Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Šíp času (Time's Arrow)

čt 20. února 2020      autor: bilavrana      přečteno: 932x      délka: 6 min      komentáře: 1

TentoTime's Arrow: Guinan a Dat dvoudílný příběh z přelomu 5. a 6. série Nové generace patří k mým oblíbeným epizodám se zápletkou o cestování časem. Posádka musí vyřešit záhadu 500 let staré hlavy nadporučíka Data v jeskyni poblíž San Franciska, a jak kapitán Picard postupně zjišťuje, Guinan o této věci ví víc, než si uměl představit. První část příběhu, uzavírající 5. sérii, měla premiéru 15. června 1992 a druhá část, otevírající 6. sérii,  21. září ten samý rok.

 

Zápletka

Enterprise je odvolána zpět na Zemi, aby posádka vyřešila 500 let starou záhadu Time's Arrow: datova hlavaz jeskyně poblíž San Franciska o výskytu mimozemského života na Zemi. Po příletu zjišťují, že zde byla nalezena Datova hlava, která tam musela ležet od konce 19. století. Zároveň stěny jeskyně vykazují podezřelé hodnoty měření. Všichni jsou trochu přešlí z faktu, že by měli Data ztratit. Ten je naopak fascinován poznatkem, že vidina jeho budoucího konce a jakési jeho „smrtelnosti“ jej činí více podobného lidem.

Za záhadou stojí triolické vlny, které umožňují přesun v čase, ale při dlouhodobém vystavení jejich vlivu jsou nebezpečné pro lidskou tkáň. Pátrání zavede Enterprise na Devidii II. Dat se díky svému pozitronovému dekompileru nepatrně fázově posune, díky čemuž je schopný navázat vizuální kontakt s neznámou rasou, která jej však není schopná vnímat. Ostatní členové výsadku díky komunikátoru mohou slyšet, co povídá, ale nemohou ho vidět, ani s ním jinak komunikovat. Pak náhle nastane vlivem – pro výsadek neviditelným – Devidianům časový výkyv a Dat se ocitá na Zemi v San Francisku roku 1893.

Times's Arrow: DevidiansPo zjištění své situace a díky pár informacím od poslíčka místního hotelu vyhraje Dat v pokeru spoustu peněz, ubytuje se v hotelu a zaúkoluje poslíčka jménem Jack London k sehnání několika věcí na sestavení jakéhosi časového detektoru. Mezitím Devidiané, přeměnění v mladý pozemský pár, pomocí svého zařízení „vysají životní energii“ jednoho žebráka, aby mohli nakrmit své druhy v jeskyni na Devidii II. Picard chce vyslat na planetu další výsadek a zopakovat experiment s posunem. Guinan mu řekne, že má jít na planetu taky, aby historie proběhla správně. Kapitán poslechne.

Dat v místních novinách náhodou narazí na fotku Guinan a kontaktuje ji, čímž vzbudí nechtěnou pozornost spisovatele Samuela Clemense alias Marka Twaina, který je obviňuje, že jsou návštěvníci z budoucnosti, kteří chtějí změnit historii. Picard, Riker, poradkyně Troi, La Forge a doktorka Crusherová se vydávají po stopách Data a zároveň pátrají po Devidianech. V místní nemocnici, kde poslední dobou zemřelo hodně lidí údajně na choleru, narážejí na hledanou dvojici. Dvojice Devidianů po drobné potyčce mizí, ale zanechává zde hůl otevírající časový portál. Při zkoumání hole Dat zachytí časový výkyv a vyrazí na místo. Mezitím pětice vzbudila pozornost policie, takže jim přijde k útěku náramně vhod, když k jejich milému překvapení přijíždí Dat s kočárem.

Dostanou se do jeskyně, kde byla v budoucnosti nalezena Datova hlava, ale vše Time's Arrow: výsadek s Clemensemneprobíhá podle jejich představ. Objeví se Devidiané, při potyčce o hůl je zraněna Guinan, Dat je připraven o hlavu, otevře se časový portál a jeden z Devidianů uprchne. Všichni, krom Picarda, jenž má starost o zraněnou Guinan, se vracejí do 24. století, pronásledováni všetečným Clemensem. Geordi se pokouší spojit tělo Data s jeho 500 let starou hlavou, zatímco trpělivá poradkyně se ujímá Clemense, aby mu ukázala, že budoucnost není tak špatná, jak si představuje, což se jí brzy zadaří.

Time's Arrow: Clemens na EnterprisePicard mezitím od zbylé Devidianky zjistí, že pokud Enterprise zničí zařízení na Devidii II, můžou vzniklé časové anomálie zničit i Zemi. Rozhodne se vložit zprávu do Datovy hlavy. Jakmile La Forge spojí jeho hlavu s tělem, zpráva je aktivována a na poslední chvíli odvrátí střelbu na planetu. Potřebují čas na úpravu phaserů, a tak se mohou mezitím pokusit zachránit kapitána. Protože s dostupnou energií může díky holi procházet jen jedna osoba, nabídne se Clemens, že se s kapitánem v minulosti vymění, aby vše bylo tak, jak má. Vše se tentokrát úspěšně podaří. Clemens se v minulosti postará o zraněnou Guinan, základna Devidianů je zničena a Picard, zachráněný na poslední chvíli, si jde popovídat se současnou Guinan o 500 let staré historii.

Zajímavosti

 • 5. série původně neměla končit cliffhangerem, ale protože se v té době hodně pozornosti upíralo na nově vznikající DS9, chtěli ukázat, že s pokračováním TNG se stále počítá.
 • 2. část příběhu byla natáčena souběžně s pilotní epizodou DS9 Vyslanec.
 • Původní nápad byl, aby posádka zůstala v minulosti několik měsíců, ale sešlo z něj kvůli časovým a finančním možnostem.
 • Knihu Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše, která je zde zmiňována, napsal Twain čtyři roky před událostmi epizody a šest let po známějším románu Stroj času. Kniha samotná byla inspirací k ne příliš kladně hodnocenému filmu Rytířem na hradě Camelot, v němž hrála Whoopi Goldberg cestovatele časem.
 • Clemens radí Jacku Londonovi, aby se vydal na Aljašku na Klondike a prožil svůj sen, ale zlato v této oblasti bylo objeveno až o 3 roky později. V roce 1893 nebyl tento region všeobecně znám.
 • Twain žil v San Francisku 30 let před událostmi epizody, kdy ještě nebyl všeobecně známý. Na začátku 90. let pobýval s rodinou v Evropě.
 • Na rozdíl od 1. části nebyly exteriéry 2. části natáčené na lokaci, ale natočili je na nově postaveném setu New York Street přímo v Paramountu.
 • Poprvé pro tuhle epizodu půjčilo muzeum hasičské vozidlo tažené koňmi, a to díky síle slov „Star Trek“.
 • Tato dvojepizoda je neobvyklá v tom, že se v ní Guinan vyskytuje mnohem víc času než obvykle. Většinu epizod totiž byla Whoopi Goldberg k dispozici štábu pouze na jeden natáčecí den.
 • V dřívějších epizodách řekla Guinan Geordimu, že ji přitahují plešatí muži, a Ro Laren, že jí kdysi při potížích pomohl starý muž. Obě reference se promítnou zde, když jí Picard po jejím zranění v jeskyni pomůže.
 • Epizoda vyhrála dvě ceny Emmy v technických kategoriích.

Citáty

„Dává to mé budoucnosti pocit završení. Dá se říct, že se teď od ostatních tolik neliším. Nyní se mohu těšit na smrt.“
– Dat k La Forgeovi, když probírají jeho možnou smrt

„Kruh se uzavírá.“
– Guinan, když zjistí, proč byla Enterprise povolána na Zemi

„Bledá tvář.“
„Já nemám lidi z východu v lásce.“
„Já jsem Francouz.“
– hráči pokeru a Dat při setkání

„Pamatujete si, kdy jsme se poprvé setkali?“
„Ovšem.“
„Nebuďte si tak jistý. Chci jen říct, nepůjdete-li na tuto misi, nikdy se nepotkáme.“
– Guinan k Picardovi

„Ale zmizení Marka Twaina, jednoho z nejvýznamějších spisovatelů 19. století…“
„Děkuji.“
„To se nemělo stát.“
„Já jen využil neodolatelné příležitosti jako každý dobrý autor.“
– Riker s Clemensem po průchodu do 24. století

„Uvidím vás za pět set let, Picarde.“
„A já vás… za pár minut.“
– Guinan s Picardem při loučení v minulosti

Trailer na úvodní díl 6. série

 

Zdroj: Memory Alpha
admirál bilavrana
autor: bilavrana
vydáno: čt 20. února 2020
přečteno: 932x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015
Retro: Meridian  -  čt 8. ledna 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG