Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Meridian

čt 8. ledna 2015      autor: axiom      přečteno: 3291x      délka: 8 min      komentáře: 6

MeridianTato epizoda byla poprvé vysílána 14. listopadu 1994 jako osmá ve třetí řadě a jako padesátá třetí ze 173 v celkovém pořadí seriálu Star Trek: Deep Space Nine. A pro pořádek – je 337. epizodou z celkem 728 startrekových epizod. Děj se odehrává v roce 2371 (hvězdné datum 48423.2). Scénář epizody napsal Mark Gehred-O'Connell podle námětu Hilary J. Baderové a Evana Carlose Somerse, režíroval ji Jonathan Frakes. Její výrobní číslo je 40513-454. Mimo herců základního obsazení se zde objevili jako hosté Brett Cullen jako Deral, Christine Healy jako Seltin Rakal a Jeffrey Combs jako Tiron.

Děj epizody velmi stručně

Jadzia se zamiluje do vědce na planetě, jejíž obyvatelé se přesunují mezi naším vesmírem a dimenzí čisté energie a která se objevuje každých šedesát let. Ve druhém vloženém příběhu se na stanici DS9 Quark snaží získat holoprojekci majora Kiry pro vytvoření erotického programu v simulátoru.

Děj epizody pozvolněji

Loď USS Defiant pokračuje v kvadrantu gama v jeho průzkumu, bez ohledu na hrozbu útoku Dominionu. V systému Trialus narazí Defiant na gravimetrickou poruchu, ze které se po chvíli vynoří planeta. Když ji Jadzia skenuje, aby bylo možné určit, odkud pochází, najde na ní osadu asi třiceti lidí, která se s nimi zanedlouho spojí. Žena na druhé straně se představí jako Seltin Rakal a vysvětlí jim, že její planeta existuje z velké části v samostatné dimenzi, a pozve posádku Defiantu na povrch. V naší dimenzi pobude planeta, která nese jméno Meridian, pouze dvanáct dní.

TironNa DS9 se v tuto dobu snaží movitý návštěvník stanice Tiron sblížit s Kirou, ta o něj však nemá sebemenší zájem, a dokonce mu namluví, že Odo je její milenec. Tiron vidí, že u ní nepochodí, a proto zvolí jiný plán. Zaúkoluje Quarka, aby mu za tučnou odměnu vytvořil speciální osobní holoprogram, samozřejmě s Kirou v hlavní roli. Quark se snaží různými způsoby pořídit Kiřiny holofotografie, to se mu však nedaří, a tak v zoufalém pokusu odcizí data z její složky.

Na povrchu Meridianu zasednou Sisko, Jadzia, Bashir a O'Brien k jídlu s obyvateli osady. Po něm Sisko a Jadzia diskutují se Seltin a Deralem, vědcem zkoumajícím planetu, o povaze dimenzionálních posunů planety. Myslí si, že je způsobuje doposud neznámé chování Sisko, Bashir a Seltincentrální hvězdy systému. Seltin a Deral vysvětlují, že po každém dimenzionálním posunu planety tato přestává existovat v normálním prostoru a její obyvatelé se stávají bytostmi „čistého vědomí“, kterými zůstanou, dokud se planeta nevrátí po šedesáti letech zpět. Mimo náš prostor jim čas neplyne, takže se vrací v pro ně téměř Jídlostejné chvíli, kdy náš prostor opustili. Od Derala se také dovídají, že obyvatelé planety jsou potomci expedice, která sem před mnoha lety přistála a planetu osídlila. Jejich počet se však stále zmenšuje, protože se mohou rozmnožovat jen v běžném vesmíru. Pobyt v něm se stále zkracuje, aktuálně trvá pouze dvanáct dnů. Planeta bude nakonec pravděpodobně příliš nestabilní, nebude se moc vrátit do reálného vesmíru a všichni její obyvatelé přestanou existovat. Sisko Seltin slíbí, že se pokusí obyvatelům pomoci. Nemohou to však zvládnout v tomto krátkém termínu a bez zázemí Federace, neboť se jedná o kosmologické zásahy v rámci celé soustavy. Slibují, že se o pomoc pokusí do příštího návratu.

DeralDeral se také v těchto dnech sblíží s Jadzií Dax a vzájemně se zamilují. Deral je nejprve rozhodnut planetu opustit a vrátit se s Jadzií do kvadrantu alfa, ale nakonec převládne pocit odpovědnosti k vlastním lidem. Jadzia ho nechce opustit, a proto požádá Siska o zproštění ze služby na šedesát let. Pro přechod mezi dimenzemi upraví doktor Bashir Jadziinu molekulární strukturu, ale tento její přechod se stejně nezdaří. Navíc její přítomnost na planetě působí jako kotva a destabilizuje matrici, takže Meridianu hrozí roztržení. O'Brien na poslední chvíli transportuje Jadzii z planety, takže není vystavena mezihvězdnému prostoru. Planeta i její obyvatelé zmizí.

Tiron zatím na stanici netrpělivě čeká na to, až Quark dokončí nový holoprogram s Kirou. Quark mu slibuje, že Kira Ododo doby, než opustí stanici, jeho zakázku splní. Kira se o krádeži osobních dat dozví, Odo chce Quarka zatknout. Kira má ale lepší nápad. Když je Quarkův holoprogram konečně kompletní, Tiron jde do simulátoru zkontrolovat svůj nákup. Nicméně, je to Kira a zároveň není. Tělo je její, ale hlava a hlas jsou Quarka! Tiron pobouřeně vyběhne ze simulátoru a slibuje Quarkovi, že ho zničí. To v baru pozorují Odo s Kirou a ptají se Quarka, zda je Tiron jeho „další spokojený zákazník“.

Zachráněná Jadzia se trápí ve své kajutě na Defiantu. Sisko se ji snaží utěšit, ona mu odpovídá, že bude „potřebovat jen trochu času“. Po Siskově odchodu sedí v rohu kajuty a říká si sama pro sebe: „Jen šedesát let nebo tak nějak.“

Zajímavé a vtipné dialogy

„Odo, vím, že nemusíte jíst, ale zkusil jste to někdy?“
„Jednou, nedlouho potom, co jsem poprvé dosáhl humanoidní formy.“
„A?“
„A protože nemám chuťové pohárky, bylo to velice neuspokojivé… nemluvě o té špíně.“
„Špíně?“
„Raději bych o tom nemluvil.“
(Kira Nerys a Odo)

„Měli jsme tak příjemnou konverzaci.“
„Pokud si vzpomínám, celou dobu jste mluvil pouze vy.“
(Tiron a Kira)

„Druhá planeta v systému Kylata je určitě třídy M. Kdybychom tak měli čas se tam transportovat a podívat se.“
„Nerad bych, aby nás přepadli Jem'Hadarové, když budeme trhat kytky.“
(Jadzia Dax a O'Brien)

„Obdivoval jsem vaše znaménka. Je to líčení?“
„Ne, vaše ano?“
„Ne. Pokud se mohu zeptat, kam až dosahují?“
„Až úplně dolů.“
(Jadzia a Deral)

„Ochutnejte.“
„Je to výborné.“
„Obzvlášť když se na to těšíte šedesát let.“
„Šedesát let? To je dost dlouhá doba mezi jídly.“
(Jadzia, Deral a O'Brien)

„Za tyhle peníze se můžeš do simulátoru přestěhovat. Tak co tedy vlastně chceš?“
„Já chci majora Kiru.“
„Kiru? Co budeš dělat s majorem Kirou v simulátoru? Ne, neříkej mi to. Nechci to vědět.“
(Quark a Tiron)

„A co takhle – budeme pár hodin pracovat a pak půjdeme do tvého pokoje a budeme si počítat znamínka.“
„Můžu být první?“
„Uvidíme.“
(Jadzia a Deral)

„Benjamine. Právě dopisuji žádost o dovolenou.“
„Vsadím se, že je to poprvé, kdy někdo žádá šedesát let volna.“
(Jadzia a Sisko)

„Myslíte, že budete hotov s opravou stanice, až se vrátím?“
„Pochybuji.“
„A řekněte Quarkovi, že se stavím pro ty tři pruty latinia, co mi dluží, a s šedesátiletým úrokem.“
(Jadzia a O'Brien)

Zajímavosti

Jadzia a DeralPříběh Meridianu je založen na ději filmového muzikálu Brigadoon z roku 1954. Brigadoon je kouzelná skotská vesnice, která se objevuje jen jednou za sto let. I zde jde o příběh dvojice zamilovaných, z kouzelné vesničky je zde na rozdíl od této epizody dívka. Výkonný producent Ira Steven Behr, obdivovatel Brigadoonu, přiznal, že původní představou bylo udělat tuto epizodu jako muzikál, jako jakousi Star Trek show.

Exteriéry na Meridianu, kde se začíná rozvíjet vztah Jadzie a Derala, byly natočeny v botanických zahradách Huntington Library v Pasadeně v Kalifornii. Deralův dům jsme pak mohli vidět jako chrám již v epizodě TNG Masky, byl postaven na Paramount Stage 18. Záběry okolí domu byly vypůjčeny ze studia Walta Disneyho, kde byly původně vytvořeny pro film Mary Poppins.

Letecký pohled na osadu na Meridianu byl již také použit dříve, v šesté sezóně TNG v epizodě Dědictví otců, část 2. Je složen z pohledu na thajskou džungli a z makety romulanského vězeňského tábora Carraya IV. Pro Meridian byl model jen mírně upraven – byly hlavně odstraněny či změněny strážní věže.

V této epizodě se také ve Star Treku poprvé objevil herec Jeffrey Combs. Později se v DS9 objevil ve větších rolích jako Weyoun a likvidátor Brunt a také jako andorijský velitel Shran v Enterprise. Původně se snad také ucházel o roli Williama T. Rikera v TNG.

Mnozí členové štábu považovali tuto epizodu za nejslabší z celé sezóny. I autor námětu, spisovatel Hilary J. Bader říká: „Ze všech příběhů, co jsem pro Star Trek udělal, je Meridian můj nejméně oblíbený.“ Jiní říkají, že zde bylo málo prostředků na trikové záběry a že nebylo možno dotáhnout vše tak, jak bylo zamýšleno. Epizoda prý vypadala jako ze seriálu TOS. Toto tvrzení však někteří tvůrci brali jako kompliment.

Epizoda znamená návrat skladatele Dennise McCarthyho k DS9, neboť jej na čas opustil a věnoval se hudbě pro TNG. V této epizodě se naopak neobjevil Cirroc Lofton (Jake Sisko).

Proč mne epizoda zaujala?

První příspěvek do této rubriky jsem napsal o epizodě Za svitu luny (také z DS9), která patří k těm nejlépe hodnoceným v celém seriálu. Další tři retra jsem věnoval epizodám řešícím závažné problémy, ať etické nebo společenské. Ve svém pátém příspěvku jsem chtěl dát příležitost epizodě, která figuruje na opačném konci seznamu. Epizodu Meridian mám ve své pamětí také proto, že jsem ji sledoval po dobu „několika let“. Začátek jsem viděl při jejím prvním uvedení z italských zdrojů, někdy v její polovině však nastala porucha na vysílači, a tak jsem mohl ve sledování pokračovat až za hodně dlouhou dobu, při jejím novém uvedení (internet ještě nebyl).

Děj Meridianu nenese nějaké hluboké myšlenky, neposouvá děj seriálu a epizoda by se mohla opravdu jevit jen do počtu. Řeší jen obyčejné lidské problémy – a tím je myslím také cenná. Vždyť nedobýváme každý den nové planety či neřešíme grandiózní úkoly. V životě se potkáváme i s láskou, s problémy ve vztazích či s obtěžováním od lidí, se kterými nechceme mít nic společného. A pokud mají tyto peripetie či radosti startrekový kabát, tím lépe pro nás fanoušky.

admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: čt 8. ledna 2015
přečteno: 3291x
komentáře: 6
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG