Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: Deep Space Nine – nedoceněná perla

pá 8. ledna 2016      autor: Dominik      přečteno: 3918x      délka: 4 min      komentáře: 27

Star Trek: Deep Space NineKdyž se řekne Star Trek, většina lidí si vybaví hvězdnou loď Enterprise, kapitány Kirka a Picarda, polovičního Vulkánce Spocka nebo androida Data. Je to pochopitelné, neboť jde o tak slavná jména, že jsou známá i nezasvěceným osobám. Televizní diváci mohli vidět nespočet repríz TOS, TNG, Voyageru a Enterprise, avšak jeden seriál zůstává stále tak trochu přehlížen.

Star Trek: Deep Space Nine působí mezi ostatními seriály dojmem otloukánka. U diváků vyvolává značné kontroverze a někteří ho dokonce označují na „nekoukatelný“. V českém prostředí se navíc dočkal macešského chování ze strany televizních stanic. První série DS9 byla u nás odvysílána na obrazovce TV Nova, která však seriál odložila hned po první sezóně. Druhou a třetí sérii odvysílala TV Prima a to bylo na dlouhou dobu všechno. Teprve v letech 2011–2013 uvedla placená stanice AXN Sci-Fi zbylé čtyři série, tedy téměř dvacet let od premiéry pilotní epizody. Samostatnou kapitolu představuje nevyvážená kvalita překladu a dabingu, například postavě Oda propůjčili hlas hned tři dabéři. Takové okolnosti samozřejmě žádnému seriálu neprospějí, jelikož se kolem dotyčného díla vytvoří aura předsudků, která odradí potenciální fanoušky hned na začátku.  

Odo a Quark v epizodě The Ascent (Kompromisy)Také jsem dříve na DS9 pohlížel s podobně iracionální nedůvěrou, aniž bych viděl jedinou epizodu. Nezvyklá koncepce seriálu, kdy se děj většinou odehrává na vesmírné stanici, rovněž nevyvolávala kdovíjaké očekávání. Nicméně zvědavost zvítězila a já se zkušebně podíval na úvodní řadu. První dojem nebyl příliš valný, vše působilo tak nemastně a neslaně. Nezáživné postavy (až na Quarka a O'Briena), děj postrádal hloubku a dynamičnost – tvůrci jako by zkrátka nevěděli, kterým směrem se mají ubírat. Nerad však podléhám prvním dojmům, obrnil jsem se tedy trpělivostí a zhlédl ještě druhou a třetí řadu. Najednou s překvapením zjišťuji, že to není tak zlé a dokonce začínám mít chuť pouštět si další díly. Charakter jednotlivých postav se začal naplno rozvíjet a s nástupem Dominionu na scénu byl člověk pevně rozhodnut vidět všechny epizody až do konce.

Star Trek: Deep Space Nine se pro mě stal pestrým světem, kde si každý fanoušek musí přijít na své. Rozmanité charaktery kladných i záporných postav, bližší pohled do světa Ferengů, drsná realita na úkor vznešených ideálů, epické vesmírné bitvy i filozoficky laděné epizody – to vše DS9 nabízí. Z posádky bych vyzdvihl hlavně Milese O'Briena, kterého si prostě nelze neoblíbit; dále Quarka s Odem, jejichž vzájemné hašteření vždy pobavilo; mlčenlivého štamgasta Morna a nelze opomenout ani cardassijského krejčího Garaka.

Cardassia_in_ruinsPrávě psychologie postav představuje hybnou sílu třetí až sedmé řady, neboť s rostoucí hrozbou ze strany Dominionu začíná seriálem prostupovat temná atmosféra nahrávající stinným stránkám hlavních aktérů. Po vypuknutí několikaletého konfliktu s Dominionem jsme svědky výjimečného jevu, kdy kladné postavy v případě krajní nouze neváhají zvolit řešení ve stylu „účel světí prostředky“, což bylo v ostatních startrekových seriálech vyloučeno. To samé platí pro záporné postavy, asi nejkomplikovanějším příkladem je Cardassian Gul Dukat. Je nesmírně zajímavé sledovat jeho sestupnou cestu seriálem, od významného vojáka na vrcholu kariéry až po napůl šíleného a zlomeného muže. Za zmínku stojí další cardassijský voják Damar nebo dominionský velvyslanec Weyoun.

(Následující odstavec prozrazuje rozuzlení příběhu na konci seriálu. Pozn. redakce)

zakladatelka_kapitulaceDS9 obsahuje několik silných momentů. V epizodě 5x06 Další trable s Tribbly se posádka dostává na starou Enterprise, kde potkává legendární partu kapitána Kirka. Velmi naturalistický okamžik připomínající jatka nalezneme v 7x08 V obležení na AR-558, seriáloví tvůrci zde usilovali o vykreslení války takové, jaká ve skutečnosti je. Na konci dílu si kapitán Sisko prohlíží další seznam mrtvých a říká: „Nelze zapomenout“. Válečná atmosféra graduje v závěrečné epizodě 7x26 Co po sobě zanecháš. Po porážce Dominionu dochází k formálnímu podpisu kapitulace – vůdkyně měňavců sedí pokořeně u jednacího stolu a kolem stojí zástupci Federace. Celou místnost zahaluje pochmurná atmosféra. Vítězové se neradují, neboť vítězství bylo zaplaceno obrovskou cenou. Někteří zde mohou mít pocit dejà vu, poněvadž podobný okamžik se odehrál při podpisu kapitulace Německa v roce 1945. Dlouhá válka s Dominionem je v DS9 vykreslena tak věrným způsobem, že je zde zahrnuto vše potřebné – strach, paranoia, náhlé zvraty, agrese, přátelství a nakonec i silně protiválečný patos.

Je očividné, že tvůrci DS9 se vydali odlišnější cestou než u ostatních seriálů. Star Trek nemusí být nutně pouze o hvězdné lodi křižující vesmír. Star Trek nemusí být nutně romantické vyprávění plné ušlechtilých ideálů a politické korektnosti. A do třetice – Star Trek nemusí být nutně černobíle rozdělen na ty striktně hodné a zlé. Teprve po zhlédnutí kompletně celého seriálu dokážu zpětně ocenit také první dvě „suchopárné“ řady. Pomalejší rozjezd představuje klid před bouří a současně prostor pro klidné seznámení se stanicí a její posádkou. DS9 si příležitost určitě zaslouží. Kdo překoná těžší začátky, nebude nakonec litovat!  

nadporučík Dominik
autor: Dominik
vydáno: pá 8. ledna 2016
přečteno: 3918x
komentáře: 27
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Dočkáme se přeci jen remasterování DS9? Vychutnejte si v HD operaci Návrat [VIDEO]  -  so 4. března 2017
Ira Steven Behr chystá dokument o DS9 [VIDEO]  -  pá 10. února 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Meridian  -  čt 8. ledna 2015
Retro: Dny Shakaara (Shakaar)  -  čt 4. září 2014
Retro: Zrada, víra a Velká řeka  -  čt 21. srpna 2014
Retro: Tam za těmi hvězdami (Far Beyond the Stars)  -  čt 7. srpna 2014
Retro: Kolaborant (The Collaborator)  -  čt 24. dubna 2014
Retro: Děti času  -  čt 10. dubna 2014
Retro: Za svitu luny (In the Pale Moonlight)  -  čt 27. března 2014
Quark a Odo po skončení seriálu  -  st 26. února 2014
Odo, konstanta mnoha podob  -  po 3. února 2014
Quark, známý i neznámý  -  út 28. ledna 2014
Retro: Další trable s tribbly  -  čt 16. ledna 2014

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG