Retro: Pegasus (The Pegasus)
V dnešním retru bych chtěl připomenout jednu ze svých oblíbených epizod Nové Generace. Tou je díl Pegasus se zajímavou zápletkou, v níž komandér Riker prochází zkouškou charakteru a loajálnosti v okamžiku, kdy na palubu Enterprise přichází jeho dřívější velitel. Na scénu se vrací stín minulosti v podobě dlouho pohřešované lodi USS Pegasus a s ní dávný nelegální experiment. Jde o 12. epizodu sedmé řady seriálu, celkově 164. epizodu celého seriálu. Jejím autorem je Ronald D. Moore a režisérem LeVar Burton, v seriálu představitel Geordiho La Forge.
Zápletka
Posádka připravuje v konferenční místnosti „Den kapitána Picarda“, každoroční akci pro děti. Picard, Riker a Troi právě vybírají výherce dětských soutěží, když přichází zpráva priority jedna od admirála Blackwellové. Ta odvolává Enterprise z rutinní průzkumné mise, přikáže jí setkat se s USS Crazy Horse a vzít na palubu příslušníka Rozvědky Flotily. Tím je admirál Eric Pressman, bývalý velící důstojník Rikera během jeho prvního přidělení na palubě USS Pegasus. Pressman vysvětluje, že důvodem jeho přítomnosti je právě Pegasus. Rozvědka zjistila, že loď – považovaná za ztracenou poté, co došlo k porušení warp jádra – je stále tam venku a že o ní vědí Romulané.
Pressman nařizuje Picardovi odletět do systému Devolin, odkud romulanské plavidlo hlásilo nalezení pozůstatků USS Pegasus a kde jej nyní Romulané hledají. Cílem Enterprise je nalézt a zachránit, nebo zničit zbytek lodi tak, aby experimentální technologie z paluby Pegasu nepadla do nesprávných rukou.
Hledání začíná a Enterprise je záhy konfrontována romulanským válečným ptákem, který pod rouškou průzkumu plynných anomálií zjevně hledá Pegasus rovněž. Později Riker a Pressman diskutují o tom, co se stalo s Pegasem a Riker je rozrušen, když Pressman řekne, že chce loď najít, aby znovu získal tajné zařízení, které před dvanácti lety způsobilo katastrofu. Současně nařizuje Rikerovi, aby před kapitánem Picardem mlčel o skutečném cíli této mise.
Enterprise pokračuje v hledání a Geordi zachytí rezonanční signaturu z asteroidu. Zdá se, že jde o Pegasus, který byl zřejmě vytažen do jedné z trhlin asteroidu. V té chvíli se znovu objeví Romulané a Riker navrhne zničení asteroidu, aby jim Pegasus nepadl do rukou. Na Pressmanovo naléhání Picard přikáže pokračovat v pročesávání oblasti, jako by nic nenašli, aby odlákal Romulany pryč.
Později si Picard zavolá Rikera do své kajuty, aby se ho zeptal na události na palubě Pegasu, neboť podle záznamů proběhla před ztrátou plavidla na lodi vzpoura. Riker říká, že když bylo warp jádro lodi přetíženo, obrátilo se několik důstojníků, včetně prvního, se zbraněmi proti Pressmanovi ze strachu, že kapitán přivede loď ke zkáze. Mladý a nezkušený Riker vytáhl zbraň na kapitánovu obranu, ale byli přemoženi a jen sotva se jim podařilo dostat se do záchranných modulů. Krátce poté, co opustili poškozenou loď, došlo k výbuchu. Picard čte část zprávy JAGu – místo, kde se naznačuje, že přeživší důstojníci a posádka něco tají a doporučuje se další vyšetřování. K tomu však nikdy nedošlo a zpráva byla ututlána Rozvědkou Flotily. Riker k tomu víc neřekne.
Jakmile jsou Romulané z dosahu, vrací se Enterprise k asteroidu a vstupuje do trhliny, kde nalezne Pegasus. Ten je částečně zapuštěn do skály. Pressman a Riker se transportují na jeho palubu a demontují experimentální zařízení, jímž byla loď vybavena. Pressman je nadšený, že jej našel, ale Riker jeho nadšení nesdílí a sdělí Pressmanovi, že mu nedovolí opakovat znovu experimenty, které vedly ke vzpouře a současnému stavu Pegasu. Při pokusu o odlet vyjde najevo, že se Romulané vrátili a uzavřeli disruptory trhlinu, a tím uvěznili Enterprise uvnitř asteroidu.
Romulanský velitel Sirol odmítá trhlinu uvolnit a nabízí posádce Enterprise odvoz na palubě válečného ptáka. To by však umožnilo Romulanům získat Enterprise a Pegasus. Riker proto navrhuje použít k útěku zařízení, které s Pressmanem přinesli z Pegasu. Prozradí, že se jedná o prototyp federačního maskovacího zařízení pracujícího na principu fázového posunu. Díky tomu zařízení umožňuje cestovat skrz pevnou hmotu asteroidu. Pressman je rozzuřen, že Riker vyzradil tajemství, ale sám je pokárán Picardem, který poukazuje na to, že vývoj maskovacího zařízení ze strany Federace je porušením Smlouvy z Algeronu. Pressman se pokusí převzít velení na Enterprise, ale posádka odmítne poslouchat jeho rozkazy. Picard nařídí instalovat maskovací zařízení na Enterprise a použít jej k opuštění asteroidu. Po úspěšné akci se Enterprise na Picardův příkaz a přes Pressmanovy protesty demaskuje přímo před romulanskou lodí a Picard informuje Sirola, že Federace bude ohledně tohoto incidentu kontaktovat romulanskou vládu.
Picard nechá Pressmana zatknout za porušení Smlouvy z Algeronu. Riker trvá na tom, že musí být zatčen stejně, a Picard neochotně souhlasí. Později Picard informuje Rikera, že plné prošetření případu Pegasus se uskuteční, jakmile loď dorazí na Hvězdnou základnu 247. Picard říká Rikerovi, že je stále hrdý na to, že je komandér jeho prvním důstojníkem a pouští ho z vězení.
Zajímavosti
Tato epizoda byla inspirována románem Vyzvedněte Titanic!
Toto je první díl od epizody Případ Enterprise (TOS), ve které Enterprise používá maskovací zařízení. Zároveň se dozvídáme kanonické důvody, proč Federace toto zařízení nepoužívá.
V původním návrhu epizoda začíná scénou kdy Dat, Troi a Riker zkouší Pygmalion, toto však bylo na podnět Michaela Pillera zrušeno a nahrazeno scénou Dne kapitána Picarda.
K této epizodě se vrátili tvůrci seriálu Star Trek: Enterprise – závěrečná epizoda Toto jsou cesty... se odehrává v průběhu děje tohoto dílu – Riker se rozhoduje, zda má, či nemá říct Picardovi o Pegasu pravdu.
Michael Mack se stal prvním afroamerickým hercem ztvárňujícím Romulana.
Původně měl být USS Pegasus lodí třídy Cheyenne, byl ale nakonec změněn na třídu Oberth, aby nemusel být stavěn nový model. Ve scéně ze strojovny Pegasu ukazuje jeden z displejů stále čtyřgondolovou konfiguraci lodi.
Dětské výtvory pro scénu „Den kapitána Picarda“ byly zapůjčeny ze dvou místních mateřských školek.
Tvůrci epizody byli tak ohromeni hereckým výkonem Terryho O'Quinna (admirál Pressman), že uvažovali o využití jeho postavy v některé epizodě Star Trek: Deep Space Nine. Z toho nakonec sešlo.
USS Crazy Horse je pojmenována po náčelníkovi indiánského kmene Lakotů, patřícího mezi Siouxy, jednoho z hlavních indiánských vůdců v bitvě u Little Bighornu.
Obsazení
Patrick Stewart – Jean-Luc Picard
Jonathan Frakes – William T. Riker
LeVar Burton – Geordi La Forge
Michael Dorn – Worf
Gates McFadden – Beverly Crusherová
Marina Sirtis – Deanna Troi
Brent Spiner – Dat
Nancy Vawter – admirál Blackwellová
Terry O'Quinn – Erik Pressman
Michael Mack – Sirol
Citáty
„Den kapitána Picarda?“
„Ano. To je pro děti. Jsem... Jsem jim vzorem.“
„To jistě jste.“
(Blackwellová a Picard)
„Ještě tam je, Wille. A Romulani ho našli.“
(Pressman)
„Vzpoura na lodi Federace?“
„To je šokující. Nemyslitelné. Nikdy jste se o tom nezmínil.“
(Picard k Rikerovi)
„A bude vás zajímat, že příští měsíc máme Den komandéra Rikera. Uvažuji, že bych též něco vytvořil.“
„Fajn.“
(Picard a Riker)
„Incident na Altair III, kde byl Will prvním důstojníkem lodi Hood. Odmítl nechat kapitána DeSota jít na povrch během krize. Neuposlechl přímý rozkaz a riskoval vojenský soud, protože si myslel, že má pravdu. A když jsem to četl, věděl jsem, že mám svého komandéra.“
(Picard)
„Tak budu muset zůstat na této misi slepý. A budu vám muset věřit, že nedopustíte, aby Pressman zbytečně ohrožoval loď. A když zjistím, že jste mou důvěru zklamal, budu muset přehodnotit strukturu velení na lodi.“
(Picard, poté, co Riker odmítne mluvit o událostech na Pegasu)
„A, admirále, obávám se, že už jsem se rozhodl. Nenechám vás obnovit ty experimenty. Byla to chyba před dvanácti lety a je to chyba i dnes.“
(Riker)
„Nemluvíte jako muž, který vzal před dvanácti lety phaser a bránil kapitána.“
„Měl jsem dvanáct let na přemýšlení. A kdybych to měl udělat ještě jednou, byl bych vzal phaser a namířil na vás místo na ně.“
„Po úvaze byste byl radši zrádcem než hrdinou?“
„Nebyl jsem hrdina, ani vy ne. Udělal jste špatnou věc, ale já byl příliš mladý, abych si to uvědomil. Vy jste byl kapitán a já praporčík. Jen jsem plnil rozkazy.“
„A kdyby ne, byl byste teď mrtvý spolu s ostatními. Mrtvý, protože byste poslechl bandu zbabělých vzbouřenců, kteří nechápali, co dělám.“
„Byli tak odvážní, že riskovali život, aby vám zabránili porušit smlouvu, kterou Federace podepsala v dobré víře.“
(Pressman a Riker)
„Právě jste si zničil kariéru, Wille.“
(Pressman)
„Tak o to tady jde. Maskovací zařízení. Ve Smlouvě z Algeronu se Federace specificky zavázala, že nebude vyvíjet technologii maskování.“
„Je to největší omyl, který jsme udělali. Bránila nám ve výzkumu životně důležité obrany.“
„Ta smlouva přinesla mír na šedesát let a jako důstojník Flotily ji máte mít v úctě.“
(Picard a Pressman)
„Admirále, tímto vás obviňuji z porušení Smlouvy z Algeronu. Jako kapitán Enterprise vás zatýkám.“
(Picard)
„Kapitáne. I já musím být vzat do vazby.“
(Riker)
„Rozhodl jste se říct pravdu, čelit následkům. A pokud tohle dokážete, zasloužíte si nosit uniformu. A já jsem hrdý, že jste mým prvním důstojníkem.“
(Picard Rikerovi)
Ukázka – maskovací zařízení
Seriál: Star Trek: The Next Generation
Epizoda: 7x12
Výrobní číslo: 40277-264
Natočena: 1989
Poprvé vysílaná: 10. ledna 1994
Hvězdné datum: 47457.1
Související články:
Retro: Závod (The Chase) - čt 2. dubna 2020Retro: Konec budoucnosti (Future's End) - čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow) - čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker) - čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg) - čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary) - čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů - čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání - čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front) - čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth) - čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis) - čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self) - čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring) - čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe - čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal - čt 14. května 2015