Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Svítání

čt 13. února 2014      autor: Jana Dvořáčková      přečteno: 2772x      délka: 4 min      komentáře: 11

Svítání 5Tento díl byl poprvé vysílán 8. ledna 2003 a je v pořadí 39. epizodou seriálu Star Trek: Enterprise. Děj mapuje události jednoho dne, které začala úplně běžná věc – Trip se vydal do soustavy plynového obra, aby tam otestoval nové úpravy autopilota raketoplánů. Nedlouho nato je ale jeho člun napaden arkonijskou lodí a jak on, tak útočník se zřítí na jeden ze 62 měsíců. Jak posádka Enterprise, tak Arkoniané hledají své muže a mají na to jen omezený čas. Na měsíci, kde oba čluny ztroskotaly, se v noci přežít dá. Ve dne se tam ale teploty vyhoupnou hodně přes limit toho, co jsou bytosti na povrchu schopny přežít.

Zápletka

Příběh po pádu pokračuje klasicky. Trip je lehce zraněný, raketoplánu nefunguje primární zdroj energie. Trip nevěří, že je schopen odletět, ale doufá, že by opravil vysílač. Na měsíci je noc a on zatím jen diktuje poznámky do deníku a pomalu se pouští do práce. Rozdělá si oheň, ale je mu kosa, takže mu opravy moc dobře nejdou. Z práce ho najednou vyruší zvuky. Vydá se za nimi, když vtom je napaden pilotem druhého ztroskotaného člunu. Stihne se schovat do raketoplánu, ale záhy zjišťuje, že mu útočník sebral vysílač, který se snažil opravit.

Následující události jsou jasné. Najít protivníka, sebrat mu vysílač, poslat zprávu. Jenomže i zdánlivá jednoduchost úkolu naráží na překážky v komunikaci.

Frustrovaný Zho'Kaan, pilot druhého člunu, kterému jeho vysílač také vypověděl službu a jemuž pozemská technologie nic moc neříká, sedí u ohně a brblá, když ho vyruší hlas. Stejně jako prve Trip, i on se nechá vylákat a vydá se za zvukem…

SvítáníPrvní osobní setkání je plné emocí. Chlapci na sebe vrčí a ve výhružných pózách druhému dokazují, jací jsou frajeři. Jenomže za chvíli je oba svede na stejnou cestu tatáž potřeba – nutnost vypadnout. Zho'Kaan má zpočátku převahu, takže Tripa donutí k práci. Začíná svítat a oba pociťují nepříjemně vzrůstající teplotu. Arkoniané mají navíc tu nevýhodu, že snáší teplo hůře než lidé.

Mezitím na Enterprise kapitán od T'Pol zjistí, že pátrání pořád nikam nevede. T'Pol navíc moc nevěří v dlouhodobou spolupráci Arkonianů. Vulkánci s nimi totiž navázali kontakt ve zhruba stejné době jako se Zemí. Jenomže mimozemšťané nespolupracovali, takže Vulkánci z Arkonie odešli. Od té doby jsou vztahy mezi oběma rasami napjaté, a proto je T'Pol skeptická. Archer ale její postoj nesdílí a furt doufá.

Vysílač je opraven. Trip nějak zkombinoval obě technologie a dvojice se vydává i s vysílačem po skalách co nejvýš, aby mohla vyslat zprávu. Slunce mezitím vyjde, dojdou tekutiny a oni jsou nuceni se uchýlit na skalní římsu. Kombinací obou řečí se domluví, aby si ujasnili, že situace je fakt špatná. Trip diktuje do deníku a nezbývá, než čekat.

Svítání 2Zrovna nějak v okamžiku, kdy to s nimi už nevypadá moc růžově, se ozve kapitán s tím, že Tripa transportují, ale mimozemšťana ne. Phlox totiž přišel na to, že něco v mimozemské fyziologii by v případě transportu způsobilo průšvih. Je třeba upravit mimozemský člun, aby oba trosečníky vyzvedl.

Ti jsou převezeni na Enterprise, kde si konečně mohou promluvit. Je jim jasné, že je zachránila spolupráce a stejně to vidí i Archer, který se o tom snaží přesvědčit i Zho'Khaanova kapitána.

Obě posádky se nakonec rozcházejí v míru a T'Pol prohlásí, že to dopadlo méně násilně, než by čekala.

Hlášky

Při zkoumání soustavy, kde se ztratil raketoplán, a po zjištění, kolik že to má vlastně měsíců:

Kapitán: „Kolik jich je?“
T'Pol: „62.“
Kapitán: „Prozkoumáme každý z nich třeba dalekohledem.“

Je mi jasné, že on to jako vtip nemyslel.

Malé zamyšlení

Na jednu stranu se zdá, že tenhle díl celkem o ničem nevypráví, ale z pohledu mě jako tvora, který má sám problém v komunikaci s ostatními, v tomhle spatřuji asi něco víc. Když totiž dva jedinci najdou společnou řeč v případě, kdy se to zdá nemožné, co potom dva národy jedné planety… dvě různé civilizace… dvě různá uskupení civilizací? Není to hezká představa?

Zajímavosti

Arkoniané a Vulkánci se znají už století, ale za celou tu dobu k sobě nenašli tak blízko jako s lidmi během jediného dne, kdy spolupracovali na záchraně členů svých posádek. To řekla T'Pol kapitánovi. Že by obdiv?

Epizodu režírovala Roxann Dawson, B'Elanna z Voyageru, která se coby režisérka podílela nejen na deseti dílech Enterprise, dvou dílech Voyageru, ale i na některých nestartrekových seriálech, jako jsou například Odložené případy, Čarodějky nebo Hrdinové.

V Enterprise též propůjčila svůj hlas počítači z opravárenské stanice v díle 2x04 – Konečná.

viceadmirál Jana Dvořáčková
autor: Jana Dvořáčková
vydáno: čt 13. února 2014
přečteno: 2772x
komentáře: 11
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG