Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Já, Borg (I Borg)

čt 19. dubna 2018      autor: Alice Lal Zikešová      přečteno: 2023x      délka: 7 min      komentáře: 6

Borg Tim/HughMyslím, že není vhodnější epizoda, kterou bych zvolila pro své dnešní retro. Mimo jiné mi pomohlo hodnocení – zatím osmnáct fanoušků z šestadvaceti ji zde na portále ohodnotilo pěti hvězdičkami (údaje z 13. dubna 2018). Já, Borg je 23. dílem páté série seriálu Star Trek: Nová generace, hostujícím hercem byl Jonathan Del Arco, který se mimo jiné zhostil i jedné role v seriálu Star Trek: Voyager. Zde ztvárnil Borga jménem Tim (v originále Hugh). Právě kolem něj se celý příběh točí.

 

Děj

Objeví vrak borgské lodi, čtyři mrtvé a jednoho živého borgaEnterprise právě mapuje hvězdné systémy, o jejichž kolonizaci se uvažuje, když vtom zachytí zvláštní signál z nedalekého měsíce. Kapitán Picard, v domnění, že se jedná o nouzový signál, vyšle výsadek, aby situaci objasnil. Komandér Riker, doktorka Crusherová a poručík Worf se transportují na povrch měsíce, kde ke svému překvapení nalézají vrak malé borgské lodi. Kolem vraku leží čtyři mrtví Borgové, ale u vchodu do poničené lodi nalezne doktorka známky života – Borga v bezvědomí. Worf jako bezpečnostní důstojník naléhá, aby „to“ zabili, Crusherové se však podaří kapitána přesvědčit o tom, že by ho měli vzít na palubu Enterprise. Geordi v rychlosti vybaví jednu z cel tlumícím polem, aby Borg nebyl schopen navázat spojení se Společenstvem, a kapitán dá souhlas k transportu. Beverly Borga ošetří, ovšem bude nutné, aby byly některé z jeho implantátů nahrazeny novými.

To dostane za úkol La Forge, ovšem kapitána napadne ještě něco dalšího. Chce do borgových nových kybernetických implantátů zakódovat jistý druh anomálie, která (pokud bude dobře navržena a funkční) celé borgské Společenstvo zničí. Beverly Crusherová je proti, ale tentokrát se jí Borgský voják čerpá energii z Enteprise/živí sePicarda přesvědčit nepodaří. Zdá se, že to bude trvat dlouho, než se jim virus podaří vyvinout, ale všichni (až na doktorku) souhlasí, že je Federace s Borgy ve válce a je to šance, jak se jich jednou provždy zbavit. 

Nedlouho nato se borgský voják probírá z bezvědomí. Začíná zkoumat své okolí a zdá se být nervózní, když se nedokáže spojit se Společenstvem a neslyší hlasy ostatních. Doktorka vysloví myšlenku, že má určitě hlad, a tak Geordi musí do cely nainstalovat součástku, s jejíž pomocí bude moci Borg čerpat energii. Voják se mezitím snaží vzbudit ve svých věznitelích strach, ale místo toho jen působí sám vystrašeně.

Picard zatím šermuje s Guinan, která na rozdíl od doktorky s jeho nápadem zničit Společenstvo plně souhlasí.Kapitán diskutuje při šermu s Guinan o hrozbě SpolečenstvaNavíc ho ale před Borgem varuje – je si jista, že brzy budou Borgové ztroskotané plavidlo hledat, a když si uvědomí, že mezi mrtvými trosečníky někdo chybí, začnou po Enterprise pátrat. Picard se snaží ohradit citovými důvody, Guinan ovšem nebezpečí plně demonstruje v dalším souboji, kdy předstírá bolest a kapitán ji lituje. 

Doktorka Crusherová Tima/Hugha testujeCrusherová s La Forgem mají za úkol provést na vojákovi několik testů. Beverly znovu neskrývaně protestuje proti kapitánově nápadu. Mezitím je Borg transportován do laboratoře a stále nedokáže pochopit, proč se k němu tak chovají. Beverly vysvětluje, že bylo její povinností zachránit ho, protože je doktorkou a je to její práce. Zároveň Borga zaujalo, že lidé na Enterprise nemají označení jako on (Třetí z Pěti), ale jména. La Forge mu také dá jméno – Tim. Při testování si Geordi všimne, že za vynikající výsledky může jeho oční implantát a Tim mu dovolí si jej prohlédnout. Geordi i Beverly si uvědomují, že v Timovi objevili přeci jen něco trochu lidského.

Guinan nakonec borga v jeho cele navštíví a je překvapena.Geordi jde se svými smíšenými pocity ohledně využití Tima jako časované bomby do lodního baru a promluví si s Guinan. Ta je proti, a tak jí La Forge navrhne, aby za Timem šla a promluvila si s ním. Guinan říká, že by mu neměla co říct, ale Geordi odvětí, že má jen poslouchat, protože to jí jde nejlépe. Guinan nakonec neochotně souhlasí.

Tim opakuje, že „odpor je marný“ a Guinan mu vypráví, co se stalo, když planetu jejích lidí navštívili Borgové. Tim se zamyslí a řekne, že musí být osamělá. To Guinan poněkud vyvede z míry a přiměje ji to o svém názoru na něj trochu přemýšlet. Sám Tim také přemýšlí o tom, co Borgové ostatním udělali a stále dělají. Při jednom z rozhovorů s Geordim o přátelství poznamená, že považuje La Forge za svého přítele, který mu pomůže, když je osamělý. 

Geordi a Dat představují svou topologickou anomálii 4747Na poradě vyšších důstojníků představují Dat s Geordim počítačovou anomálii, která Borgy zničí. Borgové se budou snažit tento „hlavolam“ v podobě paradoxního tvaru (který neexistuje v žádném čase ani prostoru) rozluštit, ale nebudou si s ním vědět rady, proto ho uloží do své paměti. Tak se anomální program bude dostávat stále hlouběji a hlouběji do mysli Společenstva, až anomálie začne působit a zničí jej. Kapitán je nadšený, La Forge se mu ale svěří se svými pochybnostmi, když teď Tima zná lépe. Picard přirovná jeho přátelství s Borgem ke vztahu vědců k laboratorním myším, na kterých museli provádět nebezpečné pokusy. Navíc Geordimu doporučí, aby se Borgovi trochu stranil. 

Ještě toho dne navštíví kapitána Guinan. I ona se rozpovídá o Timovi a kapitán si zpočátku myslí, že se ho snaží přesvědčit, aby onen invazní program, který La Forge s datem navrhli, nepoužil. Guinan ale odpoví, že chce, aby on přesvědčil ji, že to, co se chystají udělat, je správné. Také chce, aby si s ním promluvil a poznal, jaký doopravdy je, než se ho rozhodne využít jako nástroj ke genocidě.

Picard si promluví s Timem/Hughem ve své pracovněPicard si nechá Borga transportovat do své pracovny. Tim ho pozná jako Locuta a kapitán se rozhodne jako Locutus v rozhovoru pokračovat. Na dotaz, jaké je jeho označení, však Borg odpoví, že Tim. Teprve na třetí pokus dostane Picard odpověď „Třetí z Pěti“. Na poznámku, že Enteprise bude asimilována, Tim odvětí, že si to nepřeje. Když kapitán pronese, že odpor je marný, Tim po vzoru Guinan řekne, že odpor není marný. Kapitán je stále více ohromen, ale snaží se zastávat svou roli Locuta, proto znovu řekne, že všichni budou asimilováni. Tim však nesouhlasí a říká, že Geordi by raději zemřel a to se nesmí stát. Picard stále naléhá, aby Borg ukázal, že je opravdu Borgem a rozkazuje, ať pomůže Společenstvu v asimilaci. V tu chvíli však Tim odpoví: „Ne, nepomůžu. Já vám nepomůžu.“ Kapitán je udiven – Borg  o sobě poprvé hovoří jako o jedinci. Na poznámku, že je přeci Borg, řekne jen: „Ne, já jsem Tim.“

Borgové se vrátili pro Tima/HughaKapitán si konečně s šokem uvědomí, že pobyt na Enterprise z borgského vojáka opravdu udělal Tima a svolává další schůzi, kde mají vyšší důstojníci přednést své alternativy. Nakonec je rozhodnuto, že jelikož je Tim samostatně myslící jedinec, měli by mu dát možnost si vybrat. Kapitán Picard a Geordi jako Timův přítel se ho jdou zeptat, co by si přál. Pro Tima je to něco, co ještě nikdy nezažil, proto zpočátku nechápe, co po něm chtějí. Tim by rád zůstal na Enterprise s Geordim, jenže všichni vědí, že na senzorech se už objevila borgská loď, která po Timově ztroskotané lodi pátrá. Proto učiní rozhodnutí, že nejlepší bude, když se vrátí na místo nehody a vrátí se do Společenstva. Jeho požadavkem ovšem je, že nechce zapomenout, že je Tim, což mu kapitán rád umožní.

Citáty

– Zabijte to! Ať to vypadá, že to zemřelo při ztroskotání!
Worf reaguje na vzniklou situaci velmi rozhodně.

– Litoval jsi mě. Vidíš, k čemu to vedlo.
Guinan demonstruje své názory ohledně Picardových emocí.

– My jsme Borg. Budete asimilováni. Odpor je marný.
– Mrkni se kolem, kámo. Seš sotva v situaci, aby sis kladl požadavky.

První rozhovor mezi La Forgem a Timem.

– Identifikuj se.
–Tim.
– Identifikuj se!
– My jsme Tim.
– To není borgská identifikace.
(přemýšlí) Třetí z Pěti.
Kapitán jako Locutus mluví s Timem.

Ze zákulisí - Já, Borg

– Všichni budou asimilováni.
– Musí být Geordi asimilován?
– Ano.
– On si to nepřeje. Raději by zemřel než být asimilován.
– Potom tedy zemře.
– Ne. Geordi nesmí zemřít! Geordi… je přítel.
– Pomůžeš nám asimilovat toto plavidlo. Ty jsi Borg, ty nám pomůžeš.
– Nepomůžu.
– Co jsi říkal?
– Já vám nepomůžu.
– Já?
– Geordi nesmí být asimilován.
– Ale ty jsi Borg.
– Ne. Já jsem Tim.

Zásadní moment, kdy kapitán zjišťuje, jak moc je Tim lidský.

Můj názor

Jedna z opravdu povedených epizod, kdy zjišťujeme, jak moc se můžeme mýlit a že stereotypy nemusí být vždy pravdivé. Epizoda o tom, že každý v sobě má něco lidského a hlavně o tom, že páchat genocidu lidské není (ať už je cílová skupina jednou z nebezpečnějších v celém vesmíru).
Borg Tim je postavou, kterou si člověk snadno oblíbí, v jeho charakteru se zračí nevinnost a jakási dětinskost, díky které s ním soucítíme a nechceme, aby se naplnil jeho zamýšlený osud. 

Zdroj: http://memory-alpha.wikia.com/wiki/I_Borg
kapitán flotily Alice Lal Zikešová
autor: Alice Lal Zikešová
vydáno: čt 19. dubna 2018
přečteno: 2023x
komentáře: 6
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015
Retro: Meridian  -  čt 8. ledna 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG