Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Tam za těmi hvězdami (Far Beyond the Stars)

čt 7. srpna 2014      autor: sarao      přečteno: 3392x      délka: 10 min      komentáře: 25

Benny RussellTento zajímavý díl Deep Space Nine je jedinou epizodou, ve které uvidíme hlavní posádku bez masek a v neobvyklých rolích. Epizoda se točí kolem vize kapitána Siska, ve které sám sebe vidí jako Bennyho Russella, spisovatele z 20. století, který vymyslel příběh kapitána Benjamina Siska, velitele vzdálené vesmírné stanice. Povídka má jednu velkou a nepřekonatelnou chybu – kapitán Sisko je černoch a to je v Americe padesátých let naprosto nepřípustné… Epizodu zaměřenou proti rasismu a předsudkům režíroval Avery Brooks, představitel kapitána Siska.

Zápletka

Kapitán Sisko je rozrušen tím, že se mu nepodařilo zachránit blízkého přítele, který je se svou lodí pohřešován u cardassijské hranice. V důsledku této události Sisko zvažuje svou rezignaci a zmíní se o tom před svým otcem, který je právě na návštěvě na stanici. Během rozhovoru je však roztržitý a zmatený, a než se rozhodne co dál, spatří cizího člověka v úboru z padesátých let 20. století. Nikdo jiný jej však neviděl. Později, když na chodbě doprovází Kesidy Yatesovou, má opět vidinu – vidí basebalového hráče, který na něj volá. Když jej Sisko následuje, projde dveřmi a ocitne se v New Yorku minulosti; a je hned sražen taxíkem.

Kay EatonProbudí se na ošetřovně, kde jej zkoumá doktor Bashir. Ten u Siska nalezne stejné synaptické potenciály jako před rokem, když měl vize od Proroků (epizoda Rapture). Když si Sisko vyžádá PADD s výsledky, vidí na něm místo lékařských dat obálku časopisu Galaxy a současně se opět ocitá v New Yorku na ulici. Ve své vizi je Bennym Russellem, černošským spisovatelem na Zemi padesátých let 20. století, který píše pro sci-fi časopis Neuvěřitelné příběhy. V této vizi jsou též lidské verze různých postav z DS9: Herbert Rossoff (Quark) – popudlivý židovský spisovatel, Julius Eaton (doktor Bashir) – britský spisovatel – a jeho manželka Kay Eatonová (Kira Nerys) – spisovatelka, která musí pseudonymem maskovat skutečnost, že je žena, Albert Macklin (Miles O'Brien) – koktal, který preferuje psaní příběhů o robotech, Darlene Kurskyová (Jadzia Dax) – sekretářka, jejíž osobnost popírá její inteligenci, Douglas Pabst (Odo) – editor Neuvěřitelných příběhů, Roy Rittenhouse (Martok) – ilustrátor, nejmenovaný kamelot (Nog), dva bigotní policisté Burt Ryan (Gul Dukat) a Kevin Mulkahey (Weyoun), Bennyho přítelkyně Cassie (Kasidy Yates), Willie Hawkins (Worf) – hráč baseballu, Jimmy (Jake Sisko) – místní podvodník – a ohnivý kazatel, který káže o vůli Proroků (Joseph Sisko). Když Sisko, teď už Benny, potkává na ulici své kolegy z redakce, přidá se k nim.

Když dorazí do redakce, zaujme Bennyho jedna skica, kterou vytvořil ilustrátor časopisu Rittenhouse. Zachycuje vesmírnou stanici kruhového tvaru se třemi pylony a označením USAF DS/9. Benny si vezme skicu s tím, že napíše vhodný doprovodný příběh. Vzápětí se objeví problém, když Pabst oznamuje, že vydavatel chce do dalšího vydání časopisu pořídit hromadnou fotografii zaměstnanců. Hned také naznačuje, že Kay a Benny na ní nejsou žádoucí – veřejnost nemusí vědět, že mezi redaktory je žena a černoch. Naštvaný Benny, povzbuzený slovy pouličního kazatele, odchází do svého bytu, posadí se k psacímu stroji a začne psát. Během psaní má vidinu sebe sama ve zvláštní uniformě a bez brýlí, později se vidí v podivné místnosti a slyší, jak Cassie mluví o Dominionu. Pohybuje se tak mezi svým bytem a vesmírnou stanicí a vidí události ze svého nového příběhu. Jeho příběh – „Deep Space Nine" – je o Benjaminu Siskovi, velícím důstojníkovi vesmírné stanice, člověku afrického původu (neboli negrovi, jak se tehdy říkalo).

DS9 podle RittenhouseOstatní autoři považují toto dílo za impozantní práci, ale Pabst jej odmítá zveřejnit kvůli jeho rasovému obsahu. Místo aby napsal něco jiného, vymyslí Benny šest nových příběhů o Siskovi. To v redakci způsobí vášnivou diskuzi, v níž Macklin přichází s nápadem, jak povídku zprůchodnit pro vydání – navrhne, aby Benny upravil svůj příběh tak, jako by se odehrával ve snu. Pabst tento kompromis přijme poté, co je jasně stanoveno, že půjde o sen chudého černocha.

Zatímco Benny se svou přítelkyní oslavuje vydání příběhu, zaslechne z venku výstřely. Spěchá na ulici, kde zjistí, že podvodníčka Jimmyho, Bennyho kamaráda, zabili policisté Ryan a Mulkahey, a to údajně proto, že se snažil vniknout do auta. Když Benny proti této nespravedlnosti protestuje, policisté ho zbijí a Benny vidí hřebeny na Ryanově krku a dlouhé tenké uši na Mulkaheyho krku.

Poté, co se uzdraví, dorazí do redakce celý natěšený, že uvidí svůj příběh v tisku. Od Pabse se ale dozví, že časopis tento měsíc nevyjde. Vydavatel nechal celý náklad zničit, protože nesplňoval své obvyklé vysoké standardy. Podle Pabse vydavatel raději utrpí ztrátu, než aby časopis představil černošského hrdinu. Pabst říká Bennymu, že to není správné, ale přitom stojí za rozhodnutím vydavatele a zároveň přináší Bennymu špatnou zprávu – má výpověď. Benny se zhroutí z toho, že se mu vydavatel snaží příběh zničit. Křičí, že nemohou zničit myšlenku, že Ben Sisko, Deep Space Nine a všichni lidé z příběhu budou existovat v jeho hlavě a v hlavách všech, kdo příběh četli. Zhroutí na podlahu a je odvezen sanitkou. Když podívá z okna vozu, uvidí pruhy hvězd, jako by cestovali warpem. Kazatel sedí u něj a řekne mu, že je snílek a sen. Sisko se k úlevě svého otce a syna probudí zpátky na stanici.

Sisko a Benny RussellSisko se loučí s otcem, který se vrací na Zemi a praví mu, že ho tento sen povzbudil, aby zůstal na Deep Space Nine a pokračoval v boji za dobrou věc. Také se otci svěří, že si klade otázku, zda tento jejich svět je opravdu skutečným, nebo jen vize stvořená Bennym Russellem. Dívá se z okna a vidí odraz sebe sama v Bennyho oblečení.

Zajímavosti

Členové redakce jsou poctou skutečným spisovatelům té doby. Albert Macklin představuje Isaaca Asimova, Kay Eatonová představuje Catherine Moorovou, Herbert Rossoff je inspirován Harlanem Ellisonem a Julius Eaton Henrym Kuttnerem.

Kresba „Líbánky na Andoris" je parodií na King Konga. Zároveň je odkazem na Andorii.

Konkurenční časopis „Galaxy Science Fiction" je reálným časopisem, který vycházel v letech 1950 až 1995. Mimo jiných do něj psali i Robert A. Heinlein, Ray Bradbury a Theodore Sturgeon.

Na obálce časopisu Galaxy je matný obraz Hvězdné základny 11 z epizody TOS Válečný soud. Válečný soud je rovněž jednou z povídek v tomto časopise, s uvedeným autorem Samuelem Cogleym (což byl právník hájící Kirka ve zmíněné epizodě).

Na obálce časopisu Neuvěřitelné příběhy z roku 1953 je povrch planety Delta Vega z epizody TOS Kam se dosud člověk nevydal. Zároveň inzeruje povídky The Cage (napsal E. W. Roddenberry, autor Questor), The Corbomite Maneuver,  Where No Man Has Gone Before a Journey to Babel (autorka D. C. Fontana).

Soupeření mezi Douglasem Pabstem (Odo) a Herbertem Rossoffem (Quark), dále nadšenec pro techniku Albert Macklin (Miles O'Brien) a záporáci Burt Ryan (Dukat) a Kevin Mulkahey (Weyoun) jsou paralelami k postavám z Deep Space Nine.

Toto je jediná epizoda celého Star Treku, kdy vidíme Michaela Dorna bez masky, stejně jako jediná epizoda Deep Space Nine, ve které jsou bez masky Armin Shimerman a René Auberjonois. Auberjonois hrál bez masky ještě postavu plukovníka Westa (Star Trek: Neobjevená země) a inženýra Ezrala (ENT: Tajemství oázy).

Scéna, kdy Jimmy používá hanlivého označení „negr", je dosud jediné použití tohoto slova ve Star Treku.

Píseň hrající během scény s kamelotem je Glow-Worm, kterou v roce 1909 napsal Paul Lincke a která v podání Mills Brothers kralovala v roce 1952 hitparádě.

Stříbrná cena na Rossoffově psacím stole je skutečnou cenou Hugo, kterou zapůjčil Rick Sternbach.

Příběh Bennyho Russella pokračuje v epizodě Shadows and Symbols (Stíny a symboly), i když zde je vize odeslána Přízraky.

Autoři DS9 si pohrávali z myšlenkou zakončení seriálu (epizoda Co po sobě zanecháváš II) střihem na scénu, v níž Benny Russell drží v ruce skript pro Deep Space Nine. Vlastně by tak napsal celý seriál, a to buď jako sen, nebo proroctví bajorských proroků. Tento nápad byl nakonec zamítnut.

Ačkoli René Auberjonois, Armin Shimerman a Colm Meaney v této epizodě hrají, jejich pravidelné postavy Odo, Quark a Miles O'Brien v epizodě nejsou.

Tato epizoda byla nominována na tři ceny Emmy: Outstanding Art Direction for a Series, Outstanding Costume Design for a Series a Outstanding Hairstyling for a Series.

Obsazení

Avery Brooks  – Benjamin Sisko / Benny Russell
Rene Auberjonois – Odo / Douglas Pabst
Michael Dorn – Worf / Willie Hawkins
Terry Farrell – Jadzia Dax / Darlene Kurskyová
Cirroc Lofton j – Jake Sisko / Jimmy
Colm Meaney – Miles O'Brien / Albert Macklin
Armin Shimerman - Quark / Herbert Rossoff
Alexander Siddig – Julian Bashir / Julius Eaton
Nana Visitor – Kira Nerys / Kay Eaton (pseudonym „KC Hunter“)
Brock Peters – Joseph Sisko / Kazatel
Jeffrey Combs – Weyoun / Kevin Mulkahey
Marc Alaimo  Gul Dukat / Burt Ryan
JG Hertzler – Martok / Roy Ritterhouse
Aron Eisenberg – Nog/kamelot
Penny Johnson – Kasidy Yates / Cassie

Citáty

„Ona má v břiše červa! To je nechutné. Je to zajímavé, ale nechutné."
(Darlene/Dax)

„Uklidni se, chlapče. Jsme spisovatelé, ne Vikingové."
(Julius Eaton / Bashir)

„Neber si to osobně, ale pokud jde o naše čtenáře, myslí si, že Benny Russell je běloch. A tak to zůstane."
„Ano. Jestli by svět nesnesl ženu spisovatelku, jak by asi reagoval, kdyby vyšlo najevo, že za psacím strojem sedí černoch. Znamenalo by to konec civilizace."

(Pabst/Odo a Rossof/Quark)

„Koupíte si to, nebo ne? Mě osobně to moc nebere. Vesmírný lodě, lítající talíře, lidi z Marsu."
„Co je špatného na lidech z Marsu?"
„Nic, až na to, že jsou vymyšlený. Mám radši válečný příběhy. Viděl jste
Odtud až na věčnost? Jak Burt Lancaster stojí uprostřed Pearl Harboru, pálí kulometem a sestřeluje jedno Zero za druhým? Kdyby to byly lítající talíře, tak si ani neškrtne. Tak koupíte si to, nebo ne?"
(kamelot/Nog a Benny/Sisko)

„Přátelé a kolegové, pojďte se podívat, co pro vás dnes strýček Roy přichystal."
(Rittenhouse/Martok)

„Tak dělej! Zavolej je! Zavolej si, koho chceš. Ani nikdo z vás! Jsem lidská bytost, zatraceně. Mou existenci si klidně popírej, ale existenci Bena Siska ne. On je skutečný. Ta budoucnost, ta vesmírná stanice, všichni ti lidé existují tady. V mé mysli, kde jsem je vytvořil. A každý z vás to ví. Četli jste to. Je to tady! Slyšíte, co vám říkám? Můžete skartovat mou povídku, ale tu myšlenku zničit nemůžete. Copak to nechápete? Je to odvěká pravda. Ideu nelze zničit. Budoucnost, kterou jsem stvořil, je skutečná! Nechápete to? Je skutečná! Stvořil jsem to a je to skutečné! Je to skutečné."
(Benny/Sisko)

„Jste snílek i samotný sen."
(kazatel / Joseph Sisko)

„Mám pro tebe novinu. Ať dnes nebo za 100 let, pro nás se nic nezmění. Pokud jde o veřejnost, vždycky pro ně budeme negři."
(Jimmy / Jake Sisko)

„Co přesně se mu nelíbilo? Byla to kresba nebo snad úprava? Co myslel tím ‚vysokým standardem‘?"
„Uklidni se, Benny."
„Ne, je to kvůli mojí povídce, že? O to tady jde. Nechtěl publikovat mou povídku a my všichni víme proč. Protože můj hrdina je černoch."
„Tento časopis panu Stoneovi patří. Jestli ho tento měsíc vydat nechce, tak s tím nic nenaděláme. Pořád je to špatné a ty to víš."

(Benny/Sisko, Kay Eaton / Kira a Pabst/Odo)

„To jediné, co mohu. Zůstanu tady a dokončím práci, kterou jsem začal."
„A jestli selžu…"
„Boj výborný bojoval jsem, běh jsem dokonal, víru jsem zachoval."
„Ještě nikdy jsem tě neslyšel citovat z Bible."

(Ben Sisko a Joseph Sisko)

„Co když to nebyl jen sen? Co když život, který vedeme, vše kolem nás, ty a já a vůbec všechno, co když je všechno jen iluze?"
„To je děsivá představa."
„Já vím. Já vím. Ale možná, jenom možná, není tím snem Benny, ale my. Možná nejsme nic jiného než výplod jeho fantazie. Z toho co víme, je možné, že tam někde za všemi těmi vzdálenými hvězdami teď Benny Russell sní o nás."

(Ben Sisko a Joseph Sisko)

Ukázka

 


Seriál: Star Trek: Deep Space Nine

Epizoda: 6x13

Poprvé vysílaná: 11. února 1998

Režie: Avery Brooks

Příběh: Marc Scott Zicree

Scénář: Ira Steven Behr a Hans Beimler

admirál flotily sarao
autor: sarao
vydáno: čt 7. srpna 2014
přečteno: 3392x
komentáře: 25
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG