Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe

čt 8. října 2015      autor: bilavrana      přečteno: 2744x      délka: 4 min      komentáře: 7

výsadek a NatiraPro své první retro jsem se rozhodla vybrat 10. epizodu z 3. sezóny Originální série. V originále má název For the World is Hollow and I Have Touched the Sky, což z ní činí epizodu s nejdelším názvem v celém ST univerzu. Na obrazovkách ji mohli diváci poprvé spatřit 8. listopadu 1968. Je to jedna z těch epizod, kde je děj zaměřen více na jednu z postav (v tomto případě doktora McCoye) než na globálnější zápletku.

Zápletka

Enterprise je napadena zastaralými střelami, které snadno zneškodní. Při pátrání po McCoy a Chapelová na ošetřovnějejich zdroji zjistí, že přilétly ze zdánlivě pustého asteroidu. Jeho bližším zkoumáním vyjde najevo, že je to obrovská, velmi stará vesmírná loď, která je navíc na kolizním kurzu s hustě obydlenou planetou Daran V. Mezitím doktor McCoy dokončil pravidelnou lékařskou prohlídku posádky, při které zjistil, že sám trpí nevyléčitelnou nemocí xenopolycythemií a zbývá mu asi rok života. Přestože Kirka prosí, aby tuto skutečnost nikomu neříkal a nechal ho dál pracovat, kapitán dle povinnosti informuje Hvězdnou flotilu a požádá o McCoyovu náhradu.

stařec potrestaný Orákulem na YonaděKirk, Spock a po kapitánových marných protestech i McCoy se přenesou do asteroidu/lodi, kde po ne příliš dobrém uvítání naleznou přísně hierarchicky ovládanou společnost. Lidé, kteří netuší, že jsou na vesmírné lodi, svůj „svět“ nazývají Yonada. Vše zde závisí na vůli všemocného Orákula a každé provinění proti zákonům je přísně trestáno podkožním „nástrojem poslušnosti“ na spánku. Na vlastní oči se o tom přesvědčí, když za nimi přijde vlídný stařec a navzdory bolesti hlavy jim řekne, že svět je dutý a on se dotkl nebe. Pak náhle umírá.

Společnost vede velekněžka Natira, která, jak si Kirk všimne, má pro McCoye slabost. Rozhodnou se toho využít. Doktor má Natiru „zaměstnat“, zatímco kapitán se Spockem půjdou k Orákulu, o kterém jsou přesvědčeni, že je to řídící počítač lodi. Chtějí najít ovládání, aby mohli změnit kolizní kurz. Doktorovi se Natira též líbí a rychle podléhá jejím svodům. S vidinou blížící se smrti souhlasí, že s ní na Yonadě zůstane. Mezitím Spock s Kirkem zjistí, že zdejší lidé jsou potomky dávno zaniklé společnosti Fabrinů, která byla zničena přeměnou svého slunce v novu. Než ale najdou řídící jednotku, jsou zajati a po McCoyově přímluvě, aby byly ušetřeny jejich životy, vyhoštěni zpět na Enterprise. McCoy zůstává na Yonadě jako Natirin muž, dostává podkožní  „nástroj poslušnosti“ a dozvídá se o tajemné knize ukryté v obelisku u Orákula, která má obsahovat vědomosti tvůrců.

ovládání Orákula na YonaděDoktor se snaží kapitánovi sdělit prostřednictvím komunikátoru informace o knize, ale brzy jej sráží k zemi bolest způsobená Orákulem. Kirk se Spockem se přenesou zpět na Yonadu, aby mu pomohli. Zatímco Spock pomáhá doktorovi, kapitán přesvědčí Natiru, že Yonada je vesmírná loď, která se brzy srazí s jinou planetou. Vydají se pro knihu, kde jsou plány na ovládání lodi. Orákulum se je snaží potrestat za zneuctění víry a porušení zákonů. Naštěstí Spock nalezne v knize potřebné informace a Orákulum v jeho snaze zastaví. Pak společně s kapitánem opraví chybu v řízení, která zapříčinila změnu letového kurzu. McCoy zve Natiru, aby s ním odešla z Yonady, protože chce nalézt lék, ona ale odmítá. Má povinnosti ke svým lidem a nechce je opustit. Spock před odchodem zkopíruje databázi Fabrinů, kde později nalézají i lék pro doktora.

Zajímavosti

  • Bílá kniha se znalostmi tvůrců je ta samá, která se objevila v epizodě 2x20 Podíl z akce, pouze má předělaný název
  • „recyklovány“ pro tuto epizodu byly i točité kovové schody při vstupu na Yonadu (z epizody 3x08 Empatik), schodiště v řídící místosti za Orákulem (z epizody 3x03 Rajský syndrom) či záběr na letící asteroid z téže epizody
  • tato epizoda je jediná, kde se sešli 3 herci z původního pilotu Klec – L. Nimoy (Spock), M. Barrett (Chapelová), která hrála v pilotu prvního důstojníka a Jon Lormer (starý muž, jenž pronesl titulní větu), který hrál v pilotu jednoho z trosečníků, Theodora Haskinse. Mohli jsme ho vidět i v díle 1x22 Návrat Achronců, v tom ale nehrála M. Barrett
  • v původním námětu příběhu měl být nemocný Scotty

Citáty

„Za rok se toho může stát hodně. Prosím, využijte každou minutu.“ (sestra Chapelová k McCoyovi)

„Ale věci nejsou takové, jak nás učí. Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe.“ (starý muž z Yonady)

„Odpusť mu, neboť to byl starý muž a starci jsou občas pošetilí.“ (modlitba Natiry nad mrtvým mužem)

„Než jsem tě poznala, bylo mé srdce prázdné. Jen mě drželo naživu, nic víc. Teď zpívá. Budu šťastná, když se tak budu moct cítit den, týden, měsíc či rok.“ (Natira k McCoyovi, když se dozví, že je smrtelně nemocný)

Trailer

Zdroj: Memory Alpha
admirál bilavrana
autor: bilavrana
vydáno: čt 8. října 2015
přečteno: 2744x
komentáře: 7
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015
Retro: Meridian  -  čt 8. ledna 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG