žádné poruchy. Androidovu kajutu obývá další tvor – koťata kočičího mazlíčka Flíčka. Hned nato se objevuje plaz s obojkem na krku. To je důkaz, že virus postihuje i nehumanoidní druhy. Koťata ovšem nevykazují žádné známky nakažení virem, z čehož kapitán Picard vydedukuje, že plodová voda a placenta zabránily nakažení mláďat. Zdá se tedy, že protilátka pro vyléčení posádky je objevena, ovšem jelikož Flíček není humanoid, jeho plodová voda by na člověka žádné účinky bohužel neměla. Nadporučík Dat připomene, že sestra Alyssa Ogawa je těhotná a její plodová voda by rozhodně použít šla.

Reginald Barclay se zjevuje ve strojovně jako odporný pavoukNež se ovšem Picard s Datem vydají do arboreta za sestrou Ogawou, musejí kvůli poruchám u warp jádra naprogramovat opravy ve strojovně. Celá strojovna je protkána pavučinami obrovských rozměrů, a když Picard stojí u konzole a kouká na warp jádro skrze sklo, poleká ho zjevení tvůrce pavučinových vláken. Poručík Reginald Barclay se vrátil ve svém vývoji do podoby pavouka. Na obličeji má několik očí a vlastně celé jeho tělo prošlo značnou proměnou. Kapitán je objevením Rege Barclayho značně vyveden z míry, což značí první příznaky jeho proměny.

Kapitán s Datem najdou sestru Ogawu, která zmutovala na člena rodu Homo, nejspíše předka komandéra Rikera. Při skenu jejího plodu se vše potvrzuje a oni mohou začít s přípravou protilátky. Během práce je ovšem vyruší další z tvorů na Enterprise, který se snaží dobýt se na ošetřovnu. Analýza odhaluje, že oním dobyvatelem je obrovský obrněný předek Klingonů. Je to Worf. 

Worf zmutoval na obrovského obrněného předka KlingonůKapitán si uvědomí, že Troino kousnutí na tváři zřejmě mělo nějaký účel a že přeměněný Worf prochází procesem namlouvání a jako svou ideální družku si vybral právě Deannu. Jelikož Worfa na ošetřovnu pustit nemohou a Dat musí pokračovat ve vývoji protilátky, Picard extrahuje několik feromonů z Deanniných žláz, aby mohl Worfa odlákat. Dat navrhuje, že by měl Worfa lákat spíše on, ale jelikož kapitán pociťuje další příznaky své proměny a ví, že analýzu by nejspíše nezvládl, hrdinně jde sám. Utíká chodbami Enterprise, ovšem zdá se, že Klingon je rychlejší. Nakonec se rozhodne nalákat Worfa do Jeffriesova průlezu. Tam objeví porouchané vedení plazmy, které dříve Barclay s La Forgem opravovali. Kapitán Picard zaimprovizuje a rozhodne se poslat energetický výboj do podlahy průlezu. Sám si stoupne na kryt energetického vedení, které použije jako izolant. V tu chvíli mu nadporučík Dat oznamuje, že protilátka už je vyvinuta. Zdá se, že výboj agresivního Worfa na chvíli omráčil a že protilátka, kterou Dat vypustil v plynné formě do vzduchu na Enterprise, začne zanedlouho působit.

Když je celá posádka zase proměněna zpět, doktorka Crusherová se rozhodne, že tato nově objevená choroba by měla být pojmenována po poručíku Barclaym, díky kterému musela syntetické T-buňky použít. Reginald se už zase vrací ke své nervózní povaze a Beverly s Deannou zavtipkují, že by si poradkyně měla udělat na pár týdnů volno v kalendáři, aby se poručíkovi mohla věnovat.

Citáty

Gates McFadden a Dwight Schultz v průběhu natáčení– Doktorko! Mé kapiláry se scvrkávají!
Reg Barclay k doktorce Crusherové.

– Nepřibližujte se ke mně bez ohlášení! Hlavně když jím.
Worf k poradkyni Troi.

– Chceš říct, že Worf roznáší tento…
– JED!
– Tento jed… po celé lodi?
– Přesně tak!

William Riker se snaží pochopit, co mu Barclay říká.

– Je to velké, přibližně dvě stě kilogramů. Je to obrněné. Známky života se zdají být… klingonské.
– Worf!

Vystrašený kapitán Picard a Dat odhalují totožnost tvora dobývajícího se na ošetřovnu.

Můj názor

Mám ráda mysteriózní a trochu děsivé epizody – rozhodně zpestřují nabídku epizod jednotlivých sérií. Ať se koukám poprvé, nebo po dvacáté, vždycky mne vyleká zjevení Barclayho ve strojovně. Tahle epizoda prostě neomrzí!

kapitán flotily Alice Lal Zikešová
autor: Alice Lal Zikešová
vydáno: čt 4. února 2016
přečteno: 3029x
komentáře: 11
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015
Retro: Meridian  -  čt 8. ledna 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG