Retro: To nejlepší z obou světů
Rubrika Retro v posledních měsících strádala a na tuto epizodu – technicky vzato dvě epizody – jsem si brousil zuby dlouho. To nejlepší z obou světů (The Best of Both Worlds) patří podle mě mezi to nejlepší, co ve Star Treku vzniklo. Pokud by se mě kdokoliv zeptal na můj nejoblíbenější díl napříč všemi startrekovými seriály, dost možná bych zmínil právě tyto dvě epizody. Nebudu to zbytečně prodlužovat. Pojďme se podívat, o čem to je.
Děj (obsahuje spoilery)
První část
Enterprise-D letí na jednu z nejvzdálenějších kolonií Federace Jouret IV, aby prověřila volání o pomoc. Stopy na povrchu planety ukazují na útok Společenstva Borgů. Na Enterprise přilétá admirál Hanson s poručíkem Shelbyovou, která je pověřena vedením projektu na vývoj účinné obrany proti Borgům. Admirál Hanson navrhuje Picardovi Shelbyovou na místo prvního důstojníka na Enterprise a dává Picardovi radu, aby se zbavil Rikera, který by už dávno měl velet vlastní lodi.
Shelbyová má navíc zvláštní dar lézt Rikerovi na nervy. Zpochybňuje jeho autoritu a při pokeru mu prohlédne jeho blufování. Komandér Riker přitom bojuje s rozhodnutím, zda přijmout nabídku Flotily a ujmout se velení. Nejenže se mu nechce opouštět současné místo, ale také pochybuje o svých velitelských schopnostech.
Borgové o sobě dají velmi brzy vědět a jediná loď v dosahu je právě Enterprise. Odpor Enterprise je marný. Během krátké chvíle jsou s nimi Borgové téměř hotovi. Na poslední chvíli se podaří Enterprise uprchnout do mlhoviny a posádka po analýze boje vymyslí plán, který by mohl Borgy zaskočit. Mlhovina je však úkrytem jen na krátkou dobu. Enterprise je přinucena vylézt z úkrytu a okamžitě čelí útoku. Borgové se dostanou na můstek a unesou kapitána Picarda na svou krychli.
Poškozená Enterprise se vydává pronásledovat Borgy, kteří vyrazili přímo do středu obrany Federace. Riker si musí začít zvykat na roli zastupujícího kapitána, přesto posádka vymýšlí způsob, jak zachránit Picarda. Na krychli se podaří přenést výsadek, který krychli poškodí. Picarda se jim ale zachránit nepodaří, protože jej Borgové už asimilovali a vytvořili z něj člena Společenstva, který promluví k občanům Federace jako zástupce Borgů (domnívají se, že bychom se mohli cítit komfortněji, až z nás budou dělat Borgy, když přitom uvidíme „vlídný“ obličej asimilovaného kapitána Picarda a uslyšíme jeho konejšivý hlas).
Otřesený výsadek se vrací zpět na Enterprise. Borgové se navíc začínají regenerovat a poškození způsobené výsadkem může být brzy opraveno. Riker stojí před nelehkým rozhodnutím: Má na Borgy vystřelit dle plánu, který vymysleli v mlhovině a riskovat při tom zničení krychle spolu s Picardem? Shelbyová mu rozhodně nepomáhá, protože hystericky naléhá, aby se pokusili s novým týmem kapitána zachránit. Riker nakonec zavelí k palbě…
Druhá část
Palba z deflektoru nemá na borgskou krychli žádný vliv. Picard – nyní Locutus z Borgu – informuje Rikera, že znalosti kapitána byly přidány do Společenstva. Borgové tedy měli dostatek času přijmout potřebná opatření, aby je plán Enterprise neohrozil.
Enterprise však použití deflektoru vyřadilo z dalšího boje. Pro Borgy přestala být hrozbou, tak se rozhodli neplýtvat střelivem a vyrazili směrem do sektoru 001, k planetě Zemi (to je mimochodem poprvé, kdy je Země zmíněna v souvislosti se sektorem 001). Rikerovi nezbylo nic jiného než informovat velení Flotily, že se jim Borgy nepodařilo zastavit a ještě ztratili kapitána. Ten je prohlášen za válečnou oběť a Riker získává bojovou hodnost kapitána. Přes všechna očekávání jmenuje Riker Shelbyovou prvním důstojníkem a pustí se do nezbytných oprav. Flotila mezitím zformovala flotilu čtyřiceti plavidel u Wolf 359 a dokonce získala nečekanou pomoc i od Klingonů, kteří vyslali také několik lodí k obraně terranského sektoru. Dokonce připadala v úvahu i žádost o pomoc Romulanů.
Enterprise se daří udělat nezbytné opravy a vyráží na místo setkání flotily s borgskou krychlí. Riker si prožil krátký vnitřní souboj, se kterým mu Guinan pomohla a on si konečně uvědomí, že teď je to na něm. Výpadek spojení s admirálem Hansonem je předzvěstí negativního vývoje bitvy. Po přechodu na impulz najdou v místě bitvy pohřebiště rozstřílených federačních lodí a stopy pohonného systému krychle směřují dál k Zemi.
Riker se rozhodne Borgy pronásledovat a začíná promýšlet plán, jak se dostat těm bídákům na kobylku. Když se Enterprise podaří Borgy dohnat, zavelí k Riker k oddělení talířové sekce. Sice tuto strategii probírali i s Picardem, ale Riker si je jistý, že jeho způsob provedení Borgy zaskočí. A taky že jo. Enterprise se pomocí lsti podaří zmást Borgy a v nestřeženém okamžiku vysvobodit kapitána Picarda. Ten je však stále napojen na kolektivní mysl Společenstva a dál děsí posádku svými hrozbami o asimilaci.
Ani tentokrát nehodlají Borgové plýtvat energií na Enterprise, jejíž reálná šance na jakýkoliv účinný útok se limitně blíží nule. Borgové pokračují dál k Zemi a s pozemšťany to nevypadá ani trochu dobře.
Tady své vyprávění příběhu záměrně ukončím. Věřím, že ti z vás, kteří jej znají zpaměti, vědí, jak to dopadne a ti, kteří to ještě neviděli nebo dokonce zapomněli, jakým způsobem dojde k záchraně naší planety, nechť si oba díly pustí a užijí si alespoň ten závěr, když už jsem jim podstatnou část příběhu tady vykecal. :-)
Zajímavosti
První část byla poprvé vysílána 18. června 1990 a završila tak třetí sezónu TNG. Celé léto se pak trekkies po celém světě strachovali, co bude s kapitánem Picardem a na dokončení příběhu si museli počkat až do 24. září 1990. Ty nervy si jistě dovedete všichni představit.
Scénáře se chopil v obou dílech Michael Piller a oba díly režíroval Cliff Bole. Michael Piller při psaní prvního dílu vůbec nevěděl, jak to celé dopadne. Jediné, co potřeboval, bylo zakončit třetí sezónu pořádným cliffhangerem (otevřený konec, při kterém zůstává hlavní hrdina v nebezpečné situaci). Poprvé se také začalo při psaní scénáře k první epizodě přemýšlet o borgské královně. Nakonec však přišel Piller s návrhem, aby za Borgy místo královny mluvil Picard. Předpokládal, že to bude mnohem děsivější.
Wolf 359 je reálnou hvězdou, jedná se o červeného trpaslíka. Je to pátá nejbližší hvězda od našeho Slunce, vzdálená přibližně osm světelných let od Země.
Štáb se potýkal s vypjatým rozpočtem a tak využil designu Borgů z epizody Q Who. V dalších dílech s Borgy byl však jejich vzhled lépe rozpracován. Michael Westmoore tehdy přemýšlel, jak vylepšit masku asimilovaného kapitána Picarda, s čímž mu pomohl jeho syn, který navrhl, aby použili malý laser. Efekt, který mohl vyjít poloprázdnou pokladnu na dost peněz, tak nakonec vyřešili laserem za pár dolarů.
Když poprvé přišel Patrick Stewart na plac jako Borg a řekl: „Já jsem Locutus z Borgu,“ všichni zůstali jak opaření a nevěřili vlastním očím. Bylo to děsivé a zároveň úchvatné. Každý se postavil na své místo a dělal svou práci. Kamery jely, klapka klapla a jediné, co stačilo, aby Patrick Stewart přišel a zopakoval svůj text. Namísto toho však Stewart předstoupil před kameru a děsivým tónem pronesl: „Já jsem Locutus z Borgu. Zvažovali jste koupi pontiacu?“ A všichni rázem padli smíchy na podlahu. Asistent režiséra Chip Chalmers říká, že práce s takovými lidmi byla skvělá. Nejenže to byli všichni profesionálové a věděli, co dělat, byl zde i prostor pro nádherný smysl pro humor.
Možná vás také překvapí, že představitel admirála Hansona (George Murdock) si zahrál i roli „boha“ ve Star Trek V: The Final Frontier.
Entertainment Weekly zařadil kombinaci obou epizod do žebříčku TOP 10 epizod u příležitosti dvacátého výročí seriálu.
Ve druhé epizodě byl poprvé představen transportér jako plavidlo vybavené vlastním transportním zařízením.
Ačkoliv jsme bitvu u Wolf 359 neviděli kvůli nízkému rozpočtu, některé rekvizity byly použity v pilotním dílu DS9, který měl přeci jen rozpočet velkorysejší a díky vylepšení moderních technologií bylo možné část bitvy zhlédnout právě v něm. Pokud si chcete tedy lépe představit, jaké peklo Borgové rozpoutali, neváhejte si pustit úvodní epizodu DS9. Z této bitvy vyvázl právě Benjamin Sisko se svým synem, avšak ztratil svou ženu na palubě USS Saratoga.
Slovo závěrem
Pro mě zůstává To nejlepší z obout světů I a II to nejlepší, co lze napříč seriály a filmy ve Star Treku vidět. Nemůžu říci, že je to můj TOP 1, ale rozhodně patří do mého TOP 10 a spíše se řadí k té lepší polovině. Je to také jedna z mála epizod, kdy si dodnes pamatuji, jak jsem jí viděl poprvé (před více než dvaceti lety) a říkal jsem si: „Waaauuuw! Tohle překoná i ty nejlepší scifi filmy, které jsem dosud viděl.“ Dodnes si pamatuji, jak pro mě byli Borgové vážně děsiví a můj respekt mají stále.
Retro dopisuji v době, kdy se poznáváme s prvními díly nového seriálu Star Trek: Discovery a já bych rád novému seriálu touto cestou popřál mnoho úspěchů a co nejvíce právě takových epizod, jakými jsou tyto dvě. Věřím, že se něčeho podobného setkáme i v DSC a moc se na to těším.
Jen pro zajímavost, tohle retro jsem rozepsal v květnu 2015 a celou dobu čekalo na dokončení, případně na někoho, kdo mě předběhne.
Související články:
Retro: Závod (The Chase) - čt 2. dubna 2020Retro: Konec budoucnosti (Future's End) - čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow) - čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker) - čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg) - čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary) - čt 4. ledna 2018
Retro: Kolektivní vyjednávání - čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front) - čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth) - čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis) - čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self) - čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring) - čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe - čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal - čt 14. května 2015
Retro: Meridian - čt 8. ledna 2015