Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Šaty dělají Liberated Borga II: hurá do slavnostního

st 15. listopadu 2017      autor: Jan Darkrider      přečteno: 1787x      délka: 4 min      komentáře: 5

Je tomu skoro dva roky, co se kapitán Jan ujala něco sepsat. Můj poslední počin byl o úspěšném lovu na důstojnickou služební uniformu. Tentokráte se budu věnovat nejkrásnější uniformě Hvězdné flotily vůbec – alespoň podle mě –, kterou je takzvaná „Captain Mess Dress“, což by se volně dalo přirovnat ke slavnostní uniformě, která se objevila v několika dílech Deep Space 9 a ve filmu Star Trek: Nemesis.


Jdeme na to


Myslím, že jde o jednu z nejpropracovanějších uniforem, které se ve Star Treku objevují, a to má za následek, že zhotovení takové uniformy není vůbec jednoduché. Původně jsem si zamýšlela uniformu objednat (čistě z lenosti, měla bych to až do domu a nemusela bych nic dalšího řesit) přes Anovos, což je společnost, která šije licencované a od originálu téměř nerozeznatelné uniformy. Nicméně Anovos nejen že neposílá do České republiky, ale také vyrábí pouze konfekční velikosti, což u uniformy jako je tato může představovat značný problém, hlavně proto, že pokud Vám uniforma nesedne „správně“, zdaleka to nebude vypadat tak dobře, jak by mohlo.

Po rozmluvě s jedním nejmenovaným velefanouškem kapitána Kirka, a poté, co se osůbka, která originální uniformu z Anovosu vlastní, uvolila, že by mi onu uniformu zapůjčila, abych si podle ní mohla uniformu nechat ušít, moje rozhodnutí bylo jasné – oslovím svůj spolehlivý a velice šikovný kontakt, který už mi nejednu uniformu zhotovil.

Už jsem déle nelenila, a protože jsem uniformu chtěla mít k příležitosti konání Všefandomové maškarády, kam se právě taková unifoma hodí, jala jsem se zadat tento nelehký úkol švadlence začátkem září. To jí dalo téměř dva měsíce na to, aby uniformu ušila. Ukázalo se, že hlavně některý materiál je v našich končinách opravdu těžko sehnatelný, což ukrojilo velkou část z tohoto termínu, ale nakonec se podařilo. A jak jsem byla s výsledkem spokojená?


Jak to dopadlo?


Vzhledem k náročnosti této uniformy? Když jsem hotovou uniformu poprvé uviděla, tak nešlo jinak, než si chrochtnout blahem. Na zkoušení jsem byla jednou, pokud tedy neberu takovéto základní přeměření. Jak jsem psala o něco výše, v našich krajích je skoro nemožné některé drobnosti sehnat, ale paní švadlenka to zvládla na výbornou. Asi nepřestanu obdivovat, nakolik je paní šikovná – přeci jen, je to forma umění, a pro umění a tvorbu mám prostě slabost, i když je to umění, které sama neovládám a ani nikdy nebudu (bez mučení se přiznávám, že na tento druh práce bych neměla trpělivost).

Úkolem švadlenky bylo co nejvíce se vizuálně přiblížit originálu, a i to dopadlo lépe, než jsem čekala. Uniformě se opravdu nedá vytknout snad nic. Možná jen, že na nošení podobného stylu oblečení bude potřeba trochu času, aby si člově… co to plácám, osvobozený Borg zvykl. Nicméně, jakožto správný bývalý Borg se zcela jistě adaptuji velice rychle, protože ten výsledek za to rozhodně stojí.


Jeden obrázek je více než 1000 slov


Jak jinak, následovat bude obligátní obrázková dokumentace, protože bez ní by tento počin nebyl kompletní. Zároveň ať slouží jako vyseknutí obrovské poklony a poděkování šikovné paní švadlence, která se se zadanou misí poprala tak bravurně.


uniforma1Celkový náhled na uniformu. Nechala jsem si k ní samozřejmě ušít i patřicné kalhoty, které skoro až humorně sahají pod prsa. Ale vzhledem k tomu, že samotné sako je kratší, než je bězné u obyčejného oblečení, je to tak trochu nutnost, obzvlášť, když si sednete a nebo se jakkoliv protáhnete – aby vám nekoukalo nic, co by nemělo.

 

 

 


uniforma2Detail uniformy. Jedna věc, která není zcela patrná například z filmů či obrázků, je, že uniforma je ušita ze dvou rozdílných materiálů a nejsou čistě bílé, ale jdou do krémově přírodní barvy, a to i přesto, že na obrázcích pak bíle vypadají – což chtělo hodně hledání a zkoumání. Tím, že švadlenka měla k dispozici Anovos uniformu jako předlohu, se to nicméně o hodně zjednodušilo.

detail1

Detail pro srovnání. Vlevo na obrázku Anovos originál, vpravo moje uniforma. Vroubkování je na detailu patrné, a tak jsem po švadlence chtěla, aby jej alespoň trochu napodobila. Nutno vzít v potaz, že fotografie jsou pořízeny v odlišném světle – barvy se ve výsledku o tolik neliší.

 

 


uniforma3Detail rukávu, který opět odpovídá originálu.

 

 

 


detail2A dalši detail. Zhotovit zapínání u krku tak, aby byl zip co nejméně vidět, chtělo drobnou dávku vynalézavosti, nicméně se povedlo. :)

 

 

 


uniforma4A nakonec samozřejmě, jak to vypadalo na autorce tohoto článku.

uniforma5Přikládám dvě fotky pro ilustraci – protože je to krásná uniforma, hlavně když se nás, slavnostně ustrojených důstojníků Hvězdné flotily, sejde povícero. 

 

 

 

 


Poděkování


Už zbývá jen poděkování, neb si to paní švadlenka opět zaslouží, a pokud by snad někdo chtěl následovat v mých šlépějích a nechat si podobnou – nebo koneckonců jakoukoliv jinou uniformu – nechat zhotovit, má tedy tu nejlepší možnost.

kapitán flotily Jan Darkrider
autor: Jan Darkrider
vydáno: st 15. listopadu 2017
přečteno: 1787x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Záznam divadla Madam Q je online  -  pá 25. prosince 2020
Online premiéra fanfilmu Elektrický hrad  -  st 9. prosince 2020
Její právo: A Star Trek Fan Production je online  -  po 19. října 2020
Madam Q v Kameni, Její právo s Piloty  -  po 31. srpna 2020
Star Trek Bridge a 12 myslí na YouTube  -  út 21. července 2020
Řekni to hudbou  -  ne 7. června 2020
Squadron dnes spouští svou Indiegogo kampaň [VIDEO]  -  čt 20. února 2020
Podívejte se na Tajemnou Odyseu [VIDEO]  -  út 18. února 2020
Hvězdná loď hledá Patrony  -  ne 16. února 2020
Projekty FSFilm v roce 2020  -  út 28. ledna 2020
Nový teaser na Squadron A Star Trek Fan Production [VIDEO]  -  st 15. ledna 2020
Chuť Apokalypsy je online  -  st 25. prosince 2019
Star Trek: Chybějící příběhy na Moravě 2  -  so 23. listopadu 2019
Star Trek: Chybějící příběhy na Moravě  -  pá 25. října 2019
Chuť Apokalypsy a JK speciál v Ponrepu  -  čt 24. října 2019

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG