Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Startrekové překvapení na Marsu

pá 14. června 2019      autor: Ferri Brodge      přečteno: 1352x      délka: 1 min      komentáře: 3

Delta na MarsuPamatujete si na úvodní scénu Discovery? Pak by vám neměla uniknout jedna z pikantních fotek, kterou na Zemi poslala sonda Mars Reconnaissance Orbiter, kroužící kolem rudé planety. Na začátku týdne totiž do NASA odeslala výmluvný snímek – velkou startrekovou deltu, zachycenou na písečném povrchu. Že by scénáristé věděli více než my ostatní?

Tvar, který skutečně nápadně připomíná ikonický startrekový symbol, byl vyfocen v jihovýchodní oblasti Hellas Planitia. Kdo by však očekával umělý původ, ten bude zřejmě zklamán. Podle vědců je delta výsledkem činnosti větru, rudopísečných dun a lávy.

Duny ve tvaru půlměsíce byly totiž pro tuto oblast typické a vznikly díky větrné erozi, která hrnula marťanskou zeminu. Její lehčí části pak měly tendenci posouvat se rychleji než zbytek. Tato oblast byla zároveň vulkanicky aktivní a časté erupce nebyly výjimkou. Stačilo tedy spojit tyto dva jevy dohromady a jednu ze startrekových dun navždy zakonzervovat – láva dunu jednoduše obtekla a písečný ostrov časem odstranily četné bouře.

Již za pár století kolem této duny vznikne kruhový monument s výhledem na celou její plochu. Schválně jestli uhádnete, komu bude věnován. Nápovědu vám můžou poslat potomci časovým mostem.

Zdroj: https://www.uahirise.org/ESP_059708_1305?fbclid=IwAR3srNdvkl
kadet Ferri Brodge
autor: Ferri Brodge
vydáno: pá 14. června 2019
přečteno: 1352x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG