Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Ochránce (Caretaker)

čt 16. ledna 2020      autor: sarao      přečteno: 1035x      délka: 9 min      komentáře: 3

janeway a ochranceV těchto dnech si můžeme připomenout 25 let od doby, kdy se na obrazovkách poprvé objevil nový startrekový seriál Star Trek: Voyager. Na rozdíl od předcházejícího seriálu Deep Space 9 je opět situován na loď Federace, tím však veškerá podobnost s předešlými seriály končí. Neodehrává se totiž v nám známém prostoru Federace, ale na opačné straně galaxie, v nezmapovaném kvadrantu delta, do kterého byl USS Voyager přenesen během své první mise. Využívám výročí, abych tímto retrem připomenul pilotní epizodu tohoto seriálu.  

Zápletka

Počátkem roku 2371 se jedna z lodí Makistů ztratila v oblasti Badlands poté, co byla pronásledována cardassijskou lodí. Pátráním po ní je pověřena loď USS Voyager pod velením kapitána Janewayové. Ta na Zemi zrekrutuje Toma Parise, zběhlého důstojníka Hvězdné flotily a nyní zajatého člena hnutí Makistů, aby jí pomohl s nalezením makistické lodi. Janewayová hledá zejména poručíka Tuvoka, svého bezpečnostního důstojníka, který byl špionem na palubě makistické lodi.

Voyager opouští stanici Deep Space 9 a míří do Badlands. Po vstupu do oblasti je však loď skenována tetryonovým paprskem neznámého původu a poté zasažena tlakovou vlnou; šlo o nějaký druh polarizované magnetické variace. Když se posádka probere z omráčení, zjistí, že se nyní nachází na opačné straně galaxie, v kvadrantu delta, přes 70 000 světelných let od Země a že při přesunu utrpěla rozsáhlé ztráty, a to včetně prvního důstojníka, šéfa bezpečnosti, hlavního inženýra a zdravotnického personálu. Zejména ten je problém, neboť od teď musí posádka spoléhat pouze na Pohotovostní zdravotnický hologram.

USS Voyager na cestě do Delta kvadrntu

Krátce na to je celá posádka přenesena bytostí známou jako Ochránce na nedalekou obrovskou vesmírnou stanici. Tam na ně čeká holografická simulace, která je má zmást a zaměstnat. Po odhalení skutečného stavu věcí se posádka Voyageru – v dříve maskované části stanice – setkává s hledanými Makisty. Ti se nacházejí ve stavu bezvědomí a jsou zde na nich prováděny podivné lékařské experimenty. Než můžou členové posádky nějak zareagovat, stane se jim totéž, co Makistům. Později se obě posádky opět probudí na svých lodích, ale každé chybí jeden člen posádky. Voyageru chybí Harry Kim a Makistům B'Elanna Torresová.

Další vyjednávání s Ochráncem je neúspěšné, a tak kapitán Janewayová nabídne spolupráci obou posádek, za účelem nalezení chybějících členů a návratu domů. S tím velitel makistické lodi Chakotay souhlasí. Poté, co zjistí, že pohřešovaní členové posádek už nejsou na stanici, sledují obě lodi pulzy energie, které posílá stanice na blízkou vyprahlou planetu. Během cesty k planetě potkají obchodníka Neelixe. Ten je ochotný jim pomoci, protože potřebuje zachránit svou společnici Kes z rukou násilnických Kazonů, kteří obývají povrch planety. Kes patří ke druhu Ocampů, kteří žijí v podzemí planety. Obývají podzemní komplex, kde se o ně stará Ochránce. Ten jim dodává energii a žádá od nich pouze, aby se starali o bytosti, které k nim sesílá. Všechny tyto bytosti jsou infikovány podivnou nemocí, která se zdá nevyléčitelná. Poslal k nim i Kima a Torresovou a i oni jsou nakažení. Zatímco se posádky snaží oba zachránit, přesune Ochránce stanici blíže k planetě, a poté, co předzásobil Ocampy energií na několik let dopředu, začne ostřelovat povrch planety a zničí energetické spojení. Z toho Tuvok vydedukuje, že Ochránce umírá a snaží se zajistit, aby Ocampové byli v bezpečí. Času ubývá, a tak se výsadkový tým transportuje dovnitř ocampského města trhlinami ve štítu, který jej chrání, aby vysvobodili Kima a Torresovou.  

Kim a Torresová na OkampěMezitím je znovu vyslán výsadek na stanici s cílem učinit další pokus o dohodu s Ochráncem. Ten přizná, že patří k mimozemské rase, jejíž technologie dávno předtím vážně narušila atmosféru Ocampy. Zatímco jejich druhové odletěli, spolu s partnerkou tu zůstali, aby se o Ocampy starali. Jeho partnerka se však vydala hledat jiné místo a on na svůj úkol zůstal sám. Pomocí vybavení na stanici prohledával galaxii a přenášel různé druhy z celé galaxie, aby je testoval, zda by mohli mít potenciál pomoci mu se reprodukovat a vytvořit tak potomka, který by se dokázal o stanici a o Ocampy postarat. Důsledkem těchto testů byla ona podivná nemoc, kterou trpěli i Kim a Torresová. Ochránce znovu prohlašuje, že nemá čas na transport Voyageru a zapíná autodestrukční systém stanice, aby její technologie nepadla do rukou Kazonů. Po jeho smrti je Voyager spolu s makistickou lodí napaden kazonskými loděmi, které chtějí obsadit stanici. Janewayová a Chakotay společně organizují protiútok a Chakotay musí obětovat svou loď, aby zničil jednu z kazonských lodí. Její trosky však zasáhnou stanici a vyřadí její autodestrukční systém. 

Explodující ochráncova stanice

Janewayová se rozhodne respektovat Ochráncovo přání a přikáže stanici zničit, ačkoliv je jejich jedinou šancí na návrat domů. Kazonská flotila se pak stáhne z bitvy a její velitel oznámí Janewayové, že si udělali nepřátele. Voyager se poté vydává na 75 let trvající cestu zpět do kvadrantu alfa. Po dohodě obou kapitánů se makistická posádka stává součástí posádky Voyageru a Chakotay se stává prvním důstojníkem. Neelix a Kes zůstávají na palubě jako průvodci po této části vesmíru.

Zajímavosti

Námět na entitu se schopnostmi katapultovat hvězdnou loď přes celou galaxii je inspirován událostmi v epizodě TNG Kdo je Q (Q Who?), ve které Q přenese Enterprise-D na území Borgů.

Hnutí Makistů bylo vytvořeno pro ústřední zápletku seriálu Star Trek: Voyager, jednalo se o spolupráci posádky Hvězdné flotily a skupiny rebelů. Současně bylo rozhodnuto o jejich začlenění do již vysílaných seriálů Nová generace a Deep Space 9, aby se autoři vyhnuli zdlouhavému vysvětlování v pilotu nového seriálu.

Hnutí Makistů bylo pojmenováno pro francouzském odbojovém hnutí z druhé světové války.

Ochránce je jednou ze dvou pilotních epizod, která začíná rolovaným textem uvádějícím do situace a následující bitvou. Tou druhou je pilot DS9 Vyslanec (Emissary).

V této epizodě vystupují tři ze čtyř postav, které se objevují postupně v Nové generaci, Deep Space 9 a Voyageru – Quark, Gul Evek a Morn.

Tato epizoda je jednou ze tří epizod, ve kterých můžeme vidět stanici Deep Space 9 mimo seriál Deep Space 9.

Během transportu do kvadrantu delta ztratí USS Voyager téměř polovinu velících důstojníků.

Podzemní město Ocampů se natáčelo v prostorách Los Angeles Convention Center.

Kapitán Janewayová opakuje svůj poslední rozkaz této epizody – „Nastavte kurz domů“ – i na konci finální epizody seriálu – Dohra, část 2 (Endgame, part 2).

JabinCitáty

„Hlášení škod!“
(Chakotay zahajuje první dialog seriálu)

„Tak improvizuj.“
„Jak mám improvizovat s rachotinou starou 39 let?“
(Chakotay a B'Elanna Torresová)

„Oficiálně budete pozorovatel Flotily během mise.“
„Pozorovatel?! Sakra, jsem ten nejlepší pilot, jakého znáte.“
„Budete pozorovatel. Až bude po všem, dělejte si co chcete.“

„Skvělá nabídka.“
(Kathryn Janewayová a Tom Paris)

„Docela nedávno jsem získal tyto Lobi krystaly od velmi zvláštního tvora jménem Morn.“
„Před Ferengy nás varovali na Akademii.“
„Varovali vás před Ferengy?“
„Přesně.“

„Hezký, takže na Akademii Flotily pomlouvají mý lidi…“
(Harry Kim a Quark)

„Copak tě na Akademii před Ferengy nevarovali?!“
(Paris Kimovi poté, co jej zachránil ze spárů Quarka)

„Uvidíme se za pár týdnů…“
(Janewayová Markovi)

„Praporčíku, navzdory protokolům Flotily se mi nelíbí být oslovována ‚pane‘.“
„Omlouvám se… madam.“

„Madam je přijatelné v nouzi, ale dávám přednost ‚kapitánovi‘.“
(Janewayová a Kim)

„Ano, madam.“
„Ještě nenastal stav nouze. Dám vám vědět, až přijde.“
(Kim a Janewayová)

„Duchové těch tří mrtvých důstojníků ke mě o půlnoci přišli a vysvětlili mi význam slova čest.“
(Tom Paris)

„Kapitáne, venku něco je.“
„Potřebuji podrobnější popis, pane Kime.“

„Já nevím.“
(Kim a Janewayová)

„Kapitáne, jestli senzory fungují správně, jsme 70 000 světelných let od naší předešlé polohy. Jsme na druhé straně galaxie.“
(Harry Kim oznamuje polohu Voyageru)

„Udejte, prosím, důvod zdravotní pohotovosti.“
(Doktorova první slova)

„Dejte si čerstvou kukuřici.“
„Čerstvá kukuřice.“

„Dáte si kukuřici?“
(Adah)

„Protože nikdo nechce žádnou kukuřici, budeme muset začít o něco dřív.“
(Adah)

„Vulkánec aspoň dělal svou práci důstojníka Flotily, ale vy… jste nás zradil. Proč? Dají vám svobodu? Nebo latinium? Jaká byla cena tentokrát?“
(Chakotay Parisovi)

„Proč jste se vrátili? Vy nemáte, co potřebuji.“
(Ochránce)

„Nemám čas. Prostě nemám čas.“
(Ochránce)

„A když vás nezajímají moje ‚trosky‘, tak mě převelice těší.“
(Neelix)

„Úžasné. Vy Federálové jste očividně vyspělou kulturou.“
„Federace je spojením mnoha kultur. Já jsem Vulkánec.“

„Neelix. Moc mě těší.“
(Neelix a Tuvok)

„Co přesně tohle všechno… dělá?“
„Ujišťuji vás, že vše, co tu vidíte, má svou specifickou funkci. Nicméně, trvalo by několik hodin, než bych vám to vysvětlil. Raději bychom měli zajít do vaší kajuty. Možná byste se rád vykoupal.“

„Cože?“
(Tuvok a Neelix)

„Kazon-Oglové? Kdo jsou Kazon-Oglové?“
(Janewayová)

„Zemřeme oba.“
„Jo… ale na druhou stranu, když vám zachráním zadek, váš život bude patřit mně.“
„Není to nějaký indiánský zvyk?“

„U mého kmene ne.“
(Paris a Chakotay)

„Nenapadlo vás někdy, že by se Ocampové mohli postarat o sebe sami?“
„Jsou to děti!“

„Děti musejí vyrůst.“
(Janewayová a Ochránce)

„Autodestrukční program byl poškozen. Můj komplex tak nebude zničen. Ale musí být. Kazoni se k němu nesmí dostat. Zničili by Ocampy.“
(Ochránce)

„Najdeme jinou cestu domů.“
(Janewayová)

„Kdo si myslí, že je, že za nás chce rozhodovat?“
„Ona je kapitán.“
(Torresová a Chakotay)

„Dnes jste si udělali nepřátele.“
(Jabin)

„Jsme sami v nezmapované části galaxie. Už jsme si nadělali přátele, ale i nepřátele. Nemáme ani tušení, jaká nebezpečí nás očekávají, ale jedno je jasné – obě posádky budou muset spolupracovat, jestli chceme přežít. Proto jsme se s komandérem Chakotayem dohodli, že vytvoříme společnou posádku…“
„… posádku Hvězdné flotily. A jako jediná loď Hvězdné flotily budeme pokračovat v našem poslání…“
„… hledat nové světy a zkoumat vesmír. Ale náš hlavní cíl je jasný. I při maximální rychlosti nám cesta do prostoru Federace potrvá 75 let, ale nehodlám to tak nechat. Existuje ještě jedna bytost, jako byl Ochránce, někde tam venku, která by nás domů dopravila mnohem rychleji. Budeme ji hledat a budeme hledat i červí díry, prostorové zlomy, nové technologie, které nám pomohou. A někdy během této cesty najdeme cestu zpátky.“

„Pane Parisi, nastavte kurz domů.“
(Janewayová na konci epizody)

Obsazení

Kate Mulgrew – Kathryn Janewayová
Robert Beltran – Chakotay
Roxann Biggs-Dawson – B'Elanna Torresová
Jennifer Lien – Kes
Robert Duncan McNeill – Tom Paris
Ethan Phillips – Neelix
Robert Picardo – Doktor
Tim Russ – Tuvok
Garrett Wang – Harry Kim
Basil Langton – Ochránce
Gavan O'Herlihy – Jabin
Angela Paton – Adah
Armin Shimerman – Quark
Alicia Coppola – Stadi
Scott Jaeck – Cavit
Bruce French – ocampský doctor
Jennifer Parsons – ocampská zdavotní sestra
David Selburg – Toscat
Jeff McCarthy – šéflékař na Voyageru
Stan Ivar – Mark
Josh Clark – Carey
Richard Poe – Gul Evek
Angela Paton – Adah
Majel Barrett – hlas počítače


Seriál: Star Trek: Voyager

Epizoda: 1×01/02

Premiéra: 16. ledna 1995

Režie: Kolbe Winrich

Autor: Rick Berman, Michael Piller, Jeri Taylor

Hvězdné datum: 48315.6  

admirál flotily sarao
autor: sarao
vydáno: čt 16. ledna 2020
přečteno: 1035x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015
Retro: Meridian  -  čt 8. ledna 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG