Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Tři verze Gagarinova letu: zemřel, ztratil se, uspěl

st 16. května 2012      autor: Kamil Fox Vít      přečteno: 4480x      komentáře: 9

Jurij Gagarin Aneb cenzura v boji o vesmír. Začátky zkoumání vesmíru byly plné utajování. Zejména na sovětské straně. Sověti šli tak daleko, že vytvořili tým falešných odborníků, kteří vystupovali na tiskových konferencích, i když se samotným kosmickým programem neměli nic společného. Američané sice cenzuru neměli, ale svou pravdu také dovedli umně skrývat.

Start Gagarina neviděl žádný sovětský novinář

Start Jurije Gagarina 12. dubna 1961 žádný sovětský novinář neviděl. Odborníci připravili dopředu tři zprávy, které dostali ředitelé moskevského rozhlasu a agentury TASS. První oznamovala neúspěšný pokus o vypuštění člověka do vesmíru, při němž zahynul. Druhá žádala o pomoc vlády celého světa při pátrání po kosmonautovi, který havarijně přistál mimo sovětské území. A konečně třetí hlásila úspěch. Ředitelé čekali na pokyn, kterou obálku mají otevřít.

Více zajímavých informací přináší článek na TechNet.cz Cenzura připravila tři verze Gagarinova letu: zemřel, ztratil se, uspěl

Zdroj: TechNet.cz, sekce Věda&Vesmír

Autor: Karel Pacner

Zdroj: TechNet.cz
kapitán flotily Kamil Fox Vít
autor: Kamil Fox Vít
vydáno: st 16. května 2012
přečteno: 4480x
komentáře: 9
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG