Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Rozhovor o nově připravovaném českém fan projektu Star Trek: Diplomacy

čt 20. listopadu 2014      autor: Jim Kirk      přečteno: 3242x      délka: 4 min      komentáře: 7

Star Trek: DiplomacyUrčitě jste nedávno zaregistrovali trailer na nový projekt Star Trek: Diplomacy, který jste mohli vidět jak na našich stránkách, tak po skončení divadelně-filmové inscenace 12 Myslí v kině. Tentokrát Vám přinášíme rozhovor s autorem projektu Sokarem (Jan Krátký), kterého určitě znáte nejen jako režiséra divadelních her souboru TyJáTrek a který nám poodhalí více o tomto nově připravovaném projektu.

Trekkies: Trailer na Star Trek: Diplomacy viděla už spousta diváků a určitě se všichni ptají, o čem celý tento projekt bude. Mohl bys nám prosím přiblížit dějovou linii?

Sokar: Děj je zasazen do 70. let 24. století, temnější éry, kdy Federace válčí s Dominionem. Pojednává o posádce USS Masaryk, diplomatické lodi, jejímž cílem je uzavírat smlouvy a dohody a pokud možno udržovat mírové soužití jednotlivých ras a uskupení, což v dané době není lehké. Přesto si naše postavy většinou najdou nějakou tu kličku, jak dosáhnout potřebného (což není vždy totéž, co správné).

Trekkies: Celé to vypadá hodně obsáhle. Bude se jednat o film, nebo o seriál?

Sokar: Půjde o seriál, konkrétně sérii krátkých, přibližně 20minutových epizod. Pokud nám vydrží síly a zdroje, plánujeme dvě sezóny, každou po šesti dílech.

Trekkies: Trailer byl pojatý vtipně, bude se tedy celý seriál nést v podobném duchu?

Sokar: Styl upoutávky hodně naznačuje atmosféru seriálu. ST: Diplomacy je konverzační politická satira zasazená do našeho oblíbeného světa. Při psaní jsem se inspiroval existujícími seriály na toto téma, jako je například britská klasika „Jistě, pane ministře“. Některé zápletky vycházejí z příběhů, které jsme viděli v kanonických seriálech, jiné zas více reflektují problémy naší vlastní doby. Zároveň však bude vždy přítomna silná dávka nadhledu a snad i vtipu. Nakonec jazyk, smysl pro humor a chování u stolu je to, co nás dělá lidmi :)

Trekkies: Co tě vedlo k vytvoření takového příběhu a proč se nechceš držet klasického formátu, kterého se Star Trek drží od nepaměti?

Sokar

Sokar: Tady si dovolím malé zamyšlení. Téma politické satiry mi bylo vždy blízké. Přiznejme si, když se podíváme na politickou scénu, je lepší se smát, aby člověk neplakal. Abych však nevyzněl jen kriticky, jsem velmi vděčný za to, co máme a za dobu, ve které žijeme. Je příznačné, že právě v pondělí jsme oslavili 25. výročí události, díky které můžeme vůbec a) koukat na Star Trek, b) tvořit politickou satiru a nedostat se do problémů.

K vytvoření konkrétního seriálu mě pak přivedl Flash (Radek Bělina), který mě „nakopl“ správným směrem. Celý začátek projektu má hlubší pozadí a původními pachateli jsou Flash, Margh (Karel Škop), Jim (Jakub Holý) a já. Nyní na projektu děláme společně s omim (Michal Husák), Barevnou (Eva Železná) a několika dalšími.

Ohledně odbočení od klasických šablon epizod Star Treku, nejmarkantnější je asi délka. Pro tu jsou dva hlavní důvody…

První ryze praktický. Krátké jednodušší epizody s menším počtem postav (hlavní máme tři) se snadněji natáčejí i produkují. Mnohem lépe se organizuje i zkoušení s herci a časový plán.

Druhý důvod je tvůrčí. Už díky jeho zaměření jsou základem seriálu postavy. Jejich interakce posouvá děj kupředu. Zároveň je tu jistá syrovost a minimalističnost coby průvodní znak celého díla. Zkráceně řečeno, razíme obsah nad formu.

Nemám rád výplňové záběry a pasáže a doufám, že se nám jich podaří vyvarovat. Proto ve ST: Diplomacy nečekejte typické „vata“ prvky oficiálních sérií. Rozhovory na chodbách, v transportérech či  turbovýtazích, stejně jako dlouhé záběry na můstek, konzole, nebo „čudlíkující“ praporčíky u nás nenajdete.

Trekkies: V čem je tento projekt odlišný od ostatních českých fanovských počinů?

Sokar: Díky výše zmíněnému stylu, který není náročný na množství lokalit, jsme se rozhodli natáčet v co možná nejreálnějších podmínkách s minimem postprodukce. Tak bude vizuální vyznění jiného typu než současné počiny. Ačkoli příklad toho, jakou cestou se chystáme jít, můžete vidět na naší inscenaci 12 myslí.

Trekkies: Kdy se mohou diváci těšit na první díl?

Sokar: Pokud vše půjde podle plánu, první díl bude venku na podzim 2015.

Trekkies: Ukážete nám i něco z příprav z celého projektu, uvidíme nějaké exkluzivní fotografie či záběry?

Sokar: První zveřejněnou vlaštovkou je na začátku zmíněný trailer. V tuhle chvíli nedokážu říct, kdy a co dalšího se objeví, ale nějaké střípky a časem i větší „střepy“ určitě uvidíte.

Trekkies: Poslední otázka, která určitě napadla hodně diváků. V traileru jsme viděli dvě hlavní postavy, prozradíš nám kdo se skrývá za vlajkou a o jakou rasu ze světa Star Treku se jedná? Všimli jsme si že má tři modré prsty. A proč nebyl v traileru vidět?

Sokar: Postava za vlajkou, poručík Mendon, je třetím článkem naší „velké trojky“, vedle kapitána Pargimea a komandéra Laverny. Jde tedy o hlavní postavu, jejíž vzhled a rasu jsme se rozhodli zatím nechat pod rouškou tajemství. Důvody máme jak praktické, tak propagační. Chceme si nechat pár neznámých. Pozorný Trekkie si však může ledacos odvodit.

Trekkies: Děkujeme, Sokare, a těšíme se, až se dozvíme více o Star Trek: Diplomacy.

Veškeré novinky o tomto projektu získáte na facebookové stránce projektu.

kadet Jim Kirk
autor: Jim Kirk
vydáno: čt 20. listopadu 2014
přečteno: 3242x
komentáře: 7
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG