Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Klec (The Cage)

čt 17. dubna 2014      autor: sarao      přečteno: 3540x      délka: 4 min      komentáře: 5

The CageDnes se vrátíme na úplný počátek a připomeneme si úplně první epizodu Star Treku. Je jí epizoda Klec, která byla natočena roku 1965 jako pilotní epizoda pro připravovaný seriál podle předlohy Gena Roddenberryho pro televizní stanici NBC. Ta však tuto epizodu odmítla jako „příliš intelektuální a málo akční“, nicméně myšlenku na seriál nezavrhla a objednala si druhý pilotní díl. Epizoda Klec nebyla ve své době vysílána na obrazovkách, materiál byl později využit při natáčení jediné dvojdílné epizody TOS – Zvěřinec (The Menagerie). Ve své původní podobě se Klec vysílala až v roce 1988.

Zápletka

Hvězdná loď USS Enterprise, které velí kapitán Christopher Pike, zachytí nouzový signál pohřešované lodě SS Columbia ze čtvrté planety soustavy Talos. Kapitán zpočátku odmítá záchrannou misi pro nedostatek informací o přeživších a nutnosti letět na kolonii Vega k ošetření vlastních raněných. Sám Pike je znavený důležitými rozhodnutími spojenými s funkcí kapitána a zvažuje svou rezignaci.

Poté, co Spock zachytí doplňující informace o trosečnících, mění Pike názor a rozhoduje pro změnu kurzu na Talos. Výsadek na planetě objevuje skupinu trosečníků. Je mezi nimi i mladá dívka Vina, dcera jednoho z vědců havarované lodi, která zaujme Pikea. Brzy jej naláká do podzemí, kde je Pike uvězněn a stane se jedním z chovných exemplářů Talosianů.

Number OneUkáže se, že celý tábor trosečníků byla iluze k nalákání posádky Enterprise. Zatímco je kapitán Pike vězněn Talosiany, snaží se posádka Enterprise prorazit vstup do podzemí. Pike zatím odhaluje plány Talosianů na obnovu své zpustošené planety pomocí otroků – potomků jeho samého a Viny. Talosiané na to používají svou moc iluzí a představuji mu Vinu v různých podobách a situacích – například jako rigellijskou princeznu nebo svůdnou orionskou otrokyni. Protože Pike stále vzdoruje spojení s Vinou, transportují do jeho klece dvě důstojnice z Enterprise – prvního důstojníka Number One a pobočníka Coltovou. Mezitím však Pike zjistí, že jeho primitivní lidské emoce mohou neutralizovat schopnost Talosianů číst jeho myšlenky. Díky tomu se jim podaří zmocnit se phaseru a uniknout na povrch planety.

Na povrchu způsobí Number One přetížení phaseru s tím, že všichni raději zemřou, než aby se stali otroky. Talosiané zjišťují, že člověk je rasa nevhodná k chovu, protože nesnese zajetí, i když je příjemnější než svoboda. Pike se dozvídá, že Vina není mladá a navíc je ve skutečnosti zohyzděna po havárii své lodi, a proto také nechce Talosiany opustit a vrátit se do „reálného světa“. Talosiané jí pak vytvoří iluzi kapitána Pikea. Ona tak může mít svou iluzi štěstí a on svou svobodu…

Zajímavosti

Pike a BoycePůvodní negativ epizody byl rozstříhán při výrobě epizody Zvěřinec, epizoda byla proto dlouhou dobu považována za ztracenou. Existovala pouze 16milimetrová černobílá kopie určená pro prezenční účely. Tato kopie byla doplněna barevnými scénami z Zvěřince, výsledná černo-bílo-barevná verze byla promítána na conech. V roce 1987 našel archivář na neoznačené cívce zbylé části původního negativu a ten mohl být dán opět dohromady.

Epizoda se odehrává 11 let před originální sérií.

Jedinou postavou převzatou do dalších dílů je Spock. Zde však ještě není prvním důstojníkem, tím je žena známá pouze pod označením Number One.

První natočenou scénou epizody (a celého Star Treku) je scéna, v níž Pike a doktor Boyce popíjejí Martini.

Laserové dělo, kterým se posádka Enterprise snažila rozbít vchod do podzemí, byla ve skutečnosti rekvizita upravená z kamerového vozíku.

Pro zobrazení soustavy Talos na obrazovce byla použita fotografie hvězdokupy Plejády.

Všichni Talosiané jsou ztvárněny ženami, ale jejich hlasy jsou mužské. To má vyvolat dojem, že se Talosiané zaměřili na duševní vývoj na úkor své fyzické síly a velikosti.

Obsazení

  • Jeffrey Hunter – kapitán Christopher Pike
  • Susan Oliver – Vina
  • Leonard Nimoy – pan Spock
  • Majel Barrett – Number One
  • John Hoyt – doktor Phillip Boyce
  • Peter Duryea – poručík José Tyler
  • Laurel Goodwin – pobočník J.M. Coltová
  • Malachi Throne – Soudce – vůdce Talosianů (hlas)

Citáty

„Prověřte obvody.“
„Všechny funkční, pane.“
„Pak to není obrazovkou.“

(Spock a Tyler – jde o první dialog v historii Star Treku.)

„Jsem unavený z odpovědnosti za 203 životů... Jsem unavený z rozhodování o tom, co je příliš riskantní a co není... kdo půjde do výsadku a kdo ne. Kdo přežije a kdo zemře.“
(Pike se zmiňuje, proč uvažuje o rezignaci.)

„Vypadáte, že jste zdravý a inteligentní, kapitáne, skvělý exemplář.“
(Vina při prvním setkání s Pikem.)

„Každá klec má východ a já ho najdu.“
(Vězněný Pike k Talosianům.)

„Jsem žena, Pikeu, stejně skutečná a stejně lidská jako ty. Jsme jako Adam a Eva.“
(Vina přesvědčuje Pikea, že není iluze.)

„Právě jsem udělal díru do toho okna a ty nám bráníš ji vidět. Mám otestovat svou teorii na tvé hlavě?"
(Pike k Soudci.)

„Zvyky a historie vaší rasy ukazují na absolutní nenávist vůči zajetí. I přes to, že je příjemné a pohodlné, dáváte přednost smrti.“
(Soudce, než jsou Pike, Number One a Coltová propuštěni.)

„Pane? Chtěla bych vědět, jen ze zvědavosti. Která by byla Evou?“
„Pobočníku, hlášení jste doručila.“

(Coltová a Number One řeší, kterou by si Pike vybral.)

Ukázka remasterované verze

 

 


Seriál: Star Trek: The Original Series

Epizoda: 0x01

Natočena: 1964–1965

Poprvé vysílána: 1988

Remasterována verze: 2009

admirál flotily sarao
autor: sarao
vydáno: čt 17. dubna 2014
přečteno: 3540x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG