Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Kam se dosud nikdo nevydal

čt 14. května 2015      autor: Fanda      přečteno: 2899x      délka: 5 min      komentáře: 5

wherenoone01Už mnoho týdnů si nikdo nezavzpomínal na nějakou epizodu, tak jsem se rozhodl trochu oprášit rubriku Retro. Vybral jsem si k tomu jednu ze svých nejoblíbenějších epizod z TNG – Kam se dosud nikdo nevydal (Where No One Has Gone Before). Jde o pátou epizodu první série, budu-li počítat úvodní Střetnutí na Farpointu jako jednu epizodu, a celkově o 110. epizodu ze světa Star treku. První vysílání se uskutečnilo 26. října 1987. Režie se ujal Rob Bowman (tehdy 27 let), který v následujících letech režíroval ještě dalších 12 dílů TNG (např. Q Who). Jeho jméno je také spojeno s řadou dílů seriálu Akta X.

Děj

V tomto díle se dostane posádka USS Enterprise-D dál než jakákoliv loď Hvězdné flotily. Jak se jim to povedlo? Čtěte dál, nebo si to radši pusťte. :-)

Na Enterprise přijde specialista na warp pohony Kosinski se svým asistentem, jehož jméno je pro nás nevyslovitelné, a chystá se aplikovat na lodní motory svá vylepšení. Z jeho odborných zpráv však není nikdo moudrý a posádka zaujímá spíše skeptický postoj. Kosinski je ale velmi suverénní a neztrácí s nějakým vysvětlováním čas. 

wherenoone02Kosinski a jeho asistent přistoupí rovnou k demonstraci svých vylepšení a společně začnou zadávat vstupní údaje do počítače. Enterprise je uvedena do testovací rychlosti 1,5 warpu a pokus může začít. Mezitím, co Kosinski zadává své údaje na hlavní konzoli a celá posádka věnuje pozornost pouze jemu, Wesley sleduje práci jeho asistenta na vedlejším počítači. Během testu dojde k neuvěřitelnému nárůstu rychlosti a nikdo, kromě Wesleyho, si nevšimne, že asistent Kosinského začne „fázovat“ – tak nějak blikat a ztrácet se. Poté, co se podaří loď zastavit, odečte Dat ze své konzole jejich polohu – 2 700 000 světelných let od místa startu! Jen pro připomenutí, USS Voyager byl zavlečen Ochráncem 70 000 světelných let daleko a vydalo to na celý seriál.

wherenoone03Následuje druhý test, u kterého si je Kosinski jistý, že zadáním stejných parametrů dosáhne rychlosti potřebné k návratu domů. Během testu se ale dostane jeho asistent do potíží a loď se nekontrolovatelně řítí vpřed. Když se jim podaří opět zastavit, Enterprise se nachází „na konci vesmíru“, odhadem miliardu světelných let od naší galaxie. Vesmír v této části je vyveden graficky mimořádně povedeně, což nijak nepřidá na náladě šokované posádky.

Fázování asistenta si tentokrát všimne i Riker a asistent musí jít s pravdou ven. Představí se jim jako Cestovatel, který pouze využíval Kosinského k tomu, aby mohl prostřednictvím testovaných lodí cestovat. Přiznává také, že se dostal během testů do problémů, které ho nyní ohrožují na zdraví. S Wesleym nicméně navázal velmi vřelý vztah a jak později přizná kapitánovi, rozpoznal ve Wesleym jeden zvláštní dar. Požádá tedy kapitána Picarda, aby Wesleyho vedl a podporoval v jeho vývoji. Není to poslední díl, ve kterém o Cestovateli slyšíme, takže kdo jste neviděl TNG celé, nechte se překvapit, jak bude tato příběhová linie pokračovat.

wherenoone04Enterprise je ztracena, posádka začíná trpět nebezpečnými halucinacemi a situace se začíná stávat kritickou. Prostor, ve kterém se loď nachází, dovede měnit myšlenky v realitu. Worf se setká s targem, jeho mazlíčkem z dětství, Picard potká svoji matku, jiný člen posádky si zahraje malý koncert a další je spalován plameny. I přes doktorčino varování ohledně Cestovatelova vážného zdravotního stav, jej Picard přiměje k dalšímu testu.  

Posádka dostane rozkaz myslet na cestu domů a na Cestovatele a podpořit tak myšlenkou jeho snahu o bezpečný návrat. Všichni k němu upřou svou mysl a Cestovatel začne vkládat údaje do počítače. Během cesty se opět objeví komplikace, a i když Cestovatel ke konci cesty úplně zmizí, loď se dostane zpátky na začátek své neuvěřitelné cesty.

V závěru epizody pak dojde k povýšení Wesleyho Crushera a Picard zaúkoluje Rikera přípravou studijního plánu pro Wesleyho. 

Citáty 

„Ano, ale kde to jsme?“ / „Yes, but where is this place?“
„Kde dosud nikdo nebyl.“ / „Where none have gone before.“
Picard a Dat

„Mám zavolat doktorku Crusherovou?“ / „Should I send for Dr. Crusher?“
Proč? Někdo onemocněl?“ / „Why? Is someone ill?“
Riker a Picard těsně poté, co Wesley získal hodnost

Zajímavosti

  • Scénář byl dokončen 30. 7. 1987.
  • Natáčení probíhalo od 5. 8. 1987 do 13. 8. 1987.
  • Premiéra ve Velké Británii 17. 10. 1990.
  • Předlohou této epizody byl román ze série Pocket TOS s názvem The Wounded Sky
  • Targa, který se objevil na palubě, ztvárnilo ruské divoké prase jménem Emmy-Lou.
  • Eric Menyuk, který hrál Cestovatele, se původně ucházel o roli Data. Bylo to také jeho první setkání se Star Trekem. Dále jsme jej mohli vidět ještě v epizodách Remember MeJourney's End.
  • V epizodě mj. zazněla také krátká pasáž Mozartovy Malé noční hudby.
  • Epizoda byla nominována na cenu Emmy za mimořádný zvukový mix.
  • Na serveru IMDb.com má epizoda krásných 7,5 bodů.

Závěr

Co říct na závěr? Je to velmi dobrá epizoda a sám za sebe jsem rád, že jsem si ji nedávno připomenul. Zajímavá je také teorie Cestovatele, že myšlenka, čas a prostor nemohou existovat odděleně a pochopení tohoto faktu umožňuje Cestovateli navštěvovat cizí světy a různé reality, stejně jako by se to jednou v budoucnu mohlo podařit i Wesleymu. Že je to hloupost? Podle Cestovatele je to naše budoucnost, tak směle do toho.

Zdroj: http://en.memory-alpha.org/wiki/Where_No_One_Has_Gone_Before
admirál Fanda
autor: Fanda
vydáno: čt 14. května 2015
přečteno: 2899x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Meridian  -  čt 8. ledna 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG