Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: Sever a Jih

út 28. října 2014      autor: Riker      přečteno: 3954x      délka: 3 min      komentáře: 5

Kunta KinteVěděli jste, že první rolí LeVara Burtona byl otrok Kunta Kinte v seriálu Kořeny z roku 1977? Seriál zobrazující trudný úděl otroků na amerických plantážích, tehdy prolomil tabu. Nebylo to tak dávno, co ve Star Treku padl první polibek mezi bělochem a černoškou (1968). Teprve v roce 1962 bylo černochovi dovoleno studovat na jižanské univerzitě (James Meredith). V roce 1963 Martin Luther King měl svůj slavný proslov „Mám sen“. Hlavním hrdinou seriálu Kořeny byl otrok Kunta Kinte, kterého v prvním díle hrál právě LeVar Burton. Nejvíce se do paměti diváků vryla scéna, ve které je Geordi La Forge bičován, protože si dovolil používat své domorodé jméno, a ne jméno, které mu přidělil jeho pán. Ve filmové verzi Kořenů (Roots: The Gift, 1988) si kromě Burtona zahráli i Tim Russ (Tuvok), Avery Brooks (Sisko) nebo Kate Mulgrew (Janewayová).

Frakes North and SouthO pár let později si Jonathan Frakes – kterého známe jako Willa Rikera – zahrál v otrokářském seriálu Sever a jih (1985) podle tehdy čerstvé románové předlohy. Jižan Orry Main (Patrick Swayze) a Seveřan George Hazard (James Read) jsou přátelé, ale když vypukne občanská válka, ocitají se na opačné straně barikády. Jonathan Frakes hrál Stanleyho Hazarda, bratra hlavního hrdiny. Frakes byl tehdy hojně obsazovaný veterán spousty romantických televizních seriálů, ale toto byla před Star Trekem jeho nejvýraznější role. Jeho sestru Virgínii (vášnivou abolicionistku) hraje Kirstie Alley, kterou známe jako Vulkánku Saavik (což byla vůbec její první filmová role). Pro Frakese seriál znamenal přelom i jinak – při natáčení se zamiloval do herečky, která hrála Brett Main Hazardovou (Genie Francis), a o pár let později se vzali.

Sever a Jih Patrick StewartAle pozor. Neplést s britským seriálem Sever a jih (1975) podle románu Elizabeth Gaskellové, který se odehrává v Severní Anglii a je o něčem docela jiném. Tam zase hrál titulní roli Patrick Stewart. To měl ještě vlasy!

Zapomenout nesmíme na Avery Brookse (náš kapitán Sisko), který hrál hlavní roli v prvním – a zatím posledním – zvukovém zpracování Chaloupky strýčka Toma (1987). To je legendární román, který vedl k vlně abolicionismu a nakonec ke zrušení otroctví v USA! Tom je poslušný otrok a má hodného pána; idyla ale skončí, když se pán zadluží a musí Toma prodat. Brooks hrál také hlavní roli ve filmu Solomon Northrop's Odyssey: Half Slave - Half Free (1984), cožCumberbatch Khan je skutečný příběh černocha ze Severu, který byl unesen na Jih do otroctví. Nedávno vznikl remake 12 Years a Slave, který režíroval Steve McQueen a kde se v roli otrokáře mihne i Benedict Cumberbatch (náš nový Khan). Což je trochu ironie, protože Cumberbatch pochází ze známého rodu otrokářů z Barbadosu (viz).

Přísun nových otroků do USA skončil v roce 1807, kdy Velká Británie mezinárodní obchod s otroky zakázala (William Wilberforce). Britská flotila pak hlídkovala v Atlantickém oceánu, aby ilegální obchod s otroky stíhala. Ve vnitrozemí Afriky však otrokářství kvetlo dál, jak o tom psal cestovatel David Livingstone. Historikové odhadují, že v letech 650 až 1900 arabští obchodníci prodali do otroctví mezi 10 až 18 miliony lidí.  V Mauretánii byl zákon zakazující otroctví přijat až v roce 2007.

Huw Lewis-Jones. The Royal Navy and the Battle to End Slavery. BBC 17-2-2011.

Kulturní dopad Kořenů lze poznat podle toho, že je na ně narážka i v The Big Bang Theory

bez hodnosti Riker
autor: Riker
vydáno: út 28. října 2014
přečteno: 3954x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Terry Farrell se vdala za Adama Nimoye  -  út 27. března 2018
Zemřel Anton Yelchin  -  ne 19. června 2016
Kapitán Kirk vyplul na moře  -  pá 11. prosince 2015
Zemřel velikán filmové hudby James Horner  -  st 1. července 2015
Ještě jednu otázku, Columbo. Co vy a Star Trek?  -  po 20. dubna 2015
Stewart se loučí s X-Meny, Siddig bude hrát o trůny  -  so 21. února 2015
Co dnes dělají hvězdy Star Treku? Unbelievable!!!!!  -  ne 19. října 2014
Star Trek, ALS a kýbl ledu [VIDEO]  -  st 3. září 2014
Emmy pro Cumberbatche, Mulgrew odešla s prázdnou, Bragův Kosmos boduje  -  čt 28. srpna 2014
Filmové adaptace Karla Čapka s herci Star Treku  -  út 15. října 2013
K Roddenberryům přiletí čáp  -  čt 16. května 2013
Výročí v roce 2013  -  po 21. ledna 2013
Hvězdy ze Star Treku společně na Broadway  -  ne 23. prosince 2012
Podívejte se na hodinový panel pěti kapitánů  -  po 18. června 2012
Kapitán Picard a predátoři  -  st 30. května 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG