Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Vyslanec (Emissary)

čt 4. ledna 2018      autor: sarao      přečteno: 2277x      délka: 11 min      komentáře: 19

Sisko a JakeV těchto dnech si připomínáme 25 let od doby, kdy se na obrazovkách objevila první epizoda nového seriálu Star Trek: Deep Space Nine. Tento spin-off Nové generace přinesl do světa Star Treku nový prvek – děj se poprvé neodehrává na vesmírné lodi, ale na vesmírné stanici daleko na hranicích Federace. To může znít nudně, ale opak je pravdou, zejména pak v druhé půli seriálu. V tomto „výročním“ retru bych chtěl připomenout dvoudílnou pilotní epizodu tohoto seriálu.

Zápletka

První část

Děj začíná na palubě lodi USS Saratoga, která se účastní bitvy s borgskou krychlí, které velí Borg Locutus, asimilovaný kapitán Jean-Luc Picard, v bitvě u Wolf 359. Na palubě Saratogy slouží jako první důstojník, nadporučík Benjamin Sisko. Během bitvy je loď těžce poškozena, přičemž je zabita Siskova žena Jennifer a posádka musí loď opustit. Sisko je nucen zanechat tělo své ženy na lodi a se synem Jakem uniká v záchranném modulu. Loď po chvíli exploduje…

Sisko a PicardO tři roky později je komandér Benjamin Sisko jmenován velitelem stanice Deep Space Nine na orbitě planety Bajor. Tuto stanici, donedávna známou jako Terok Nor, postavili a využívali Cardassiané během okupace této planety.  Siskovým úkolem je, kromě velení stanice, pomoci Bajoru stát se členem Spojené federace planet. Sisko není z tohoto přidělení nadšený, protože stále má problémy se vyrovnat se smrtí své ženy a současně má starosti, zda je prostředí takovéto vesmírné stanice vhodné pro jeho syna.
Situaci zhoršuje i fakt, že po příletu zjišťuje, že Cardassiané z vybavení stanice odnesli vše, co mělo nějakou hodnotu. A také, že bajorská posádka vedená majorem Kirou Nerys, nemá důvěru jak ve Hvězdnou flotilu, tak i ve spojenectví Bajoru a Federace. Mezitím u stanice zakotví USS Enterprise, která přiváží další flotilní členy posádky stanice, včetně náčelníka Milese O'Briena a jeho rodiny. Siskův postoj se ještě zhorší po setkání a konfrontaci s kapitánem Picardem, jehož viní ze smrti své ženy. Sisko od něj obdrží rozkazy a při této příležitosti jej informuje o svém úmyslu opustit službu u Flotily, a že než se tak stane, bude vykonávat funkci velitele stanice, jak nejlépe bude umět.
Sisko se ujímá své funkce a začíná postupně napravovat, co Cardassiané způsobili. S pomocí Oda, měnavce a velitele bezpečnosti na stanici, přesvědčí ferengského barmana Quarka, aby zůstal a na stanici nadále provozoval svůj bar. Pomůže tak stanici zachovat funkci dopravního uzlu. 

Později je Sisko pozván na Bajor, aby navštívil kai Opaku. Ta je duchovní vůdkyni svého lidu. Ukáže Siskovi Orb proroctví a změny – jeden z několika orbů, nebeských těles, o kterých se věří, že je seslali Proroci, které Bajorané vyznávají. Sisko se zahledí do orbu a znovu prožívá okamžiky prvních setkání se svou ženou Jennifer. Po této vizi sdělí kai Opaka Siskovi, že věří, že on je vyslanec Proroků – vykupitel, který pomůže Bajoru. Sisko od ní získá orb, aby ho mohl na stanici více prozkoumat. Po návratu na stanici se Sisko seznamuje se zbytkem své velící posádky – šéflékařem Julianem Bashirem a vědeckým důstojníkem, poručíkem Jadzií Dax. Dax je Trill a nový hostitel symbionta Dax, jehož předchozí hostitel Curzon byl Siskovým dobrým přítelem. Dax dostane za úkol další výzkum orbu.

Sisko a kai Opaka (prorok)Dax brzy zjistí, že orb má souvislost s několika jevy v okolí Bajoru, které stojí za to prozkoumat. Mezitím však stanici navštívil její bývalý cardassijský velitel gul Dukat, který dává najevo, že je rozhodnut získat zpět svou pozici velitele a provokativně zůstává se svou lodí v blízkosti stanice.
Aby nebyla vzbuzena pozornost Cardassianů, je požádán Odo, aby s využitím svých schopností měňavce vyřadil senzory cardassijské lodi a umožnil tak runaboutu Rio Grande se Siskem a Dax na palubě vydat se nepozorovaně na průzkum.

Druhá část

Rio Grande směřuje na souřadnice výskytu vesmírných jevů, které mají mít souvislost s orby. Zde v pásu Denorois Sisko a Dax objeví vstup do červí díry, která ústí do kvadrantu gama, vzdálené části naší Galaxie, a brzy zjistí, že se jedná o první známou stabilní červí díru. Při zpáteční cestě jsou však uvnitř červí díry zachyceni neznámou silou. Oba se ocitnou v cizím prostředí, z něhož je Dax po chvíli přenesena onou silou do operačního centra stanice, zatímco Sisko zde zůstává.

RunaboutPoté, co Dax sděluje, jaký objev se Siskem učinili, uvědomí si Kira strategický význam červí díry pro Bajor a nařizuje posádce přemístit stanici z oběžné dráhy planety k ústí červí díry. Mezitím gul Dukat již opravil senzory a rovněž objeví červí díru. Cardassijská loď do ní vletí, ale když ji chce runabout, vyslaný posádkou DS9, následovat, červí díra se již neotevře.
Krátce poté ke stanici přilétají další cardassijské lodě a požadují vysvětlení zmizení Dukata a jeho lodi. Tvrzení o červí díře samozřejmě odmítají. Kira žádá o pomoc Hvězdnou flotilu, ale nejbližší lodí je Enterprise, která je vzdálená dva dny letu. Kira se snaží získat čas ovlivněním cardassijských senzorů tak, aby to vypadalo, že je stanice těžce vyzbrojená. Cardassiané to však po chvíli prohlédnou a chystají se zaútočit.

Mezitím Sisko zjistí, že se setkal s bytostmi obývajícími červí díru, které Bajorané uctívají jako Proroky. Tyto bytosti k němu promlouvají skrze obrazy jeho ženy, přátel a členů posádky. Žijí mimo náš čas, a proto nechápou Siskovu tělesnou a časově lineární existenci a vysvětlují, že průchod bytostí jako Sisko červí dírou je ruší. Také proto uzavřely ústí díry poté, co do ní vstoupila Dukatova loď, kterou znehybnily. Sisko se jim snaží vysvětlit, jaké je to žít v lineárním čase, ale oni stále poukazují na to, že se Sisko stále vrací k okamžiku smrti Jennifer. Sisko si uvědomí, že stále truchlí nad smrtí své ženy, snaží se to bytostem vysvětlit a přitom uznává, že je to „není lineární“.

Stanice DS9Stanice je pod cardassijským útokem a v okamžiku, kdy jí selhávají štíty a Kira se chystá kapitulovat, se opět otevírá ústí červí díry. Ven vylétá Siskův runabout a ve vleku má Dukatovu loď. Dukat odvolává útok a cardassijské lodě odlétají. Sisko vysvětluje, že vyjednal s bytostmi v červí díře volný průchod pro všechny lodě.
Poté, co přiletí Enterprise, Sisko informuje Picarda, že v důsledku prožitých událostí změnil názor a zůstane velitelem stanice naneurčito.

Zajímavosti

Tato dvojdílná epizoda získala v roce 1993 cenu Emmy za speciální vizuální efekty.

Epizoda poprvé divákům ukazuje část bitvy u Worf 359.

S Cardassiany, jedním z klíčových druhů seriálu, se diváci poprvé setkali v epizodě Nové generace Zraněný (The Wounded) v osobě gula Maceta a posádky jeho lodi.

S Bajorany, s druhým hlavním druhem seriálu, se diváci poprvé seznámili v epizodě Nové generace Podporučík Ro (Ensign Ro) v osobě Ro Laren.

S Trilly se diváci poprvé setkali v osobě vyslance Odana v epizodě Nové generace Hostitel (The Host). Jako rasu je však Pozemšťané znali přinejmenším od poloviny 23. století, kdy Zemi navštívila Emony Dax (viz DS9 Tribbles and Tribble-ations). Jadzia Dax a Trillové vidění po této epizodě se zřetelně odlišují od Trillů z TNG. Toto je vysvětleno tím, že Terry Farrell (Dax) byla příliš atraktivní na to, aby byla její tvář pokryta maskou. 

Jadzia je osmým hostitelem symbionta Daxe. S jeho předchozím hostitelem Curzonem se přátelil komandér Sisko.

S Ferengy se lidé dostali prvně do kontaktu v epizodě Enterprise Zisk (Acquisition), na obrazovce se však Ferengové poprvé objevili v epizodě TNG Nejzazší výspa (The Last Outpost).

Nakladatelství Pocket Books vydalo v únoru 1993 podle této epizody stejnojmenný románový přepis, který napsala J. M. Dillard. V Česku vyšel pod názvem Vyslanec.

Původní nápadem tvůrců seriálu bylo, že se děj nového seriálu bude odehrávat v kolonii na cizí planetě. Tato myšlenka byla nakonec odmítnuta, protože by to znamenalo příliš mnoho natáčení v terénu, a protože autoři cítili, že fanoušci Star Treku chtějí vidět příběhy odehrávající se především ve vesmíru, nikoliv na planetě.

Prvním důstojníkem na DS9 měla být Ro Laren (Michelle Forbes). To bylo i důvodem, proč se seriál odehrává na stanici u Bajoru. Nahrazena byla Kirou Nerys (Nana Visitor) poté, co se Michelle Forbes odmítla zavázat k šestileté smlouvě na DS9.

Proroci a Sisko jako jejich vyslanec představují první nahlédnutí Star Treku do oblasti náboženství z dramatické, nikoli vědecké perspektivy.

V této epizodě se poprvé objevily runabouty. Byly speciálně navrženy pro nový seriál, aby se odlišily od lodí použitých v ostatních ST seriálech. I tak se postupně objevily i jinde, a to v epizodě TNG Past v čase (Timescape) a epizodě VOY Non Sequitur.

Miles O'Brien byl v této epizodě přeložen na palubu DS9 a stal se součástí velící posádky, protože autoři cítili, že Colm Meaney je příliš talentovaný herec, který je zbytečně omezen svou postavou na transportní místnost. Dále doufali, že jeho přechod z TNG pomůže zvýšit úspěch nové série.

Přítomnost Jennifer a Jakea Siskových na palubě USS Saratoga je první zmínkou o tom, že loď třídy Miranda může mít na palubě i rodiny. Předtím se to vědělo jen o lodích třídy Galaxy.

V této dvojepizodě se uskuteční první známá návštěva lodi USS Enterprise-D na stanici Deep Space 9. Druhá pak je v epizodě TNG Dědictví otců, část I. (Birthright, part I).

Tato epizoda má podobný originální název jako epizoda TNG The Emissary (česky Posel), ve které rovněž hrají Patrick Stewart (kapitán Jean-Luc Picard ) a Colm Meaney (šéf Miles O'Brien).

Toto je jediná epizoda Deep Space Nine, v níž vidíme Borgy. 

Při natáčení této epizody nebyl včas připraven Quarkův protetický nos, takže herec Armin Shimerman musel nosit nos určený pro Maxe Grodénchika (Rom). 

Obsazení

Avery Brooks – Benjamin Sisko
René Auberjonois – Odo
Siddig El Fadil –  Julian Bashir
Terry Farrell – Jadzia Dax
Cirroc Lofton – Jake Sisko / Prorok
Colm Meaney – šéf Miles O'Brien
Armin Shimerman – Quark
Nana Visitor – Kira Nerys
Patrick Stewart – Kapitán Jean-Luc Picard / Prorok 
Patrick Stewart – Locutus Borg / Prorok
Camille Saviola – Kai Opaka / Prorok
Felecia M. Bell – Jennifer Sisko / Prorok
Marc Alaimo – Gul Dukat
Joel Swetow – Gul Jasad
Aron Eisenberg – Nog
Stephen Davies – taktický důstojník USS Saratoga / prorok
Max Grodénchik – Rom
Lily Mariye – operační důstojník USS Saratoga / Prorok
Cassandra Byram – komunikační důstojník USS Saratoga / Prorok
John Noah Hertzler – kapitán USS Saratoga/ Prorok 
Frank Owen Smith – Curzon Dax
Judi Durand – hlas počítače DS9
Majel Barrett – počítačový hlas Hvězdné flotily

Citáty

„Devět orbů jako tento se objevilo za posledních deset tisíc let. Ostatní ukradli Cardassiané. Musíte najít nebeský chrám dřív než oni."
„Nebeský chrám?"
„Traduje se, že orby vyslali Proroci, aby nás učili. To, co předaly, dalo podobu naší teologii. Cardassiané udělají cokoliv, aby získali jejich moc. Kdyby objevili Nebeský chrám, zničí ho."

(kai Opaka a komandér Sisko)

„Víš, nejdřív jsem myslel, že ho nebudu mít rád…"
(Odo, když viděl, co si Sisko myslí o Quarkovi)

„Nemohu sjednotit svůj národ, dokud nejsou Prorokové varováni. Vy ten chrám najdete. Ne kvůli Bajoru, ani kvůli Federaci, ale kvůli vaší pagh. Je to jednoduché, komandére. Tahle cesta vám byla určena osudem."
(kai Opaka)

„Co si dáte, komandére?"
„Co takhle místní syntheol?"
„Nebude vám chutnat. Mám rád Bajorany, taková hluboce duchovní kultura, ale dělají strašný pivo. Nevěřte pivu od pobožných lidí nebo komandérovi Hvězdné flotily, který vězní vašeho příbuzného."

(Quark a komandér Sisko)

„Omluvte mou troufalost, ale ještě před dvěma týdny byla tahle kancelář moje. Nejsem zvyklý stát na této straně stolu.  Abych byl upřímný, komandére, ta kancelář mi chybí a velice nerad jsem ji opouštěl."
„Klidně přijďte, kdykoliv se vám zasteskne."

(Gul Dukat a komandér Sisko)

„Poplach. Zvednout štíty."
„Jaké štíty?"

(Kira a O'Brien)

„Dobrá, tak dostanou odpověď. Vypalte šest fotonových torpéd nad příď Jasadovy lodě."
„Ale víc jich už nemáme, majore."
„Tuhle bitvu nevyhrajeme torpédy, náčelníku."

(Kira a O'Brien)

„Majore, připomeňte mi, že s vámi nemám hrát rolandský poker."
(O'Brien)

„Quark se sází, jen když ví, že vyhraje. Tahle vláda bude do týdne pryč, stejně jako vy."
(Kira Siskovi)

„Jaká ironie. Ten, který nechce být mezi námi, se stane vyslancem. Prosím, následujte mě."
(kai Opaka)

„Jestliže ano, znamená to, že je tu nejméně deset tisíc let. Dax, možná jsme objevili první stabilní červí díru."
(Sisko)

„Pane O'Briene, za jak dlouho přemístíme stanici k ústí červí díry?"
„Tohle není hvězdná loď, majore. Máme v provozu jen šest trysek. Na 160 milionů kilometrů to chce nejméně dva měsíce."
„Musíme tam být zítra."

(Kira a O Brien)

„Vy chcete, abych uvěřil, že si někdo vytvoří červí díru a pak ji z ničeho nic klidně zruší."
(gul Jassad)

„Zdržel jsem se, majore. Náš přítel gul Dukat měl na druhé straně nějaké problémy. Vidím, že jste tu měla pár vlastních."
(Sisko z Rio Grande táhnoucí Dukatovu loď)

„Mám dojem, že pohled na válečnou loď, kterou odtahoval runabout Federace, je poněkud zchladil."
(Picard) 

„Jestli okamžitě nesundáš tu ruku z mého stehna, už s ní nikdy žádnou sklenici nezvedneš."
„Já miluju ženy v uniformě."

(Kira a Quark)

Ukázka


Seriál: Star Trek: Deep Space Nine

Epizoda: 1×01-02

Premiéra: 3. ledna 1993

Režie: David Carson

Autor: Michael Piller a Rick Berman 

Hvězdné datum: 44002.3 / 46379.1

admirál flotily sarao
autor: sarao
vydáno: čt 4. ledna 2018
přečteno: 2277x
komentáře: 19
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015
Retro: Meridian  -  čt 8. ledna 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG