Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Romány podle klasického Star Treku XIV: Výběr pohrom

st 13. prosince 2017      autor: Eodeon      přečteno: 2199x      délka: 4 min      komentáře: 0

obálka knihy A Choice of CatastrophesZkraje se doznávám, že jsem román řadu let bez zaujetí přehlížel. V mém žebříčku priorit nikdy nefiguroval jednoduše proto, že mě nezaujal svou anotací. Přečetl jsem však naprostou většinu ostatních románů podle klasického Star Treku, které v posledních cca osmi letech vyšly, a tak čistě pro úplnost přišla řada i na Výběr pohrom. Dostal jsem se tedy ke knize z „programových“ důvodů, aby si mé snahy o mapování literární dimenze světa Star Treku udržely alespoň zdání systematičnosti, a neměl jsem proto očekávání zakalená žádnými předsudky. Byl jsem přesto své volby nucen litovat? Nebo jsem na konci litoval spíše toho, že jsem po knize nesáhl už dávno?

Kdysi, při svém pátrání po zajímavých titulech k četbě, jsem přeci jen přehlédl něco, co mě mělo na knize od prvního pohledu zaujmout – její autory. Autorské dvojice samy o sobě sice nejsou až tak neobvyklé, ale zřídka bývají natolik konzistentní, aby veškeré své příspěvky do světa Star Treku psaly výlučně společně. Ty v tomto případě zahrnují jeden díl ze série Starfleet Corps of Engineers, dvě povídky podle Nové generace v antologii The Sky’s The Limit (Jen oblaka jsou limit) a novelu The Tears of Eridanus (Slzy Eridanu). Posledně jmenovaný počin jsem přiblížil v článku o knize Excelsior: Ukováno v ohni (Excelsior: Forged in Fire). Výběr pohrom je zatím posledním dílem autorů a jediným plnohodnotným románem.

Skutečnou zajímavostí je však až mezinárodní složení dvojice. Americký původ Stevena Mollmanna sice nepřekvapí, zato Rakušan Michael Schuster upoutá coby unikát. Mezi spisovateli majícími to štěstí napsat s posvěcením licence román podle Star Treku se zřídka vyskytují autoři jiné než americké národnosti, a když přeci, pak jde přinejmenším o rodilé mluvčí z anglicky hovořících zemí. Středoevropan Schuster je vzácný úkaz, reprezentant národa nám geograficky blízkého a doklad, že šance podílet se na rozšiřování oficiálního literárního světa Star Treku není nehledě na statistiku nikomu předem zapovězena.

Příběh knihy její autoři umístili na začátek čtvrtého roku pětileté mise původní Enterprise pod velením Jamese Kirka a hlavní roli, jak naznačuje obálka románu, uložili Leonardu McCoyovi, lodnímu šéflékaři. Zatímco Kirk, Spock, Scotty a dva týmy specialistů se v raketoplánech vydávají zkoumat planetu Mu Arigulon V známou též jako Farrezz, doktora McCoye nutí protokol zůstat na palubě Enterprise, aby zatím dohlédl na transfer zdravotnických zásob ze stanice C-15. Výsadek na Mu Arigulon doufá vypátrat příčinu, jak mohla domorodá civilizace planety zmizet, aniž by přitom disponovala pokročilou technologií cest mezihvězdným prostorem.

V ruinách planety však záhadně mizí člen skupiny a ve snaze jej zachránit se zbytek posádky dostává do řetězce smrtelně nebezpečných situací. Bez podpory Enterprise se Kirkovi lidé zdánlivě nemohou dlouho obejít, ta se však na své cestě k nim střetá s ničivými subprostorovými anomáliemi, které ji ochromují a plní McCoyovu ošetřovnu oběťmi. Mezi nimi jsou ale i pacienti v kómatu, jejichž neustále se zhoršující stav si doktor nedovede vysvětlit. Aby toho nebylo málo, McCoyovu vyčerpanou mysl začnou sužovat přízraky lidí z jeho minulosti, těch živých i těch dávno zemřelých…

Jak stručný úvod do děje napovídá, vyprávění se dělí na dvě paralelní, střídající se linie. Jedna sleduje dva raketoplány a dva výsadky na cizí planetě, zatímco druhá se věnuje krizi na lodi a zoufalému zápolení lékařského personálu s vlnami raněných. Vyprávění přitom nic nevynechává a podkapitoly v rámci každé z obou dějových linií na sebe navazují plynule. Nic není vypuštěno. Díky „sevřenosti“ narativu budí kniha poněkud falešné zdání komornosti a úspornosti, čehož však později využívá gradace, jelikož stupňující se nebezpečí a zrychlující se tempo mají na čtenáře díky soustředěnému a komornímu vyprávění o to silnější účinek.

Postupem času se narativ komplikuje, když například zabrousí do hlubin myšlenkových pochodů i jiných hrdinů než jen protagonisty Leonarda McCoye, nebo když se zhruba od poloviny románu přidají také stručné retrospektivní vstupy sumarizující významné momenty McCoyovy minulosti a jeho rodinné vztahy.

I když ale shledávám román jako zdatně napsaný, jeho literární kvality nejsou natolik vysoké, aby se samy o sobě rozhodly o mém hodnocení. O tom, zda jsem se při četbě bavil, nebo naopak nudil, v posledku rozhodla zajímavost vyprávěného děje a bohužel a snad i v souladu s dávnou předtuchou při prvním zvažování, zda si knihu zakoupit, mě její obsah zaujal jen pramálo. Místy se mi subjektivně vzato velice „vlekla“ a ani pár napínavějších kapitol na jejím konci celkový dojem příliš nepozvedlo. Výběr pohrom sice nezklamal, ale ani nenadchl. (5/10)


Podrobnosti o knize

Původní titul: A Choice of Catastrophes
Autoři románu: Michael Schster a Steve Mollmann
Nakladatelství: Pocket Books
Rok vydání: 2011
Počet stran: 343
Vazba: brožovaná
Vydání: první
Jazyk: angličtina
ISBN: 978-1-4516-0716-1

kapitán flotily Eodeon
autor: Eodeon
vydáno: st 13. prosince 2017
přečteno: 2199x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG