Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Noc na ošetřovně

čt 12. června 2014      autor: Captain_P      přečteno: 3392x      délka: 11 min      komentáře: 8

Kreetasanský rituálNo dobře, přiznám se klidně i bez mučení, že mezi mé oblíbené epizody Star Treku patří ty poněkud akčnější, v nichž děj odsýpá a nepřešlapuje na místě. A i když mezi ně Noc na ošetřovně nepatří, přesto mě – anebo právě proto – zaujala. Možná díky tomu, že je to vlastně takový vhled do hájemství doktora Phloxe, což je hned po Archerovi má nejoblíbenější postava z Enterprise a jenom škoda, že jí nebylo věnováno více prostoru na úkor trojice Archer–T'Pol–Trip. Dalším důvodem bude zřejmě to, že se epizoda vlastně nebere příliš vážně – což já rád. Ne nadarmo se mezi mé oblíbené díly Voyageru řadí takové perly jako Doktor, tenor, břídil, špeh anebo Autor, autor, či epizoda Dvoustá z desáté série jiného fenoménu, Hvězdné brány. Ale to už jsem odbočil… Takže na úvod několik nezbytných údajů o epizodě: jedná se o pátý díl druhé série Enterprise, celkově jednatřicátý, poprvé byl vysílán 16. října 2002.

Nuže, ponořme se tedy do tajů ošetřovny na Enterprise NX-01 – a samotné epizody.

Přehled děje

V tomto bodě jsem se zasekl už před dvěma měsíci, protože mi přišlo neskutečně nudné papouškovat obsah epizody, a tak jsem přemýšlel, jak ho trošku zatraktivnit a zároveň uplatnit nějakou tvůrčí invenci. Nakonec mě napadlo použít systém fiktivních zápisů z deníků posádky či jejich osobních dopisů, vztahujících se k této epizodě. Takže zde je jejich výcuc…

Kapitánův osobní deník, 21. října 2152, 17:50

V dekontaminační komořeJsou dobré dny a jsou špatné dny. A jsou také dny strávené v přítomnosti Kreetassanů. Nevím, co za ten rok ve vesmíru bylo více frustrující: zda večeře s vulkánským kapitánem Vanikem, anebo návštěva Kreetassanské domovské planety. Návštěva… Kdyby Trip nepotřeboval pátý vstřikovač plazmy, který se rozbil (poznámka: příště objednat více náhradních dílů), a Kreetassané podle jeho slov nevyráběli „perfektní a spolehlivé díly“, dávno bychom práskli do warp motorů a zmizeli odsud. Proč jsem tak naštvaný? Nejdřív nás nechali dvanáct hodin čekat na audienci a pak nás vyhostili kvůli tomu, že se jim Porthos vyvenčil na jejich tři sta let starý alverový strom. Jak má, ksakru, můj bígl vědět, který strom je posvátný a který ne? Navíc ho musel doktor Phlox nechat v dekontaminační komoře na pozorování, protože na planetě chytil nějaký patogen – a to jsme předtím dali Kreetassanům genetické profily celého výsadkového týmu. Měli si všimnout, že je pobyt tam dole pro Porthose nebezpečný. Zřejmě se na to vy…


Z dopisu doktora Phloxe doktoru Lucasovi, datum neznámé…

Drahý doktore Lucasi, omlouvám se, že jsem Vám dříve neodpověděl na Váš poslední dopis, ale poslední dobou jsem měl spoustu práce. Nadále pokračuji ve svém studiu členů posádky Enterprise a lidstva jako celku. A nechápu jednu věc: pouto, které máte ke čtvernožcům, jež nazýváte domácími mazlíčky. Proč je považujete za své přátele, trávíte s nimi volný čas a mnohdy jim věnujete větší pozornost než příslušníkům svého vlastního druhu? Tvor, který je u nás na Denobule psovi nejpodobnější, je denobulanský lemur. Má ocas, hlavu, srst… Víte, doktore Lucasi, jak vynikající je guláš z denobulanského lemura? Vždycky, když vidím Porthose, tak na něj dostanu chuť. Ale to už jsem odbočil. Když jsme byli na návštěvě planety Kreetassanů, Porthos chytil patogen z atmosféry, a i přesto, že jsem narušil jeho proteinovou frekvenci, začal psovi selhávat imunitní systém. Kapitán Archer kvůli němu dokonce strávil noc na ošetřovně. Díky tomu jsem měl možnost důkladně se vnořit do kapitánových duševních procesů. A shledal jsem, že je zřejmě sexuálně frustrován a velice rád by se pářil s prvním důstojníkem, T'Pol. Doktore Lucasi, myslíte si, že by mě nechali se dívat? Velice by to obohatilo mou knihu o mezidruhových sexuálních praktikách.

Poznámka do osobního deníku šéflékaře ze stejného data: pokud to nedopadne s kapitánem, budu se snažit naší vulkánské kolegyni najít jiného partnera. Myslím si, že komandér Tucker by byl vhodným kandidátem, jenom najít nějakou záminku…


Kapitánův osobní deník, 22. října 2152, 0:05

Jsem úplně grogy. Ani nepočítám, kolikrát už jsem byl dneska v noci vzhůru. Jazyk doktora PhloxeOšetřovna je skutečně podivné místo. A doktor Phlox mě začíná stále více fascinovat a děsit zároveň. Podle svých slov má šest titulů z mezidruhové veterinární medicíny, což mě trošku uklidnilo – Porthos je alespoň v dobrých rukách. Nicméně doktorovy zvyky jsou víc než jen podivné. (Zjistil jsem například, že některé ze svých potvor, které na ošetřovně chová, živí vlastními nehty – no není to zvláštní?)

Kreetassané navíc kvůli tomu incidentu s Porthosem a alverovým stromem požadují nějaké „ospravedlnění“, jak to nazvala T'Pol, ale já tomu spíš říkám trest. Docela se děsím, co si na mě přichystají. Budu stát na jedné noze a recitovat Večer tříkrálový? Anebo si budu muset oholit hlavu a zpívat přitom jejich lidové písně? Plazit se alverovou alejí v Předsíni diplomacie k jejich kancléři a pak mu líbat nohy? Radši o tom nechci přemýšlet… Půjdu si zacvičit – třeba přijdu na jiné myšlenky.


Deník prvního důstojníka, 22 října 2152, 0:30

Kapitán se poslední dobou chová ještě více nelogicky než obvykle. Je naprosto posedlý svým psem a odmítá přijmout fakt, že vzít ho s sebou do výsadku byl omyl a že Kreetassané mají plné právo na omluvu. Vůbec nebere v úvahu možné důsledky svých činů a blaho svého psa a svou hrdost staví nad zájmy lodi a posádky. Navíc je značně nervózní, vzteklý a frustrovaný. Doporučila bych mu nějaká meditační cvičení.


Kapitánův osobní deník, 22. října 2152, 3:04

Mám stále větší obavy o Porthose. Kolem půl druhé v noci mě na ošetřovně probudil alarm, protože dostal anafilaptický šok. Nakonec se jej však podařilo stabilizovat. O moc lepší není ani to, že se mi doktor snaží neustále dostat do hlavy. Připisuje mou nelibost z toho, že se mé a T'Poliny názory rozcházejí, skrývanému sexuálnímu napětí mezi námi a dokonce se mě zeptal, kdy jsem měl naposledy nějaký intimní vztah se ženou (no, je pravda, že už si na to vzpomínám jenom mlhavě…).

V půl třetí jsem byl navíc znovu probuzený – doktorovi uletěl jeden z jeho netopýrů a já jsem mu ho musel pomoci nahánět. Když jsem znovu zalehl, zdál se mi erotický sen – byl jsem společně s TʼPol, Hoshi a Porthosem v dekontaminační komoře (tak mě napadá, že to zní trošku zvláštně…). No, když Hoshi s Porthosem odešli, svlékla si T'Pol tílko, mazali jsme se dekontaminačním gelem a… Pak jsem se probudil (proč se mi to vždycky stane právě v tom nejlepším?). Naneštěstí krátce poté přišla na ošetřovnu T'Pol a já jsem trochu blábolil. Prostě trapas…


Deník šéflékaře, 22. října 2152, 6:00

Plně hydratovaný PorthosDruhý léčebný postup u Porthose zabral a jeho imunitní systém se stabilizoval, nicméně jeho hypofýza se začala rozpadat. Byl jsem mu za asistence kapitána nucený transplantovat hypofýzu z calrissianského chameleona, která by měla být s tou Porthosovou kompatibilní. Operace proběhla úspěšně a kapitánův čtyřnohý přítel bude brzy běhat jako obvykle. Nicméně si o něj stále dělám starost kvůli nadměrné konzumaci sýra…


Kapitánův osobní deník, 22. října 2152, 16:00

Jeden z nejkrásnějších dnů v mém životě. Porthos je v pořádku, Trip nadskakuje nadšením nad novým vstřikovačem plazmy – a tak nehrozí, že by byla ve strojovně vzpoura – a my míříme na plný warp od planety Kreetassanů. Ještě k tomu omluvnému rituálu: svlečený do půl těla jsem musel motorovou pilou rozřezat alverový strom, který Porthos označkoval, a pak jsem ho za přednesu rituální formule rozestavěl do předepsaného vzoru. Kreetassané byli nakonec tak spokojení, že nám dali ještě dva náhradní vstřikovače jen tak z laskavosti. No věřili byste tomu?


Deník prvního důstojníka, 22 října 2152, 21:30

Kapitán Archer mi dnes sdělil, že by chtěl napětí, které mezi námi v poslední době vzniklo, minimalizovat. Naznačoval dokonce, že by mohlo být sexuálního původu. Proto jsem mu sdělila, že pokud bychom se teoreticky nechali přitahovat, mohlo by to být vzhledem k tomu, že on je můj nadřízený, problematické.


Porthosův deník, neznámé datum a čas

Haf.

Zajímavosti

Dozvídáme se o tom, jak Archer k Porthosovi přišel. Matka jeho bývalé přítelkyně měla fenku bígla, kterou si zamiloval. Když zabřezla a porodila čtyři pejsky – čtyři mušketýři –, jednoho z nich, Porthose, dostal on.

V epizodě se dozvíme něco o vztazích Denobulanů a samotného doktora Phloxe. Má celkem tři manželky a každá z nich tři manžely (což je na jeho domovském světě zcela běžné). Sám má pět dětí, které už dávno opustily rodinné hnízdo.

Kreetassané se poprvé objevili v dvacáté druhé epizodě první série Enterprise Osamělý hlas, v níž byli uraženi tím, že lidé v jejich přítomnosti jedli.

Stejně jako v epizodě Vox Sola hrál kreetassanského kapitána Vaughn Armstrong, který v Enterprise ztvárnil též admirála Maxwella Forresta a několik dalších postav napříč různými startrekovým seriály (například postavu Lansora / Druhého z Devíti v epizodě Voyageru Pud sebezáchovy).

Epizodu režíroval David Straiton, stejně jako další díl Enterprise Napříč pouští. V roce 2003 byla nominována na cenu Hugo.

V druhé sezóně Enterprise hrála Porthose fenka bígla Breezy (v první to byl pes Prada, kterému dělala dublérku). Breeezy si též střihla roli Loua ve filmu Jako kočky a psi.

Vybrané dialogy

Archer: „A když souhlasí s jednáním, jdeme za nimi. A co udělají? Nechají nás čekat přes dvanáct hodin a pak nás pošlou balit. Bez vysvětlení, bez vstřikovače, prostě zmizte, vraťte se na loď.“
T'Pol: „Zřejmě jsme je znovu urazili.“
Archer: „Asi jsem nebyl řádně učesán.“

Archer: „Možná, kdyby si přečetli genom, co jsme jim poskytli, řekli by nám, ať zůstaneme na lodi. Pak by nedošlo k tomu, že by se vyčůral na jejich vzácný strom.“
T'Pol: „Předala jsem kancléři vaši omluvu. Nyní projednávají způsoby ospravedlnění.“
Archer: „Odkdy, kruci, předáváte mé omluvy? To oni by se měli omlouvat.“
T'Pol: „Dobře víte, že komandér Tucker se na nás spoléhá.“
Archer: „Jsou důležitější věci než vstřikovače plazmy.“
T'Pol: „Máte na mysli svou hrdost?“
Archer: „Něco vám řeknu, subkomandére. Jestli se něco Porthosovi stane, tak to budu já, kdo jim ty alvery zalije.“

Archer: „A váš lékařský výcvik zahrnoval…“
Phlox: „Kapitáne, prosím, nemějte obavy, mám šest titulů v mezidruhovém veterinárním lékařství.“
Archer: „Myslel jsem, že jste doktor jen pro lidi.“
Phlox: „No, mám též titul ve stomatologii, hematologii, botanické farmakologii…“
Archer: „Jsem ohromen.“

Phlox: „Přemýšlel jste, proč je pro vás názor T'Pol tak důležitý?“
Archer: „Je půl třetí ráno a já tu chytám netopýra. To je jediné, o čem teď přemýšlím. To a Porthos.“
Phlox: „Jste v sexuálním napětí. O tom není pochyb.“

Archer: „Nebylo v tom seznamu omluv i něco o plném žaludku?“
T'Pol: „Vždyť jste ten jejich dokument četl.“
Archer: „Promiňte. Promiňte, jsem trochu mimo. Nejsem ve formě, ale vyspím se s vámi… ehm… vyspím se z toho.“
Phlox: „Hmm.“
T'Pol: „Rozumím. Praporčík Sato a já jsme rozdělily podmínky omluvy do jednotlivých kategorií. Máte-li zájem prostudovat si…“
Archer: „Jediný můj zájem je teď Porthos.“
T'Pol: „Nechtěla jsem rušit, pane.“
Archer: „Ne… ne, to… to nevadí, ten seznam mi můžete poslat, když mě nebudete chtít vzrušit… rušit... rušit…“
Phlox: „Dvě přeřeknutí během třiceti sekund. Zajímavé.“

Archer: „Na co je ta nádrž?“
Phlox: „Musím psa zcela hydratovat, aby to mělo co nejmenší dopad na jeho dýchací soustavu.“
Archer: „Chcete mi utopit psa?!“
Phlox: „Jen na jednu hodinu, kapitáne. Neměl by být problém resuscitovat ho hned po tom zákroku.“

Osobní pohled

V úvodu jsem zmínil, proč epizoda patří mezi mé oblíbené. Nyní bych chtěl vypíchnout okamžiky, které to zapříčinily. Za nejlepší považuji scény na ošetřovně vůbec, kde ihned po tom, co Archer ulehne, panuje tajemná atmosféra a člověk si říká, co se tam ještě může přihodit. Když jsem viděl epizodu poprvé, chvíli jsem přemýšlel, co je vůbec realita a co kapitánův sen. Hodně se také dozvíme o Phloxově fyziognomii a jeho zvěřinci. To nejlepší jsou ale humorné scény: skvělá je například ta s lovením uprchlého netopýra, Archerova přebreptnutí před T'Pol také nemají chybu. Ale nejvíc mě rozseknul samotný závěr s rituálem na planetě Kreetassanů, to se nedá popsat, to se musí vidět.

K zamyšlení

Archer a TPolDocela by mě zajímalo, jaký máte vy pohled na to, co se odehrálo mezi Archerem a T'Pol – měl doktor Phlox pravdu, anebo se mýlil a pouze nasadil Archerovi pověstného brouka do hlavy?

A ještě jedna menší drobnost. Vždycky, když vidím scény z dekontaminační komory, mě napadne, jestli se tím gelem mažou také pod tím slušivým modrým prádlem. Protože pokud ne, pak mi to přijde absurdní a to mazání by vlastně nemělo žádný smysl. Leda že by měli spodky z nějaké speciální látky, která dokáže ty patogeny zničit. V tom případě proč by z nich ale neměli i uniformy? Co vy na to?

A nyní něco vážnějšího, téma k zamyšlení, které bylo v epizodě nakousnuto. Co je podle vás důležitější? Pátý vstřikovač plazmy pro loď, kapitánova hrdost, anebo jeho pes?

nadporučík Captain_P
autor: Captain_P
vydáno: čt 12. června 2014
přečteno: 3392x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG