Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Kolaborant (The Collaborator)

čt 24. dubna 2014      autor: axiom      přečteno: 3307x      délka: 7 min      komentáře: 3

Kira, Bareil a WinnTato 24. epizoda druhé řady seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine měla svoji premiéru na obrazovce 22. května 1994 a byla 326. epizodou ze 728, které měly všechny vysílané startrekové seriály (a 43. epizodou ze 176, v nichž se k nám dostal tehdy ještě pojmenovaný Star Trek: Hluboký vesmír devět). V některých českých překladech má epizoda název Zrádce. Autorem námětu byl Gary Holland, ten se také podílel na scénáři. Režii epizody měl na starost Cliff Bole (tento tvůrce letos v únoru zemřel) a hudbu složil Jay Chattaway. Její výrobní číslo bylo 40512-444. Epizoda se odehrává v roce 2370 a mimo základního hereckého obsazení se v ní jako hosté objevují například Philip Anglim v roli vedeka Bareila, Louise Fletcherová jako vedek Winn, Bert Remsen jako Kubus Oak a Camille Saviola jako kai Opaka.

Děj epizody

Kira a BareilNa Bajoru se chystá volba nového kai – nejvyššího duchovního vůdce. Má nahradit kai Opaku, která odešla červí dírou do kvadrantu gama. Velkým favoritem je  milenec Kiry vedek Bareil Antos, který byl i pravou rukou Opaky. O úřad kai má ovšem eminentní zájem i vedek Winn Adami, která nemá zábrany jít za svými politickými a osobními ambicemi i přes mrtvoly a pravděpodobně stojí také za pokusem o dřívější atentát na Bareila.

Zatčení Kubuse OakaMezitím Odo zatkne na stanici DS9 Bajorana Kubuse Oaka, který během okupace Bajoru odešel kvůli své kolaboraci s Cardassiany do exilu a nyní by se chtěl vrátit domů. Přijíždí na stanici tajně, ale je poznán jedním z Bajoranů a Odo jej zatýká. Za jeho návratem stojí zřejmě vedek Winn, která mu chce nabídnout azyl výměnou za informace o masakru v údolí Kendra, který proběhl za války na Bajoru a při němž bylo zabito čtyřicet tři bajorských povstalců, včetně syna kai Opaky. Proslýchá se, že je zradil nějaký vedek a Winn chce nalézt důkaz, že jím byl právě Bareil a že jeho odhalením zničí jeho šanci na zvolení. Kira jako nejvyšší bajorský představitel na stanici nechce Oakovi návrat na Bajor dovolit, Winn mu to však za jeho informace o pozadí masakru v údolí Kedra umožní. Při odletu ze stanice je však Kubus Oak jedním z Bajoranů zabit.

vedek Bareil Při dalším dešifrování a analýze záznamů (s tímto byl dokonce přinucen pomoci i Quark) bylo zjištěno, že oním vedekem byl opravdu Bareil. Kira tomu nevěří, konfrontuje jej s důkazy a ten poté přizná, že byl opravdu tím, kdo předal Cardassianům údaje o místě, kde se nacházeli odbojáři. Vysvětluje jí, že to bylo nutné a že kdyby to neudělal, Cardassiané by vyhladili jednu vesnici po druhé, dokud by si nebyli jistí, že odbojovou buňku zničili. Bareil tímto činem zachránil za cenu 43 odbojářů životy více než tisíce vesničanů v údolí.

Bareil a OpakaKira je Bareilovým doznáním šokována a navíc se brzo poté dozví, že Bareil stáhl svoji kandidaturu na kai. Tím uvolnil Winn cestu k pozici duchovního vůdce všech Bajoranů a ona je skutečně za kai zvolena. Kira se s tím však nemůže smířit, pátrá dál a objeví důkaz, že Bareil nemohl být zdrojem onoho udání, neboť byl v oné době prokazatelně jinde a že svým doznáním kryje někoho jiného. No a koho jiného by mohl krýt než svůj vzor a bajorskou morální autoritu kai Opaku. Bareil Kiře přiznává, že se doznal opravdu kvůli ochraně Opaky, která byla oním „kolaborantem“. Obětovala odbojovou skupinu, včetně svého syna, aby zachránila vesničany. Bareil ji kryl proto, že Bajorané potřebovali během těžkých časů věřit v nějakou morální autoritu a tou pro ně Opaka byla. Bareil věří tomu, že bez kai Opaky by Bajor nepřežil okupaci.

Celým dějem epizody se navíc také prolínají okamžiky a snové obrazy, kdy probíhá komunikace s orby a které přinášejí místy až fantaskní situace a postavy.

Úvaha

kai OpakaEpizoda se nazývá Kolaborant, ale přesněji by to asi mělo být Kolaboranti, neboť se zde vlastně vyskytují tři. Je to kai Opaka, která vyzrazením úkrytu povstalců obětovala vlastního syna a další jeho spolubojovníky. Dále je to vedek Bareil, který jím vlastně nebyl, ale vzal na sebe čin kai Opaky, aby zachoval její morální kredit. Tito dva vlastně kolaboranty v pravém smyslu tohoto slova nebyli. Opravdovým kolaborantem byl tajemník Kubus, avšak i on při Odových výsleších říká, že byl jen dobrý ve své práci, brání své činy a tvrdí, že situace na Bajoru by byla desetkrát horší, kdyby on i ostatní úředníci s Cardassiany nespolupracovali.

Kubus OakKdo je tedy opravdu kolaborant? Určitě cítíme, že je to Kubus Oak a že Opaka i Bareil jsou spíše hrdinové. Asi to tak v rámci našich morálních zásad je, ale mysleli by si to i oni obětovaní povstalci? A na druhou stranu, kde je hranice, do které je spolupráce s nepřítelem jen korektním chováním a odkdy se již stává kolaborací? Je to určitě případ od případu a člověk od člověka, ale určitě není tato otázka jen akademická. I v naší historii k těmto okamžikům pravdy docházelo, především v období protektorátu (ale i za okupace sovětské), a dodnes je toto téma poměrně citlivé. Vím, že většina čtenářů portálu Trekkies.cz tato období nezažila (to první už asi nikdo z nás), a ani já bych ho už zažít nechtěl. Ale vidíme, že je toto téma stále živé i ve 24. století.

Zajímavosti

Podle původních plánů producentů se měl novým kai stát Bareil, s touto variantou děje by se však především v pozdějších epizodách nepodařilo vytvořit dostatečně dramatickou zápletku. Jeden ze scénáristů se o tom vyjádřil, že měli dlouhou dobu v plánu udělat z Bareila kai, ale nakonec od toho upustili právě z tohoto důvodu. Říká: „Bareil je přítelem Federace. A receptem pro to, jak děj co nejvíce zdramatizovat, je najít postavu, která je schopna a ochotna způsobit co největší konflikt, a dát jí moc.“

Jednou z možných cest děje bylo i to, že se na Bajor vrací starší muž, který žil na Cardassii po mnoho let. Má nějaké temné tajemství a Kira se jej pokouší zjistit. Zpočátku se zdá, že dotyčný může být vrahem otce Kiry, ale ukáže se, že tím je ve skutečnosti jeho dcera a on ji kryje. I tato dějová zápletka byla opuštěna.

Jméno syna kai Opaky nebylo v epizodě uvedeno, v románu Star Trek: Terok Nor – Noc vlků měl jméno Fasil.

Údajně zde existuje také několik paralel s americkou aférou Watergate ze sedmdesátých let, například ve scéně, kdy Quark pomáhá Kiře obejít bezpečnostní protokoly.

V souvislosti s účastí Quarka je možná citováno také ferengské pravidlo zisku č. 285: „Žádný dobrý skutek nezůstane nepotrestán“.

Herci Siddig El Fadil (doktor Bashir) a Cirroc Lofton (Jake Sisko) se v této epizodě vůbec neobjevili.

Zajímavostí také je, že se jedná o poslední epizodu Stanice Deep Space Nine, která byla odvysílána souběžně s Novou generací, jež po sedmi sezónách 23. května 1994 skončila dvojepizodou „All Good Things…“.

Některé zajímavé dialogy (a jeden monolog)

„Tajemník Kubus. Co jsem slyšel, žijete prý na Cardassii.“
„Rozhodl jsem se, že je čas vrátit se domů.“
„Vítejte tedy zpátky. Jste zatčen.“

(Odo a Kubus)

„Vy jste měl vědět, že tato povolení byla pro Bajorany vlastně trestem smrti. Odmítl jste je někdy podepsat?“
„Ne.“

„A to je důvod, proč už vám nemůže být nikdy dovoleno vkročit znovu na Bajor. Bylo by to zneuctění památky každého člověka odsouzeného vámi k smrti.“
(Kira a Kubus)

„Potřebujeme přístup k určitým komunikačním souborům v záznamech ze shromáždění vedeků.“
„Perfektní. Nejen, že je to nezákonné, je to dokonce i svatokrádež.“

(Kira a Quark)

„Věřila jsem v tebe. Bránila jsem tě. A Winn měla celou dobu pravdu. A teď tě zničí.“
„Ne, já jsem se zničil sám.“

(Kira a Bareil)

„Nenávidím výplaty.“
(Quark)

admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: čt 24. dubna 2014
přečteno: 3307x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG