Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Trable s tribbly (The Trouble with Tribbles)

čt 15. května 2014      autor: sarao      přečteno: 3771x      délka: 7 min      komentáře: 4

Kirk zasypanEpizoda Trable s tribbly patří mezi nejznámější a nejzajímavější díly Originální série.  V této epizodě musí posádka Enterprise čelit jednak starému protivníkovi – Klingonům – a jednak nové „hrozbě“ v podobě nekontrolovatelně se množících tribblů. Přestože prvotní reakce tehdejších fanoušků byly smíšené, byla tato epizoda populární u široké veřejnosti a u kritiků. Těmi byla nominována na cenu Hugo (tu nakonec získalo Město na pokraji věčnosti). Epizoda byla poprvé vysílána 29. prosince 1967, režíroval ji Joseph Pevney a autorem je David Gerrold.

Zápletka

Enterprise zachytí nouzové volání ze stanice K-7 umístěné u Shermanovy planety, planety o jejíž vlastnictví vede Federace spor s Klingonskou říší. Po příletu ke stanici, kterou zjevně nikdo neohrožuje, zjišťuje rozlobený Kirk kdo a proč vyslal neoprávněný tísňový signál. Na stanici se dozví, že tou osobou byl Nitz Baris, podtajemník federace pro zemědělství. Baris požaduje, aby veškerý bezpečnostní personál Enterprise hlídal sklady kvadrožitovce učeného pro Shermanovu planetu. Kirk nejdříve odmítne, poté na přímluvu správce stanice přidělí dva členy bezpečnosti na hlídání skladů. Baris je dotčen tím, že k plnění úkolu bylo přiděleno tak málo mužů.

Stanice K-7Kirk dává členům posádky mimo službu volno. Ve staničním baru se Uhura a Chekov setkávají s obchodníkem Cyrano Jonesem, od něhož získá Uhura tribbla, malé chlupaté zvířátko vydávající uklidňující trylek, kterého si vezme s sebou na Enterprise. Další tribbly prodá Jones barmanovi. Na Enterprise se mezitím Kirk spojí s admirálem Fitzpatrickem, který mu nařizuje vyhovět požadavkům tajemníka Barise. Zároveň Kirkovi sdělí, že za celý projekt nese zodpovědnost. Krátce po ukončení komunikace ke stanici dorazí klingonská loď. Kapitán se na stanici setkává s klingonským kapitánem Kolothem, který Kirka ujišťuje, že na stanici chtějí pouze strávit dovolenou, na což mají podle Organianské smlouvy nárok. Kirk souhlasí pod podmínkou, že na stanici nebude víc jak dvanáct Klingonů najednou.

Na Enterprise se Uhuřinu tribblovi narodilo několik mladých, kteří se dále množí, a McCoy zjistí že většina metabolismu těchto tvorů je zaměřena právě na rozmnožování – prakticky se rodí již březí. Na stanici mezitím dochází ke rvačce mezi Klingony a členy posádky Enterprise poté, co Klingoni vedou urážlivé řeči o lidech a Enterprise. V baru se mimoděk ukáže, že triblové nesnáší Klingony a naopak. Enterprise začíná být tribbly zahlcena, jsou i na můstku a ve větracích šachtách. Spock podotkne, že to samé se děje na stanici a že hrozí nebezpečí, že se tribblové dostanou až do skladu s kvadrožitovcem. Kirk a Spock se rychle vydávají ke skladištím, ale tam už nacházejí pouze sklady plné tribblů. Zrní je všechno pryč a Baris obviňuje Kirka, že je odpovědný za selhání projektu. Spock a McCoy si všímají, že dost tribblů je mrtvých a zbytek umírá. Zrní bylo zjevně otrávené.

Cyrano JonesKirk nařídí vyšetřování, svolá správce stanice, velitele klingonské lodi i Barise. Když dva členové posádky odnášejí z místnosti několik tribblů, ti začnou prskat a ječet v okamžiku, kdy přichází Barisův asistent Darvin. Kirk tribbly přinese postupně ke Spockovi a Barisovi – všude předou, ale pouze u Klingonů ječí. A stejně tak i u  Darvina. McCoy jej proskenuje a potvrdí, že jde o klingonského agenta a nikoli o člověka. Baris jej nechává uvrhnout do vazby a Kirk vykazuje posádku klingonské lodi z prostoru Federace. Jones musí za trest, že zamořil stanici tribbly, odtamtud všechny odstranit.

Na Enterprise už nejsou žádní tribblové, a když se Kirk ptá, kde jsou, Scotty, Spock i McCoy přehazují na sebe odpověď jako horký brambor. Nakonec Scotty přiznává, že je transportoval do strojovny klingonské lodi, než odletěla zpět do Klingonské říše.

Zajímavosti

Odhaleni DarvinaChekov vtipkuje o tom, že skotská whisky „byla vynalezena jednou starou paní z Leningradu“. Stejně tak je město Leningrad zmíněno v epizodě Já, Mudd a ve filmu Star Trek IV: Cesta domů. Od roku 1991 se toto město jmenuje Petrohrad.

Guy Raymond (barman) si v průběhu 60. let zahrál rovněž barmana, a to v reklamě na pivo, v níž se zmiňuje o podivných událostech ve svém baru.

Tohle jedna z mála epizod, v níž je vidět, že James Doohan nemá jeden prst. Přišel o něj během invaze v Normandii.

Zvukové efekty tribblů jsou tvořeny kombinací zpěvu holubice, pištění sovy a zvuku vypouštěného balonku.

Tato epizoda má přímé pokračování v epizodě TAS Další trable s tribbly (More Tribbles, More Troubles). A rovněž v epizodě DS9 Další trable s tribbly (Trials and Tribble-ations), která byla natočena na počest 30. výročí Star Treku, s využitím záběrů a prostředí této epizody.

Pro epizodu bylo vyrobeno přibližně 500 tribblů, někteří z nich měli v sobě zabudované mechanické hračky, aby se mohli hýbat.

Během již probíhajícího natáčení si Gene Roddenberry všiml, že příběh je značně podobný románu Roberta Heinleina The Rolling Stones. Aby se vyhnul případné žalobě, telefonoval později spisovateli a omluvil se za to.

Otrávený výraz kapitána Kirka ve scéně, kdy je zasypán tribbly ze skladiště, není hraný. Scéna se natáčela osmkrát a Shatner nebyl příliš šťastný z neustále padajících tribblů. Postupné padání tribblů na Kirkovu hlavu bylo později v DS9 vysvětleno tak, že je vyhazovali Sisko a Dax při hledání bomby umístěné v jednom z tribblů. Ve skutečnosti to bylo zapříčiněno tím, že rekvizitáři připravující scénu neměli výhled na místo a nevěděli, zda už je tribblů dost. Proto po otevření poklopu neustále přihazovali tribbly do zásobníku a ti odkud padali otvorem na Kirka. Téměř na konci scény je vidět, jak zmatený Shatner, již po prsa v tribblech, otočí hlavu ke zdi a přemýšlí, kdy už to skončí.

Epizoda byla v roce 1968 nominována na cenu Hugo, byla však poražena epizodou Město na pokraji věčnosti.

William Campbell (Koloth) a Charlie Brill (Arne Darvin) si své role zopakovali o více jak 25 let později v seriálu Star Trek: Deep Space Nine. Campbell v epizodě Krvavá přísaha a Brill v epizodě Další trable s tribbly.

Obsazení

William Shatner – kapitán Kirk
Leonard Nimoy – pan Spock
DeForest Kelley – doktor McCoy
James Doohan – Scotty
Nichele Nichols – Uhura
Walter Koenig – Chekov
William Schallert – Nitz Baris
William Campbell – Koloth
Stanley Adams – Cyrano Jones
Charlie Brill – Arne Darvin
Whit Bissel – Lurry
Ed Reimers – admirál Fitzpatrick
Michael Pataki – Korax

Citáty

„Cože? Co jo kvadrožitovec? Pšenice. No a?
(Kirk poprvé vidí kvadrožitovec)

„To je nabídka, nebo vtip?“
„To je moje nabídka.“
„To je vtip.

(Jones a barman smlouvají o tribblech)

„Pane Lurry, sto kilometrů od vás se nachází klingonská loď.“
„Myslím, že nemají v úmyslu útočit.“
„Proč ne?“
„Protože kapitán klingonské lodě sedí tady se mnou.

(Lurry a Kirk)

„Trylkuje způsobem, který uklidňuje lidský nervový systém. Já jsem naštěstí vůči těmto účinkům imunní.
(Spock)

„Kirku, na stanici se to jen hemží Klingony.“
„To jsem nevěděl, že dvanáct Klingonů působí hemžení.

(Baris a Kirk)

„Kdy už konečně skončíš s mléčnou dietou, chlapče?“
„To je vodka.“
„U nás se tomu říká šuměnka. Tady je nápoj pro chlapa.“
„Skotská?“
„Ano.“
„Tu vynalezla jedna stará paní z Leningradu.

(Scotty a Chekov)

„Kapitán Kirk má přesně tu loď, kterou si zaslouží. Nám se Enterprise líbí. Fakt jo. Ta prorezivělá herka vypadá jako sběrna šrotu. Ví to už půl kvadrantu. Proto se učí klingonštinu.“
„Pane Scotte!“
„Nemyslíš, chlapče, že by sis měl dát pozor na slova?“
„Jo, to je pravda. Měl bych. Nechtěl jsem říct, že by Enterprise byla sběrna šrotu. Chtěl jsem říct, že by ji měli odvézt do šrotu.

(Korax, Chekov a Scotty těsně, než začne rvačka)

„Prozatím máte domácí vězení.“
„Ano, pane. Děkuji. Budu si moc dočíst všechny technické časopisy.

(Kirk a Scotty)

„Za prvé najděte Cyrana Jonese, a za druhé... zavřete ten příklop.
(Kirk, poté co je zavalen tribbly)

„Poslal jsem je Klingonům.“
„Vy jste je poslal Klingonům?“
„Než nasadili warp, seslal jsem jim je do strojovny, kde s nimi nebudou žádné ‚tribble‘.

(Scotty vysvětluje Kirkovi, kam se poděli tribblové)

Ukázka remasterované verze

 


Seriál: Star Trek: The Original Series

Epizoda: 2x13

Výrobní číslo: 60342

Natočena: 1967

Poprvé vysílaná: 29. prosince 1967

Remasterována: 2006 (premiéra 4. 11.)

admirál flotily sarao
autor: sarao
vydáno: čt 15. května 2014
přečteno: 3771x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG