Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Konec budoucnosti (Future's End)

čt 27. února 2020      autor: bilavrana      přečteno: 1277x      délka: 7 min      komentáře: 3

Future's End - výsadekI Voyager se v průběhu své dlouhé cesty k domovu vypravil do daleké minulosti 20. století. Ve dvoudílné epizodě 3. série se Voyager stane součástí událostí, kdy minulost ve 20. století ovlivní budoucnost v 29. století, což způsobí, že se kapitán Federace v budoucnosti rozhodne zakročit proti Voyageru ve 24. století a všichni se ocitnou ve 20. století, čímž to vlastně všechno začalo. Že je to trochu zamotané? Rozhodně ne tolik, aby si s tím kapitán Janewayová se svou posádkou neporadila.

Zápletka

Voyager přilétá k časoprostorovému zlomu, ze kterého vylétne malá loď Federace a napadne je. Když úder opětují, ozve se jim kapitán Braxton z 29. staletí a obviní je z podílu na destrukci Sluneční soustavy. Při přestřelce jsou obě lodě vtaženy časoprostorovým zlomem k Zemi, ale každá se ocitne v jiném čase. Braxton havaruje v roce 1967 a Voyager s úhonami přežije přesun na oběžnou dráhu do roku 1996. Po zklamání, že se sice dostali k vytoužené Zemi, ale do špatného století, zachytí subprostorové signály pocházející z města Los Angeles.

Future's End - BraxtonKapitán, Chakotay, Tuvok a Paris, který je nejvíc obeznámen s kulturou 20. století, se vydají na povrch. Tuvok s Parisem jdou na pláž a kapitán s Chakotayem zamíří na stezku pro pěší, kde najdou starého bezdomovce vyzařujícího subprostorové signály, které zaznamenali. Mezitím je Voyager zaměřen observatoří na okraji města, kde vládne mladá chytrá dívka Rain a pokusí se loď kontaktovat vesmírnou zdravicí. Posádka varuje výsadek, načež se Paris s Tuvokem vydávají observatoř prověřit. Kapitán Janewayová s Chakotayem zatím kontaktují bezdomovce. K jejich velkému překvapení je to kapitán Braxton. Vysvětlí jim, že jistý podnikatel Starling ukradl po ztroskotání jeho loď, vykrádá její technologie a plánuje její použití, v důsledku čehož dojde k explozi v 29. století, kvůli které vznikla jejich roztržka ve 24. století.

Rain, jejíž práce je sponzorována právě Starlingem, jej kontaktuje se svým objevem, čímž ho varuje před od počátku očekávanou návštěvou z budoucnosti. Paris s Tuvokem předstírají, že zabloudili, a vetřou se k dívce do kanceláře, vyzvědí informace, které objevila, a smažou jí všechna data. Rain je osočí, ale když je před budovou observatoře napadne Starlingův poskok zbraní z budoucnosti, rychle všichni zmizí její dodávkou. Po rozhovoru s Braxtonem se Chakotay s kapitánem vloupají do Starlingovy kanceláře. Napojí se do jeho databáze, ale jsou přistiženi při činu. Voyager je stále poškozený, takže musí výrazně sestoupat ze své oběžné dráhy, aby mohl kapitána s komandérem přenést na palubu. Pokus o přenesení i lodě z 29. století jim zhatí Starling a navíc si na oplátku sám ukradne kus databáze Voyageru včetně Holodoktora. Na radosti jim nepřidá ani fakt, když při monitorování pozemského vysílání narazí na zprávu o zaznamenání velkého UFO nad městem.

Future's End - Doktor jako rukojmíParis se snaží opravit rozbitý komunikátor, ale brzy je jasné, že se všichni musí vrátit do observatoře, aby se domluvili s Voyagerem na plánu proti Starlingovi. Ten zatím, pomocí úprav v programu, mučí Doktora, aby mu prozradil informace, které potřebuje. Domluví si schůzku s Rain, která ho chce pod záminkou obavy o svou osobu vylákat z kanceláře, a Doktora s mobilním holoemitorem si vezme jako rukojmí, kdyby se objevil někdo další z posádky. B'Elanna s Chakotayem se dle domluveného plánu pokusí přenést Starlinga pomocí raketoplánu na palubu Voyageru, což se jim podaří, ale při jeho protiobraně je raketoplán poškozen a havaruje kdesi v Arizoně. Doktor se přidává k Rain, Tuvokovi a Parisovi.

Furue's End - Torres a ChakotayKapitán vyslýchá Starlinga, čím si potvrdí své domněnky, že se chce dostat do budoucnosti, aby získal víc technologií pro svou firmu Chronowerx. Než však stihnou zjistit víc, Starling je technologií ze své firmy přenesen zpět na Zemi. Mezitím se Tuvok s Doktorem vydali na záchrannou misi do Arizony a Paris s Rain sledují signál tachyonových emisí, vycházející z kamionu, co opustil Chronowerx. Když Tuvok s Doktorem osvobodí v Arizoně dvojici od místních protivládních revolucionářů, s opraveným raketoplánem míří za Parisem, kterého s Rain zachrání na poslední chvíli před kamionem, jenž byl jen planou vějičkou na odlákání pozornosti.

Starling zatím odstartuje s lodí a chystá se otevřít časoprostorový zlom. Paris se rozloučí s Rain a se zbytkem výsadku se vrátí na Voyager. Díky odhodlání kapitána se podaří ručně odpálit fotonové torpédo, čímž na poslední chvíli zničí Starlingovu loď. Časoprostorový zlom se znovu otevře, objeví se však kapitán Braxton z pozměněné budoucnosti, který nemá o prožitých událostech ani ponětí. Přiletěl sem napravit časoprostorovou chybu, jíž představuje Voyager ve špatném století. Kapitán Janewayová jej prosí, aby je nechal na souřadnicích Země, jen je posunul v čase. Braxton však odmítá, že musí být vše, jak to má být. Voyager se tedy vrací na svou pouť kvadrantem delta, obohacen alespoň o zachráněného Doktora s mobilním emitorem.

Zajímavosti

  • Epizoda vznikla v roce 1996, tedy v roce, kdy se děj dvojepizody odehrává. Tvůrci to brali jako zábavný díl, kde ukážou, jak se posádka Voyageru potýká s věcmi, smýšlením a lidmi tehdejší současnosti.
  • Původně mělo jít o čtyřdílný příběh, ale po námitkách studia se zápletka seškrtala na dvě části.
  • Ed Begley Jr., jenž hrál Starlinga, byl v té době jedním z nejznámějších ekologických aktivistů Hollywoodu. Tvůrcům se proto zdálo zábavné obsadit jej do role záporáka, který by měl zapříčinit zkázu celé Sluneční soustavy. Nakonec i herec, jenž byl fanouškem Star Treku, si tuto roli, která je jeho pravým opakem, pochvaloval.
  • Tvůrcům se také zamlouvalo morální dilema epizody, jaký vliv může mít technologie budoucnosti, která je zneužita v minulosti. Na jednu stranu to může vyvolat velký technologický pokrok, ale stejně tak by to mohlo zničit celou společnost.
  • Zvláště Tim Russ si pochvaloval natáčení na pláži v Santa Monice a okolí Los Angeles, protože díky čapce na hlavě mu nemuseli maskovat uši a i v pracovní době si mohl užívat prosluněnou pláž a okolí. Ale točilo se i na Mohavské poušti nebo ve venkovním areálu studií Paramount.
  • Černobílá fotografie, na níž si Starling potřásá rukou s prezidentem Nixonem je původně z návštěvy Elvise u prezidenta​.

Future's End - Elvis a NixonFuture's End - Starling a Nixon

  • Konec budoucnosti je jeden ze tří příběhů v historii Star Treku, který se odehrává přesně v roce, v kterém byl poprvé uveden. Další dva jsou Místo přidělení: Země ze závěru 2. série TOS a pak 4. film Cesta domů. Jsou ještě další dvě epizody, které se k tomuto blíží, ale rok uvedení a děje se o jeden nebo dva roky liší.
  • Ačkoliv dle epizod s Khanem se v této době měly odehrávat Eugenické války, tvůrci nechtěli měnit skutečnou současnost a nechtěli velkou část děje věnovat vysvětlování válek, proto tuto historii ST nijak nezmiňovali, ačkoliv Rain má ve své kanceláři model SS Botany Bay a fotografii zachycující start lodi.
  • Je to jediný příběh, kdy Kes a Neelix navštíví kvadrant alfa.
  • Robert Picardo nebyl nadšený z toho, že by měl Doktor dostat mobilní holoemitor. Měl pocit, že to poškodí charakter postavy. Brzy však uznal, že se mýlil a že to postavě naopak prospělo.

Citáty

„Klidně jsme si mohli nechat uniformy. Nikdo by si jich tady ani nevšimnul.“
– Tuvok, hodnotící módu 90. let v LA

„No tak, sundejte si košili.“
„A riskovat rakovinu kůže? Ne, děkuji.“
„Vulkánci… v hloubi duše jste všichni banda hypochondrů.“
– Tuvok a Paris diskutují o kalifornském slunci

„Nemůžu se dočkat, až se dozvím, je-li Blainův bratr skutečným otcem Jessičina dítěte.“
– Neelix fascinován sledováním telenovely, když s Kes monitorují pozemské vysílání

„Cestování časem. Už první den, co mě jmenovali kapitánem Hvězdné flotily, jsem přísahala, že se nenechám chytit do těch paradoxů. Budoucnost je minulost a minulost je budoucnost. Bolí mě z toho všeho hlava.“
– Janewayová k Chakotayovi, když prohledávájí Starlingův počítač

„Jsem doktor, ne databáze.“
– Doktor k Starlingovi.

„Byl jsem vybaven samostatným autonomním mobilním holoemitorem. Stručně řečeno, jsem volný a můžu jít kam chci.“
– Doktor k Parisovi a Tuvokovi, když se shledávají venku na ulici

„Promluvme si o té vaší posádce. Máme tu Doktora, chlapa, který má nejhorší vkus, s jakým jsem se kdy setkala. Potom monstrosaura Tuvoka. Už se vůbec někdy usmál?“
„Nevzpomínám si.“
„A vás, Toma Parise. Hm, sexy, lážo plážo hoch. Jste sice trochu divnej, ale někdy mám pocit, že jste ten nejchytřejší chlap, co jsem potkala.“
– Rain popisuje Parisovi dojem, který v ní vzbudili

„Hlášení.“
„Kapitán je v torpédové komoře 1 a připravuje se na manuální odpálení.“
„Doktore, jděte za ní.“
„Ale jak se do té torpédové komory dostanu?“
– Chakotay, Kim a Doktor po návratu na loď

„Tuvoku, už Vám někdy někdo řekl, že jste monstrosaurus?“
– Paris k Tuvokovi

Trailer

 

admirál bilavrana
autor: bilavrana
vydáno: čt 27. února 2020
přečteno: 1277x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015
Retro: Meridian  -  čt 8. ledna 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG