Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)

čt 29. října 2015      autor: Alice Lal Zikešová      přečteno: 2824x      délka: 11 min      komentáře: 11

Thine own selfPro své retro články jsem rozhodně nemohla nevybrat šestnáctou epizodu sedmé, tedy poslední série seriálu Star Trek: Nová generace, Tvé vlastní já (v originále Thine Own Self). Tento díl se objevil již v roce 1994, u nás až o šest let později, konkrétně 10. listopadu 2000. Děj epizody se odehrává převážně na planetě Barkon IV, zatímco na Enterprise se poradkyně Deanna Troi snaží zvýšit si svou hodnost a stát se komandérem.

Děj na Enterprise

Deanna Troi je zaujata myšlenkou stát se komandéremEpizoda začíná příchodem poradkyně Troi na můstek. Právě se vrátila ze srazu se svými bývalými přáteli a je překvapena, že ve velitelském křesle sedí doktorka Beverly Crusherová (podle svých slov zde čekala nadporučíka Data). Beverly vysvětluje, že Dat byl vyslán na důležitou misi na zaostalou planetu Barkon IV, aby odtud vyzvedl radioaktivní materiály ze ztroskotané sondy, které by mohly ohrozit tamní obyvatele. Doktorka také říká, že museli nastavit nový kurz k USS Lexington, takže Data budou muset vyzvednout z planety později, než se původně předpokládalo. Vydává rozkaz poslat nadporučíkovi zprávu o jejich pozdním příletu, ovšem je varována, že zpráva nemusí kvůli rušení ze sondy dorazit. Doktorka Crusherová souhlasí a vede s Deannou Troi rozhovor, proč je dobré mít vyšší hodnost. Troi zaujmou doktorčiny směny jako velící důstojník a zamyšlena se vrací do své kajuty.

Mezitím na Barkon IV

Rozbitý Dat se objevuje v osaděV malé osadě na Barkon IV se znenadání objevuje Dat v propálené uniformě a se stříbrným kufříkem s nápisem RADIOAKTIVNÍ. Objevuje ho Garvin a jeho dcera Gia, která se schovává a tajně pozoruje, co se bude dít. Garvin cizince oslovuje, ten ale nereaguje, jen opakuje podivným hlasem jeho otázky. Gia napovídá otci, aby se zeptal, jak se návštěvník jmenuje. Garvin se sice zlobí, protože poslal svou dceruGia a Garvin se snaží zjistit Datovu totožnost pryč, ale Data se zeptá. Ten se v tu chvíli začíná vzpamatovávat a říká, že své jméno nezná. Garvin sice nechápe, proč o sobě cizinec nic neví, ale je rád, že teď mu alespoň rozumí. Poté se rozhodne, že se podívá do Datova kufříku, aby zjistil něco o jeho totožnosti. Ptá se, co znamenají znaky na kufříku a Dat odpovídá, že je tam napsáno RADIOAKTIVNÍ. Všichni se shodují, že pan Radioaktivní asi není cizincovo jméno a z kufru vyndavají několik radioaktivních nerostů.

Talur prohlíží Data prohlašuje, že pochází z horGarvin se rozhodne, že Data přijme do svého domu a bude se o něj starat. Hosta přijde prohlédnout lékařka Talur, která se snaží zjistit, odkud cizinec pochází. Dat říká, že si vzpomíná, jak šel přes hory a dostal se až do osady. Garvin sice tvrdí, že je to nemožné, protože je to ohromně daleko, ale android si stojí za svým. Talur zjišťuje, že návštěvník je úplně zdravý a nic mu není. Také prohlašuje, že Dat je určitě Sněžný muž a pochází z hor (svou domněnku obhajuje barvou Datovy kůže). Všichni Talur věří a je rozhodnuto, že by měli Sněžnému muži vymyslet nějaké jméno. Gia pojmenuje Data Jayden, který se jménem souhlasí. 

Na Enterprise

Poradkyně Troi se učí schéma komory warp jádraPoradkyně Deanna Troi se nakonec rozhodne, že se pokusí složit zkoušky a stát se komandérem. William Riker se ptá, proč se tak rozhodla a ona to dává za vinu rozhovoru s Beverly a srazu s bývalými přáteli. Riker nakonec svolí, ale upozorňuje, že dozorcem a učitelem bude právě on.

Deanna Troi velí ve strojovně, ale situaci nezvládáDeanna se začíná učit a po několika dnech si je jista, že zkoušku zvládne. Všechno jde hladce, ale když dojde na praktickou část a velení lodi za vážné situace v simulátoru, něco se zvrtne. Troi má vše pod kontrolou, zadává rychlé a účinné rozkazy, podaří se jí zachránit všechny členy posádky, ale nakonec to nevyjde a ona nedokáže zabránit protrhnutí warp jádra. Jelikož nesplnila druhou část testu, celou zkoušku bude muset opakovat ještě jednou. S Rikerem se domluví, že za pár dnů to zkusí znovu, ale ani tentokrát se jí nepodaří loď zachránit. Ptá se komandéra, kde neuspěla, ale ten jí nemůže nic prozradit, protože to, že neví, kde je chyba, je součástí zkoušky. Poradkyně chce zkusit test znovu, ale Riker říká, že už to stačilo a že na splnění testu prostě nemá. Troi naléhá, ale komandér odmítá s prohlášením, že musí do služby, protože na prvním místě je přeci jen loď. 

Riker gratuluje Deanně, že splnila testV tu chvíli se Deanna zamyslí nad jeho posledními slovy a okamžitě se vydává do simulátoru. Zapíná si program s testem a opakuje své rozkazy, které jsou bohužel neúčinné. Nakonec jí nezbývá nic jiného než zkusit poslední možnost. Posílá šéfinženýra La Forge dovnitř komory, aby poškození napravil zevnitř. Worfův hologram ji sice varuje, že Geordi nepřežije záření uvnitř komory, ale Troi vydává rozkaz a posílá La Forge na smrt. Celou situaci sleduje komandér Riker, který věděl, že Deanna se jen tak nevzdá a gratuluje, že test splnila. Troi se ptá, jestli celou podstatou testu bylo obětovat nějakého člena posádky. Riker její domněnku potvrzuje. Poradkyně říká, že měl nejspíše pravdu, že se do velení nehodí, ale komandér ji ujišťuje, že oceňuje její snahu vyváznout bez obětí a snažit se vymyslet všechna možná řešení.

Barkon IV

Dat/Jayden smlouvá se Skoranem cenu za radioaktivní kovyZatímco se na Enterprise Deanna Troi snaží splnit zkoušky, Dat/Jayden se s Garvinem vydává ke kováři Skoranovi, aby stanovil cenu za neznámé kovy z Jaydenova kufříku. Skoran říká, že nikdy nic takového neviděl, ale nabízenou polovinu odkoupí (zbytek chce Jayden zkoumat, aby se dozvěděl něco o svém původu). Garvin se Skoranem se domlouvají na ceně, když vtom dojde k nehodě – na jednoho z kovářů spadne kovadlina a zavalí mu nohu. Zděšení obyvatelé se snaží kováři pomoci, ovšem těžkou kovadlinu nedokáží zvednout. Jayden se rozhodne, že se pokusí ostatním pomoci a kovadlinu bez sebemenší námahy zvedne, což každého ohromí. 

Dat/Jayden věří, že místem klidu a odpočinku je vesmírU večeře se za přítomnosti Talur znovu probírá Jaydenova totožnost a události toho dne. Talur si stále stojí za svým, navíc dodává, že je známo, že lidé z horských kmenů musejí mít ohromnou sílu, aby mohli lovit nebezpečná zvířata, která tam žijí. Jayden sice nechápe, jak si tím může být tak jistá, když v horách ještě nikdy nikdo z osady nebyl, ale Talur se brání, že je to obecně známý fakt. 

Po jídle si Garvin stěžuje, že se necítí moc dobře a Talur ho jde doprovodit na čerstvý vzduch. Když je Gia s Jaydenem sama, všimne si, že skoro nic nesnědl. Ptá se, jestli mu nechutnalo, ovšem Jayden odpovídá, že prostě jen nemá na nic chuť. Malá Gia se svěřuje, že otec nevaří tak dobře jako matka, která prý zemřela. Také říká, že její otec věří, že odešla na místo, kde není žádná smrt a nemoci a kde je klid a mír a lidé zde odpočívají. Ptá se Jaydena, jestli také věří, že takové místo existuje. Android hledí do tmavé noční oblohy a říká, že věří.

Talur ukazuje barkonským dětem oheňDalší den se Jayden vydává s Giou do Taluriny školy. Ta děti učí o elementech – vodě, vzduchu, ohni a zemi. Říká jim, že dřevo je hořlavé, protože v sobě obsahuje oheň. Podle jejích slov se ve dřevě oheň probudí k životu, když je vystaveno plamenům. Jayden ovšem není přesvědčen, že je Talurino prohlášení správné a svou námitku vyslovuje. Talur se na Jaydena zlobí a navíc říká, že na jeho názory se nedá moc spoléhat. Gia se ptá Jaydena, jestli má Talur pravdu a on řekne, že je přesvědčen, že oheň není element, jen obsahuje jisté chemické látky, díky nimž dřevo hoří.

Gia se stará o nemocného otceVe městě se Garvinovi udělá zle a odchází domů. Talur se snaží určit diagnózu, ale na nic nepřichází. Garvinovi vypadávají po chomáčích vlasy a na těle má značné popáleniny. Gia se snaží tatínkovi pomoci a připravuje mu odvary z různých léčivých bylin. Jayden se rozhodne, že začne zkoumat Garvinovu chorobu a třeba na něco přijde. Vydává se s Giou na trh, aby zde koupil nějaké zásoby a přístroje k vyšetření, ovšem všechny věci zde hlídá Skoran a několik dalších obyvatel. Obviňují Jaydena, že chorobu do osady přinesl on, což mimo jiné dokazuje, že nemoc se mezi vesničany rychle šíří. Jayden a Gia jsou nuceni trh rychle opustit.

Jayden objevuje náhrdelník z kovůAndroid si nakonec musí všechny potřebné přístroje sestrojit sám. Talur říká, že je možné, aby choroby pocházela od něj, ale Jayden zkoumá Garvinovy buňky a porovnává je s Giou. Zjišťuje, že u malé dívenky se začaly projevovat první příznaky nemoci a všimne si, že Gia má na krku náhrdelník z kovů, které přinesl. Gia říká, že náhrdelník začala nosit teprve nedávno. Jayden si uvědomí, že pokud by chorobu způsobovaly právě tato kovy, vysvětlovalo by to, proč onemocněl i Skoran a ostatní kováři. Podaří se mu sestavit indikátor radioaktivity a s jistotou může potvrdit, že kovy nemoc způsobují. Zaúkoluje Talur, aby sesbírala všechny kusy nerostu a sám se snaží najít účinný lék. 

Když Gia s Garvinem odpočívají a Jayden je skoro sám, vtrhne do domu Skoran s dalším vesničanem. Zaútočí na překvapeného Jaydena a odtrhnou mu na pravé tváři kus kůže. Vesničané s hrůzou zjišťují, že Jayden má pod kůží spoustu techniky a blikajících světélek a opouštějí dům. Zmatenému Jaydenovi se mezitím podaří připravit Jayden podává Gie léklék a podává ho Garvinovi. Poté se vydá také za Giou, která chce, aby si sundal svou kápi, kterou zakrývá blikající techniku a obvody. Jayden sice Giu varuje, že ji nechce polekat, ale nakonec ho dívka přemluví. Je zděšena a ptá se, co je vlastně zač, když není Sněžný muž. Android odpovídá, že o své totožnosti vůbec nic neví. Poté se chce dovědět, jestli je studna na návsi jediným zdrojem pitné vody. Jayden je probodnut Skoranovou tyčíGia přikyvuje a nabízí se, že lék přidá do vody sama. Jayden ale nesouhlasí, protože ví, že ani Gie by nikdo nevěřil a mohli by jí ublížit. Jayden se proto v noci vydává na trh a snaží se nepozorovaně nalít dávku léku do studně. Avšak i pod rouškou tmy ho vesničané spatří a bez meškání na něj zaútočí. Jayden stihne do studny přidat lék, ovšem poté na něj Skoran vrhne ostrou tyč, androidem proběhne elektrický šok a už se neprobere. 

Po několika dnech se v osadě objevuje komandér Riker s doktorkou Crusherovou, kteří se vydávají za Barkoňany. Oba se vyptávají na cizince s bílou pletí a žlutýma očima. Poté potkávají Giu u kamenného pomníku, která jim řekne, že Jayden je mrtvý, ale všechny obyvatele zachránil. Oba důstojníci se Doktorka a komandér Riker pátrají po nezvěstném Datovidiví, proč mluví o Datovi jako o Jaydenovi a Gia vysvětluje, že nikdo – včetně jeho samého – neznal jeho pravou totožnost, a tak ho pojmenovali Jayden. Dodává, že lidé se ho báli, protože byl jiný a že u sebe měl podivné kameny, které byly nebezpečné a celá osada kvůli nim onemocněla. Riker si uvědomí, že mluví o radioaktivních kovech, které měl Dat vyzvednout ze sondy a ptá se dívky, kde jsou kovy teď. Gia říká, že je zakopali hluboko do země v lese za osadou, aby se už nikdo nenakazil. Doktorka tajně skenuje Datův pomník trikordérem a s úlevou zjišťuje, že Dat je jen deaktivovaný a po menších opravách bude zase v pořádku.

Doktorka Crusherová s komandérem Rikerem se transportují zpět na Enterprise a transportním paprskem vyzvedávají i radioaktivní kovy a Data. Ten se na nemocničním lůžku probírá a ptá se, co se stalo. Všichni na ošetřovně říkají, že právě na to se chtěli zeptat oni jeho. Dat se diví, proč má na sobě barkoňanské šaty a říká, že si nic nepamatuje, jen to, že na Barkon IV měl úkol vyzvednout radioaktivní materiál a při snaze zjistit něco z údajů sondy asi došlo k výboji, který vyřadil některé funkce jeho pozitronové matrice. Nakonec se všichni smiřují s tím, že o Datových zážitcích z osady se asi nikdy nic nedozví.

Citáty

„Víš, tohle je pro tebe mnohem lepší způsob komunikace. Je to mnohem méně matoucí, než když normálně mluvíš.“ – Troi k Rikerovi, když používá pozoun ke komunikaci

„Gratuluji, právě jsi zničila Enterprise!“ – Riker k Troi, když poradkyně neúspěšně dokončí test v simulátoru

„Pan Radioaktivní?“ – Garvin snažící se zjistit Datovo jméno

Skoran: „Co… Co jsi?!“
Dat/Jayden: „Já nevím.“
Skoran při pohledu na Datovu/Jaydenovu tvář plnou blikajících světélek

Gia: „Skoran říkal, že jsi nějaké… stvoření.
Dat/Jayden: „Nevím, co jsem… Ale nejsem jako ty.“

Gia: „Jaydene, proč máš tu kápi?“
Dat/Jayden: „Nechci tě vystrašit.“
– Gia na Data/Jaydena, když před ní skrývá tvář

Dat/Jayden: „Kde je tvá matka?“
Gia: „Zemřela asi před rokem. Otec říká, že odešla na krásné místo, kde je klid, všichni se mají rádi a nikdo neonemocní. Věříš, že takové místo existuje?“
Dat/Jayden: „Ano, věřím.“
Dat s Giou diskutují o smrti Giiny matky

„Na prvním místě je loď… Loď!“ – Troi si uvědomuje, že Riker jí právě prozradil řešení zkoušky

Troi: „No... Když mne omluvíte... Právě mám na starosti můstek.“
Dat: „Poradkyně, vy jste byla v mé nepřítomnosti povýšena?“
Troi: „Ano. Což znamená, že od teď mi musíte říkat ‚pane‘.“
Dat: „Ano, pane.“

Můj názor

Tuto epizodu mám velmi ráda. Odpoutali jsme se od typického života na Enterprise a najednou se nacházíme na zaostalé planetě. Je zde výborně znázorněno, jak je těžké zapadnout do společnosti, když jste cizí a odlišní a že i velící důstojník musí mít hodně odvahy, aby dokázal obětovat člena posádky. Epizodu rozhodně všem doporučuji!

kapitán flotily Alice Lal Zikešová
autor: Alice Lal Zikešová
vydáno: čt 29. října 2015
přečteno: 2824x
komentáře: 11
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015
Retro: Meridian  -  čt 8. ledna 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG