Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Poslední bojiště

čt 29. srpna 2013      autor: omi      přečteno: 4729x      komentáře: 10

Poslední bojištěPojďme se trochu ohlédnout a připomenout si některé staré epizody. Krásných i špatných epizod je ve Star Treku mnoho, takže určitě máme z čeho vybírat. Let That Be Your Last Battlefield je jedna z epizod poslední třetí sezóny originálního Star Treku, kterou si fanoušci doslova vydupali. Odměnou jim bylo snížení rozpočtu, celkový pokles kvality a přesun na horší vysílací čas.

Na této epizodě je velmi dobře vidět snížení rozpočtu. Příkladem, který bije do oči nejvíce, je Belova neviditelná loď. Také zde však můžeme najít několik zrecyklovaných záběrů, jako jsou záběry raketoplánu, nebo například Chekovova ruka, která je ve skutečnosti záběr Kirkovy ruky z druhé sezóny.

Původní námět epizody napsal Gene L. Coon již v roce 1966, když se natáčela první sezóna. Přestože se příběh Roddenberrymu líbil, NBC jej smetla ze stolu jako nepřijatelný. V třetí sezóně byl však námět "zrecyklován". V původní verzi scénáře měli mít Cheroňané prý dokonce podobu ďábla a anděla.

Zápletka

Poslední bojištěPosádka Enterprise zadrží ukradený raketoplán s podivným pasažérem Lokaiem, jehož pigmentace je rozdělena přesně na polovinu na černou a bílou. Zanedlouho se na palubě objeví druhý muž - Bele, který má však pigmentaci přesně inverzní. Bele se označuje za komisaře z Cheronu a požaduje vydání Lokaie. Po zamítnutí se pokouší převzít násilím kontrolu nad lodí.

Kirk si získá zpět ovládání lodě a my tak máme možnost zjistit příčiny problému mezi oběma cizinci. Zdánlivě je jím třídní rozdělení a utlačování menšiny, ve skutečnosti je to však rasový rozdíl, tedy ona inverzní pigmentace. Enterprise je nakonec donucena doletět k Cheronu, kde zjišťuje, že její civilizace se zničila v hrozné občanské válce. Oba cheroňané se poddají své nenávisti a přenesou se na planetu, kde pokračují ve vzájemném boji.

Citáty

Kirk: Ti dva jsou jako infekce.

Spock: Komisaři, snad by vás zkušenost z mé planety Vulkán mohla přinutit k jisté formě zamyšlení. Vulkánu také kdysi hrozilo zničení ze stejých příčin a nesrovnalostí, které hrozí zničit Sheron. Už hrozně dávno jsme byli jako vy. Prudce emocionální. Často oddáni nesmyslně protichůdným názorům, které vedou k smrti a ničení. Pouze disciplína a logika ji před zničením pomohly zachránit.

Spock: Očekávat smysl od dvou bytostí s tak radikálními názory, to není logické.


Víte o nějaké zajímavé epizodě, která třeba není fanoušky obecně ceněna? Napište o ní článek! V případě zájmu by se z toho mohl stát zajímavý restrospektivní seriál, který by vycházel například každý čtvrtek. Startrekových epizod je mnoho, tak neváhejte a napište o některé svůj pohled na ni.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: čt 29. srpna 2013
přečteno: 4729x
komentáře: 10
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG