Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Osobní deník – Star Trek Online: Khitomer in Stasis aneb nebojme se pozemních STF

út 10. února 2015      autor: Jan Darkrider      přečteno: 3659x      délka: 13 min      komentáře: 38
Tento článek patří mezi Osobní deníky, jejichž obsah není korekturován redakcí.

Inspirací k tomuto psavému, ale koneckonců i hravému snažení je nedávno vyhlášený odznáček týkající se hry "Star Trek Online". Třeba tento počin naláká zdejší osazenstvo ku hraní právě této Startrekově-laděné hry. A jelikož Jan Darkrider miluje výzvy a navíc se specializuje na pozemní (Ground) mise, ze kterých ještě navíc drtivá část herní komunity má strach a nehrají je, buď protože je neznají a nebo jsou na ně moc obtížné, bude následná halda textu právě o jedné z takových misí, tzv. "STF" (Special Task Force) mise. Ovšem, maličko jsem si to okořenila.

Tyto mise, známé jako STF, se běžně absolvují v plném počtu, tzn. v pěti lidech, protože jde o nejtěžší mise ve hře. Ale kde je v tomhle výzva?! Kdepak. 


Kapitán Jan Darkrider se rozhodla, že v rámci vzdělání zdejšího osazenstva podnikne malé "rodinné setkání" se svým bývalým "zaměstnavatelem", tj. s Borgským kolektivem, a to pouze v doprovodu dalšího Taktického důstojníka (pozn.: ve hře "Tactical Officer", o jejich rozdílech třeba někdy jindy), namísto obvyklého pěti-členného výsadku - aby vám následující misi, známou pod jménem "Khitomer In Stasis", a její provedení ukázala osobně - protože uznávám, že bez jakéhokoliv obrazového materiálu by vám text, který bude následovat přišel nejenom nezáživný, ale také zcela nepochopitelný. Aneb, kdo by si bez předchozího kontextu dokázal tenhle maglajs představit, že?

(Jen předesílám, abyste se, pokud jste nováčci, o podobný kousek, který uvidíte v následujícím videu, tzn. tuto misi, obzvláště pak její Advanced, popřípadně, až opět bude, Elite verzi, jít pouze ve dvou lidech, opravdu nepokoušeli. Jde z mé strany o klaunovinu a čistě o pokoření výzvy, které mi hra, jakožto zkušenějšímu hráči může nabídnout. Vše má svůj čas, začněte malými krůčky.)

Pozn.: Ke snazšímu pochopení následujícího miš-maše opravdu doporučuji shlédnutí videa přiloženého k tomuto článku.


Úkolem mise je samozřejmě eliminovat hrozbu v podobě Borgského kolektivu, který se nám usídlil v podzemní základně Vega a páchá tam nekalosti.

Základem této mise, ale to koneckonců platí o všech misích, jako je tato - je vědět alespoň trochu o tom, co se po vás chce. Nebo mít alespoň jedno individuum, které to ví a misí vás provede. Na začátku se alespoň méně zkušené týmy musí držet pospolu. Neběhejte dopředu jak splašené stádo, koordinujte.

Ještě než se pustím do popisu samotné mise - Pár informací, které platí všeobecně. Vždy útočte nejdříve na více nebezpečné protivníky, většinou jsou trošičku větší, aby se dali snáze identifikovat - zkušené oko nepřehlédne.

V případě Borgů je to tedy následovně - Řazeno od nejsilnějšího po nejslabší:

  • Elite Tactical Drone
  • Heavy Tactical Drone
  • Tactical Drone
  • Infected Drone
  • Drone

Pokud na to nejste připraveni a nevíte jak, nepusťte si Borgy blízko k sobě. Oni jsou totiž normálně hodně přítulní, asi jim chybí trochu té lásky, protože vás asi-milují. Když si nedáte pozor, může se vám stát, že vás "kousnou" a vy na sobě najednou budete mít hlučné, otravné a velice zelené breberky, a to rovnou pořádné hejno. Jsou hodně zřetelné, nebojte, poznáte, pokud se vám to stane. Inu, což, to by samo o sobě nebyl až takový problém... nicméně následné, postupné ubývání vašeho zdravíčka už asi problém bude.

Tvůrci hry mají smysl pro humor, a tak poté, co se v takovém případě vaše zdraví dostane pod 10 procent vašeho maxima, se z vás stává Borg, vy ztrácíte kontrolu nad vaší postavou a bojujete proti vlastním. A pobít vlastní výsadek má přeci něco do sebe, a nebo ne? Utíkejte zakládat novou postavu, neb tato se právě stala součástí Borgského kolektivu... 

Já jsem na vás ale hnusná, hanba mi. Ne, samozřejmě si z vás tropím žerty. Tedy, alespoň co se týče té části se zakládáním nové postavy, zbytek platí. Pokud se vám toto stane, buď vás musí zpacifikovat a následně resuscitovat váš tým a nebo, včasně, použít schopnost z Task Force Omega - Medical Nanite Cloud, kterou dostanete poté, co získáte 5-tier v této reputaci. O samotných reputacích bych se mohla rozepsat, ale pro zatím se do toho nebudu pouštět, možná při jiné příležitosti - pokud jste nováček, tak tuto schopnost zcela určitě nemáte a pokud nejste nováček, tak ji už máte a vysvětlení netřeba. Tato schopnost samozřejmě funguje i k odstranění tohoto nepříjemného efektu, a působí i na vaše členy v týmu, tedy pokud jsou v dostatečném dosahu od vás. Je dobré se tedy navzájem hlídat a popřípadně rychle reagovat.


Celý průběh mise je velmi přímočarý, i když je tu část, kdy neznalí mohou zazmatkovat, ztratit hodně času a způsobit selhání mise (Selhat pak můžete pouze na Advanced a Elite obtížnost, přičemž v současné době Elite verze této mise neexistují, současná Advanced je tedy brána jako Elite - jakožto nováčci rozhodně začněte s lehkou verzí této mise, Advanced a Elite až později!). Čeká vás sestup do hloubi základny, která se jen hemží Borgy. Obecně platí - Nebudu zmiňovat každého Borga, kterého na své cestě potkáte, prostě zpacifikujte vše co se hýbe, výjimky z tohoto pravidla jsou zřetelně zmíněny dále.

Poté, co se probijete do hlavní části komplexu - poznáte jednoduše, následuje po běhu relativně úzkými chodbami, směrem dolů, do útrob základny, vás čeká nelehký úkol a je potřeba dbát na spolupráci ještě více, protože každá vaše chyba (opět, platí pro obtížnost Advanced a výše) může znamenat, že neuspějete. Jde o větší místnost, která se pak větví se na levou a pravou stranu, a tento trend si udržuje i v horním a spodním patře. 

Interaktivní konzole, která vypadá jako zelený "sloup" si zatím nevšímejte, k tomu více později. Vy se v tuhle chvíli objevíte druhém  (prostředním) patře. Na konci každého "ramene" této větší místnosti pak najdete "Borg Node" (pozn.: pro přehlednost se ani nepokouším o překlad, v rámci zachování co největší informační hodnoty tohoto počinu) - ty je potřeba zničit, aby se vám zpřístupnila možnost odrovnat IMR (Isolinear-molecular reconvertor, prostě to tady Borgové používají na výrobu svých kybernetických kamarádů ve velkém, a my tomu chceme co? No přeci zabránit.), jeden z nich potkáte právě během vašeho postupu až sem - nelze přehlédnout, je to velké, zelené a trochu jako tunel.

Trik je v tom si tuhle část větvícího se komplexu proběhnout a vybít vše co se hýbe, než se pokusíte o zničení Borg Nodes. Postupuje se tak, že vybijete to patro, kterým jste přišli, zleva doprava. Pak pokračujete směrem nahoru, o patro výše a tentýž postup opakujete. Vybijte vše co se hýbe. Následuje sestup do nejnižsího patra - znalí terénu proste skočí dolů rovnou, neznalí si to seběhnou. Seskakuje se hlavně proto, aby se ušetřil čas, což je důležité na Advanced obtížnost a vy tak stihli vaší misi dokončit včas. Opakujeme předchozí postup. Vybijeme kybernetické osazenstvo, zleva doprava. Pozor. Teď čtěte velice pozorně, kadeti. Čtyři členové týmu zůstanou u pravé Borg Node, tam, kde ste skončili poté, co Borgové padli pod vašimi útoky.


Bod zlomu je tady. Jeden z vašeho týmu se v tuhle chvíli musí vrátit do druhého (prostředního) patra. Pamatujete ještě na konzoli, co vypadala jako sloup a byla interaktivní? Tak to je destinace jednoho z vás. Čeká jej totiž důležitý úkol. Deaktivovat štít, který chrání každou Borg Node

Tento dobrovolník je po interakci s touto konzolí teleportován do samostatné místnosti. Docela útulno, ale středem zájmu je nepřehlédnutelná konzole, za jejíž pomocí budete muset Borgům utnout elektriku na napájení štítů, aby mezitím zbytek výsadku zneškodnil Borg Nodes. Nutno upozornit, že v té místnůstce budete mít lehce kybernetickou společnost, tak prosím udělejte vše, co je ve vašich silách, abyste při této delikátní operaci neumřeli nebo nebyli asi-milováni. Čas nehraje ve váš prospěch a každá taková chyba vás kousne do zadku jako hejno nanosond.


Pár zásad.

Pravá strana každého patra je hráči běžně označena jako "Beta". Levá pak "Alpha", toto platí pro všechny patra, kde je naším úkolem zlikvidovat tolikrát zmiňované Borg Node, v každém patře jsou dvě - počítáme pak odspodu až nahoru, kdy spodní patro je "Beta-3", "Alpha-3" a nejvyšsí, poslední a zároveň třetí patro zakončuje s "Beta-1" a "Alpha-1".  Je zcela běžné toto pak zkracovat, na B3, A3, B2, A2, B1, A1 <--- Toto je zároveň i pořadí, ve kterém budete Borgům Node likvidovat, ale to předbíhám. Zkušenějším toto samotné už jako nápověda stačit bude, ale pokud je toto váš první pokus, tak dávejte dobrý pozor a čtěte dále.


Vy, poté, co jste vybili všechno Borgstvo, byste měli zůstat u Borg Node "Beta-3", neboli B3 (Zkratky jsou používány pro zjednodušení komunikace, pamatujte si je!), tzn. v přízemí, na pravé straně

Váš kolega, který je sám, samotinký v místností s konzolí, pak musí použít právě tu konzoli v místnosti, kdy toto označení odpovídá umístění jednotlivých Borg Node. Tzn. Beta a číslo 3. Toto vypne na velmi krátkou chvíli štít Borg Node "Beta-3", neboli B3, kde s trochou štěstí a spolupráce stojí zbytek vašeho týmu a jejich úkolem je tuto takto odkrytou Borg Node zničit. Pozor - hned, jakmile je štít vypnutý, se transportuje ke zbytku týmu pár Borgů. Ale protože nás honí čas, tak je ignorujeme a snažíme se za každou cenu zničit Borg Node. Nebojujte s nimi, rozhodně ne poté, co Borg Node exploduje, pokračujte velmi rychlým tempem k další Borg Node!

V případě, že se vám nepovede během těch několika okamžiků Node zlikvidovat, štít se vám opět aktivuje, Borgové zmizí a váš kolega v místnosti s konzolí musí celou sekvenci opakovat. Doporučuju hlavě nováčkům hodně komunikovat, tzn. dát vědět, že jste připraveni (Často jeden z týmu u Borg Node řekne zkratkovité označení, tzn. například B3, poté, co jste připraveni k destrukci té které Borg Node) a případně, že jste úspěšně Node zničili.

Po zničení Borg Node B3 pokračujte na levou stranu v tomto patře. Tzn. "Alpha-3", neboli A3. Váš kolega v místnosti opět musí zadat správnou sekvenci, tzn. Alpha a číslo 3. Proces se opakuje. Node padá, tým se společně přesouvá do dalšího patra, opět na pravou stranu, kde, jak již jistě víte z předchozího textu, máme Borg Node značené jako "Beta". Proces je totožný tomu předchozímu, kolega v místnosti ale zadává na konzoli sekvenci Beta-2. Zbytek týmu opět zneškodní Node hned poté, co se deaktivuje štít. 

Není času nazbyt. Záškodnický tým pokračuje na levou stranu druhého patra. Náš hrdina v místnosti zadá sekvenci Alpha-2. Bum-prásk. A popojedeme. 

Třetí patro a poslední dvojice Borgského harampádí na odpis. Opět platí pravidlo zprava doleva, doufám že teď už je to jasné i těm napůl spícím. Červené tričko v místnosti s konzolí zadává sekvenci Beta-1. Štít padá. Node exploduje, tedy za předpokladu, že zbytek týmu mezitím neusl nebo nebyl asi-milován. Přesouvačka k poslední Borg Node. Ten, kterého jste pověřili mačkáním čudlíku na konzoli zadává sekvenci Alpha-1. Opakování je matka moudrosti, štít padne, zbytek týmu odrovná Borg Node. Úspěch mise je na dosah.


Ale ještě není vyhráno. Drahý to týme, který jsi byl pověřen devastací Borg Nodes - Jistě jste si všimli podivně to vypadajícího konstruktu, který je kousek nad vámi a poslední zneškodněnou Node - jde o již zmíněné IMR a je potřeba jej zlikvidovat, což je samozřejmě možné až tehdy, kdy se vám podařilo odrovnat všechny Borg Nodes. Vyšlete jednoho dobrovolníka, nebo, pokud jste nováčci, klidně se držte společně - jeho/vaším úkolem je pomocí interakce daný objekt zničit. Zbytek týmu se vrací o patro níž, zpět na začátek druhého (prostředního) patra. 

Pozn.: Jestli jdete na tuto misi poprvé a nebo jste tak dosud neučinili - pokud do IMR vlezete předtím, než ho zničíte, zabije vás to - ale vy získáte accolade (pozn.: ekvivalent tolik oblíbených achievementů, aneb toho, čeho jste ve hře dosáhli) a můžete si posléze vyzvednout speciálního Borgského důstojníka v lokaci "Battle Group Omega". Nebudu rozepisovat, protože vám hra samotná tento úkol zadá a navede vás kam je potřeba. Musíte mít ale splněnou příběhovou linii s Borgy, tak pozor.

V tu samou chvíli, kdy je zbytek týmu zaneprázdněn likvidací jednoho IMR, se váš kolega, který doteď plnil úlohu klikače na tlačítka konzole vrací zpět ze své samotky, aby se s vámi již za krátký okamžik sešel - za pomocí konzolového "sloupu", který jej teleportuje nazpět. Objeví se na začátku druhého patra, a poběží rovnou za nosem, do chodby, jakoby nazpět - jeho úkolem je zlikvidovat druhé IMR - nejde přehlédnout.


Došli jste až sem? Výborně. Po destrukci obou IMR padne silové pole, které nám až do teď bránilo v přístupu k hlavnímu zlounovi. 

Dbejte na to, aby váš tým zůstal pohromadě a do poslední místnosti pěkně společně. Je dobré se dohodnout kdo, kde, jak a koho, ještě předtím, než tam naběhnete. Protože vás teď čeká finální souboj, milí kadeti. 

Poté, co si vyslechnete klasické Borgské "bububu" se v místnosti objeví nemalé množství Borgů. Je dobré nechat někoho trvanlivého, koho nesloží nějaká ta Borgská facka, kdo zabaví přerostlého Borga (opravdu nejde přehlédnout a rovnou k němu někoho postavte, klidně i před tím, než se Borgové vypovídají, já ho obligátně kopu do zadku, funguje zaručeně), zatímco zbytek týmu se postará o rozptýlení jeho menších kamarádů.

Menší muchlovačka je pak na pořadu dne. Neumřete, a neposilujte řady Borgského kolektivu, opravdu to nedoporučuju, plat stojí za draka. Obzvláště pokud vydají Elite obtížnost této mise. V případě, že je celý tým neschopný boje a žere hlínu, kdykoliv během mise, dochází rovněž k selhání mise. Vězte pak, že toto pravidlo platí pro elitní obtížnost všeobecně a není důvod, že by posléze autoři u těchto misí udělali výjimku.

Za předpokladu, že se vám ve zdraví podařilo provést úspěšnou deborgizaci i v této místnosti - nezbývá mi už nic jiného, než vám pogratulovat ke splnění vaší mise. 

Fialové šutry (pozn.: Dilithium, jde o jednu z měn ve hře), Omega marky, možná i dobrý pocit a nějaké to Borgské harampádí, které rovněž můžete proměnit za fialové šutráky, vám pak budou odměnou.

A co se týče mne.. ode mne je to pro zatím vše. Třeba zase někdy příště, u dalšího pojednání o Star Trek Online. Pokud byste měli speciální požadavky, co byste případně rádi o Star Trek Online věděli, a báli se zeptat, Jan Darkrider vám určitě vyjde vstříc a pokud to bude v jejích silách, tak vyhoví a zodpoví.

Qapla'. batlh bIHeghjaj!

kapitán flotily Jan Darkrider
autor: Jan Darkrider
vydáno: út 10. února 2015
přečteno: 3659x
komentáře: 38
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Moje ohlédnutí za odznáčky  -  út 7. července 2020
Pět let aktivně mezi Trekkies  -  út 9. června 2020
Seriál Picard - dojmy  -  ne 5. dubna 2020
Najobľúbenejšia a nejmenej sympatická postava zo ST:Discovery?  -  so 1. června 2019
Star Trek je naděje  -  út 4. prosince 2018
Rozpory mezi fandomy  -  so 25. února 2017
Jak jsem se ke Star Treku dostala  -  čt 23. února 2017
Star Trek a Netflix  -  po 23. ledna 2017
Pan Spock  -  po 19. září 2016
Charakteristika idolu – Dat  -  so 9. dubna 2016
PFko po klingonsku  -  so 26. prosince 2015
Vánoční přání  -  út 22. prosince 2015
Já a můj letošní advent  -  ne 6. prosince 2015
Píseň z Nové generace, díl Zraněný  -  so 5. prosince 2015
Objevování exoplanet  -  pá 24. července 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG