Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Potomek (The Offspring)

čt 15. října 2015      autor: Alice Lal Zikešová      přečteno: 2911x      délka: 4 min      komentáře: 6

OffspringPro svůj první retro článek jsem si vybrala epizodu Potomek (The Offspring), což je 16. díl třetí série Star Treku: Nové generace. Režíroval jej Jonathan Frakes, v USA měl premiéru v roce 1990 a u nás jej mohli diváci poprvé zhlédnout až 24. 6. 1997 na České televizi. Epizoda se odehrává hvězdného data 43657.0 a převládají v ní části hlášení androida Data o stavu jeho vlastního potomka.

Obsah

V tomto díle se druhý důstojník USS Enterprise-D, nadporučík Dat, rozhodne vytvořit svého vlastního androida, aby pokračoval v práci svého stvořitele, doktora Nooniana Soonga. Proto pozve poradkyni Deannu Troi, Wesleyho Crushera a svého nejlepšího přítele Geordiho La Forge do laboratoře, kde jim svůj výtvor představí.Lal, Dat, Deanna Troi Svého potomka pojmenuje Lal (v překladu „drahý, milovaný“) a rozhodne se, že mu dá možnost vybrat si svou vlastní podobu, takže v laboratoři může Wesley s ostatními spatřit bytost, která je zbavena jakýchkoli vnějších znaků. 

Lal, Troi a Dat se poté procházejí po chodbách a Lal si může udělat obrázek o tom, jakou by chtěl(a) mít v budoucnu podobu a pohlaví. Následně se vydávají do simulátoru, kde si má nový android vybrat mezi několika sty návrhy svou vlastní podobu. Po pár hodinách se Lal rozhoduje mezi čtyřmi podobami – klingonským válečníkem (kterého poradkyně zhodnotí jako vhodného přítele pro Worfa), Andorianem, lidským mužem a ženou. Lal si vybírá svou podobuNakonec si Lal zvolí podobu krásné mladé ženy a Dat (jehož Lal oslovuje „otče“) jí vyhoví. 

Poté poradkyně navrhne, že by se Lal měla začít adaptovat do společnosti na Enterprise a Dat ji učí spoustu nových věcí (například nepodmíněné reflexy člověka jako polykání a mrkání) a přihlásí ji i do školky. Paní učitelka je s novou žačkou maximálně spokojena, ovšem upozorní Data, že spolužáci se Lal bojí a ona sama se nepokouší navázat s ostatními přátelské styky. Lal líbá komandéra RikeraProto se Dat rozhodne, že se pokusí svou dceru zaměstnat u Guinan v lodním baru, kde bude pozorovat členy posádky a s pomocí barmanky se lépe naučí žít ve společnosti. Lal je velice pracovitá a spolehlivá pomocnice, ale přesto s ní má Guinan práci. Dívka třeba nechápe flirtování a po příchodu komandéra Rikera do baru ho políbí. Dat s Guinan si také všimnou, že Lal používá hovorové výrazy, čímž překonala i svého otce.

Admirál Haftel se domlouvá s Lal o jejím přesunuJediný, kdo s Datovým rozhodnutím vytvořit vlastního androida nesouhlasí, je Hvězdná flotila. Také kapitán Picard není spokojen se stvořením Lal v utajení, ale Dat odpoví, že neví o tom, že by s ním ostatní členové posádky prodiskutovávali své rozmnožování. Situaci nakonec přijde zkontrolovat admirál Haftel, který se po seznámení s androidskou rodinou rozhodne, že Lal bude vychovávána na Zemi. Dat se ovšem nechce své dcery vzdát a ani Lal nechápe, proč by neměla žít se svým rodičem. 

Lal Lal stále dokola opakuje: ,,Tak tohle je cítit"po rozhovoru s admirálem navštěvuje poradkyni Troi, vypadá velmi zmateně a říká, že má strach. Deanna si uvědomí, že cítí její emoce a vystrašená dívka znenadání opouští kajutu a míří přímo do otcovy laboratoře. Poradkyně bez váhání kontaktuje Data, který vysvětluje, že jeho dcera je naprogramována, aby se při sebemenší poruše vrátila do laboratoře, kde byla stvořena. Dat jde okamžitě Lal zkontrolovat a po vyšetření její pozitronové matrice zjišťuje, že utrpěla kaskádový kolaps matrice a musí ji přeprogramovat. Admirál Haftel nabídne Datovi pomoc. 

Lal umírá a děkuje Datovi za svůj životDat začíná s opravami, ale už ze začátku je zřejmé, že porucha je velice rozsáhlá a oprava nemusí dopadnout dobře. Po několika hodinách se admirál vrací z laboratoře a vysvětluje, že situace je vážná a Lal nepřežije déle než pár minut. Dat vysvětluje Lal, že ji nedokáže opravit a že se musí rozloučit a ona mu říká, že ho miluje. Dat ji ujišťuje, že by si přál, aby to mohl cítit také a ona odpovídá, že to bude cítit za oba. Poté opakuje základní slova, která ji Dat naučil jako první, a po slově „člověk“ se automaticky deaktivuje. Po této tragické události se Dat vrací na můstek a kapitán Picard mu vyjadřuje svou soustrast. Dat ovšem říká, že si všechny dceřiny vzpomínky převedl do své sítě a že bude pořád s ním.

Můj názor

Tato epizoda patří mezi mé nejoblíbenější. Ve všech dílech Star Treku je také řešena filozofická otázka, tentokrát „Co je živá bytost a dobrý rodič?“ (podobné otázky se pokládaly také v díle Lidský rozměr, kde byla řešena Datova práva), a právě tyto otázky dělají každou epizodu nezapomenutelnou a neobyčejnou.

kapitán flotily Alice Lal Zikešová
autor: Alice Lal Zikešová
vydáno: čt 15. října 2015
přečteno: 2911x
komentáře: 6
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015
Retro: Meridian  -  čt 8. ledna 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG