Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Rozhovor s Janou Krčmářovou - 3. část

st 3. srpna 2011      autor: omi      přečteno: 5149x      délka: 7 min      komentáře: 19

Xyll na oslavě 15. let CZ Kontinua V minulých částech rozhovoru jsme si s Janou povídali o ní a jejím vztahu ke Star Treku. O tom, jak se dostala do čela fanklubu CZ Kontinuum a jaké je to organizovat Trekfest, startrekovou linii na Festivalu fantazie. Dnes si můžete přečíst poslední část rozhovoru, ve kterém se Jana rozpovídá o fanoušcích, merchandisingovém obchodu FAN BASE a o zářiové návštěvě herečky Kate Mulgrew.

Přečtěte si 1. část a 2. část rozhovoru s Janou.

3. část - Fanoušci, FAN BASE a Kate Mulgrew

Jak si myslíš, že se změnila komunita českých fanoušků, kdybys to porovnala, dejme tomu, třeba 10 let zpátky? To už jsme tak trochu nakousli s tím Kontinuem...

Určitě zestárla, to je asi takové nejmarkantnější. Ale je to logické, protože my jsme vlastně byli první generace fanoušků Star Treku v České republice. Předtím, díky socialismu, tady takovéhle organizace vůbec nebyly. Všichni se sdružovali maximálně v Pionýru, nebo SSM. A je to vidět i na srovnání se zahraničím, kde komunitu trekkies tvoří lidé od dětí až po důchodce. A nejvíc je dle mne těch starších. U nás ta starší generace v podstatě chybí. Je tady Praotec Trekkie, ten je taková výjimka. Znám ještě Petra Vacka a Martu, ale ti se bohužel již většiny akcí vůbec neúčastní. Protože, dle jejich slov, jsou na to už staří. Myslím si, že tohle nám hrozit nebude. My jak stárneme, tak nám to přijde absolutně normální a třeba i v těch padesáti, šedesáti si mnoho z nás navlékne uniformu a pojede na akci, nebo v ní půjde třeba do kina.
Takže postupné stárnutí trekkies u nás je taková ta hlavní změna, která s sebou samozřejmě nese spoustu dalších změn. Začínali jsme jako studenti. Teď jsme pracující. Za chvíli budeme mít rodiny, někteří již rodiny máme. Ale jsem ráda, že stále přicházejí noví fanoušci Star Treku. Takže se nemůže stát, že bychom my zestárli, umřeli a po nás už nic nepokračovalo :D.

Jak to vidíš s omlazováním? Když dříve nastal odliv těch starších fanoušků. Založili rodiny, našli si práci, neměli na to čas... tak se mluvilo o tom jestli třeba nastoupí další generace mladších. Jak to s tím vidíš do budoucna?

Je to trošku problém. Krásně to bylo vidět třeba teď na jaře, kdy Prima Cool začala vysílat Star Trek: TNG znovu v televizi. A hned se začali ozývat noví lidé, většinou mladší, asi jako my, když jsme začínali se Star Trekem. A většinou padaly taková slova jako "Jé já jsem vůbec nevěděl, že tady nějaké takové akce jsou, že tu je takový klub." Takže v oslovování této generace máme určitě velké mezery. Když potom v klubu takoví lidé jsou, tak si s nimi rozumíme a není to vůbec žádný problém. Fungujeme jako jedna skupina a je úplně jedno, jak jsme věkově rozdílní. Ale dostat se k nim, aniž by nás znali. Nebo dostat se třeba mezi středoškoláky, si myslím, je docela problém. A zatím nevím, jak na to. Určitě ti lidé, kteří mají zájem o Star Trek, jsou, budou, ale musí se o něm dozvědět a my se musíme dozvědět o nich. To zatím nefunguje, jak bych chtěla. Ale myslím, že takový problém mají třeba i Starwarsáci.

Myslíš, že to může být třeba tím, že komunikace s těmi mladšími fanoušky by mohla být díky internetu jednodušší, ale zase nemají potřebu přijít, nebo začít něco organizovat?

I to je možnost. Ono tohle vlastně funguje i s těmi staršími fanoušky, když jsou trošku asociální, nebo se neumějí úplně pohybovat mezi lidmi, nebo je jim to nepříjemné. Tak radši budou sedět doma a budou si informace shánět přes internet. Nebo se budou třeba na chatech bavit s jinými fanoušky, ale to je podle mě příliš neosobní. Myslím, že to nemůže nahradit komunikaci naživo. Co se mladších lidí týče, určitě využívají techniku ještě víc, než jsme to dělali my. My jsme byli na začátku technické revoluce, která je teď, zdá se, úžasně nezastavitelná :). A když teď máte tolik možností např. "sociální sítě" je možné, že se pro ně trochu vytrácí potřeba hledat živé lidi. Ale možná, až trošku zestárnou, těžko říct, jestli se to změní. Samozřejmě to vše s sebou přináší i další nové možnosti. Dřív jsme se novinky dozvídali jen z novin, nebo televize, teď je tolik informačních kanálů, že se k informacím musí dostat každý, když jen trochu bude chtít.

No to jsi mi krásně nahrála. Přístup k informacím a věcem obecně. Dříve to byl problém, což se týká i merchandisingu, čili startrekového zboží. Dřív se muselo složitě dovážet, nebo někam jezdit. Po revoluci se dalo i objednávat. Teď si už čeští fanoušci, i díky FAN BASE, čili i tobě, mohou startrekové hračičky přijít koupit přímo do kamenného obchodu. Jaký je zájem o tuto službu, o startrekové zboží, mezi českými fanoušky od Vás?

Pokud se ptáš přímo na startrekové zboží, tak překvapivě je zájem velký. My jsme začínaly s tím, že jsme hlavně fanoušci Star Wars, Star Treku, Stargate a pak máme takové ty přidružené sci-fi a občas i fantazy, ve kterých se trošku vyznáme a víme, že je fanoušci chtějí. Ze začátku jsme zboží začaly objednávat podle sebe a podle toho, co jsme si myslely, že budou fandové chtít, a po čem touží. No a překvapivě Star Trek byl to nejúspěšnější. Buďto jsem se nejvíc trefila do trekkies, co by chtěli, nebo jsou nejvíc lační. Taky tu padlo, že mají možná nejvíce peněz (smích). Ale je pravda, že když jsme dělaly dvě objednávky po sobě, vždy se nakupoval Star Trek, protože byl hned pryč. Až mě mrzí, že některé startrekové zboží není v Evropě dostupné. A z Ameriky to vozit nechceme, kvůli clu a poštovnému, které by příliš navýšilo cenu. Takže nemáme úplně všechno, co bychom chtěly. Ale to se doufám zlepší. Takže za Star Trek zboží jsem spokojená :).

V září bude FAN BASE ve spolupráci s CZ Kontinuem a FKM Events pořádat setkání s herečkou Kate Mulgrew. V tom určitě máš taky své prsty viď? Jsou nějaké zákulisní informace, nebo zajímavosti, které bys k tomu mohla říct?

Akce už je na sto procent potvrzená. Samozřejmě se vždy může něco přihodit, ale já doufám, že to dopadne dobře. Zákulisní informace. Já sama jsme se s Kate Mulgrew nepotkala, ale od lidí, kteří už ji viděli a byli na jejích panelech vím, že všichni mají rozšířené zorničky a takový nepříčetný pohled ve tváři, když o ní mluví. Prostě je úplně uchvátila. Například Eliška, fanda Star Wars, která jela na con jen jako doprovod Invi a na setkání s Kate vůbec nechtěla jít, si po jednom setkání s Kate okamžitě koupila Gold Pass a byla úplně na všech akcích, kde Kate byla. A do dneška, když někdo přijde a řekne "Kate", tak se jí úplně rozšíří očička a říká "Tu musíme přivézt." Již máme také potvrzeno, že přijede i její sestra. Ta je jí jednak neuvěřitelně podobná a jednak je i podobně okouzlující, takže vlastně dostaneme dvě v jednom.
Každopádně všechny zvu na Kate Mulgrew. Můžu zaručit, že je prostě unese...

V Čechách už bylo několik herců a každý rok se říkalo, že větší, lepší show už si lidé nedokáží představit. Například Marina to tu profesionálně rozjela. Denise, která přijela po ní, nás svým výstupem úplně odbourala. To jsme si říkali, že lepší už to nebude. Pak přijel John Bilingsley s manželkou, kteří tento mýtus opět pokořili. No a vloni Nana Visitor ukázala, že dokáže také překvapit. Takže letos můžeme čekat ještě lepší a kvalitnější zážitek?

Já věřím tomu, že letos nás čeká zážitek ještě velkolepější. Kate je prostě TOP - je to kapitán!

Takže tohle už nikdo nepřekoná?

To se nikdy nedá říct, ale... já bych řekla, že letos to už nepřekonáme...

To je hezký konec. Moc ti děkuji za rozhovor.

Prosím.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: st 3. srpna 2011
přečteno: 5149x
komentáře: 19
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG