Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Trek do temnoty současného Hollywoodu

út 20. srpna 2013      autor: Telemachus Rhade      přečteno: 5361x      komentáře: 95

TemnotaJsme blízko před vydáním nejnovějšího počinu jménem Star Trek na domácí média, avšak víry vášní nám tu nijak neutichají. Možná je poslední dobou slyšet více kritiky nového stylu, než tomu bylo při květnovém (čti červnovém) boomu v kině, stále ale platí, že tento snímek i se svým předchůdcem dělí fanoušky ve dví. Jedni si chrochtají blahem, že Star Trek je akční a nabízí "cool letní jízdu", druzí lamentují nad zjevně absentujícím intelektuálně morálním přesahem, díky kterému jsme si Trek zamilovali. Takže tady máte ještě jeden pohled na temnotu - tentokráte trochu obšírněji.

Blockbustery - lepší než výborné filmy, aneb "U nás to bouchá!"

Jestli něco charakterizuje aktuální americkou scénu, pak jsou to právě snahy přijít s co "největším" filmem. Tvůrci, notně tlačeni studiem, do všech koutů světa rozhlašují, že jejich nový film je něco nevídaného, lepšího než kdykoli předtím, spektakulárního, a že i když jsme viděli předchozí díl, tak z tohoto se přesto posadíme na zadek jako z žádného jiného filmu, na kterém jsme kdy byli v kině. To je přesně důvod, proč už nejsem schopem odkoukat jediný bonus s J.J. Abramsem - vlastně doteď neřekl nic jiného. Totéž samozřejmě herci nových filmů. Jediný, kdo má odvahu vyjádřit svůj názor, i když povinného adorování košilatého muže v kšiltovce se účastní také, je Karl Urban.

Aktuální forma na zdařilý blockbuster je poměrně jednoduchá, protože se musí zalíbit všem. Hlavní ingrediencí je vždy akce! - ať už jde o pěstní, či digitální orgie, musí být přítomna. Nejlépe samozřejmě když je obsaženo obojí už od začátku filmu, a to ve zběsilém tempu. Druhým bodem ze tří, je rozervaný, nebo nezkušený a zbrklý mladý hrdina, díky kterému je v ohrožení bezmála celá civilizace. Hrdina se ovšem v průběhu filmu najde, díky moralistickým větám svého okolí zocelí a následně celou civilizaci zachrání. Hurá! Posledním bodem je laciná romance, jež probíhá u náhodně vybraných postav. Pokud jde o film s dětskou přístupností, jde o smíšený heterosexuální pár, pokud se filmu poštěstí a je v něm několik peprnějších scén, kvete láska mezi bělohy stejného pohlaví. A je to, škatulkovitá šablona je kompletní. Ruku na srdce, na kolik filmů z poslední doby jste si během tohoto odstavce vzpoměli?

Abramsova pouť za dosažením Hvězdných válek

Pokud si myslíte, že J.J. započal svou tvorbu seriálem LOST, tak jste ztraceni. Není tomu tak. J.J. stál už u víceméně zrodu dnešních blockbusterů - je spoluautorem scénáře k Armageddonu a následně stál za kormidlem teenage romantického seriálu Felicity. Odjakživa se netajil tím, že je fanouškem Star Wars a že z konkurenčního Star Treku neviděl mnoho, přesněji několik málo epizod z původního seriálu. Jenže... Jeho filmy jsou natolik dobře vykalkulované, že dokáže šokovat/zaujmout průměrného diváka, tedy takového, co chodí do multiplexu 4x do měsíce bez většího výběru. Aha, moment - které JEHO filmy? Vždyť před Star Trekem 2009 měl v kině film jeden jediný, a to Mission Impossible 3. Ptám se tedy - čím že si vysloužil svěření univerza tak komplikovaného jakým je Star Trek? To mi zůstává záhadou. Každopádně si na něm dobře nacvičil vesmírnou akci, a když za ni dorazila nabídka na Epizodu VII Hvězdných válek, nezaváhal. Jenže i Star Wars mají svého ducha. Není jím akce, nebo souboje samotné, ale klasický boj dobra se zlem, který je přecpaný vlastní mytologií a univerzum má neméně košaté. Pokud i toto ustoupí přímočaré akci bez snahy logicky skládat děj, nebudou to Star Wars o nic více než nový Trek není Star Trekem, ale akčním filmem. 

Netvoříme děj, ale efekt

beton na vesmírné lodiŽe je se Star Trekem něco špatně jsem si všimnul už na začátku prvního dílu, kdy kapitán Robau jde k raketoplánu, aby se nechal zabít Neronem. Všimněte si, kolem čeho prochází. Po jeho levé ruce se nachází zeď z pohledového betonu. Zlatý papundekl, abych tak řekl. Konstrukce hvězdných lodí v tomto univerzu je celkově velice nepraktická - pokud máte na lodi ve vakuu komoru nějakých 80 metrů do výšky, je vaše loď odsouzena k záhubě. Pokud není odpřepážkovaná a s nízkými stropy, jsou k záhubě odsouzeni vaši lidé. O tom, že podle nových specifikací, se ona fabrika použitá namísto strojovny, nemá šanci do trupu lodi vejít, ani nemluvě. Kdo by nad tím ovšem u akčního blockbusteru přemýšlel? 

Ale zpět k Temnotě. Samotný název je prvoplánový a vlastně nikdo neví, co znamená. Proč vlastně "Do temnoty"? Co je v onom novém snímku natolik temné? Nic. Nebo alespoň nic, co bysme už v hutnějším podání neviděli dříve. Vždyť kdo jiný je admirál Marcus, než remake postavy admirála Cartwrighta. Název "Do temnoty" film získal jen proto, že je temnota v módě... The Dark Knigt Rises, Dark Shadows, Thor: The Dark World, Dark Skies, atd.

Proč nový Star Trek obsahuje takové množství narážek na ten starý? Abysme viděli, že situace se v novém vesmíru sehrávají podobně? Jaký byl tedy ale smysl nový vesmír vůbec tvořit? Jak může nový fanoušek pochopit, kdože je to vlastně Khan? Kde se to dozví? Není podezřelé, že Spock používá pěsti častěji než Rocky Balboa? Je startování jádra kopancem virální reklamou na server Kickstarter? Je prezentování malého důstojníka HF s černýma vykulenýma očima jako domácího mazlíčka vážně v pořádku? Jsou v pořádku McCoyovy mengeleovské praktiky s testováním náhodných substancí na tribblech? Dokáže lidský mozek přežít bez kyslíku déle než 4,5 minuty?

Žádná z těchto otázek bohužel nehraje roli. Studio má film, který vydělal. To je tragédie dnešní tvorby. Nezáleží na tom, co se řekne, ale jak se to řekne co možná nejširší vrstvě diváků. A pokud to stále není dost, provedeme konverzi do 3D, aby byl snímek ještě temnější a ještě výdělečnější. 

Jestli Abramsova verze Star Treku přinesla zájem o ten původní? Ano, přinesla, ale hned se z toho nabízejí dvě otázky:
A) Nedokázal by onen zájem přinést i film originální? Byť třeba i akční, ale který by nemusel do nekonečné temnoty jen vykrádat předchozí?
B) Neznamená příklon k tomuto stylu z dlouhodobého hlediska spíše definitivní konec? Přecijen zábava na léto, vydrží na léto, ale generace nepokoří. 

Doufejme tedy, že pořád existují možnosti pozitivního a přemýšlivého uchopení fenoménu, který nikdy čistě akční být neměl. 

kadet Telemachus Rhade
autor: Telemachus Rhade
vydáno: út 20. srpna 2013
přečteno: 5361x
komentáře: 95
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG