Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek knihy v Česku

čt 6. října 2011      autor: Telemachus Rhade      přečteno: 8835x      komentáře: 30

Teorie strun: kniha druhá - Fúze Už je tomu pěkně dlouho, co naposledy vyšla nějaká Star Trek kniha v češtině. Nyní vrthne na pulty knihkupectví a do nabídek knižních e-shopů druhý díl trilogie Teorie Strun, který pro české čtenáře, po třech letech, posune příběh ztraceného nadporučíka Tuvoka a celé podivuhodné Mohorhské soustavy o něco blíže svému rozuzlení. Uvnitř článku naleznete také info o celé situaci ohledně knižního Star Treku v českých zemích a plány do budoucna...

Minulost

Rok 2008 byl pro knižní tituly z Roddenberryho vysvěného univerza velmi plodným. Vyšlo hned několik zajímavých titulů a rozjela se spousta nových řad. Bohužel jak rychle se všechno dalo do pohybu, tak se stejně rychle zase všechno zaseklo a dlouho se zdálo, že už nadobro. Naději poskytlo vydání románu z prostředí stanice Deep Spece Nine s titulem Padlí hrdinové - bohužel ale ten rok zůstalo jen u něj a následně jsme se propadli do fáze dlouhého, marného čekání, kdy se nápisy "již brzy", ze zadních stran knih vydaných v roce 2008, zdály stále více absurdní.

Na podzim 2010 jsem tedy začal s nakladatelstvím Laser-books tvořit novou podobu knižní edice Star Trek. Jak se ukázalo, bohužel jen nebyl nikdo, kdo by celou edici vedl. Společnými silami jsme s Laserem dali dohromady všechny původní překladatele, materiály, zapracovali jsme na všech restech, co sérii provázely a toto léto už probíhalo plně v duchu příprav na vydání knih v podzimní a zímní sezóně 2011.

Současnost

Zkouška ohněm: Spock - Oheň a růžeJako první přišla na řadu Teorie strun a její pokračování. A to z jednoduchého důvodu. Aktuálně jsou rozjeté 2 trilogie, a to právě Teorie strun, odehrávající se mezi 4. a 5. řadou seriálu Star Trek: Voyager a pak ještě Zkouška ohněm (Crucible) z prostředí původního seriálu s kapitánem Kirkem. Druhá část tohoto cyklu vyjde během jara příštího roku, tentokráte s podtitulem Spock: Oheň a růže. A právě tyto trilogie budou určovat kurz nejbližšího směřování, a to i během příštího roku.

Titan - Černý král Ale neplánujeme jen trilogie. Další knižní řada, která vystartovala už před čtyřmi lety, je Titan. Romány, které dozajista zasluhují plnou pozornost každého trekisty. Přímé pokračování již vydaného románu Mezi dvěma světy nese název Černý král a tato kniha by mohla dorazit už v únoru. O konkrétním termínu budu samozřejmě včas informovat. A koncem příštích prázdnin to bude potom ještě i díl třetí - Orionovi psi. Na závěr prozradím, že je nač se těšit ještě i letos. Přesněji na letošní vánoce.

Star Trek: Voyager - Teorie strun: kniha druhá - Fúze vychází již příští týden za 269 Kč. Ať už si ji zakoupíte přes web Laser-books, nebo u jakéholi dobrého knihkupce, budeme vám vděčni a doufáme, že se vám román zalíbí. Přeji příjemné počtení.

A jak to tak bývá, peníze jsou až na prvním místě a zde tomu není jinak. Prodejnost je ten nejurčující faktor. Podpořme tedy knižní Star Trek a pomozme mu vydobít si silnou pozici do budoucna. Čekají nás v pravdě zajímavé tituly...

Budoucnost

...začíná. Byl slogan posledního filmu a v našem případě to platí pro podzim příštího roku, kdy vystartuje série románů, kterým se souhrnně říká "TNG relauch", aneb co se dělo s Enterprise-E a její posádkou po desátem, posledním, filmu Nemesis. Odkaz na první knihu z této série - Smrt v zimě - můžete najít již v první knize ze série Titan. Teď tedy zjistíte jak to spolu vlastně souvisí. Jde o nesmírně povedenou a čtivou řadu psanou dobrými autory, kterou si čtenáři jistě brzy oblíbí.

Obálky

Destiny - Gods of Night Destiny - Götter der NachtZaznamenal jsem, že v reakcích u předchozího článku se často zmiňovaly obálky a jejich vzhled, tak jsem se rozhodl pohovořit ještě krátce o jejich budoucnosti. Co si budeme povídat, originální obálky, a to hlavně novějších knih, jsou velmi pěkné a zdařilé. Mají svoji ústálenou grafiku a jsou vyhotovené s citem pro věc. Ovšem i mezi nimi se občas najde černá ovce a v takovém případě chystáme dva možné plány - buďto se šáhne do Německa, protože naši západní sousedé jsou velmi zajímavě tvořiví, a nebo se nakreslí obálka čistě česká. Pokud by k tomu došlo, už to nebudou přebarvené naivní kresby, kterým se dlouhá léta přezdívalo "žužu", ale šlo by o něco zcela jiného a originálního, pevně svázaného s dějem knihy a hlavně bez chybiček v hodnostech, nebo barvách.

kadet Telemachus Rhade
autor: Telemachus Rhade
vydáno: čt 6. října 2011
přečteno: 8835x
komentáře: 30
Facebook Twitter Google+

Související články:

Sonda - román, který nikdo nenapsal (4/4)  -  pá 12. září 2008
Jak se rodí obálka na startrekový román  -  po 21. dubna 2008
Sonda - román, který nikdo nenapsal (3/4)  -  ne 9. prosince 2007
Sonda - román, který nikdo nenapsal (2/4)  -  st 15. srpna 2007
Sonda - román, který nikdo nenapsal (1/4)  -  čt 9. srpna 2007

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG