Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek, ALS a kýbl ledu [VIDEO]

st 3. září 2014      autor: omi      přečteno: 3111x      délka: 2 min      komentáře: 1

Sir Patrick StewartV průběhu prázdnin jste mohli hojně zachytit informace, články, videa a příspěvky na sociálních sítích, ve kterých si lidé vylévali na hlavu kýble ledové vody i s ledem. Tato výzva vznikla a začala se šířit se již v roce 2013 na severu USA. Vyzvaný měl buď darovat peníze na výzkum léčby rakoviny, nebo skočit do ledové vody. Díky dostupnosti moderních technologií se brzy začala sdílet na světové síti videa zachycující průběh plnění výzvy jednotlivých účastníků. Není divu, že se tato činnost dostala i do televize, v které byla výzva podstupována v živém přenosu. Golfista Chris Kennedy byl začátkem tohoto roku první, který výtěžek z této výzvy směřoval na boj s ALS.

ALS (Amyotrofická laterální skleróza) je degenerativní onemocnění mozku, způsobující odumírání neuronů ovládajících příčně pruhovanou svalovinu, tedy tu, kterou můžeme ovládat vůlí. Postupně tak dochází od svalové ochablosti až k atrofii, kdy je nemocný úplně paralyzován, při zachování svých psychických schopností. Na tuto nemoc není známa žádná léčba a pacienti většinou umírají do 2 až 5 let. Touto nemocí trpí například světoznámý fyzik Stephen Hawking, který patří mezi výjimky – s touto nemocí žije již 50 let.

Povědomí o této nemoci nebylo mezi veřejností před začátkem výzvy s ledem příliš velké. V Americe o ní polovina obyvatel předtím vůbec neslyšela. Díky této výzvě, která se přes letošní prázdniny stala fenoménem, se však povědomí znatelně zlepšilo. Nejde však pouze o sdílení videí, ale především o finanční příspěvky, které se oproti předchozímu roku více jak zdvojnásobily (dle údajů ALS Association).

ST celebrity a ice bucket challenge

Do této výzvy se samozřejmě zapojily i startrekové celebrity – George Takei, William Shatner, Brent Spiner a Gates McFadden. Sir Patrick Stewart přijal výzvu po svém a po vypsání šeku si z kýble ledu vybral pár kousků do své sklenice whisky. Výzvy se zúčastnil i JJ Abrams, který vyzval členy Star Wars kostýmových organizací. Tak se skrze Margha dostala výzva mezi české trekkies. Na videa se můžete podívat níže. Náš klub na tuto výzvu odpovídá z důvodu dovolených bohužel opožděně, nicméně doufáme, že to naši účast nikterak nezmenšuje. Na výzkum ALS jsme se rozhodli přispět finančním darem ve výši 100 dolarů.

Zdroj: wikipedia.org, omnireboot.com, guardianlv.com
admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: st 3. září 2014
přečteno: 3111x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Terry Farrell se vdala za Adama Nimoye  -  út 27. března 2018
Zemřel Anton Yelchin  -  ne 19. června 2016
Kapitán Kirk vyplul na moře  -  pá 11. prosince 2015
Zemřel velikán filmové hudby James Horner  -  st 1. července 2015
Ještě jednu otázku, Columbo. Co vy a Star Trek?  -  po 20. dubna 2015
Stewart se loučí s X-Meny, Siddig bude hrát o trůny  -  so 21. února 2015
Star Trek: Sever a Jih  -  út 28. října 2014
Co dnes dělají hvězdy Star Treku? Unbelievable!!!!!  -  ne 19. října 2014
Emmy pro Cumberbatche, Mulgrew odešla s prázdnou, Bragův Kosmos boduje  -  čt 28. srpna 2014
Filmové adaptace Karla Čapka s herci Star Treku  -  út 15. října 2013
K Roddenberryům přiletí čáp  -  čt 16. května 2013
Výročí v roce 2013  -  po 21. ledna 2013
Hvězdy ze Star Treku společně na Broadway  -  ne 23. prosince 2012
Podívejte se na hodinový panel pěti kapitánů  -  po 18. června 2012
Kapitán Picard a predátoři  -  st 30. května 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG