Osobní deník – Star Trek je naděje
Následující zápisek do osobního deníku bych rád věnoval myšlence, která se mi již delší dobu honí hlavou. Konkrétně jde o můj postoj ke Star Treku, o to, v čem mě inspiruje v každodenním životě a co pro mě vlastně znamená. A také o to, v čem mi dává naději. A v čem tato naděje spočívá. Zamýšlím se nad touto problematikou ve své podstatě dnes a denně. Vše je nyní umocněno mým aktuálním sledováním čtvrté série Star Trek: Voyager.
Dnes si již matně vzpomínám na svou první epizodu Star Treku, dokonce si už ani pořádně nedokážu vzpomenout, zda se jednalo o epizodu TOSky, TNG, DS9, nebo dalšího z úžasných projektů. Ovšem musím uznat, že do světa Star Treku mě naplno dostal až snímek J. J. Abramse z roku 2009, kdy jsem si řekl, že je čas dohnat hříchy minulosti a dokoukat všechno, co za ty dlouhé roky v tomto nádherném univerzu vzniklo. A když se zpětně vracím ke Star Treku z roku 2009, nějak ani nejsem schopen uvěřit, jak letí čas a od premiéry už uběhlo bezmála devět let. Ale to není tak podstatné. Z velké části se jednalo spíše o akční sci-fi snímek, u něhož jsem si však říkal, že je v něčem jiný, než všechny ty díly Transformers, Pacific Rim, Star Wars, že má nějakou myšlenku, že má hloubku, že má tu podstatnou přidanou hodnotu. A potom jsem začal objevovat to skutečné kouzlo, které začalo kompletním shlédnutím TOSky, TASky, TNG, DS9, ENT a nově také Discovery. Jako poslední si užívám kompletní Voyager, kde jsem aktuálně na začátku čtvrté série. A baví mě to. Baví mě to moc. A opět mě to nutí přemýšlet a zamýšlet se nad problémy naší doby a nad problémy s lidským uvažováním obecně.
Co je vlastně naděje a proč je pro nás důležitá? Můžeme se ve zkratce podívat, jak nám naději definuje Wikipedia: "Naděje je člověkem vnímanou možností (šancí) pokroku (výsledku) ve zdánlivě neznámé (neřešitelné) situaci, která následně vytváří víru v pozitivní výsledek událostí a situací v životě člověka. Pocit naděje vyžaduje určitou houževnatost - víru, že vše dobře dopadne i přes vnímané problémy."
Stále častěji se ráno budím s dojmem, že je vše ztraceno, že je planeta přelidněná, že nenacházíme řešení na lepší psychiku a z toho plynoucí zdravotní potíže, nenacházíme léky na nemoci, vyvražďujeme se, ničíme si půdu pod nohama, neposouváme se dál. Říkám si, proč tolik lidí trpí rakovinou? Proč tolik lidí trpí psychickými problémy? Je skutečně toto svět, který chceme? Nebo je to svět, který už nedokážeme změnit, protože jsme rezignovali? Je to svět, ve kterém už nejsme vládci, ale poražení?
Dá se samozřejmě tyto věci vytěsnit a přestat je vnímat, nebo se zmírnit práškem, alkoholem, drogou, vypnout mozek a nevnímat realitu. A nebo se postavit situaci čelem a pokračovat, překonávat se a zdokonalovat, aby z nás byli lepší lidé. Obecně trpím příliš nihilistickým pohledem na svět a zřídkakdy se mi uvnitř hlavy rozsvítí pomyslné světlo, které ze mě má dělat právě toho lepšího člověka. Světlo, které mě má sunout v životě dál, které mi má pomáhat najít nové obzory, které zůstávají skryté pod rouškou tmy. A právě tam do hry vstupuje Star Trek. Právě Star Treku jsem ze srdce vděčný, že mi pomáhá vnímat věci jinak. Nad vším objektivně uvažovat, nevynášet soudy, nezahazovat skutečnost jako neřešitelnou a problémy skutečně řešit. Samozřejmě se můžete pousmát nad tím, že je to jen fiktivní svět. Ovšem myslím si, že řada z nás z těchto fiktivních světů čerpá inspiraci pro své činy, pro své umělecké vyjadřování, nebo pro každodenní život úplně stejně. Fiktivní světy ovlivňují nás a my je tvoříme proto, aby nás dokázaly zaujmout, rozplakat, probudit v nás inspiraci a aby nás dokázaly motivovat. Žijeme tedy v zájemné symbióze. Ze stejného důvodu jsou populární komiksové filmy od Marvelu, budí v nás emoce a v hrdinech poznáváme sami sebe. Dokáží nás motivovat a vést nás. A co jsou pro většinu diváků komiksové postavy, to jsou pro mě charaktery ze světa Star Treku.
Baví mě sledovat Data a Doktora, kteří hledají svou lidskost a snaží se jí přiblížit, jak nejvíc to jde, baví mě sledovat chladné logické uvažování pana Spocka, baví mě vnímat emoce Kiry Nerys, baví mě vnímat okouzlující zápal pro poznání kapitána Picarda, s úsměvem na tváři sleduji neskonalý optimismus Willa Rikera, zbožňuji epizody s nejlidštějším Ferengem ve vesmíru Quarkem, jsem ohromen nezměrnou silou charakteru kapitána Janewayové, nebo vnitřním soubojem B'Elanny Torres, stejně jako s odhodláním Jonathana Archera. Star Trek mě nepřestává udivovat počtem dokonale napsaných charakterů, které jsou velice lidské, ale nikoliv v tom negativním slova smyslu. Tyto charaktery totiž dávají naději. Naději pokračovat, naději v budoucí pokolení, naději v lidstvo, naději v sebezdokonalování, naději v poznání a pochopení. A zároveň dodávají motivaci ke zlepšování, ke studiu, k bádání, k tomu, být lepším člověkem a tvořit lepší budoucnost, která bude patřit nám všem a našim potomkům. Rád bych se rozloučil hudební složkou z epizody The Inner Light, která je mým osobním nosičem světla, které tak nutně potřebujeme k tomu, abychom nalezli naději a motivaci pokračovat.
Tak zas někdy, milý Deníku.
Další články z této rubriky:
Moje ohlédnutí za odznáčky - út 7. července 2020Pět let aktivně mezi Trekkies - út 9. června 2020
Seriál Picard - dojmy - ne 5. dubna 2020
Najobľúbenejšia a nejmenej sympatická postava zo ST:Discovery? - so 1. června 2019
Rozpory mezi fandomy - so 25. února 2017
Jak jsem se ke Star Treku dostala - čt 23. února 2017
Star Trek a Netflix - po 23. ledna 2017
Pan Spock - po 19. září 2016
Charakteristika idolu – Dat - so 9. dubna 2016
PFko po klingonsku - so 26. prosince 2015
Vánoční přání - út 22. prosince 2015
Já a můj letošní advent - ne 6. prosince 2015
Píseň z Nové generace, díl Zraněný - so 5. prosince 2015
Objevování exoplanet - pá 24. července 2015
Zpátky doma - st 15. července 2015