Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Kolektivní vyjednávání

čt 27. října 2016      autor: Dominik      přečteno: 2687x      délka: 5 min      komentáře: 1

RomTuto epizodu s českým názvem Kolektivní vyjednávání (v originále Bar Association) najdeme v seriálu Star Trek: Deep Space Nine, konkrétně jako šestnáctý díl čtvrté série. Premiéru měla 19. února 1996 a křeslo režiséra obsadil LeVar Burton. Její specifický děj ji řadí do kategorie odlehčených a humornějších epizod, zejména díky zaměření na ferengského barmana Quarka a jeho bratra Roma. Ačkoli je prostředí Star Treku v drtivé většině dílů prezentováno jako vyspělá společnost bez chudoby a sociálního útlaku, tak v této epizodě máme unikátní příležitost setkat se s problematikou odborů, zaměstnanecké stávky či vykořisťování.

Děj epizody

RomHlavní děj epizody začíná v Quarkově baru, kde si Rom stěžuje na neléčenou ušní infekci. Vlastní bratr Quark však jeho nářky ignoruje a ještě mu zakáže návštěvu lékaře během pracovní doby. Rom nakonec zkolabuje, což je pro Quarka záminka ke srážce z platu. Na ošetřovně se doktor Bashir ptá Roma, proč s tak pokročilou infekcí nepřišel už dávno. Nicméně ferengské pracovní smlouvy zakazují zaměstnancům bez dovolení opustit pracoviště – a to i v případě zdravotní indispozice. Zkrátka žádná dovolená, nemocenská ani placené přesčasy, samotný Rom tyto poměry označuje za součást jejich štědrých platových podmínek. Bashir navrhuje odbory, ale něco takového je ve ferengské společnosti přísně zakázáno.

Po ošetření se Rom vrací zpátky do baru, kde Quark svým zaměstnancům oznamuje snížení platu o třetinu. Rom protestuje, Quark ho však jen odbývá, že zaměstnanci nemají právo pochybovat o rozhodnutí zaměstnavatele. Zoufalé situace vyžadují zoufalá řešení, a tak Rom svolává tajné setkání všech zaměstnanců baru. Nalézá v sobě veškerou možnou odvahu a šokovaným kolegům navrhuje založení vlastních odborů. Nakonec všechny přesvědčí a společně vyhlašují válku proti nespravedlnosti. Následující den je Quark informován o začátku stávky. Nejdřív to bere jako vtip, ale posléze si uvědomí, že v baru zůstal úplně osamocen a není schopen zajistit plnohodnotný provoz. Jelikož stávka začala narušovat běžný život na stanici, tak kapitán Sisko tlačí na Quarka, aby se zaměstnanci vyjednal kompromis, jinak bude muset Federaci zaplatit pět let promíjeného nájmu. A aby toho nebylo málo, o stávce se dozvěděla Ferengská obchodní komora, která poslala likvidátora Brunta s cílem rozprášit stávku i odborové hnutí.

RomQuark se pokusí svého bratra podplatit, ten však odolá a stávku neodvolá. Brunt vyhrožuje ferengské části zaměstnanců, že na domovském Ferenginaru jim obstaví účty, přijdou o obchodní práva a rodiny budou pokutovány, což znamená nenávratné uvržení do bídy. Nicméně hrozba nemá požadovaný efekt, a tak se Brunt rozhodne ztrestat samotného Quarka, kterého nechá zmlátit. Zoufalý Quark nakonec navrhne Romovi, že tajně přistoupí na veškeré požadavky odborového hnutí včetně nemocenské a zvýšení platu. Na oplátku Rom odvolá stávku a formálně rozpustí odbory. Ferengskou obchodní komoru to uklidní, ačkoli ve skutečnosti v tomto sporu vítězí zaměstnanci. Rom, povzbuzený úspěchem, dává v baru výpověď a nalézá uplatnění jako člen staniční opravářské čety.

Citáty

„Ferengové se chtějí nechat vykořisťovat, aby se nakonec stali vykořisťovateli.“
(Rom na ošetřovně, když mu Bashir navrhne založení odborů)

„Zaměstnanci nemají právo pochybovat o rozhodnutích managementu.“
(Quark při hádce s Romem)

„Jeho tělo vylovili z řeky týden před koncem stávky, měl v těle 32 kulek… nebo 34?“
(Miles O’Brien vypráví o svém předkovi, který byl vůdcem odborů)

„Zaměstnanci jsou příčky žebříku vedoucího k úspěchu. Tak je co nejvíc využívej.“
(citát z Pravidel zisku)

„Kdybychom byli na Ferenginaru, všechny bych vás nechal odvést na vrchol věže obchodního centra, kde bych vás vystavil na odiv nad tržištěm a pak shodil dolů. Jednoho za druhým!“
(Brunt vyhrožuje stávkujícím)

Závěr

Tuto epizodu lze vnímat ve více rovinách. V rámci celého seriálu Star Trek: DS9 jde o odlehčený díl, při kterém se diváci trochu odreagují od stupňující se konfrontace s Dominionem. Tak jako ve všech epizodách zaměřených na Ferengy, tak i zde jsme svědky celé řady vtipných hlášek a dialogů. Pod humorným pozlátkem se však ukrývá značný sociální patos, jenž nás nutí k zamyšlení. Ferengská společnost je zdařilá alegorie na pozemský kapitalismus z 19. století, kdy práva tehdejších zaměstnanců byla téměř na stejné úrovni jako v této epizodě. To znamená, že zaměstnanec je považován za pouhý snadno nahraditelný pracovní nástroj sloužící ku prospěchu podnikatele. Jelikož je na Ferenginaru zcela všechno podřízeno zisku, tak neexistují žádné právní normy upravující pracovní podmínky a zaměstnavatel si tedy může k zaměstnancům dovolit prakticky cokoliv. Jakékoli zohledňování zájmů zaměstnance by pouze omezovalo zisk a omezení zisku je porušení základního stavebního kamene ferengské společnosti. Quarkův bratr Rom vlastně působí doslova donkichotským dojmem, když se vydává do boje s dogmatickou kulturou své domoviny a ještě věří, že může zvítězit. Jedinec pochopitelně nedokáže změnit tisíce let starý systém ze dne na den, přesto si Rom připsal dva významné triumfy. Zvítězil nad svým obchodně zdatnějším bratrem a především jako historicky první Fereng založil odborové hnutí.

Na úplný závěr si neodpustím jednu perličku ze života, která mi svět Ferengů velmi připomněla. Před časem jsem absolvoval pracovní pohovor s majitelem nejmenované firmy. Pročítal si můj životopis a narazil na položku s dobrovolnickou činností u jedné obecně prospěšné organizace. Budu ho přesně citovat: „Vy máte budovat kariéru a množit peníze, a ne se zdržovat s nějakým dobrovolnictvím.“ Viděl jsem před sebou hodnotově chudého člověka, který očividně nebyl schopen pochopit, že někdo vyvíjí určitou činnost bez nároku na honorář. Náš rozhovor tedy brzy skončil a s panem „Ferengem“ jsem se rozloučil.

nadporučík Dominik
autor: Dominik
vydáno: čt 27. října 2016
přečteno: 2687x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015
Retro: Meridian  -  čt 8. ledna 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG