Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: Volání osudu – Ztracené duše – recenze (spoilery)

po 2. července 2018      autor: sarao      přečteno: 2418x      délka: 6 min      komentáře: 1

Volání osudu III: Ztracené dušeDruhý díl trilogie Star Trek: Volání osudu od Davida Macka zanechal nejen hlavní hrdiny, ale i celou Federaci v těžké situaci. Mezitím, co se daleko za hranicemi prostoru Federace stal USS Titan i se svou posádkou zajatcem tajemných samotářských Caeliarů, čelí Federace útoku mnohatisícové borgské flotily. Borgové se za pomoci starých caeliarských subprostorových tunelů dostali z kvadrantu delta do prostoru Federace. Začal poslední zoufalý boj o její záchranu.
Další díl trilogie – knihu Ztracené duše (v originále Lost Souls) – jsem tedy očekával s velkým napětím, neboť autor v předcházejících dvou dílech očividně dokázal zachovat až do úplného konce tajemství rozuzlení příběhu, i když některé věci se samozřejmě již daly tušit.

Kniha plynule navazuje na události předchozího dílu. Kapitán Riker musí učinit nejtěžší rozhodnutí svého života a USS Titan za pomoci kapitána Hernandezové uniká z caeliarského zajetí. Jedním z subprostorových tunelů se dostává do Azurové mlhoviny, kde se setkává s Enterprise a Aventine. Nezastavitelní Borgové mezitím pronikají stále hlouběji do nitra Federace a cestou ničí veškerý život na každém světě, na který narazí. V okamžiku, kdy se Borgové přizpůsobí všem zbraním, které může Federace nasadit, a kdy se ztrácí poslední naděje, učiní kapitán Hernandezová neuvěřitelný a pro všechny zúčastněné šokující objev, který může být klíčem k definitivnímu poražení Borgů. Tento objev ovlivní další osud všech, včetně uzavřených Caeliarů.

Současně druhá, retrospektivní dějová linie odhaluje poslední děsivé chvíle skupinky přeživších členů posádky Columbie a Caeliarů z poslední caeliarské městské lodi, která ztroskotala tisíce let v minulosti kdesi v kvadrantu delta. Na jejím konci je odhaleno dlouhotrvající tajemství původu a vzniku Borgů.

Minulost, přítomnost a budoucnost se tak proplétají v dechberoucím příběhu, který je opět výborně napsán. Autor znovu bravurně míchá spoustu malých i hlavních zápletek a nesoustřeďuje se pouze na boj z Borgy, ale i na problémy a starosti jednotlivých postav. Na každé stránce dokáže Mack vštípit vitalitu a podat dílčí příběhy, které udržují zájem čtenářů a nakonec slouží k tomu, aby celý příběh dospěl ke svému epickému závěru.

Například jak kapitáni a jejich posádky vedou poslední zoufalý boj o záchranu, stále více zápasí s osobními záležitostmi. Picard, který se brzy stane otcem, se natolik obává budoucnosti, že není schopen věřit ve zdar plánu ostatních a raději prosazuje postup, který je v rozporu se všemi zásadami Federace a jenž vede k ostrému střetu, balancujícím na hraně vzpoury, s LaForgem. Je pochopitelně zoufalý a rozzlobený z toho, co se děje, ale prostě jako by to nebyl Jean-Luc Picard, ten velký bojovník z minula. Picard se tak dočkává velké transformace, která se zdá být připravena pro budoucí vyprávění. Riker se zase zajímá o to, jestli  mu jeho vlastní manželka Deanna Troi odpustí, že ji během kritického okamžiku zanechal spolu s dalšími členy posádky na vzdálené planetě. A nováček mezi kapitány, Dax, se ptá, jestli opravdu dělá správná rozhodnutí. Nakonec i Hernandezová poznává, že už není tím, za co se stále považuje a uznává svůj nový osud.
Kladně hodnotím i autorův popis působení prezidentky Federace Nanietty Baccoové a jejího okolí v těchto nejnáročnějších momentech historie Federace. 

Pak jsou tu samozřejmě Borgové. Je zajímavé pozorovat, že i přes jejich nyvější zuřivou nenávist a touhu po zničení a eliminaci Federace, si dokázali zachovat své další cíle, jako je třeba hledáni dokonalosti. Ty dokonce v kritický okamžik dokáží převážit nad touhou po pomstě, což umožní provést plán kapitána Hernandezové. Detailní pohled na historii jejich vzniku a pohled do nitra Společenstva vykresluje Borgy pro čtenáře v úplně novém a o trochu přijatelnějším světle. Tato kniha je tak i o řešení hádanky, jak naložit s Borgy, aniž byste porušili všechny etické zásady, které jsou vám drahé. Pokud jen tak zničíte Borgy, zabijete bilióny a ospravedlníte genocidu milionů zotročených bytostí. Borgové jsou druh, který existuje kvůli porušení duše a je zdánlivě nemožné jej sladit se s hodnotami Federace. Srdce knihy je opětovným potvrzením hodnot Federace v oblasti tolerance, respektu a porozumění tváří v tvář naprosto nemyslitelné situaci. Stejně jako v reálném životě neexistují čistě zlé lidské bytosti, jen lidé, kteří se rozhodnou být zlí, protože jsou, či se cítí být poškození, zlomení nebo nešťastní. S těmito lidmi můžeme jednat pouze se soucitem, odmítnutím podřídit se jim, odvahou a dokonce i odpuštěním (pokud je oprávněné). 

Tuto knihu mohu, stejně jako předchozí dvě, jen doporučit. Jde opět o velmi čtivý titul, který vás vezme a bude vás nutit jej dočíst co nejrychleji. Jeho příběh je prostě mistrovským dílem, Bohové noci a Prostě smrtelníci nebyli nic víc než párem předkrmů ve srovnání s úžasným hlavním chodem, jakým jsou Ztracené duše. Tato kniha uzavírá trilogii Volání osudu s překvapivou transformací vesmíru Star Treku, která vytvoří nový svět, který naši hrdinové budou prozkoumávat. Já se těším na další příběhy a jsem vděčný, že David Mack nám jednou a navždy pomohl vrátit se zpět do podivných nových světů, do nového života a do nových civilizací… kde fanoušci Treku mohou znovu směle jít tam, kam předtím nikdo nešel.

Hodnocení 10/10 

Krátké ohlédnutí za celou trilogií

Cekově hodnotím tuto trilogii velmi pozitivně. Ač se může zdát, že příběh je příliš rozvětvený a díky neustále se měnícím časovým liniím chaotický, opak je pravdou. Každá postava má svůj účel a funkci pro příběh tohoto rozsahu. Postupně jednotlivé linie do sebe krásně zapadnou a vše potřebné je uzavřeno a vysvětleno. Dílo je perfektně propracováno jak po stránce děje a návazností, tak po stránce drobných detailů a charakterů postav. Tato trilogie rozhodně dostála své reputaci a rozhodně stojí za pozornost každému, kdo má rád rozsáhlé a komplexní příběhy.


Info o knize

Původní název: Star Trek: Destiny - Book III: Lost Souls
ISBN: 978-80-7456-394-2
Nakladatel: Brokilon
Redakce: Albert Balatka, Jiří Popiolek
Překlad: Jakub Marek
Počet stran: 365

Anotace

Borgové jsou na pochodu a jen pustina je jejich závojem. Troufalý plán by je mohl navždy zastavit, ale nese s sebou riziko, které jeden z kapitánů odmítá přijmout.

Pro Jean-Luca Picarda nebyla záchrana budoucnosti nikdy tak důležitá a tak osobní jako právě nyní. Špatné rozhodnutí jej může stát vše, o co kdy usiloval a čeho se snažil dosáhnout.

Pro Williama Rikera se už žádné další možnosti nenabízejí. Hnán vzpomínkami na ty, jež musel opustit, mu zbývá jen obrovské úsilí vyplnit nelehký úkol, nebo zemřít v osamění.

Pro Ezri Dax, jejíž zbrklé mládí je vyváženo moudrostí mnoha životů, je volba snadná – není cesty zpět! Jen dopředu, do nejisté budoucnosti.

Toto je ta chvíle… Okamžik nevyhnutelného volání osudu.

admirál flotily sarao
autor: sarao
vydáno: po 2. července 2018
přečteno: 2418x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG