Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek XII: Do temnoty války s terorismem

st 9. října 2013      autor: Riker      přečteno: 5207x      délka: 6 min      komentáře: 26

STID_DVD_CZcoverAneb jaký je rozdíl mezi Khanem a Usámou bin Ládinem. V polovině září 2013 vyšel STID na DVD v USA. V půli října vychází česky. Pojďme se při té příležitosti ohlédnout za hodnocením tohoto filmu. Od jeho premiéry uplynul už nějaký ten měsíc, tak snad se už dokážeme na film podívat trochu s odstupem a nadhledem. První reakce byly totiž poněkud zbrklé.

Ano, filmu se jistě dá vytknout ledacos. Dva klíčové zvraty (Kirk ztratí kapitánské místo, Kirk zemře) jsou promrhány, protože se hned napraví a nemají velký dopad. Nový design uniforem ve stylu SS je asi zbytečný odklon od kánonu. Chyby ve scénáři, například admirál má v pracovně na stole vystavený model lodi, která má být přísně tajná. Není jasně vysvětleno, proč Khan zdrhl zrovinka na Kronos. Ani lidé, kterým se film líbil, nemají většinou problém tyto dílčí slabiny uznat. Chyby jsou ostatně v každém filmu, jinak by server moviemistakes.com neměl co psát.

Spravedlivá recenze ale vyžaduje, abychom vyzdvihli nejen zápory, ale i klady každého filmu. To se bohužel nestalo a celá řada recenzí byla tak odbytá a neprofesionální, že připomínala spíše pamflet.

Rád bych se zastavil u názoru, že STID je tupá letní megacool popcornová střílečka. A že prý v ní chybí intelektuálně mravní přesah a filosofické poselství. Povrchnější diváci si prý „chrochtají blahem“, jak to na obrazovce bouchá, zatímco ti moudřejší prý postrádají ve filmu myšlenku. 

Nevím, kdo si co chrochtá. Je ale nápadné, že onu údajnou „absenci“ morálního přesahu nikdo z kritiků nedoložil žádným příkladem. Druhému JJ  Treku se dá vyčítat ledacos, ale absence morálního přesahu to vskutku nebude. 

Podívejme se na fakta. Zatímco opěvovaný Khanův hněv je vlastně nestartreková story o pomstě (vykradená z Moby Dicka), STID je aktuálním komentářem k palčivým problémům naší doby, v nejlepší Roddenberryho tradici. Podobně jako Neobjevená země je dobovým komentářem ke konci studené války, STID je dobovým komentářem k „válce proti terorismu“. Sledujeme příběh admirála, který chtěl chránit „svobodný svět“ před ohrožením ze strany barbarů, ale zašel příliš daleko.

Mravní poučení filmu shrnuje Kirk v závěrečné řeči: „Vždycky tu bude někdo, kdo nám chce uškodit. Když se je snažíme zastavit, riskujeme, že totéž zlo probudíme i ve svém srdci. Naším prvotním instinktem je usilovat o pomstu, když jsme ztratili ty, které milujeme. My ale přece takoví nejsme…“ 

There will always be those who mean to do us harm. To stop them, we risk awakening the same evil within ourselves. Our first instinct is to seek revenge when those we love are taken from us. But that's not who we are...

Je to neuvěřitelné, ale některým recenzentům dokonce ani nedošlo, proč se film jmenuje tak, jak se jmenuje!

Proč vlastně „Do temnoty“? Co je na filmu temného? Prý nic. Název sám je prý prvoplánový a nikdo neví, co znamená. Film prý získal název „Do temnoty“ jen proto, že temnota je v módě. The Dark Knight Rises, Dark Shadows, Thor: The Dark World, Dark Skies, atd.

Ve skutečnosti je to samozřejmě naopak. Název filmu je klíčem k jeho pochopení. 

Film se jmenuje „Do temnoty“, protože to stručně a elegantně vystihuje poselství celého příběhu. Admirál Marcus neodolal pokušení „temné strany“ (řečeno Star Wars terminologií, kterou Abrams tak miluje). Admirál měl dobrý úmysl chránit Federaci proti Klingonům, ale jeho metody zašly příliš daleko. O jeho mravním selhání – cestě do temnoty – je celý film.

Aby ho nikdo nepřehlédl, tento motiv se opakuje hned několikrát. Sekci 31 vyhodil do vzduchu otec, který spáchá masovou vraždu, jen aby zachránil život svému nemocnému dítěti. Nepřipomíná to Dartha Vadera, který se přiklonil na temnou stranu s dobrým úmyslem, aby zachránil své milované před smrtí? Zpytujte svědomí, čtenáři. Jak daleko byste byli ochotni zajít vy? A pokud překročíme onu pomyslnou čáru, co si o nás pomyslí naše děti (třeba Carol Marcusová)? Řekl bych, že přemýšlivější diváci měli při cestě z kina vlahou nocí námětů na přemýšlení dost a dost.

V béčkovém filmu je děj předvídatelný už od první scény. V kvalitním filmu jsou ale hrdinové stavěni před mravní dilemata. Pokud pokládáte rozkazy za špatné, podřídíte se a sklouznete na temnou stranu? Nebo dáte výpověď jako Scotty? A co dilema kapitána Kirka, zda má zvolit snazší, ale krutější postup (bombardovat cíl z orbity hlava nehlava) nebo ohleduplnější, ale obtížnější (výsadek, který neohrozí civilisty, dopadne lumpa a postaví před soud). Temná cesta je svůdná a snazší. 

VIDEO: Co když se ale rozhodnete zachovat ušlechtile a výsledkem jsou stovky mrtvých? Kirk se rozhodne zajmout Khana živého, aby ho postavil před řádný soud. Khan ale uprchne a s USS Vengeance havaruje uprostřed San Francisca. A zřítí se rovnou na Pentagon. Totiž na sídlo Hvězdné flotily.

Usámu dopadl Star Trek[Perlička: Německá TV stanice N24 omylem informovala, že Usámu dopadli a zabili povstalci Maquis (Makisté) ze Star Treku. Redakce si totiž spletla logo americké jednotky Seals. (odkaz)]

To nejsou žádné pohádky odtržené od života. Američtí generálové takové problémy řeší dnes a denně. Americké drony v Afghánistánu střílejí lidi ze vzduchu, občas zasáhnou nesprávného. Bylo v pořádku, že Usámu zastřelili, místo aby ho postavili před soud? Jenže kdyby ho postavili před soud, hrozila by ostuda, co všechno vykecá. Protože právě US Army ho přece ve své naivitě kdysi v 80. letech vycvičila (Operace Cyklon). Mudžahedíni měli v Afghánistánu pomáhat Americe proti Rusům. Měli to být pomocníci, kteří jsou schopni brutality, jakou si americká armáda dovolit nemůže. Jenže se stejně jako Khan vymknuli kontrole.

Usáma bin Ládin vs Khan

Je škoda, že lidé, kteří neznají dějiny, řadu těchto chytrých narážek nepochopili. Khanova slova by přitom klidně mohl říkat Usama bin Ladin, stačí místo Marcus dosadit slovo Spojené státy: „Alexander Marcus potřeboval odpovědět na necivilizovanou hrozbu v civilizované době a k tomu potřeboval někoho, kdo uvažuje jako válečník, potřeboval mne… To, co chtěl využít, je má brutalita. Jen samotný intelekt je v boji k ničemu, pane Spocku.“

A další souvislosti? Když americká armáda vypátrala a zabila Usámu bin Ládina, víte kde se skrýval? V Pákistánu v domě muže, který si říkal Khan. Arshad Khan.

Osama bin Laden dead: the mysterious Khan family who were 'good neighbours' (Telegraph, 3. 5. 2011)

Čí propagandě věříte? Je americká armáda ochránce svobody ve světě, jak to odvedencům vtlouká do hlavy velení? Nebo jsou to bezohlední stormtroopeři ve službách Impéria? Někteří vojáci mohou začít pochybovat jako Scotty: „Tohle je ale jasně vojenská operace. Tak tohle teď jsme? Já myslel, že jsme průzkumníci.“

Děj má možná příliš velký spád, takže na první zhlédnutí člověk všechny významy nepostřehne. Abrams vytvořil mnohovrstevnatý děj plný křižovatek, kde s každým dalším zhlédnutím odkrýváte nové významy. Je pro náročnějšího diváka, který dokáže v kině přemýšlet, zná dějiny a problémy současné světové politiky. Děti, na které jsou tyto úvahy příliš složité, si ale film užijí také, mohou ho brát jako blyštivou střílečku ve vesmíru s lens flares. 

bez hodnosti Riker
autor: Riker
vydáno: st 9. října 2013
přečteno: 5207x
komentáře: 26
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG