Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Past na muže (The Man Trap)

čt 1. května 2014      autor: sarao      přečteno: 3342x      délka: 6 min      komentáře: 1

McCoy a NancyRád bych navázal na své minulé retro, v němž jsem vzpomněl úplně první, byť dlouhou dobu nevysílanou epizodu, a dnes připomenul tu, která se na obrazovce objevila nejdříve. Kupodivu jí není druhý pilotní díl Kam se dosud člověk nevydal, ale v pořadí šestá natočená epizoda Past na muže. V této epizodě terorizuje posádku Enterprise záhadný tvor schopný měnit podoby a vysávající z lidského těla sůl. Poprvé byla vysílána 8. září 1966, napsal ji George Clayton Johnson a režíroval Marc Daniels.

Zápletka

Hvězdné datum 1513.1: loď Enterprise dorazí na planetu M-113 provést rutinní lékařskou prohlídku archeologů profesora Roberta Cratera a jeho manželky Nancy, která je zároveň bývalou přítelkyní doktora McCoye.  Enterprise je ponechána pod Spockovým velením a Kirk, McCoy a člen posádky Darnell se přenesou na planetu. Skupinu přijde přivítat Nancy Craterová a vzápětí se ukazuje, že ji každý člen výsadku vidí jinak. McCoyovi se jeví stále mladá jako v den, kdy ji před dvanácti lety viděl naposledy, kapitán Kirk ji vidí jako starší ženu a Darnell naopak jako jinou mladou ženu, s níž se kdysi setkal. Když na to Darnell ostatní upozorní, McCoy ho okřikne a Kirk pošle ven. Nancy odchází pro svého muže, aby se mohl zúčastnit lékařské prohlídky, ale ve skutečnosti ale odláká a odvede Darnella.

Přichází profesor Crater a nezdá, že by byl návštěvou příliš potěšen. Říká jim, že on a jeho manželka lékařskou prohlídku nepotřebují, že vše, co skutečně vyžadují, jsou další solné tablety, které jim pomohou se vyrovnat s horkým, suchým podnebím planety. Kirk s tím nesouhlasí a nařizuje Craterovi podrobit se prohlídce. Než ale může McCoy proceduru dokončit, slyší zvenčí křik. Všichni vyběhnou ven a najdou mrtvého Darnella s podivnou skvrnou na tváři a kořenem místní rostliny v ústech. Nancy tvrdí, že viděla Darnella, jak si kousl do kořene borgie, místní jedovaté rostliny, a že ho nestihla varovat.

Darnellovo tělo je přeneseno na loď, kde McCoy provede pitvu a zjistí, že z jeho těla byla odstraněn veškerý chlorid sodný, což bylo příčinou smrti. Spock zároveň provede analýzu kořenu borgie, která sice potvrdí, že je rostlina jedovatá, ale že není původcem skvrny na tváři Darnella.

Kirk a McCoy se vracejí na planetu, doprovázeni dvěma členy posádky – Greenem a Sturgeonem. Vyhledají Cratera, ten ale při výslechu utíká, zatímco Nancy zabíjí oba muže z výsadku, přebírá podobu jednoho z nich (Greena) a spolu s Kirkem a McCoyem se transportuje na Enterprise.

Past na muStvoření vydávající se za Greena potřebuje nutně sůl, kterou si chce najít kdekoliv po lodi. Nejprve ji zkouší získat v botanické laboratoři a později se pokouší napadnou Uhuru. Nakonec dorazí k McCoyově kajutě a vezme na sebe opět podobu Nancy. Sulu a Randová najdou mrtvého člena posádky. Spock mezitím na planetě objevuje mrtvolu Greena, zavražděného člena původního výsadku, jehož podobu na sebe mimozemšťan převzal. Kirk si uvědomí, že vetřelec je na palubě a nechá vyhlásit poplach.

Když najdou i Cratera, ten jim objasňuje, že stvoření, které zabilo před více než rokem Nancy Craterovou, nedokáže žít bez soli a může převzít jakoukoliv podobu. Vysvětluje, že jde o poslední exemplář svého druhu, ale odmítá tvora na lodi identifikovat. Kirk přikáže McCoyovi použít sérum pravdy. Když dorazí na ošetřovnu, najdou tam zraněného Spocka. Crater je mrtev, zabit stvořením vydávajícím se tentokrát za McCoye.

NapadenTvor jde zpátky v podobě Nancy do McCoyovy kajuty a prosí ho o pomoc. Kirk chce nalákat tvora na tablety soli, ale kvůli McCoyovi se mu to nepodaří a ocitá se tak v ohrožení života. McCoy není schopen po tvoru vystřelit do doby, než Spock na stvoření zaútočí. Nakonec McCoy narušitele zastřelí ještě předtím, než stihne z Kirka vysát veškerou sůl jako u předchozích obětí.

 

Zajímavosti

K rozhodnutí vysílat tento díl dříve než ty již natočené vedlo štáb pečlivé rozmýšlení. Past na muže byla vybrána, protože její děj nebyl považován za příliš exotický, měla výhodu monstra, které uchvátí diváky, a ideálně zapadala do konceptu tajemných nových světů. Tím předstihla Čas obnažení, jenž by představoval ideální úvod do osobnosti jednotlivých postav. Pilotní díl Kam se člověk dosud nevydal nebyl vybrán z důvodu, že by příliš vysvětloval pozadí. Epizoda Manévr s Corbomitem nebyla vybrána, protože se prakticky celá odehrávala na palubě Enterprise a nebyla zcela dokončena. Tajemný Charlie byl zas považován za příliš jemný příběh, protože se zabýval problematikou dospívání a Muddovy ženy zase byly na první epizodu nepřijatelné, protože nikdo nechtěl seriál uvést příběhem o prodeji žen ve vesmíru.

V novelizované podobě (James Blish) je epizoda vydána pod názvem Nepravý McCoy. Blish ve své novelizaci změnil některé názvy, možná podle dřívější verze skriptu. Planeta se nazývá Regulus VIII a archeologové jsou Robert a Nancy Bierceovi.

Úplně první členové posádky Enterprise, které diváci kdy na obrazovce viděli, byli Spock, Uhura a Leslie.

James Doohan (Scotty) v této epizodě nehraje, je ale krátce slyšet z Kirkova komunikátoru v upoutávce na další epizodu.

Kostým tvora z M-113 navrhl Wah Chang. Na obličejovou část používá upravenou plynovou masku. Kostým se později objevil na zdi Trelaneho hradu v epizodě Zeman z Gothosu.

Uhura má poprvé na sobě červenou uniformu namísto původní zlaté.

Těsně před natáčením Alfred Ryder (Crater) utrpěl vážné zranění ramene, kvůli kterému nemohl používat ruku, přesto pokračoval v natáčení.

Craterův phaser je znovu použitá laserová pistole z epizody Klec.

Obsazení

William Shatner – kapitán Kirk
Leonard Nimoy – Spock
DeForest Kelley – doktor McCoy
Nichelle Nichols – Uhura
George Takei – Sulu
Alfred Ryder – Robert Crater
Jeanne Bal – Nancy Craterová
Michael Zaslow – Darnell
Bruce Watson – Green
Larry Anthony – Berkeley
John Arndt – Sturgeon

Citáty

„Řekněte mi, jak vypadá Vulkán za letního večera, kdy je měsíc v úplňku.“
„Na Vulkánu není měsíc, Uhuro.“
„To mě nepřekvapuje, pane Spocku.

(Spock a Uhura)

„Ten muž by neměl být mrtvý. Nemůžu najít žádnou příčinu. Podle všech testů by měl vstát a odejít.“
(McCoy, o smrti Darnella)

„Zpráva, kapitáne. Hvězdná základna na Corinth IV žádá o vysvětlení našeho zdržení. Komandér Dominguez čeká na zásoby, prý je nutně potřebuje.“
„Řekněte Josému, že své čili papričky dostane. Ty nejlepší mexické, které jsem sám vybral. Ale že nezemře, když je dostane později.“

(Uhura a Kirk)

„Ale je to záhada. A já nemám záhady rád. Mám z nich bolení břicha jako třeba teď.
(Kirk Craterovi)

„Nechť velký pták galaxie požehná vaší planetě.
(Sulu, děkuje Randové)

„Naštěstí mí předci vzešli z jiného oceánu než ti vaši. Má sůl v krvi je odlišná.
(Spock, o napadení tvorem)

„Zabíjí to kapitána, zastřelte to rychle, doktore.“
„Ne! Ne!“
„Zabíjí to kapitána, střelte rychle.“
„Nezastřelím Nancy.“
„To není Nancy.

(Spock, během napadení Kirka, a McCoy)

Trailer (remasterované verze):

 

 


Seriál: Star Trek: The Original Series

Epizoda: 1x05

Natočena: 1966

Poprvé vysílaná: 1966

Remasterována: 2007

admirál flotily sarao
autor: sarao
vydáno: čt 1. května 2014
přečteno: 3342x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG